Προς το περιεχόμενο

Συμπληρώνονται 20 χρόνια από την πρώτη κυκλοφορία του Mac OS X


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, merphi είπε

Δεν πήγε άπατο, υπάρχει μέχρι τις μέρες μας ως macOS. Η Next δεν ήταν εμπορικά επιτυχημένη, γιατί με βάση τους περιορισμούς που επιβλήθηκαν απο την Apple στο Jobs, βασικό target group ήταν η εκπαίδευση και όχι οι επιχειρήσεις. Φαντάσου να προσπαθείς να πουλήσεις ένα μηχάνημα $10.000+(χρήματα 80s) στους φοιτητές. Λογικά μόνο εργαστήρια μπορούσαν να το αγοράσουν. Ως μηχάνημα και λειτουργικό όμως είχε δεκάδες νεοτερισμούς και ήταν μπροστά απο την εποχή του 5-10 χρόνια.

Όσο για το CDE, ο window manager δεν είναι το λειτουργικό σύστημα, ούτε καν ολόκληρο το UI σύστημα. To CDE το ίδιο κυκλοφόρησε μερικά χρόνια μετά το Nextstep, οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να το αντέγραψε. Υποθέτω εννοείς πως και τα δύο στηρίζονται στο motif, αλλά αυτό δεν είναι αντιγραφή. Όλες οι μεγάλες εταιρείες unix της εποχής (HP, DEC κτλ) μαζεύτηκαν για να φτιάξουν ένα κοινό γραφικό περιβάλλον να το μοιράζονται τα workstation τους.

Εννοώ το πολύ απλό: Το nextstep ΔΕΝ είχε dock. H ιδέα του dock ήρθε με το CDE, και μετά στο OSX το κόπιαραν (ξεδιάντροπα). Ακόμα και την ιδέα να πατάς στο πάνω μέρος του εικονιδίου και να βγαίνει κατακόρυφα λίστα. Που ακόμα το έχει το λειτουργικό της απλ. (Εντάξει, το να γέρνει η λίστα δεξιά σε ημικύκλιο το σκέφτηκε η απλ... 🙃)

Γενικά η nextstep δεν ξέρω αν είχε "νεοτερισμούς", αλλά ήταν άλλη μια εταιρία που έκλεβε εργασία άλλων. Αναφέρομαι στο σκάνδαλο της εποχής με τον gcc και την objective c.

Να μου πεις τι τα σκαλίζουμε, η άποψή μου για τον Jobs κακή, και κάποιοι έχουν αντίθετη άποψη, και μάλλον κανείς δεν θα αλλάξει άποψη... 🙂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 λεπτά πριν, Black Flag είπε

Απάντησες και μόνος σου. Δεν έχει εξειδικευμένες εφαρμογές παντού. Μόνο σε συγκεκριμένες αγορές - χώρες. Αυτό δεν ισχύει με τα PC.

Για τα χρήματα κτλ η πρόφαση είναι μια γελοιότητα γιατί ειδικά στα φορητά υπάρχουν ανώτερες κατασκευές από της Apple.

Στα επιτραπέζια τώρα, έχω ασχοληθεί με MAC από την περίοδο του Performa που είχε και 486 ενσωματωμένο και μέχρι τα G3, έτυχε να μου τα χαρίσουν. Τώρα για τα σύγχρονα με αφήνουν αδιάφορο. Μόνο με παλιά Mac θα ασχοληθώ έτσι γιατί γουστάρω το Vintage computing. Αλλά προτεραιότητα έχουν τα DOS - Windows 3x/95 μηχανήματα για νοσταλγικούς λόγους.

Περί Μ1, η δικιά σου απόψη ποια βαρύτητα έχει όταν δεν υπάρχουν εφαρμογές ακόμα που να τρέχουν στον Μ1 και όταν MAC users γκρινιάζουν για ασυμβατότητες της νέας πλατφόρμας με υφιστάμενες εφαρμογές που υποτίθεται έδωσε βαρύτητα η Apple για να τρέχουν, έστω μέσω εξομοίωσης.

Και; Ξαναρωτάω κρίνουμε κάτι αν είναι καλό ή όχι αναλόγως αν μπορούμε να το αγοράσουμε; Δηλαδή αν εγώ δεν έχω λεφτά για αυτοκίνητο να τα βγάλω όλα σκάρτα;

13 λεπτά πριν, Black Flag είπε

Για τα χρήματα κτλ η πρόφαση είναι μια γελοιότητα γιατί ειδικά στα φορητά υπάρχουν ανώτερες κατασκευές από της Apple.

Tι σχέση έχει το "φορητό" με το MacOS. Εδώ συζητάμε αν είναι καλά τα "φορητά" Apple ή για τα 20 χρόνια MacOS; Αυτή είναι μια άλλη συζήτηση που δεν έχω πρόβλημα να κουβεντιάσω.

13 λεπτά πριν, Black Flag είπε

Τώρα για τα σύγχρονα με αφήνουν αδιάφορο. Μόνο με παλιά Mac θα ασχοληθώ έτσι γιατί γουστάρω το Vintage computing. Αλλά προτεραιότητα έχουν τα DOS - Windows 3x/95 μηχανήματα για νοσταλγικούς λόγους.

Δηλαδή για να καταλάβω, μας λες ότι είσαι άσχετος με τα σύγχρονα Mac, άρα και με το MacOS, και

1ον έκρινες σκόπιμο να μας το πεις εδώ γιατί θα βοηθούσε στη συζήτηση

2ον Παραθέτεις άποψη ενημερώνοντας μας παράλληλα ότι έχεις χάσει την επαφή με το αντικείμενο της κουβένας εδώ και 15 χρόνια;

13 λεπτά πριν, Black Flag είπε

Περί Μ1, η δικιά σου απόψη ποια βαρύτητα έχει όταν δεν υπάρχουν εφαρμογές ακόμα που να τρέχουν στον Μ1

1. Οι πιο γνωστές εφαρμογές έχουν πάει ήδη native απορώ από τη στιγμή που λες ότι δεν ασχολείσαι που ξέρεις τι γίνεται;

2. Από τη στιγμή που η Rosseta κάνει τα μαγικά της, εκτός ελάχιστων εξαιρέσεων (VMware, avx) όλες οι x86 εφαρμογές τρέχουν κανονικά και μάλιστα τρέχουν ΠΟΛΥ γρήγορα χωρίς ο χρήστης να μπορεί να τις ξεχωρίσει.

13 λεπτά πριν, Black Flag είπε

όταν MAC users γκρινιάζουν για ασυμβατότητες της νέας πλατφόρμας με υφιστάμενες εφαρμογές που υποτίθεται έδωσε βαρύτητα η Apple για να τρέχουν, έστω μέσω εξομοίωσης.

Σαν ποιες δηλαδή; Όπως σου είπα μόνο virtualization και avx έχει φανεί να έχουν πρόβλημα. Πες μου τώρα ποιοι θα πάρουν τα πιο μικρά μηχανήματα της Apple για να σηκώσουν VMWare fusion τους πρώτους μήνες της κυκλοφορίας τους. Επίσης πες μου ποιες εφαρμογές που τρέχουν AVX δεν μπορούν και δεν έχουν γίνει ακόμα NEON.

13 λεπτά πριν, Black Flag είπε

Μόνο 16GB Ram υποστήριξη, μόνο τέσσερις πυρήνες για computing, τι θα γίνει σε περίπτωση απαιτητικών εφαρμογών που θέλουν τεράστιο workload; Η GPU είναι άθλια σε σχέση με τον ανταγωνισμό και τις αντίστοιχες "ανταγωνιστικές" λύσεις κατά γενική ομολογία.

Ναι, είναι τα πιο μικρά μηχανήματα της. Αν έβαζε 32GB στο Air υπήρχε περίπτωση να κανιβαλήσει το 16ρι που βγαίνει όπου ναναι. Αυτό κάνει την τεχνολογία του Μ1 κακή;  Ή πιστεύεις ότι οι μεγαλύτερες σειρές θα έχουν και αυτές μόνο 16GB?

13 λεπτά πριν, Black Flag είπε

Η GPU είναι άθλια σε σχέση με τον ανταγωνισμό και τις αντίστοιχες "ανταγωνιστικές" λύσεις κατά γενική ομολογία.

Άθλια σε σχέση με ποια και ποιος είναι ο ανταγωνισμός; Μήπως dedicated GPUs; Θέλεις να στοιχειοθετήσεις την άποψη σου;

13 λεπτά πριν, Black Flag είπε

Η ARM τεχνολογία είναι διαφορετική από την x86 και δεν είναι και πρωτοεμφανιζόμενη, έχει χρόνια στον χώρο.

Αν θα ξεπεράσει την x86 τεχνολογία σε αριθμό εφαρμογής στον τελικό χρήστη θα το κρίνει το μέλλον. Και η PowerPC πλατφόρμα ήταν ανώτερη αλλά δεν κυριάρχησε.

Θα δούμε και τους desktop cpus της Apple με την νέα τεχνολογία και θα τα αξιολογήσουμε εκτενέστερα.

Και επειδή η ARM είναι χρόνια στο χώρο τι; Δε μπορώ να καταλάβω το επιχείρημα. Εδώ υπάρχει μια συγκεκριμένη υλοποίηση και αυτή κρίνουμε αν είναι καλή ή όχι, όχι τον επεξεργαστή του Αρχιμήδη.

Επίσης τι σχέση έχουν τα powerpc δε μπορώ να καταλάβω. Στα consumer products η Intel τότε είχε καλύτερη λύση και επικράτησε. Οι power υπάρχουν ακόμα και σήμερα για άλλες δουλειές, άλλα workloads. Να πάμε να πούμε της IBM να βάζει intel στα mainframes της επειδή έχασε το consumer ή να στέλνουμε δορυφόρους εκτός ατμόσφαιρας με intel; Η κάθε τεχνολογία έχει τη χρήση της.

Σήμερα πέσανε λεφτά στην ARM από μια εταιρία που έχει τα λεφτά σαν τα στραγάλια και έβγαλε έναν καταπληκτικό επεξεργαστή, αύριο μπορεί να βγάλει η ίδια ή κάπιοια άλλη έναν ακόμα καλύτερο τεχνολογικά  RISC-V. Θα κρίνουμε αυτό που έχουμε στα χέρια μας σαν τεχνολογία, αντικειμενικά και όχι οπαδικά.

 

 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, techon1 said:

ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ  με όλη τη σημασία της λέξης. Ακριβώς αυτό. Μαζόχες, αργόσχολοι και άτομα που έχουν χρόνο για χάσιμο ας μείνουν με Windows, Linux κλπ.

Στο μεταξυ αν καποιος ειχε κανει αντιστοιχο ποστ εδω μεσα αλλα εβριζε την apple οι διαχειριστες θα του ειχαν ηδη σβησει το ποστ και θα ειχε φαει μπαν.

Αλλα τι να λεμε..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, petasis είπε

Εννοώ το πολύ απλό: Το nextstep ΔΕΝ είχε dock. H ιδέα του dock ήρθε με το CDE, και μετά στο OSX το κόπιαραν (ξεδιάντροπα). Ακόμα και την ιδέα να πατάς στο πάνω μέρος του εικονιδίου και να βγαίνει κατακόρυφα λίστα. Που ακόμα το έχει το λειτουργικό της απλ. (Εντάξει, το να γέρνει η λίστα δεξιά σε ημικύκλιο το σκέφτηκε η απλ... 🙃)

Γενικά η nextstep δεν ξέρω αν είχε "νεοτερισμούς", αλλά ήταν άλλη μια εταιρία που έκλεβε εργασία άλλων. Αναφέρομαι στο σκάνδαλο της εποχής με τον gcc και την objective c.

Να μου πεις τι τα σκαλίζουμε, η άποψή μου για τον Jobs κακή, και κάποιοι έχουν αντίθετη άποψη, και μάλλον κανείς δεν θα αλλάξει άποψη... 🙂

 

Κρίνουμε μια τεχνολογία αν είναι καλή ή όχι με το αν γουστάρουμε ή όχι κάποιους συντελεστές; Τι γνώμη έχεις για τον RMS δηλαδή; Για τον Hans Reiser του ReiserFS, μήπως να κρίνουμε και το Linux κρίνοντας τον Torvalds? Καλό παλικάρι κι αυτός ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
19 λεπτά πριν, Black Flag είπε

Όλα αυτά ήταν οι προπαρασκευαστικές διαδικασίες για την επιστροφή του Jobs. Πάντα δούλευε για τον Macintosh, να τον τελειοποιήσει. BSD rules...

Ναι, οκ, χάριζε υπολογιστές ο Jobs, και ο απώτερος σκοπός του ξέρουμε (ή φανταζόμαστε) ποιος ήταν, αλλά δε νομίζω να ανάγκασε κανείς π.χ. τον Tim Berners-Lee το 1989-1990 να αναπτύξει τις εφευρέσεις του σε NeXTSTEP - απλά ήταν μια ανώτερη πλατφόρμα για την εποχή, κι ας μην έβγαζε νόημα εμπορικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, SeaLion είπε

Ας θυμόμαστε επίσης πως η NeXTSTEP ήταν η πλατφόρμα πάνω στην οποία αναπτύχθηκαν:
- ο πρώτος browser
- ο πρώτος www server
- το πρώτο "app store" concept
- το Doom
- το Quake

Κάτι το οποίο εξαγοράστηκε εκατομμύρια δολλάρια και έχει αποτελέσει βάση για τα πιο αγαπητά λειτουργικά  20+ χρόνια μετά, άπατο τελικά δεν το λες, κι ας μην ήταν εμπορικά επιτυχημένο το 1990.

Αυτά ήταν δουλειά άλλων, όχι της nextstep. Και ήταν και τυχαίο γεγονός, ότι δάνεισαν ένα nextstep pc στον Lee. (Και ενώ αρχικά είχαν γράψει τον κώδικα σε objective c, σύντομα άλλαξαν...)

Επίσης, δεν είμαι σίγουρος πόσο "βάση" ήταν το nextstep για το μετέπειτα OSX. Σίγουρα έχει επιζήσει η objective c. Που νομίζω είναι ένα από τα κύρια προβλήματα του λειτουργικού. Ίσως και στις πολύ πρώτες εκδόσεις του OSX κάτι από την μηχανή rendering. (Που αν θυμάμαι καλά ακολουθούσε τα χνάρια της SUN με το rendering σε postscript.)

Και το θέμα της εξαγοράς της nextstep από την apple δεν το έχω μελετήσει, αλλά η πρώτη μου ανάγνωση είναι ότι μια ψιλο-φαλιρισμένη apple έδωσε 400 εκατομμύρια στον Jobs, για να διασωθεί λίγους μήνες μετά από την Microsoft. Σίγουρα για τον Jobs ήταν καλή συμφωνία... 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
33 λεπτά πριν, petasis είπε

Εννοώ το πολύ απλό: Το nextstep ΔΕΝ είχε dock. H ιδέα του dock ήρθε με το CDE, και μετά στο OSX το κόπιαραν (ξεδιάντροπα). Ακόμα και την ιδέα να πατάς στο πάνω μέρος του εικονιδίου και να βγαίνει κατακόρυφα λίστα. Που ακόμα το έχει το λειτουργικό της απλ. (Εντάξει, το να γέρνει η λίστα δεξιά σε ημικύκλιο το σκέφτηκε η απλ... 🙃)

Γενικά η nextstep δεν ξέρω αν είχε "νεοτερισμούς", αλλά ήταν άλλη μια εταιρία που έκλεβε εργασία άλλων. Αναφέρομαι στο σκάνδαλο της εποχής με τον gcc και την objective c.

Δεν είχε dock, είχε launcher... από την μύγα ξύγκι πας να βγάλεις! :) 

Κρατάω ως νέα γνώση το "σκάνδαλο" με τον compiler (που ακούγεται typical Jobs)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, amav είπε

 

Κρίνουμε μια τεχνολογία αν είναι καλή ή όχι με το αν γουστάρουμε ή όχι κάποιους συντελεστές; Τι γνώμη έχεις για τον RMS δηλαδή; Για τον Hans Reiser του ReiserFS, μήπως να κρίνουμε και το Linux κρίνοντας τον Torvalds? Καλό παλικάρι κι αυτός ε;

Ναι, όταν μιλάμε για εταιρίες που ελέγχονται από έναν άνθρωπο, η συμπεριφορά της εταιρίας παίζει ρόλο. Η συμπεριφορά της nextstep ήταν για μένα, που είμαι του ανοικτού λογισμικού, ελεεινή.

Το "ντοκ" που δείχνεις στο βίντεο δεν είναι αυτό που εμφανίστηκε στο OSX.

Εγώ πάντως εκεί στις αρχές του 90, δούλευα σε ένα τέτοιο:

HP-UX-9-VUE.png

Και σε HP. Σε αυτό το ντοκ αναφέρομαι. Ξεκίνησε από τη HP και εμφανίστηκε σε όλα τα μηχανήματα τότε μέσω του CDE.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
22 λεπτά πριν, petasis είπε

Εννοώ το πολύ απλό: Το nextstep ΔΕΝ είχε dock. H ιδέα του dock ήρθε με το CDE, και μετά στο OSX το κόπιαραν (ξεδιάντροπα). Ακόμα και την ιδέα να πατάς στο πάνω μέρος του εικονιδίου και να βγαίνει κατακόρυφα λίστα. Που ακόμα το έχει το λειτουργικό της απλ. (Εντάξει, το να γέρνει η λίστα δεξιά σε ημικύκλιο το σκέφτηκε η απλ... 🙃)

Γενικά η nextstep δεν ξέρω αν είχε "νεοτερισμούς", αλλά ήταν άλλη μια εταιρία που έκλεβε εργασία άλλων. Αναφέρομαι στο σκάνδαλο της εποχής με τον gcc και την objective c.

Να μου πεις τι τα σκαλίζουμε, η άποψή μου για τον Jobs κακή, και κάποιοι έχουν αντίθετη άποψη, και μάλλον κανείς δεν θα αλλάξει άποψη... 🙂

Ούτε εγώ πολυσυμπαθώ τον Jobs, αυτό δεν αλλάζει την αξία της συνεισφοράς του. Εξάλλου το NextStep  και το macOS είναι πνευματικά παιδιά του Avie Tevanian, ο οποίος ήταν ο αρχιμηχανικός του λειτουργικού και αυτό το αναγνωρίζουν όλοι.

Όσο για τις λεπτομέρειες, δεν αξίζει να ασχολούμαστε. Το Nextstep όμως είχε dock, όπως και οι περισσότερες διανομές unix και linux πριν την κυκλοφορία του macOS. Όσο για τα "σκάνδαλα" της εποχής δεν υπάρχει τέτοιο θέμα. Απλά οι φανατικοί του open source διαμαρτύρονται, τότε και τώρα ότι η Apple περισσότερα παίρνει παρά δίνει στην κοινότητα του open source.

Μας αρέσει δεν μας αρέσει, ο Jobs έχει συνδέσει το όνομα του με τα λειτουργικά συστήματα και τα GUI.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, SeaLion είπε

Δεν είχε dock, είχε launcher... από την μύγα ξύγκι πας να βγάλεις! :) 

Κρατάω ως νέα γνώση το "σκάνδαλο" με τον compiler (που ακούγεται typical Jobs)

Με κάνεις και αισθάνομαι παππούς. 🤣

Κάποια από αυτά τα πρόλαβα... 🙂 Βέβαια ήμουν και απασχολημένος, δεν τα παρακολουθούσα τόσο στενά τότε, προσπαθούσα να μάθω να προγραμματίζω για X (ναι τελικά έμαθα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, techon1 είπε

ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ  με όλη τη σημασία της λέξης. Ακριβώς αυτό. Μαζόχες, αργόσχολοι και άτομα που έχουν χρόνο για χάσιμο ας μείνουν με Windows, Linux κλπ.

Λειτουργικότατο να πρέπει να έχεις 50 παράθυρα από μια εφαρμογή ανοιχτά και να χρειάζεται να τα ψάχνεις περιμένοντας να κάνει pop up από το dock για να τα διαλέξεις. Λειτουργικότατο να μην μπορείς να αλλάξεις file manager (μιας και μίλησες για Linux). Λειτουργικότατο να μην μπορείς να αλλάξεις τη δομή του GUI για να ταιριάξει στο workflow σου. Τα θέλετε και τα λέτε; Για casual users μια χαρά είναι. Για power user ούτε κατά διάνοια. Το minimal design αυτά τα μειονεκτήματα έχει.

Έχουμε πει. Κάθε λειτουργικό έχει τα + και τα - του. Όπως μισώ τη legacy εμφάνιση των Windows αλλά μου αρέσει η συμβατότητα τους με τα πάντα, όπως λατρεύω την ευελιξία των Linux-based, αλλά θα ήθελα μεγαλύτερη συμβατότητα, έτσι και μου αρέσει εμφανισιακά το OSX, αλλά δεν το θεωρώ ούτε κατά διάνοια λειτουργικό για power user που δουλεύει με πολλές ανοιχτές εφαρμογές ταυτόχρονα. Ο καθένας έχει την άποψη του

Επεξ/σία από MikeKata
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, merphi είπε

Ούτε εγώ πολυσυμπαθώ τον Jobs, αυτό δεν αλλάζει την αξία της συνεισφοράς του. Εξάλλου το NextStep  και το macOS είναι πνευματικά παιδιά του Avie Tevanian, ο οποίος ήταν ο αρχιμηχανικός του λειτουργικού και αυτό το αναγνωρίζουν όλοι.

Όσο για τις λεπτομέρειες, δεν αξίζει να ασχολούμαστε. Το Nextstep όμως είχε dock, όπως και οι περισσότερες διανομές unix και linux πριν την κυκλοφορία του macOS. Όσο για τα "σκάνδαλα" της εποχής δεν υπάρχει τέτοιο θέμα. Απλά οι φανατικοί του open source διαμαρτύρονται, τότε και τώρα ότι η Apple περισσότερα παίρνει παρά δίνει στην κοινότητα του open source.

Μας αρέσει δεν μας αρέσει, ο Jobs έχει συνδέσει το όνομα του με τα λειτουργικά συστήματα και τα GUI.

Οι "φανατικοί" του open source έχουν λόγο να διαμαρτύρονται όταν τους κλέβουν την δουλειά. Και γενικά, ναι η apple είναι μια εταιρία που μόνο "παίρνει", σε αντίθεση με τους υπόλοιπους μεγάλους. Είναι η μύγα μες το γάλα.

Και φυσικά αυτό έχει αντίκτυπο το ανώριμο λειτουργικό και το να είναι ουραγός σε πράγματα όπως το ΑΙ.

(Και πριν διαμαρτυρηθεί κανείς για το ανώριμο, δοκιμάστε να δείτε ελληνικά με courier στο σημερινό OSX...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς το άρθρο είναι λάθος. Το Mac OS X είναι ο διάδοχος του Mac OS 9. To X συμβολίζει το 10. 
Το Mac OS X δεν υπάρχει πια με τον ερχομό του Big Sur ή αλλιώς στην πληροφορική Mac OS 11.

Το Mac OS X τελείωσε πέρυσι. Τώρα είμαστε στο Mac OS XI.

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, atheatos είπε

Καταρχάς το άρθρο είναι λάθος. Το Mac OS X είναι ο διάδοχος του Mac OS 9. To X συμβολίζει το 10. 
Το Mac OS X δεν υπάρχει πια με τον ερχομό του Big Sur ή αλλιώς στην πληροφορική Mac OS 11.

Το Mac OS X τελείωσε πέρυσι. Τώρα είμαστε στο Mac OS XI.

 

 

Σωστά τα λες, αλλά κάθε τρεις και λίγο η apple αλλάζει ονομασίες (και APIs 🙂). Εγώ όλα OS X τα λέω. Επίσης μπερδεύω και τις λίμνες της ιντελ... 🙃

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
5 λεπτά πριν, petasis είπε

Οι "φανατικοί" του open source έχουν λόγο να διαμαρτύρονται όταν τους κλέβουν την δουλειά. Και γενικά, ναι η apple είναι μια εταιρία που μόνο "παίρνει", σε αντίθεση με τους υπόλοιπους μεγάλους. Είναι η μύγα μες το γάλα.

Και φυσικά αυτό έχει αντίκτυπο το ανώριμο λειτουργικό και το να είναι ουραγός σε πράγματα όπως το ΑΙ.

(Και πριν διαμαρτυρηθεί κανείς για το ανώριμο, δοκιμάστε να δείτε ελληνικά με courier στο σημερινό OSX...)

Ποιό λειτουργικό θεωρείται πρωτοπόρο σε ΑΙ?

Επίσης: Courier New, CUPS/Webkit.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...