Προς το περιεχόμενο

Συμπληρώνονται 20 χρόνια από την πρώτη κυκλοφορία του Mac OS X


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν έχω κανένα συναισθηματικό δεσμό με οποιαδήποτε εταιρεία ή μηχάνημα ή λειτουργικό (αντίθετα με πολλούς)
ούτε με ενδιαφέρει να υποστηρίξω κάποιο στρατόπεδο.
Το μόνο που κοιτάζω είναι με ποιά επιλογή έχω καλύτερα αξιοποιήσιμο μηχάνημα 
και μεγαλύτερα περιθώρια χρήσης του.

Θεωρώ ότι το σημαντικότερο και το τελικό κριτήριο για τη χρήση ενός υπολογιστή ως εργαλείο είναι το λογισμικό.
Τα mac σε αυτό ΔΕΝ υπερτερούν.
Το διαπιστώνω συνέχεια από τότε που ήμουν μαθητής έως σήμερα.
Αν αλλάξει η κατάσταση, θα αλλάξω αμέσως και προτίμηση.


Period, case closed.

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης
20 λεπτά πριν, V.I.Smirnov είπε

Δεν έχει νοημα να λέμε τα ίδια.
Εσύ πάρε mac, που είναι τεχνολογικά "ανώτερο" και πιο "ασφαλές" και "αξιόπιστο", 
και κάτσε να χαζεύεις το gui και να βαυκαλίζεσαι με την ανωτερότητά του...

Εγώ, ευχαριστώ αλλά ΔΕΝ παίρνω.
Και μέχρι τώρα έχω δικαιωθεί ποικιλοτρόπως και πολλές φορές σε όλα τα περιβάλλοντα 
(ακαδημαϊκά, ερευνητικά, επαγγελματικά).

-

Μάλλον να τα έχεις όλα worked out για την φάση σου οπότε δεν είναι και πολύ σαφές τι προσφέρεις στο thread που είναι για τα 20 χρόνια ενός λειτουργικού που φαίνεται να... οικτίρεις και θεωρείς πως οι χρήστες του απλά κάθονται και το κοιτούν! 

Ειδικά στην Ελλάδα, είναι μάλλον σπάνιο να μην έχει κάποιος επαφή με Windows, οπότε thanks, τα ξέρουμε κι εμείς και απλά  επιλέγουμε συνειδητά το άλλο, μια και μπορούμε να δουλέψουμε κιόλας με αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, V.I.Smirnov είπε

Αν αλλάξει η κατάσταση, θα αλλάξω αμέσως και προτίμηση.


Period, case closed.

-

Για αυτό και έγραψα περί επαγγελματικής σκέψης... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχουν επαγγελματίες που χρησιμοποιούν mac γιατί κάποια επαγγελματικά λογισμικά υπαρχουν σε mac και λειτουργούν πολύ καλά, το ότι άλλα επαγγελματικά λογισμικά δεν υπάρχουν σε mac δεν απασχολεί τους πρώτους γιατί άπλα δεν ασχολούνται με τα πάντα. Η σωστή ερώτηση είναι για λογισμικά που υπάρχουν και στα δυο λειτουργικά, ποιο λειτουργικό προτιμά ένας επαγγελματίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
8 hours ago, V.I.Smirnov said:


Και μέχρι τώρα έχω δικαιωθεί ποικιλοτρόπως και πολλές φορές σε όλα τα περιβάλλοντα 
(ακαδημαϊκά, ερευνητικά, επαγγελματικά).

-

Κι εγώ τα ίδια αλλά από την άλλη πλευρά... Τι να κάνουμε τώρα, έτσι είναι η ζωή και τα σχετικά... 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/3/2021 στις 8:28 ΠΜ, nvel είπε

ούτε παραλλαγή είναι, ούτε υπάρχουν πολλά linux

Επέτρεψε μου να κάνω μια αναδιατύπωση τότε:

Δεν υπάρχουν πολλά Linux αλλά υπάρχουν άπειρα Distribution και όλα έχουν κοινό το Linux Kernel που διατηρείται από Linus Torvards.

Τα Mac Os χρησιμοποιούν θεωρητικά κάποια δικά τους εργαλεία όπως XNU και Darwin. XNU σημαίνει XNU is Not Unix

Πρακτικά όμως δεν ισχύει κάτι τέτοιο γιατί ακόμα και το XNU χρησιμοποιεί Unix και FreeBSD, δωρεάν εργαλεία ανοιχτού κώδικα.

Εγώ ισχυρίζομαι όση και ανάπτυξη να κάνει στα δικά της εργαλεία, πάντα θα παίρνει τα Open source εργαλεία και θα βάζει απλά το brand name και θα το ονομάζει MacOs, ένα λειτουργικό Unix based OS.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, V.I.Smirnov είπε

Δεν έχει νοημα να λέμε τα ίδια.
Εσύ πάρε mac, που είναι τεχνολογικά "ανώτερο" και πιο "ασφαλές" και "αξιόπιστο", 
και κάτσε να χαζεύεις το gui και να βαυκαλίζεσαι με την ανωτερότητά του...

Εγώ, ευχαριστώ αλλά ΔΕΝ παίρνω.
Και μέχρι τώρα έχω δικαιωθεί ποικιλοτρόπως και πολλές φορές σε όλα τα περιβάλλοντα 
(ακαδημαϊκά, ερευνητικά, επαγγελματικά).

-

Άσε τα επαγγελματικά, ακαδημαϊκά κλπ. περιβάλλοντα.  Ας πάμε σε consumer εφαρμογές όπως το EQ APO.

https://sourceforge.net/projects/equalizerapo/

70.000 downloads μόνο την τελευταία εβδομάδα. Από τα καλύτερα προγράμματα ισοστάθμισης που υπάρχουν γενικώς. System wide. Συνεργάζεται με το-δωρεάν-Room EQ wizard για να ισοσταθμίσεις το ηχοσύστημά σου με ένα μικρόφωνο μόνο. Συνεργάζεται με το hesuvi για να αντιγράψεις(μέσω convolution φίλτρων) σχεδόν όλες τις proprietary virtual surround τεχνολογίες που υπάρχουν(π.χ. dolby atmos for headphones, SBX pro κλπ.). Παίρνεις νόμιμα πράγματα για τα οποία δεν πλήρωσες δεκάρα.

Επίσης φορτώνει εύκολα φίλτρα αυτόματης διόρθωσης(καλιμπραρίσματος) του ήχου των χιλιάδων ακουστικών που έχουν μετρηθεί από άτομα με κατάλληλο εξοπλισμό. Τζάμπα αναβάθμιση. Μαζί και των καινούργιων Apple Airpods MAX που στοκ είναι μέτρια(σκορ προτίμησης 52,32/100).

Δεν υπάρχει σε MAC OS, ούτε σου δίνει η Apple έστω κάτι στοιχειώδες για τα 550€ ακουστικά που προανέφερα.

Αναφορά σε κείμενο

Why doesn't Apple OS include a simple 3-5 band Equalizer?

Κατά τα άλλα, μοναδική εμπειρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Άσε τα επαγγελματικά, ακαδημαϊκά κλπ. περιβάλλοντα.  Ας πάμε σε consumer εφαρμογές όπως το EQ APO.

https://sourceforge.net/projects/equalizerapo/

70.000 downloads μόνο την τελευταία εβδομάδα. Από τα καλύτερα προγράμματα ισοστάθμισης που υπάρχουν γενικώς. System wide. Συνεργάζεται με το-δωρεάν-Room EQ wizard για να ισοσταθμίσεις το ηχοσύστημά σου με ένα μικρόφωνο μόνο. Συνεργάζεται με το hesuvi για να αντιγράψεις(μέσω convolution φίλτρων) σχεδόν όλες τις proprietary virtual surround τεχνολογίες που υπάρχουν(π.χ. dolby atmos for headphones, SBX pro κλπ.). Παίρνεις νόμιμα πράγματα για τα οποία δεν πλήρωσες δεκάρα.

Επίσης φορτώνει εύκολα φίλτρα αυτόματης διόρθωσης(καλιμπραρίσματος) του ήχου των χιλιάδων ακουστικών που έχουν μετρηθεί από άτομα με κατάλληλο εξοπλισμό. Τζάμπα αναβάθμιση. Μαζί και των καινούργιων Apple Airpods MAX που στοκ είναι μέτρια(σκορ προτίμησης 52,32/100).

Δεν υπάρχει σε MAC OS, ούτε σου δίνει η Apple έστω κάτι στοιχειώδες για τα 550€ ακουστικά που προανέφερα.

Κατά τα άλλα, μοναδική εμπειρία.

Ειλικρινή απορία, τι σχέση έχει αυτό με τα γενέθλια για τα 20 χρόνια του macOS ή για το αν είναι καλό ή όχι λειτουργικό????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Ειλικρινή απορία, τι σχέση έχει αυτό με τα γενέθλια για τα 20 χρόνια του macOS ή για το αν είναι καλό ή όχι λειτουργικό????

Αυτό που σου είπε ο SmirnoV πιο πάνω. Δεν νοείται λειτουργικό χωρίς προγράμματα. Δηλαδή, χωρίς τα κατάλληλα εργαλεία ώστε ο κάθε developer εύκολα και γρήγορα να αναπτύξει προγράμματα για κάθε ανάγκη για πλήθος διαφορετικών συσκευών και να τα διαθέσει όπως θέλει αυτός.

Αναφορά σε κείμενο

Why doesn't Apple OS include a simple 3-5 band Equalizer?

Αναφορά σε κείμενο

If apple gave users the option for a 10 band EQ/parametric EQ, that would be even cooler.

Μεά από τόσα χρόνια να μην υπάρχει ένα EQ εργαλείο της προκοπής για όσους ενδιαφέρονται. Αυτά τα λένε Apple users. Ο πρώτος εκ των δύο επικεφαλής έρευνας στην Harman Kardon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Αυτό που σου είπε ο SmirnoV πιο πάνω. Δεν νοείται λειτουργικό χωρίς προγράμματα. Δηλαδή, χωρίς τα κατάλληλα εργαλεία ώστε ο κάθε developer εύκολα και γρήγορα να αναπτύξει προγράμματα για κάθε ανάγκη για πλήθος διαφορετικών συσκευών και να τα διαθέσει όπως θέλει αυτός.

Μεά από τόσα χρόνια να μην υπάρχει ένα EQ εργαλείο της προκοπής για όσους ενδιαφέρονται. Αυτά τα λένε Apple users. Ο πρώτος εκ των δύο επικεφαλής έρευνας στην Harman Kardon.

Απορία... και γιατί δεν φτιάχνει ο ίδιος ένα τέτοιο εργαλείο??? Από ότι ξέρω ούτε η ίδια η MS έχει κάτι τέτοιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, AtiX είπε

Απορία... και γιατί δεν φτιάχνει ο ίδιος ένα τέτοιο εργαλείο??? Από ότι ξέρω ούτε η ίδια η MS έχει κάτι τέτοιο...

Είναι απορίας άξιο γιατί δεν υπάρχει έστω ένα καλό EQ πρόγραμμα, πολλών φίλτρων, για MAC OS μετά από τόσα χρόνια. Μήπως έχει να κάνει με τους διάφορους περιορισμούς που συνεπάγεται μια κλειστή πλατφόρμα; Μήπως έχει να κάνει με δυσκολία υλοποίησης αν δεν είσαι αδειοδοτημένος developer; Δεν ξέρω να σου πω με ακρίβεια. Απλά μια διαπίστωση κάνω.

Όταν αναφερόμαστε σε εργαλεία που υποβοηθούν την ανάπτυξη λογισμικού σε μια πλατφόρμα κλασικό παράδειγμα είναι τα DX APIs. Δημιουργείς παιχνίδια τα οποία είναι απολύτως συμβατά με κάρτες εντελώς διαφορετικών αρχιτεκτονικών χωρίς να χρειάζεται να γράψεις κώδικα close to the metal με τις δυσκολίες που αυτό συνεπάγεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Είναι απορίας άξιο γιατί δεν υπάρχει έστω ένα καλό EQ πρόγραμμα, πολλών φίλτρων, για MAC OS μετά από τόσα χρόνια. Μήπως έχει να κάνει με τους διάφορους περιορισμούς που συνεπάγεται μια κλειστή πλατφόρμα; Μήπως έχει να κάνει με δυσκολία υλοποίησης αν δεν είσαι αδειοδοτημένος developer; Δεν ξέρω να σου πω με ακρίβεια. Απλά μια διαπίστωση κάνω.

Όταν αναφερόμαστε σε εργαλεία που υποβοηθούν την ανάπτυξη λογισμικού σε μια πλατφόρμα κλασικό παράδειγμα είναι τα DX APIs. Δημιουργείς παιχνίδια τα οποία είναι απολύτως συμβατά με κάρτες εντελώς διαφορετικών αρχιτεκτονικών χωρίς να χρειάζεται να γράψεις κώδικα close to the metal με τις δυσκολίες που αυτό συνεπάγεται. 

Τότε πως και πολλά studio χρησιμοποιούν macs για αυτές τις δουλειές???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιλώντας ως μηχανικός, όλα τα βιομηχανικά λογισμικά πρωταρχικά ΔΕΝ αναπτύσσονται για mac, 
και ενίοτε δεν υπάρχουν καν σε mac.
Δεν πρόκειται για μερικές χιλιάδες χρήστες αλλά βιομηχανίες που παράγουν αεροπλάνα, αυτοκίνητα, 
αντιδραστήρες, μεγάλες κατασκευές, με λογισμικά όπως το ANSYS, Comsol, Nastran κλπ..., εδώ και δεκαετίες.
Οι λόγοι είναι ότι υπάρχουν μηχανήματα καλύτερα, πιο φτηνά, με μεγαλύτερες δυνατότητες αναβάθμισης 
και ευκολίες συντήρησης, περισσότερο λογισμικό κλπ.

Είναι μια πρωτόγνωρη εμπειρία για τον μηχανικό καριέρας να έρχεται σε επαφή με τέτοια προγράμματα, 
ακόμη δε περισσότερο να μπορεί να εξοικειωθεί και να μάθει κάποια από αυτά, ως φοιτητής ή ως επαγγελματίας.
Αυτό δεν γίνεται σε mac, είτε γιατί τα προγράμματα δεν υπάρχουν είτε γιατί δεν μπορεί να τα βρει, 
φτηνά ή σπασμένα.
Π.χ. το SolidWorks μέχρι πρόσφατα δεν υπήρχε σε mac (τώρα δεν ξέρω).

Το ίδιο μπορεί να λεχθεί και για λογισμικό σε πολλούς άλλους τομείς, εξειδικευμένους ή όχι.
Π.χ., ως φοιτητής ήταν πολύ εύκολο να βρω το Μathematica και το Matlab για windows 
και να κάνω τις εργασίες μου.
Στα mac δεν υπήρχε αυτή η δυνατότητα. 
Το καλύτερο interface και το σύστημα των αρχείων τι να τα κάνω, δεν είναι κριτήριο επιλογής.
Τhat's my previous point.

Η πραγματικότητα αυτή είναι.
Στις περισσότερες περιπτώσεις όποιος παίρνει mac έχει περιορισμένες επιλογές λογισμικού, τέλος.

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, AtiX είπε

Τότε πως και πολλά studio χρησιμοποιούν macs για αυτές τις δουλειές???

Τα πολλά δεν σημαίνει πως είναι και σωστά.

 

Τα σοβαρά στούντιο χρησιμοποιούν όλα τα λειτουργικά συστήματα για να εκμεταλλεύονται τα πάντα.

 

Επιπρόσθετα παίζει ρόλο και το deal που έχει γίνει.

 

Στην εταιρεία που δουλεύω, χρησιμοποιειουμε αποκλειστικά Microsoft Products.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...