Προς το περιεχόμενο

Συμπληρώνονται 20 χρόνια από την πρώτη κυκλοφορία του Mac OS X


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, V.I.Smirnov είπε

.Π.χ., ως φοιτητής ήταν πολύ εύκολο να βρω το Μathematica και το Matlab για windows 

και να κάνω τις εργασίες μου.
Στα mac δεν υπήρχε αυτή η δυνατότητα. 
Το καλύτερο interface και το σύστημα των αρχείων τι να τα κάνω, δεν είναι κριτήριο επιλογής.
Τhat's my previous point.

Η πραγματικότητα αυτή είναι.
Στις περισσότερες περιπτώσεις όποιος παίρνει mac έχει περιορισμένες επιλογές λογισμικού, τέλος.-

mathematica, matlab  (και maple) υπάρχουν σε mac, το ότι εσύ δεν μπορούσες να τα βρεις είναι δικό σου πρόβλημα. Όσοι έχουν mac προφανώς δεν τα αγόρασαν για να τρέχουν προγράμματα που δεν υπάρχουν σε αυτά άρα δεν τους ενδιαφέρει η ανυπαρξία τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν σπούδαζα ΔΕΝ μπορούσαν να βρεθούν τσάμπα - άρα το πρόβλημα δεν ήταν δικό μου. 
Tων χρηστών mac ήταν, που ως φοιτητές ΔΕΝ μπορούσαν να τα βρουν και να κάνουν τη δουλειά τους όπως εγώ !
Το ίδιο ισχύει και για πολλά άλλα λογισμικά σήμερα.

Είπαμε, πάρε mac εσύ, να βαυκαλίζεσαι με το "καλύτερο gui" και την "καλύτερη σχεδιαστική γραμμή".
Και που έχει τα προγράμματα που θέλεις.

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, AtiX είπε

Τότε πως και πολλά studio χρησιμοποιούν macs για αυτές τις δουλειές???

Λες για πληρωμένο software από αδειοδοτημένους developers; Με προγραμματιστικά εργαλεία που παρέχει η apple υπό τους δικούς της όρους; ΟΚ. Εγώ σου λέω για consumer εφαρμογή που είναι εντελώς δωρεάν με δυνατότητα φόρτωσης χιλιάδων φίλτρων(πλήρης διόρθωση της καμπύλης του εκάστοτε ηχοσυστημάτος) ισοστάθμισης και convolution(reverb effects). Λειτουργικότητα που δεν συναντάς ούτε σε επί πληρωμή apps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

3 λεπτά πριν, V.I.Smirnov είπε

Όταν σπούδαζα ΔΕΝ μπορούσαν να βρεθούν τσάμπα - άρα το πρόβλημα δεν ήταν δικό μου 
αλλά των χρηστών mac που ως φοιτητές ΔΕΝ μπροούσαν να τα βρουν και να κάνουν τη δουλειά τους όπως εγώ.
Το ίδιο ισχύει και άλλα λογισμικά σήμερα.

Είπαμε, πάρε mac εσύ, να βαυκαίζεσαι με το καλύτερο gui και την "καλύτερη σχεδιαστική γραμμή".
Και που έχει τα προγράμματα που θέλεις.-

τις εννοείς τζάμπα; το λογισμικά αυτά δεν είναι freeware, για τους φοιτητές υπάρχουν οι student edition

Και εσύ βάλε windows γιατί έχει solidworks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, MariosX είπε

Τα πολλά δεν σημαίνει πως είναι και σωστά.

 

Τα σοβαρά στούντιο χρησιμοποιούν όλα τα λειτουργικά συστήματα για να εκμεταλλεύονται τα πάντα.

 

Επιπρόσθετα παίζει ρόλο και το deal που έχει γίνει.

 

Στην εταιρεία που δουλεύω, χρησιμοποιειουμε αποκλειστικά Microsoft Products.

Μα δεν αντιλέγω το έχω ήδη αναφέρει σε προηγούμενο ποστ μου πως ένας επαγγελματίας επιλέγει με βάση τα προγράμματα και συνήθως χρησιμοποιεί και τις δυο πλατφόρμες... ο κύριος όμως επιμένει ότι δεν υπάρχουν κατάλληλα προγράμματα κάτι που βέβαια δεν ισχύει..,

9 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Λες για πληρωμένο software από αδειοδοτημένους developers; Με προγραμματιστικά εργαλεία που παρέχει η apple υπό τους δικούς της όρους; ΟΚ. Εγώ σου λέω για consumer εφαρμογή που είναι εντελώς δωρεάν με δυνατότητα φόρτωσης χιλιάδων φίλτρων(πλήρης διόρθωση της καμπύλης του εκάστοτε ηχοσυστημάτος) ισοστάθμισης και convolution(reverb effects). Λειτουργικότητα που δεν συναντάς ούτε σε επί πληρωμή apps.

Οπότε ξανά ρωτάω τι σχέση έχει αυτό που έγραψες ως επιχείρημα ή με αυτό που σε ρώτησα ??? Από το δεν υπάρχει μέχρι το ναι αλλά πρέπει να πληρώσεις υπάρχει ένα τεράστιο χάσμα που μόνο κάτω από το οπαδικό βλέμμα μπορείς να δικαιολογήσεις εκφράσεις σαν και “το λειτουργικό αυτό είναι μόνο για να το βλέπεις”...

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, V.I.Smirnov είπε

Όταν σπούδαζα ΔΕΝ μπορούσαν να βρεθούν τσάμπα - άρα το πρόβλημα δεν ήταν δικό μου 
αλλά των χρηστών mac που ως φοιτητές ΔΕΝ μπορούσαν να τα βρουν και να κάνουν τη δουλειά τους όπως εγώ !
Το ίδιο ισχύει και για πολλά άλλα λογισμικά σήμερα.

Είπαμε, πάρε mac εσύ, να βαυκαλίζεσαι με το "καλύτερο gui" και την "καλύτερη σχεδιαστική γραμμή".
Και που έχει τα προγράμματα που θέλεις.

-

Δεν είναι όλοι οι Mac χρήστες ίδιοι και καλό είναι να μην πιάνομαστε από λέξεις , εκφράσεις και άσχετους ανθρώπους , για να κρίνουμε ένα λειτουργικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, V.I.Smirnov είπε

Όταν σπούδαζα ΔΕΝ μπορούσαν να βρεθούν τσάμπα - άρα το πρόβλημα δεν ήταν δικό μου 
αλλά των χρηστών mac που ως φοιτητές ΔΕΝ μπορούσαν να τα βρουν και να κάνουν τη δουλειά τους όπως εγώ !
Το ίδιο ισχύει και για πολλά άλλα λογισμικά σήμερα.

Είπαμε, πάρε mac εσύ, να βαυκαλίζεσαι με το "καλύτερο gui" και την "καλύτερη σχεδιαστική γραμμή".
Και που έχει τα προγράμματα που θέλεις.

-

Ποτέ θα ξεκολλήσεις από τα εφηβικά, μαθησιακά, φοιτητικά σου χρόνια και θα σκεφτείς ως pro??? Τι σχέση έχουν τι κάνουν οι άλλοι? Υπάρχουν χιλιάδες επαγγελματίες που βγάζουν χρήματα με Mac το ότι εσύ δεν βολεύεσαι με αυτά ούτε τα κάνει χειρότερα μηχανήματα ούτε λιγότερο επαγγελματίες από εσένα...

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, nvel είπε

 

τις εννοείς τζάμπα; το λογισμικά αυτά δεν είναι freeware, για τους φοιτητές υπάρχουν οι student edition

Και εσύ βάλε windows γιατί έχει solidworks

Τσάμπα εννοώ σπασμένα, για να κάνεις τη δουλειά σου, έστω και προσωρινά. 
Oι freeware editions αφενός έχουν συχνά περιορισμούς 
(π.χ. μπορεί να μην επιτρέπουν την επίλυση προβλημάτων πάνω από κάποιο μέγεθος), 
αφετέρου δεν τις δικαιούνται όλοι 
(π.χ. ένας ερευνητής δεν δικαιούται freeware edition).
Ούτε έχουν freeware edition όλα τα λογισμικά ενδιαφέροντος.

Kαι ναι, εγώ βάζω windows διότι ως μηχανικός μπορώ να έχω και το Solidwοrks και το CST και ότι άλλο μου καπνίσει. Είτε για εκπαιδευτικούς λόγους, είτε από περιέργεια, είτε για την πλάκα μου. 

-

2 ώρες πριν, AtiX είπε

Ποτέ θα ξεκολλήσεις από τα εφηβικά, μαθησιακά, φοιτητικά σου χρόνια και θα γίνεις σκεφτείς ως pro???

Σκέψου εσύ ως pro και πάρε mac.
Kι άσε με εμένα.

Εγώ ως χρήστης και ως επαγγελματίας τις επιλογές μου τις έχω κάνει 
και είμαι βολεμένος πολύ καλά εδώ και χρόνια.
Χωρίς mac.

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, AtiX είπε

Οπότε ξανά ρωτάω τι σχέση έχει αυτό που έγραψες ως επιχείρημα ή με αυτό που σε ρώτησα ??? Από το δεν υπάρχει μέχρι το ναι αλλά πρέπει να πληρώσεις υπάρχει ένα τεράστιο οπαδικό χάσμα που μόνο κάτω από αυτό το βλέμμα μπορείς να δικαιολογήσεις εκφράσεις αυτό το λειτουργικό είναι μόνο για να το βλέπεις...

Έχεις δίκιο. Το να βγάζεις apps μέσα από οποιαδήποτε γλώσσα και IDE και να τα διανέμεις όπως θες είναι το ίδιο ακριβώς με ένα κλειστό οικοσύστημα όπου πρέπει να χρησιμοποιείς συγκεκριμένα εργαλεία και να πάρεις άδεια(προφανώς με γνώμονα το μέγιστο κέρδος του ιδιοκτήτη του οικοσυστήματος) για το οτιδήποτε.

Ο τελικός χρήστης θα έχει τον ίδιο πλούτο προγραμμάτων και επιλογών και στη μία και στην άλλη περίπτωση. Εντάξει.

Spoiler

BTW, πρόγραμμα σαν το EQ APO που δεν είναι software παραγωγής δεν υπάρχει σε MAC, ούτε επί πληρωμή. Είναι παράπονο σε πολλές σχετικές συζητήσεις. Το software παραγωγής έχει χίλια δύο εφέ/λειτουργίες αλλά όχι για system wide χρήση από όλα τα προγράμματα αναπαραγωγής ήχου και εικόνας. Τελείως διαφορετικό πράγμα.

 

Επεξ/σία από pirmen56
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, V.I.Smirnov είπε

Σκέψου εσύ ως pro και πάρε mac.

Kι άσε με εμένα.

Εγώ ως χρήστης και ως επαγγελματίας τις επιλογές μου τις έχω κάνει και είμαι βολεμένος πολύ καλά εδώ και χρόνια.
Χωρίς mac.

-

Βρε μπράβο σου αλλά ξεχνάς ότι επαγγελματία δεν τον κάνει το μηχάνημα ή τα σπασμένα προγράμματα αλλά η δουλειά του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, V.I.Smirnov είπε

Τσάμπα εννοώ σπασμένα, για να κάνεις τη δουλειά σου, έστω και προσωρινά. 
Oι freeware edition αφενός έχουν συχνά περιορισμούς 
(π.χ. μπορεί να μην επιτρέπουν την επίλυση προβλημάτων πάνω από κάποιο μέγεθος), 
αφετέρου δεν τις δικαιούνται όλοι 
(π.χ. ένας ερευνητής δεν δικαιούται freeware edition).
Ούτε έχουν freeware edition όλα τα λογιστικά ενδιαφέροντος.

Kαι ναι, εγώ βάζω windows όπου ως μηχανικός μπορώ να έχω και το Solidwοrks και το CST και ότι άλλο μου καπνίσει.

 και τα τρία λογισμικά  υπάρχουν σπασμένα και σε mac αφού προφανώς θεωρείς την πειρατεία λογισμικού πλεονέκτημα ενός λειτουργικού. Εσύ ως μηχανικός μπορείς να βάζεις ότι θέλεις Ελπίζω μην δεχθείς επίσκεψη από κάποιους κύριους που θα σε αναγκάσουν να απομακρυνθείς από το υπολογιστή και μετά από μέρες σου έρθει ένα ωραίο πρόστιμο όπως τα 500k στην δικιά μου δουλειά. Όμως δεν είναι όλου μηχανικοί και η συντριπτική πλειοψηφία των χρηστών δεν γνωρίζουν τις λέξεις solidworks ή CST οπότε δεν τους απασχολεί αν τρέχει σε mac.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξαναλέω ότι υπάρχουν τώρα - αλλά δεν υπήρχαν όταν τα χρειαζόμουν.
Και το ίδιο συμβαίνει με πολλά άλλα λογισμικά σήμερα.


Το λογισμικό το οποίο έχεις στην επαγγελματική σου έδρα το αγοράζεις.
Το έγραψα νωρίτερα.
Το τι κάνεις στο σπίτι σου για να μάθεις κάτι που σε ενδιαφέρει είναι άλλη υπόθεση...

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, V.I.Smirnov είπε

Ξαναλέω ότι υπάρχουν τώρα - αλλά δεν υπήρχαν όταν τα χρειαζόμουν.
Και το ίδιο συμβαίνει με πολλά άλλα λογισμικά σήμερα.


Το λογισμικό από το οποίο βιοπορίζεσαι το αγοράζεις.
Το έγραψα νωρίτερα.
Το τι κάνεις στο σπίτι σου για να μάθεις κάτι που σε ενδιαφέρει είναι άλλη υπόθεση...

-

VS

13 ώρες πριν, V.I.Smirnov είπε

Όλα στο διαθέσιμο λογισμικό κρίνονται τελικά.
Τα υπόλοιπα είναι βιτρίνα που για τη σοβαρή δουλειά είναι αδιάφορη.
Από αυτή την άποψη τα mac δεν προσφέρουν τίποτε - αντίθετα μειονεκτούν.

Όσο βρίσκω περισσότερο, καλύτερο, φτηνότερο και ευκολότερα λογισμικό στα windows, 
δεν έχω κανέναν λόγο να πάω σε mac, κι εγώ και πολλοί άλλοι.

Τα υπόλοιπα είναι οπαδικές αμπελοφιλοσοφίες εμμονικών χρηστών.
Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, πάρτε mac που είναι "ανώτερα"  να χαζεύετε το gui...

-

Και βάζω μόνο ότι έχεις πει σε μένα και όχι με τους υπόλοιπους... 

μ’ αρέσει που βιαστικές να μας χαρακτηρίσεις οπαδούς όταν εσύ ο ίδιος λειτουργείς έτσι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Aγαπητέ κανέναν συγκεκριμένο συνομιλητή δεν χαρακτηρίζω εγώ, ούτε εσένα, ούτε καν έχω τέτοια πρόθεση.
Και όπως έγραψα νωρίτερα, δεν με ενδιαφέρει να υπερασπιστώ συγκεκριμένη εταιρεία ή πλατφόρμα.
Είμαι εκεί που ικανοποιούνται καλύτερα τα κριτήρια χρήσης και αξιοποίησης που έχω για το μηχάνημα, τίποτε άλλο.


Και κακώς θίγεις θέμα προσωπικών προσβολών.
Εμένα αν με φωνάξουν "βλάκα" δεν θα γυρίσω διότι έτσι αυτομάτως έχω αποδεχθεί τον χαρακτηρισμό.

Η συζήτηση αυτή για μένα έληξε και δεν ξανααπαντώ.

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, V.I.Smirnov είπε

Aγαπητέ κανέναν συγκεκριμένο συνομιλητή δεν χαρακτηρίζω εγώ, ούτε εσένα, ούτε καν έχω τέτοια πρόθεση.
Και όπως έγραψα νωρίτερα, δεν με ενδιαφέρει να υπερασπιστώ συγκεκριμένη εταιρεία ή πλατφόρμα.
Είμαι εκεί που ικανοποιούνται καλύτερα τα κριτήρια χρήσης και αξιοποίησης που έχω για το μηχάνημα, τίποτε άλλο.


Και κακώς θίγεις θέμα προσωπικών προσβολών.
Εμένα αν με φωνάξουν "βλάκα" δεν θα γυρίσω διότι έτσι αυτομάτως έχω αποδεχθεί τον χαρακτηρισμό.

Η συζήτηση αυτή για μένα έληξε και δεν ξανααπαντώ.

-

Νεα τακτική... δεν αναγνωρίζω τα δικά μου γραπτά, εγώ δεν έγραψα κάτι τέτοιο και εσείς έχετε το πρόβλημα και την μύγα... ευτυχώς που υπάρχουν ως γραπτά...

καλή συνέχεια...

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...