Προς το περιεχόμενο

Συμπληρώνονται 20 χρόνια από την πρώτη κυκλοφορία του Mac OS X


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, SeaLion είπε

Αν δεν βρίσκεις κάποια συγκεκριμένη εξειδικευμένη χρήση, αν δεν βρίσκεις πλεονεκτήματα στο λειτουργικό και το γενικότερο UX, αν δεν σε ικανοποιεί περισσότερο αισθητικά, αν δεν προτιμάς *nix, μένεις στα Windows και μια χαρά.

Έχει ενδιαφέρον η έκφραση "power user". Τι είναι power user; Ας πουμε, οι developers είναι power users?

Το 48% των χρηστών του stackoverflow χρησιμοποιεί Windows και το υπόλοιπο μοιράζεται στα δύο ανάμεσα σε MacOS και Linux. Αυτοί είναι όλοι οι χρήστες παγκοσμίως, που περιλαμβάνει και την Ελλάδα, και την Ινδία και το Πακιστάν και όλες τις χώρες που δεν μπορούμε να αγοράσουμε εύκολα Mac.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, Black Flag είπε

Εγώ που είμαι Advanced χρήστης Υπολογιστού, για ποιον λόγο να επιλέξω Mac αντί για PC; Τι θα κερδίσω παραπάνω; Από την στιγμή που δεν τρέχω κάποιο εξειδικευμένο πρόγραμμα το οποίο είναι μόνο συμβατό με Mac;

Μέχρι και τα ΑutoCAD, EdgeCAM που είναι του αντικειμένου μου, ασχέτως αν δεν εξασκώ στο επάγγελμα, δεν προσφέρουν κάτι το διαφορετικό στην Mac πλατφόρμα.

Έλα ντε, κι εγώ αυτό αναρωτιέμαι.

Π.χ. όλα τα βιομηχανικά προγράμματα βαριάς χρήσης (ANSYS, CST, Comsol, Feko και αμέτρητα άλλα) 
τρέχουν πρωταρχικά σε windows. Και κάποια από αυτά δεν υπάρχουν καν σε mac, π.χ. το CST ή το Solidworks.

Aκόμη και κλεψιμέικα να θέλεις να τα βάλεις, π.χ. για λόγους δοκιμής ή για να τα μάθεις, 
είναι πολύ πιο εύκολο να τα βρεις σε windows.

Η σπουδαιότερη δουλειά του λειτουργικού είναι τελικά για να τρέχει το λογισμικό που χρειάζεσαι.
Αν για οποιονδήποτε λόγο δεν μπορείς να τρέξεις τα προγράμματα που θέλεις, 
και γενικά αν σε περιορίζει στο λογισμικό που μπορείς να χρησιμοποιήσεις, 
τελικά στην πράξη σου είναι άχρηστο.

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, V.I.Smirnov είπε

Όλα τα βιομηχανικά προγράμματα βαριάς χρήσης (ANSYS, CST, Comsol, Feko κλπ) τρέχουν πρωταρχικά σε windows.
Και κάποια από αυτά δεν υπάρχουν καν σε mac, π.χ. το CST ή το Solidworks.

Το να μην υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που εσύ χρειάζεσαι σε μια πλατφόρμα δεν μειώνει την αξία της πλατφόρμας. Με τη λογική αυτή το Logic και το final cut που προφανώς δεν υπάρχουν για Windows, δείχνουν τι; ότι είναι καλύτερο το MacOS που τα τρέχει;

Εμείς δηλαδή που δεν είμαστε χρήστες των παραπάνω προγραμμάτων τι να κάνουμε δηλαδή; Να γίνουμε για να συμφωνήσουμε;

2 λεπτά πριν, V.I.Smirnov είπε

Aκόμη και κλεψιμέικα να θέλεις να τα βάλεις, π.χ. για λόγους δοκιμής ή για να τα μάθεις, 
είναι πολύ πιο εύκολο να τα βρεις σε windows.

Το καλύτερο λειτουργικό για σένα είναι αυτό για το οποίο βρίσκεις πειρατικά προγράμματα; Αυτό είναι κριτήριο επιλογής σου και όχι της τεχνολογικής υπεροχής του. Άρα το πρόβλημα σου είναι να βρεις ένα καλό torrentάδικο;

2 λεπτά πριν, V.I.Smirnov είπε

Η σπουδαιότερη δουλειά του λειτουργικού είναι τελικά για να τρέχει το λογισμικό που χρειάζεσαι.

Αν για οποιονδήποτε λόγο δεν μπορείς να τρέξεις τα προγράμματα που θέλεις, 
και γενικά αν σε περιορίζει στο λογισμικό που μπορείς να χρησιμοποιήσεις, 
τελικά στην πράξη σου είναι άχρηστο.

Άχρηστο για τη δουλειά που εσύ θέλεις να κάνεις. Εκτός και αν όλες τις δουλειές στο σπίτι τις λύνεις με σφυρί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1)
Συγκρίνεις ανόμοια.
Δεν μιλάμε για ένα και δυο προγράμματα, ούτε για μια κατηγορία μερικών χιλιάδων χρηστών.
Μιλάμε για δεκάδες λογισμικά βαριάς βιομηχανικής χρήσης, 
στα οποία στηρίζονται εργοστάσια και παραγωγές δισεκατομυρίων.
Το να μην υπάρχουν σε mac - για οποιονδήποτε λόγο - ναι, μειώνει την αξία του.
Ως κατασκευή ή πλατφόρμα μπορεί να είναι ανώτερο (που δεν είναι αλλά ας πούμε έτσι) 
αλλά ως χρηστικό μηχάνημα είναι υποδεέστερο.
Δεν ξέρω καμιά βιομηχανία ή ερευνητικό κέντρο που να στηρίζεται πρωταρχικά σε mac - 
και ο βασικός λόγος είναι το λογισμικό και η υποστήριξη.

2)
Ναι, για πολλούς χρήστες το καλύτερο λειτουργικό (κύριος λόγος επιλογής του) είναι εκείνο στο οποίο 
μπορείς να βρεις πιο εύκολα προγράμματα με μεγάλη ποικιλία, φτηνά και σπασμένα.
Η ευκολία με την οποία βρίσκεις κλεψιμέικο λογισμικό πάσης φύσεως στα windows 
δεν υπάρχει στα mac ούτε κατά διάνοια.
Αμέτρητοι χρήστες ως φοιτητές ή μαθητευόμενοι επαγγελματίες βοηθήθηκαν απίστευτα επειδή μπόρεσαν 
να βρουν σπασμένο λογισμικό, να μελετήσουν αυτό που ήθελαν ή να κάνουν προσωρινά τη δουλειά τους.
Δεν θα έπαιρνα ποτέ mac KAI γι αυτόν τον λόγο.

Η τεχνολογική υπεροχή είναι γενικά δευτερεύουσα για το ευρύ κοινό.
Μπορείς να λες ότι θέλεις αλλά η αλήθεια αυτή είναι. 

3) 
Ναι, άχρηστο για τη δουλειά που εγώ θέλω να κάνω - και πολλοί άλλοι σαν εμένα.
Με το σκεπτικό σου, μια γλώσσα προγραμματισμού ή ένα λειτουργικό που το χρησιμοποιούν πέντε χρήστες παγκοσμίως ούτε νεκρό είναι ούτε άχρηστο.
Π.χ. και τα XP έχουν ακόμη φανατικό κοινό και τα χρησιμοποιούν άνθρωποι για τις δουλειές που αυτοί θέλουν κάνουν - αλλά γι αυτούς λέτε ότι ασχολούνται με ένα πεθαμένο λειτουργικό, δεν εξαίρετε τη χρήση του...

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
12 λεπτά πριν, V.I.Smirnov είπε

Έλα ντε, κι εγώ αυτό αναρωτιέμαι.

Π.χ. όλα τα βιομηχανικά προγράμματα βαριάς χρήσης (ANSYS, CST, Comsol, Feko και αμέτρητα άλλα) 
τρέχουν πρωταρχικά σε windows. Και κάποια από αυτά δεν υπάρχουν καν σε mac, π.χ. το CST ή το Solidworks.

Κι εγώ αναρωτιέμαι για ποιό λόγο να αναρωτιέσαι τέτοια πράγματα... Προσπάθησε κανείς να πουλήσει Mac για χρήση στην "βαριά βιομηχανία" ή σε κάποια γραμμή παραγωγής;

Οι δημοφιλείς χρήσεις είναι office, creative, (web) development, student, home. 

Επίσης νομίζω αγνοείς το πόσο εύκολα βρίσκει κανείς σχεδόν όλα τα προγράμματα σπασμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώ να ξεκαθαρίσω 2-3 πράγματα μήπως και συμφωνήσουμε.

26 λεπτά πριν, V.I.Smirnov είπε

Συγκρίνεις ανόμοια.
Δεν μιλάμε για ένα και δυο προγράμματα, ούτε για μια κατηγορία μερικών χιλιάδων χρηστών.
Μιλάμε για δεκάδες λογισμικά βαριάς βιομηχανικής χρήσης, 
στα οποία στηρίζονται εργοστάσια και παραγωγές δισεκατομυρίων.
Το να μην υπάρχουν σε mac - για οποιονδήποτε λόγο - ναι, μειώνει την αξία του.

Ένα εργαλείο που μπορεί να ΜΗΝ είναι καλό για μένα και για τη δουλειά που κάνω δε σημαίνει ότι ΔΕΝ είναι καλό για άλλα πράγματα και για άλλες δουλειές που μου είναι άσχετες ή αδιάφορες. Επίσης η δική μας δουλειά, οι γνώσεις και το πλαίσιο που κινούμαστε δεν είναι το σύμπαν.

26 λεπτά πριν, V.I.Smirnov είπε

Ως κατασκευή ή πλατφόρμα μπορεί να είναι ανώτερο (που δεν είναι αλλά ας πούμε έτσι) 
αλλά ως χρηστικό μηχάνημα είναι υποδεέστερο.
Δεν ξέρω καμιά βιομηχανία ή ερευνητικό κέντρο που να στηρίζεται πρωταρχικά σε mac - 
και ο βασικός λόγος είναι το λογισμικό και η υποστήριξη.

Οι δυνατότητες, η τεχνική υλοποίηση αλλά και το user experience αν μου είναι εμένα αδιάφορα, είτε γιατί δεν τις καταλαβαίνω, είτε γιατί δε μου χρειάζονται, είτε γιατί στην περίπτωση του user experience δε το γουστάρω, δεν αλλάζει κάτι ως προς την ποιότητα του. Απλά το κάνει μη κατάλληλο για μένα.

Εγώ μπορώ να σου φέρω πολλά παραδείγματα οργανισμών και μεγάλων εταιριών που έχουν μόνο Mac και Linux. Όλα τα μεγάλα Visual effects Studios έχουν για desktop πλέον Linux + Mac, κυρίως Linux, και δεν αναφέρομαι σε render farms. Παλιά είχαν DEC/SUN μετά πήγαν SGI Irix, πιο μετά Windows και εδώ και κάποια χρόνια Linux+Mac. Και; Λέει τίποτα παραπάνω από το γεγονός ότι, γι' αυτή τη συγκεκριμένη δουλειά ο κλάδος έκρινε ως καλύτερη επιλογή αυτές τις τεχνολογίες; Όχι βέβαια, όπως λες κι εσύ, στον δικό σου κλάδο έχει μόνο Windows και σε πιστεύω.

Δεν έχει σχέση όμως με την τεχνολογία, αλλά με το κόστος και τις επενδύσεις που έχουν κάνει οι εταιρίες software. Το porting δεν είναι εύκολο πράγμα πάντα.

26 λεπτά πριν, V.I.Smirnov είπε

Η τεχνολογική υπεροχή είναι γενικά δευτερεύουσα για το ευρύ κοινό.

Μπορείς να λες ότι θέλεις αλλά η αλήθεια αυτή είναι. 

3) 
Ναι, άχρηστο για τη δουλειά που εγώ θέλω να κάνω - και πολλοί άλλοι σαν εμένα.
Με το ίδιο σκεπτικό, μια γλώσσα προγραμματισμού ή ένα λειτουργικό που το χρησιμοποιούν πέντε χρήστες παγκοσμίως ούτε νεκρό είναι ούτε άχρηστο.
Π.χ. και τα XP έχουν ακόμη φανατικό κοινό και τα χρησιμοποιούν άνθρωποι για τις δουλειές που αυτοί θέλουν κάνουν - αλλά γι αυτούς λέτε ότι ασχολούνται με ένα πεθαμένο λειτουργικό, δεν εξαίρετε τη χρήση του...

-

Το ευρύ κοινό δεν μπορεί να κρίνει την τεχνολογική υπεροχή και ούτε εμείς εδώ μέσα αν δεν γνωρίζουμε. Εσύ εκφέρεις άποψη για το τι είναι καλύτερο τεχνολογικά τελικά ή γιατί ο κόσμος αγοράζει windows;

Με τη λογική αυτή ένα καλό αυτοκίνητο είναι άχρηστο για μένα, ειδικά τώρα με το lockdown :) , αυτό όμως αναιρεί το πόσο καλό είναι; Μήπως δεν είναι άχρηστο με την έννοια του κακού που δίνουν τα λεγόμενα σου;

Πολλές τεχνολογίες δεν είχαν μεγάλη αποδοχή από τον κόσμο, άλλες φορές γιατί λόγω κόστους δεν μπορούσε να τις αποκτήσει ή δεν καταλάβαινε σε τι θα τον βοηθούσε ή του ήταν άχρηστες. Αυτό δεν τις κάνει χειρότερες από αντίστοιχες που πέτυχαν.

26 λεπτά πριν, V.I.Smirnov είπε

Ναι, για πολλούς χρήστες το καλύτερο λειτουργικό (κύριος λόγος επιλογής του) είναι εκείνο στο οποίο 

μπορείς να βρεις πιο εύκολα προγράμματα με μεγάλη ποικιλία, φτηνά και σπασμένα.
Η ευκολία με την οποία βρίσκεις κλεψιμέικο λογισμικό πάσης φύσεως στα windows 
δεν υπάρχει στα mac ούτε κατά διάνοια.
Αμέτρητοι χρήστες ως φοιτητές ή μαθητευόμενοι επαγγελματίες βοηθήθηκαν απίστευτα επειδή μπόρεσαν 
να βρουν σπασμένο λογισμικό, να μελετήσουν αυτό που ήθελαν ή να κάνουν προσωρινά τη δουλειά τους.
Δεν θα έπαιρνα ποτέ mac KAI γι αυτόν τον λόγο.

Το ότι το κάνεις να φαίνεται σαν κανόνας πάλι το να ψάχνει ο περισσότερος κόσμος σπασμένα προγράμματα, με ξεπερνάει. Δεν ισχύει στους περισσότερους ΜacOS users και πιστεύω για κανένα Linux user. Αν δεν μιλάμε για παιχνίδια, ο περισσότερος κόσμος ψάχνει πειρατικά windows και office. Eιδικά τον τελευταίο καιρό με τον κόσμο να πηγαίνει σε 365 και την MS να αφήνει πρακτικά ξεκλείδωτα τα windows με ένα watermark κάτω δεξιά ή τα φθηνά κλειδιά που κυκλοφορούν ακόμα και εδώ μέσα και αυτό το forum, έχει ξεπεραστεί για την πλειοψηφία των Windows users που σίγουρα δεν ανήκεις εσύ. Θα τους βρεις παντού τριγύρω σου αλλά όχι στον εργασιακό σου χώρο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, aypnia είπε

Στη σημαντικότερη αγορά του πλανήτη, στις ΗΠΑ τη τελευταία 5ετία  έχει ανέβει από το 15% στo 30%.
Μιλάμε για διπλασιασμό του market share.

Τα Windows έχουν χάσει κάπου στις 20 μονάδες και από το 80% έχουν πέσει στο 60%.

Αν συνεχιστεί αυτή η πορεία τότε στο τέλος της επόμενης 5ετίας το OS X θα έχει φτάσει και ίσως να έχει ξεπεράσει σε market share τα Windows στις ΗΠΑ.

https://gs.statcounter.com/os-market-share/desktop/united-states-of-america


2021

Windows            61.03%
OS X                    29.4%
Chrome OS        6.41%
Linux                    1.63%


2020

Windows            65.14%
OS X                    25.19%
Chrome OS        6.46%
Linux                    2.23%


2019

Windows            68.85%
OS X                    18.4%
Chrome OS        5.04%
Linux                    1.36%


2018

Windows            74.4%
OS X                    20.26%
Chrome OS        3.26%
Linux                    1.32%


2017

Windows            75.1%
OS X                    19.51%
Chrome OS        3.04%
Linux                    1.47%


2016

Windows            79.07%
OS X                    15.17%
Chrome OS        1.77%
Linux                    1.37%

Πάνε σε MAC συστήματα όλοι αυτοί επειδή είναι γνώστες των υπολογιστών και δεν τους καλύπτουν τα windows 10; Μάλλον όχι. Άλλωστε η πλειοψηφία είναι λίγο απίθανο να έχει προχωρημένες γνώσεις. Γιατί αν σκάμπαζαν όλοι αυτοί από παραμετροποίηση θα ήξεραν και πώς να φέρουν τα windows 10 στα μέτρα τους. Θα ήξεραν να γράφουν custom μακροεντολές σε VBA ή Javascipt για να πάνε την καθημερινή δουλειά του γραφείου σε άλλο επίπεδο.

Πάνε τότε στα MAC λόγω ευχρηστίας που δεν έχουν τα windows 10; Και πάλι μάλλον όχι γιατί σε απλά πραγματάκια(οργάνωση φωτογραφιών, βασικό μοντάζ βίντεο, βασικές δουλειές γραφείου όπου το office είναι πλέον θεϊκό ενώ αρκεί και το libre, ταινίες, μουσική κτλ.) και τα windows 10 μετά από τόσα χρόνια παραμετροποίησης τα πηγαίνουν μια χαρά.

Τότε γιατί παρατηρείται όλο αυτό το ρεύμα προς τα εκεί; Μα γιατί ο Jobs ήταν ο πρώτος που κατάφερε να κάνει τον υπολογιστή fashion item και status symbol. Λόγω μόστρας  πάνε εκεί. Όπως ακριβώς αυτός που αγοράζει Ralph Lauren μπλουζάκι παρόλο που υπάρχουν χίλια δύο εξίσου καλά ή και καλύτερα brands. Δεν υπάρχει πρακτικά άλλος-ουσιαστικός-λόγος. Γιατί ντρέπεστε να το πείτε. Τόση μπουρδολογία πια για ανώτερο λειτουργικό, μοναδική εμπειρία, ιταλική φινέτσα κλπ. από τον κάθε τυχαίο που έχει τον υπολογιστή για να σερφάρει και να βλέπει τσόντες!

7 ώρες πριν, V.I.Smirnov είπε

Η σπουδαιότερη δουλειά του λειτουργικού είναι τελικά για να τρέχει το λογισμικό που χρειάζεσαι.

Αυτό τα λέει όλα.

Επεξ/σία από pirmen56
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω γίνεται υπεραπλούστευση. Δεν είναι άσπρο-μαύρο και δε νομίζω να είναι ένα μόνο το αγοραστικό κοινό για να το αντιμετωπίζουμε όπως εμείς εδώ στην Ελλάδα τους χρήστες iphone σε καφετέρια. Μιλάμε για άλλες αγορές για applestores που μπορεί να πάει κάποιος αν έχει πρόβλημα να μιλήσει με κάποιον ειδικό, άλλες οικονομικές δυνατότητες, όσοι έχουν ζήσει έξω φαντάζομαι καταλαβαίνουν τι εννοώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απλώς βαριέμαι να αποδομήσω τα επιχειρήματα των ομιλητών παραπάνω.
Το γεγονός είναι ότι στα Windows το λογισμικό είναι 
είναι περισσότερο, καλύτερο και φτηνότερο ή τσάμπα (ως κλεψιμέικο).
Μπορείς να βρεις κυριολεκτικά τα πάντα, 
από word processor για γραμμική Β μέχρι cad για αγιογραφίες.

Τα παραμετροποιείς (τα windows) όπως θέλεις (σχεδόν) - και τέλος.
Για τους περισσότερους χρήστες αυτό μετράει τελικά - η εύρεση και χρήση του λογισμικού ώστε να κάνουν τη δουλειά.
Και αυτός είναι ο λόγος που δεν θα πάω ποτέ σε mac :
   σε windows βρίσκω πολύ πιο εύκολα προγράμματα, πιο πολλά και πιο φτηνά, 
   ανεβάζοτας έτσι τη χρηστική αξία του υπολογιστή και του λειτουργικού.

Δεν πα να μου λένε για το gui ή για το σύστημα των αρχείων....
Αν δεν μπορώ να βρω το πρόγραμμα για την προσομοίωση, όλα αυτά δεν είναι παρά ένα λούστρο.

-
 

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, V.I.Smirnov είπε

Απλώς βαριέμαι να αποδομήσω τα επιχειρήματα των ομιλητών παραπάνω.
Το γεγονός είναι ότι στα Windows το λογισμικό είναι 
είναι περισσότερο, καλύτερο και φτηνότερο ή τσάμπα (ως κλεψιμέικο).
Μπορείς να βρεις κυριολεκτικά τα πάντα, 
από word processor για γραμμική Β μέχρι cad για αγιογραφίες.

Τα παραμετροποιείς (τα windows) όπως θέλεις (σχεδόν) - και τέλος.
Για τους περισσότερους χρήστες αυτό μετράει τελικά - η εύρεση και χρήση του λογισμικού ώστε να κάνουν τη δουλειά.
Και αυτός είναι ο λόγος που δεν θα πάω ποτέ σε mac :
   σε windows βρίσκω πολύ πιο εύκολα προγράμματα, πιο πολλά και πιο φτηνά, 
   ανεβάζοτας έτσι τη χρηστική αξία του υπολογιστή και του λειτουργικού.

Δεν πα να μου λένε για το gui ή για το σύστημα των αρχείων....
Αν δεν μπορώ να βρω το πρόγραμμα για την προσομοίωση, όλα αυτά δεν είναι παρά ένα λούστρο.

-
 

Αυτό παντως το ποστ δεν είναι δείγμα σκέψης επαγγελματία... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, AtiX είπε

Αυτό παντως το ποστ δεν είναι δείγμα σκέψης επαγγελματία... 

Μια χαρά είναι.
Δεν σημαίνει ότι ως επαγγελματίας δεν θα αγοράσεις το πρόγραμμα από το οποίο βιοπορίζεσαι, δεν γράφω αυτό.

Σημαίνει όμως ότι μπορείς να ασχοληθείς και με κάποιο άλλο για να το μάθεις 
ή για να δεις στην πράξη τις δυνατότητές του και να καταλήξεις ποιό θα επιλέξεις.
Ότι ως φοιτητής μπορείς να βρεις εύκολα καλό ή επαγγελματικό λογισμικό να κάνεις δουλειά 
ή\και να προετοιμαστείς για την καριέρα σου.
Ότι μια βιομηχανία ή ένα εργαστήριο θα προτιμήσει τον υλικοτεχνικό εξοπλισμό όπου 
μπορεί να βρει το περισσότερο λογισμικό χωρίς να είναι εξαρτημένη με διάφορους τρόπους από 
την εταιρεία που παράγει το hardware (apple)
(γενικά οι βιομηχανίες αγοράζουν πολλά λογισμικά για την ίδια δουλειά)
κλπ κλπ


Όλα στο διαθέσιμο λογισμικό κρίνονται τελικά.
Τα υπόλοιπα είναι βιτρίνα που για τη σοβαρή δουλειά είναι αδιάφορη.
Από αυτή την άποψη τα mac δεν προσφέρουν τίποτε - αντίθετα μειονεκτούν.

Όσο βρίσκω περισσότερο, καλύτερο, φτηνότερο και ευκολότερα λογισμικό στα windows, 
δεν έχω κανέναν λόγο να πάω σε mac, κι εγώ και πολλοί άλλοι.

Τα υπόλοιπα είναι οπαδικές αμπελοφιλοσοφίες εμμονικών χρηστών.
Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, πάρτε mac που είναι "ανώτερα"  να χαζεύετε το gui...

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, V.I.Smirnov είπε

Μια χαρά είναι.
Δεν σημαίνει ότι ως επαγγελματίας δεν θα αγοράσεις το πρόγραμμα από το οποίο βιοπορίζεσαι, δεν γράφω αυτό.

Σημαίνει όμως ότι μπορείς να ασχοληθείς και με κάποιο άλλο για να το μάθεις 
ή για να δεις στην πράξη τις δυνατότητές του και να καταλήξεις ποιό θα επιλέξεις.
Ότι ως φοιτητής μπορείς να βρεις εύκολα καλό ή επαγγελματικό λογισμικό να κάνεις δουλειά 
ή\και να προετοιμαστείς για την καριέρα σου.
Ότι μια βιομηχανία ή ένα εργαστήριο θα προτιμήσει τον υλικοτεχνικό εξοπλισμό όπου 
μπορεί να βρει το περισσότερο λογισμικό χωρίς να είναι εξαρτημένη με διάφορους τρόπους από 
την εταιρεία που παράγει το hardware (apple)
(γενικά οι βιομηχανίες αγοράζουν πολλά λογισμικά για την ίδια δουλειά)
κλπ κλπ


Όλα στο διαθέσιμο λογισμικό κρίνονται τελικά.
Τα υπόλοιπα είναι βιτρίνα που για τη σοβαρή δουλειά είναι αδιάφορη.
Από αυτή την άποψη τα mac δεν προσφέρουν τίποτε - αντίθετα μειονεκτούν.

Όσο βρίσκω περισσότερο, καλύτερο, φτηνότερο και ευκολότερα λογισμικό στα windows, 
δεν έχω κανέναν λόγο να πάω σε mac, κι εγώ και πολλοί άλλοι.

Τα υπόλοιπα είναι οπαδικές αμπελοφιλοσοφίες εμμονικών χρηστών.
Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, πάρτε mac που είναι "ανώτερα"  να χαζεύετε το gui...

-

Από τους επαγγελματίες που συναναστρέφομαι και αφού επιλέξουν ποια προγράμματα θα χρησιμοποιήσουν, τους περισσότερους τους ενδιαφέρει η ασφάλεια και η όσο τον δυνατόν μεγαλύτερη αξιοπιστία... ούτε αν για μια δουλειά υπάρχει ένα ή διακόσια προγράμματα, ούτε αν μπορεί να τα βρει δωρεάν, ούτε καν αν το κόστος επισκευής είναι φτηνότερο ή όχι...

Οι επαγγελματίες, φίλε μου, μαθαίνουν σωστά τα προγράμματα που χρησιμοποιούν για να έχουν την μέγιστη απόδοση όπως και το ίδιο ζητάνε και από τα μηχανήματα που εμπιστεύονται... πχ κανένας αρχιτέκτονας δεν θα κάτσει να μάθει πέντε διαφορετικά cad...

Τέλος, κανένας επαγγελματίας στην επιχείρηση του δεν θα κάτσει να διαλέξει μηχανήματα σύμφωνα με το ποια εταιρία συμπαθεί, ίσα ίσα που ο σωστός επαγγελματίας θα εκμεταλλευτεί τα θετικά της κάθε πλατφόρμας για να αποδώσει στο 110%... γι αυτό και οι περισσότερες εταιρίες έχουν στην κατοχή τους όλες τις πλατφόρμες...

Οπότε αν και έχεις δίκιο στο ότι τα windows έχει μεγαλύτερη βιβλιοθήκη προγραμμάτων, αυτό δεν κάνει και την πλατφόρμα καλύτερη από κάποια άλλη... 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν έχει νοημα να λέμε τα ίδια.
Εσύ πάρε mac, που είναι τεχνολογικά "ανώτερο" και πιο "ασφαλές" και "αξιόπιστο", 
και κάτσε να χαζεύεις το gui και να βαυκαλίζεσαι με την ανωτερότητά του...

Εγώ, ευχαριστώ αλλά ΔΕΝ παίρνω.
Και μέχρι τώρα έχω δικαιωθεί ποικιλοτρόπως και πολλές φορές σε όλα τα περιβάλλοντα 
(ακαδημαϊκά, ερευνητικά, επαγγελματικά).

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, V.I.Smirnov είπε

Δεν έχει νοημα να λέμε τα ίδια.
Εσύ πάρε mac, που είναι τεχνολογικά "ανώτερο" και πιο "ασφαλές" και "αξιόπιστο", 
και κάτσε να χαζεύεις το gui και να βαυκαλίζεσαι με την ανωτερότητά του...

Εγώ, ευχαριστώ αλλά ΔΕΝ παίρνω.
Και μέχρι τώρα έχω δικαιωθεί ποικιλοτρόπως και πολλές φορές σε όλα τα περιβάλλοντα 
(ακαδημαϊκά, ερευνητικά, επαγγελματικά).

-

Σοβαρά τώρα θεωρείς ότι με αυτό τον τρόπο προσφέρεις κάτι εκτός από την εικόνα ενός οπαδού??? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...