Προς το περιεχόμενο

Συμπληρώνονται 20 χρόνια από την πρώτη κυκλοφορία του Mac OS X


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, amav είπε

Μα μπάρα είναι και το dock! Αυτό που αλλάζει είναι ότι οι εφαρμογές φαίνονται σαν εικονίδια και είναι πάντα visible. Φτιάχνεις έναν χώρο που έχεις τις εφαρμογές που τρέχεις πιο συχνά. Δεν κάνεις click στο start -> πας στην εφαρμογή που θέλεις και ξανακάνεις click. Με ένα μόνο τελείωσες. Επίσης ακριβώς επειδή είναι εικονίδια είναι πιο εύκολο στο μάτι όλο αυτό. Για μένα το start menu είναι πολύπλοκο, επίσης δεν ξεκινάω ποτέ τις εφαρμογές μου από το dock είτε είμαι σε MacOS (alfred) είτε σε Linux αναλόγως το environment.

Μα και στη μπαρα των windows καρφιτσωνεις τις εφαρμογες που χρησιμοποιεις πιο συχνα και εχεις το ιδιο αποτελεσμα χωρις μπαρα πανω και dock κατω. Τελος παντων, θεμα γουστου ειναι, απλα εμενα δε με βολευει το dock

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, petasis είπε

Σωστά τα λες, αλλά κάθε τρεις και λίγο η apple αλλάζει ονομασίες (και APIs 🙂). Εγώ όλα OS X τα λέω. Επίσης μπερδεύω και τις λίμνες της ιντελ... 🙃

Μετά από 20 χρόνια άλλαξε ονομασία. Το τελευταίο δεν είναι  OS X. Είναι καινούργιο λειτουργικό και υποστηρίζει arm και x86 επεξεργαστές προς το παρόν. Μέχρι να στρώσει θα πάρει καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 λεπτά πριν, amav είπε

Υπάρχουν πολλοί άλλοι παράγοντες  για μένα πριν φτάσω στο τι λειτουργικό θα έχω και ας ειναι η δουλειά μου να περνάω 12 ώρες την ημέρα μπροστά σε μια οθόνη.

Πάντως αν είναι να περνάω 12 ώρες στην οθόνη, μετά από την ποιότητα της ίδιας της οθόνης, ε, επόμενος παράγοντας είναι το λειτουργικό :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, petasis είπε

Οι "φανατικοί" του open source έχουν λόγο να διαμαρτύρονται όταν τους κλέβουν την δουλειά. Και γενικά, ναι η apple είναι μια εταιρία που μόνο "παίρνει", σε αντίθεση με τους υπόλοιπους μεγάλους. Είναι η μύγα μες το γάλα.

Και φυσικά αυτό έχει αντίκτυπο το ανώριμο λειτουργικό και το να είναι ουραγός σε πράγματα όπως το ΑΙ.

(Και πριν διαμαρτυρηθεί κανείς για το ανώριμο, δοκιμάστε να δείτε ελληνικά με courier στο σημερινό OSX...)

Screenshot.png.e670d48f3595d9288f33d0d234bf36f0.png

Ποιο είναι το πρόβλημα ακριβώς με τα courier new;

To AI έχει σχέση με τις GPU, τις βιβλιοθήκες που υπάρχουν και φυσικά το πιο λογικό είναι να τρέχουν σε Linux. Που αλλού θα φτιάξεις φάρμες με 2/4 GPUs σε κάθε host? To AI είναι σαν το Webhosting. Θες το πιο φθηνό, αξιόπιστο μηχάνημα+λειτουργικό που να σηκώνει 100% utilization από την ώρα που θα το ανοίξεις μέχρι την ώρα που θα το αποσύρεις γιατί πάλιωσε ή κάηκε. Τι σχέση έχουν τα Mac, τι σχέση έχουν τα Windows. Τι άλλο θα διαβάσουμε; Να βγάλουμε άχρηστη και την AMD που δεν έχει cuda?

 

12 λεπτά πριν, SeaLion είπε

Ποιό λειτουργικό θεωρείται πρωτοπόρο σε ΑΙ?

Επίσης: Courier New, CUPS/Webkit.

To webkit ήρθε από το KDE. Πρακτικά το ξαναέγραψε και πρόσθεσε την HTML5, αυτό που βλέπουμε σήμερα δηλαδή για να δουλέψει όπως δουλεύει το iPhone. Το αστείο είναι ότι εκείνη την εποχή η Apple έβαζε τον ΙΕ στα μηχανήματα της (μετά το αντικατέστησε με τον Safari).

12 λεπτά πριν, SeaLion είπε

Πάντως αν είναι να περνάω 12 ώρες στην οθόνη, μετά από την ποιότητα της ίδιας της οθόνης, ε, επόμενος παράγοντας είναι το λειτουργικό :) 

Η οθόνη, η καρέκλα, η ησυχία (δεν μπορώ τους ανεμιστήρες) και τόσα άλλα, φυσικά το λειτουργικό αλλά εκεί υπάρχει και το Linux :)

Αλήθεια οι έχοντες windows πως κάνετε snapshot το NTFS πριν κάνετε σοβαρές αλλαγές; Cloning? Γιατί με τρελαίνετε μερικές φορές που απλά δε μπορείτε να μπείτε στα παπούτσια των άλλων και μιλάτε και για power users, αλήθεια τι σκατά είναι αυτό;

Όπως και στα ZFS/BTFS, έτσι και στο APFS πριν κάνω κάτι χοντρό, κάνω ένα snapshot, Επίσης μπορώ να κάνω ένα κλωνο αυτού, να δουλέψω πάνω του και μετά να τα σβήσω σαν να μην έγινε τίποτα, εσείς πως τα κάνετε αυτά; Τον automator π.χ τον έχετε δει που είναι από το nextstep, έχετε δει τα εργαλεία που υπάρχουν στις άλλες πλατφόρμες; Ή βλέπετε Mac και Linux και απλά σας γυρίζουν τα μάτια;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
5 λεπτά πριν, amav είπε

To webkit ήρθε από το KDE. Πρακτικά το ξαναέγραψε και πρόσθεσε την HTML5, αυτό που βλέπουμε σήμερα δηλαδή για να δουλέψει όπως δουλεύει το iPhone. Το αστείο είναι ότι εκείνη την εποχή η Apple έβαζε τον ΙΕ στα μηχανήματα της (μετά το αντικατέστησε με τον Safari).

Ναι, δεν λέω πως η Apple έφτιαξε open source λογισμικό από το τίποτα και το χάρισε στον κόσμο.
Για πράγματα όμως που έχουν σημασία, όπως το web, ακολούθησε αυτή την κατεύθυνση και δεν έφτιαξε έναν δικό της internet explorer ας πούμε. Τα χρόνια περνάνε, ίσως κάποιοι ξεχνούν πως και το Blink, το rendering engine των Chromium/Chrome/Edge etc από το Webkit έγινε fork.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, aypnia είπε

Στη σημαντικότερη αγορά του πλανήτη, στις ΗΠΑ τη τελευταία 5ετία  έχει ανέβει από το 15% στo 30%.
Μιλάμε για διπλασιασμό του market share.

Τα Windows έχουν χάσει κάπου στις 20 μονάδες και από το 80% έχουν πέσει στο 60%.

Αν συνεχιστεί αυτή η πορεία τότε στο τέλος της επόμενης 5ετίας το OS X θα έχει φτάσει και ίσως να έχει ξεπεράσει σε market share τα Windows στις ΗΠΑ.

https://gs.statcounter.com/os-market-share/desktop/united-states-of-america


2021

Windows            61.03%
OS X                    29.4%
Chrome OS        6.41%
Linux                    1.63%


2020

Windows            65.14%
OS X                    25.19%
Chrome OS        6.46%
Linux                    2.23%


2019

Windows            68.85%
OS X                    18.4%
Chrome OS        5.04%
Linux                    1.36%


2018

Windows            74.4%
OS X                    20.26%
Chrome OS        3.26%
Linux                    1.32%


2017

Windows            75.1%
OS X                    19.51%
Chrome OS        3.04%
Linux                    1.47%


2016

Windows            79.07%
OS X                    15.17%
Chrome OS        1.77%
Linux                    1.37%

 

Χωρίς να διαφωνώ πολύ δεν πιστεύω ότι το Linux έχει μόνο τόσο ποσοστό. Είναι σίγουρα το 3% των χρηστών. Δε θεωρώ λογικό να αναβαθμιζεται και οι χρήστες να το εγκαταλείπουν. Σε άλλες μελέτες είναι όπως τα λέω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, dimkord είπε

Μα και στη μπαρα των windows καρφιτσωνεις τις εφαρμογες που χρησιμοποιεις πιο συχνα και εχεις το ιδιο αποτελεσμα χωρις μπαρα πανω και dock κατω. Τελος παντων, θεμα γουστου ειναι, απλα εμενα δε με βολευει το dock

Προφανώς και είναι θέμα γούστου! Αυτό προσπαθώ να πω, τόση ώρα, είναι θέμα επιλογής. Εγώ δε μπορώ το start menu. Η μπαρα στο MacOS είναι έτσι από το 1984 από το πρώτο Mac, δεν είμαι σίγουρος για τη Lisa, κρατήσανε και τη μπάρα του macos που υπήρχε και το dock του nextstep. Νομίζω ότι στους περισσότερους άρεσε, γι' αυτό και βλέπουμε και υλοποιήσεις όπως το latte. Όπως είπα εγώ ΔΕΝ χρησιμοποιώ dock είναι μόνιμα hidden.

3 λεπτά πριν, SeaLion είπε

Ναι, δεν λέω πως η Apple έφτιαξε open source λογισμικό από το τίποτα και το χάρισε στον κόσμο.
Για πράγματα όμως που έχουν σημασία, όπως το web, ακολούθησε αυτή την κατεύθυνση και δεν έφτιαξε έναν δικό της internet explorer ας πούμε. Τα χρόνια περνάνε, ίσως κάποιοι ξεχνούν πως και το Blink, το rendering engine των Chromium/Chrome/Edge etc από το Webkit έγινε fork.

Και ξεχνάνε και τους compilers. Ο LLVM/CLANG είναι παντού πλέον γιατί μπορεί να κάνει πράγματα που ο GCC απλά δεν. Το FreeBSD έχει γυρίσει ήδη, οι περισσότεροι browsers είναι ήδη, και όλες οι μαγκιές που γίνονται με webassembly. Γνώμη μου είναι ότι είναι θέμα χρόνου να πάνει όλοι προς τα κει, η MS ήδη τον υποστηρίζει.

To systemd στο Linux από που ήρθε; Είμαι σίγουρος ότι οι περισσότεροι δεν έχουν δει ποτέ launchctl και άντε να τους εξηγήσεις ότι το MacOS δεν είναι μόνο το UI.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, amav είπε

Αλήθεια οι έχοντες windows πως κάνετε snapshot το NTFS πριν κάνετε σοβαρές αλλαγές; Cloning? Γιατί με τρελαίνετε μερικές φορές που απλά δε μπορείτε να μπείτε στα παπούτσια των άλλων και μιλάτε και για power users, αλήθεια τι σκατά είναι αυτό;

Όπως και στα ZFS/BTFS, έτσι και στο APFS πριν κάνω κάτι χοντρό, κάνω ένα snapshot, Επίσης μπορώ να κάνω ένα κλωνο αυτού, να δουλέψω πάνω του και μετά να τα σβήσω σαν να μην έγινε τίποτα, εσείς πως τα κάνετε αυτά; Τον automator π.χ τον έχετε δει που είναι από το nextstep, έχετε δει τα εργαλεία που υπάρχουν στις άλλες πλατφόρμες; Ή βλέπετε Mac και Linux και απλά σας γυρίζουν τα μάτια;

Όποιος power user χρειάζεται τέτοιες λειτουργίες (επειδή π.χ. κάνει συχνά test προγραμμάτων), 
τις ξέρει και ξέρει να τις χειρίζεται.
Ένα σωρό εξαιρετικά εργαλεία υπάρχουν στα Windows για snapshots, εδώ και πολλά χρόνια.
Π.χ. το RollbackRX.

Αλλά το snapshotting δεν είναι ασφαλές, δεν είναι backup.
Μόνον το image backup είναι ασφαλές.

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, V.I.Smirnov είπε

Όποιος power user χρειάζεται τέτοιες λειτουργίες (επειδή π.χ. κάνει συχνά test προγραμμάτων), 
τις ξέρει και ξέρει να τις χειρίζεται.
Ένα σωρό εξαιρετικά εργαλεία υπάρχουν στα Windows για snapshots, εδώ και πολλά χρόνια.
Π.χ. το RollbackRX.

Αλλά το snapshotting δεν είναι ασφαλές, δεν είναι backup.
Μόνον το image backup είναι ασφαλές.

Μιλάς για άλλο πράγμα, εγώ δεν αναφέρθηκα σε backup solution. Το NTFS υποστηρίζει shadow snapshots γιατί πολύ απλά δεν έχει copy on write. Και μάλιστα τελευταία φορά που είδα, τα έχανες όλα μετά το reboot. Φυσικά ούτε λόγος να τα στέλνεις real time remotely σε άλλο μηχάνημα

Να σου πω ότι το iOS το έχει πάνω από 5 χρόνια και χρησιμοποιήται κατά την εγκατάσταση του λειτουργικού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, V.I.Smirnov είπε

Όποιος power user χρειάζεται τέτοιες λειτουργίες (επειδή π.χ. κάνει συχνά test προγραμμάτων), 
τις ξέρει και ξέρει να τις χειρίζεται.
Ένα σωρό εξαιρετικά εργαλεία υπάρχουν στα Windows για snapshots, εδώ και πολλά χρόνια.
Π.χ. το RollbackRX.

Αλλά το snapshotting δεν είναι ασφαλές, δεν είναι backup.
Μόνον το image backup είναι ασφαλές.

Όταν το εφαρμόσει και η Microsoft στο Windows , όπως ακριβώς στο Mac OS , τότε ξαναλέμε για ασφαλεια.

Προς το παρόν καλά το ξεκίνησε με το filehistory μένει μόνο να προσθέσει και τα υπόλοιπα στοιχεία.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, petasis είπε

Με κάνεις και αισθάνομαι παππούς. 🤣

Κάποια από αυτά τα πρόλαβα... 🙂 Βέβαια ήμουν και απασχολημένος, δεν τα παρακολουθούσα τόσο στενά τότε, προσπαθούσα να μάθω να προγραμματίζω για X (ναι τελικά έμαθα).

Για να αισθανθείς ακόμα περισσότερο παππούς και να σου έρθουν δάκρυα απο τις αναμνήσεις, δες το παρακάτω βίντεο. Κάνει σύγκριση development μεταξύ Sun και Next. Αυτό ήταν και ένας απο τους σημαντικότερους νεοτερισμούς που είχε το Next σε σχέσει με τα συστήματα της εποχής. Πλήρη εργαλεία και βιβλιοθήκες για τους προγραμματιστές κάνοντας την ανάπτυξη παιχνίδι. Οι υπόλοιποι ως τότε είχαν απλά μια λίστα απο api αντί για πλήρη frameworks.Γιαυτό για παράδειγμα όπως ανάφερε και ένας συμφορουμιτης, η Id software χρησιμοποίησε Next ως development tool για το Doom. Πρόσεξε στο βίντεο το Dock.Στο αναφέρω γιατί είπες ότι προγραμμάτιζες σε Χ.

Οταν ο Jobs παρουσίαζε για πρώτη φορά το Mac Os X , επισήμανε πως αυτό ηταν το δυνατότερο σημείο του λειτουργικού.

 

Επεξ/σία από merphi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, merphi είπε

Γιαυτό για παράδειγμα όπως ανάφερε και ένας συμφορουμιτης, η Id software χρησιμοποίησε Next ως development tool για το Doom. Πρόσεξε στο βίντεο το Dock.Στο αναφέρω γιατί είπες ότι προγραμμάτιζες σε Χ.

O Carmack χρησιμοποίησε interface builder, αυτό δηλαδή που δείχνει το video μόνο στον map editor. Όλα τα άλλα τα έγραφε στο textedit που έχει ακόμα ίδιο και απαράλλακτο το MacOS και είναι κάτι σαν το wordpad για να καταλάβουν οι windows users, δεν χρησιμοποίησε IDE!

Έκανε compile στο next cube τα έστελνε σε έναν nfs server και από κει εκτελούσε το exe το PC που είχε πρόσβαση και αυτό στον NFS. Να πω ότι το NextStep είχε κάτι σαν Wiki που κρατούσε τις σημειώσεις του και version control για τον κώδικα.

Όλα αυτά τα έχει πει ο ίδιος κατά καιρούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, amav είπε

 

Το να αλλάξεις λειτουργικό σύστημα δεν είναι δύσκολο, οδηγίες για Hackintosh ή Linux υπάρχουν και είναι straightforward. To πρόβλημα είναι όλα τα άλλα μετέπειτα. Όπως εγώ δυσκολεύομαι να δουλέψω με Windows άλλο τόσο εσύ όταν σου βάλουν το Hackintosh μπροστά σου θα δυσκολευτείς και θα σου πάρει χρόνο να είσαι τόσο αποτελεσματικός όσο είσαι τώρα στα Windows. Τα Windows σήμερα είναι ένα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ λειτουργικό σύστημα, το MacOS αναδείχτηκε σε μια εποχή που τα Windows ήταν ένα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΚΟ λειτουργικό σύστημα. Ναι αναφέρουμε σε όλες τις εκδόσεις μέχρι και τα Windows 7.

 

Τι ωραίες εποχές τότε που ο χρόνος περίσσευε. Είχα κάνει το τότε pc μου dual boot hackintosh με το 10.4 Tiger, και είχα πάθει σοκ. Έκτοτε δημιουργήθηκε έρωτας με το λειτουργικό που οδήγησε στην αγορά του πρώτου μου macbook white και τα λοιπά είναι ιστορία. Χρόνια πολλά!!!!!!! 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, Vlad27 είπε

Τι ωραίες εποχές τότε που ο χρόνος περίσσευε. Είχα κάνει το τότε pc μου dual boot hackintosh με το 10.4 Tiger, και είχα πάθει σοκ. Έκτοτε δημιουργήθηκε έρωτας με το λειτουργικό που οδήγησε στην αγορά του πρώτου μου macbook white και τα λοιπά είναι ιστορία. Χρόνια πολλά!!!!!!! 

Αρκετός κόσμος εκείνο τον καιρό έφυγε από τα PC με τα απαίσια Windows Vista και πήγε στα Mac με εκείνα το μοντέλα MacBook White (ή και Black!) -- Mac OS X Leopard για μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
18 λεπτά πριν, Black Flag είπε

Εγώ που είμαι Advanced χρήστης Υπολογιστού, για ποιον λόγο να επιλέξω Mac αντί για PC; Τι θα κερδίσω παραπάνω; Από την στιγμή που δεν τρέχω κάποιο εξειδικευμένο πρόγραμμα το οποίο είναι μόνο συμβατό με Mac;

Αν δεν βρίσκεις κάποια συγκεκριμένη εξειδικευμένη χρήση, αν δεν βρίσκεις πλεονεκτήματα στο λειτουργικό και το γενικότερο UX, αν δεν σε ικανοποιεί περισσότερο αισθητικά, αν δεν προτιμάς *nix, μένεις στα Windows και μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...