Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα στην προβολή και αντιγραφή φωτο σε iPhone


george_ant

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,
προσπαθώ να αντιγράψω από παλιό iphone 5 με iOS 10 τις φωτογραφίες στο pc μου. Κάποιες τις αντιγράφει, αλλά σε κάποιες άλλες μου βγάζει σφάλμα αντιγραφής με το μήνυμα "η παράμετρος είναι εσφαλμένη". Οι φωτογραφίες αυτές που δεν αντιγράφονται επίσης δεν έχουν καν preview και όταν τις ανοίγεις δεν δείχνουν τίποτα. Σας παραθέτω screenshots.
Πέρασα μια μέρα ψάχνοντας σε forums και στο youtube χωρίς αποτέλεσμα. Ως τώρα:
1) Έχω δοκιμάσει να κάνω upload στο icloud - ανεβάζει μόνο αυτές που μπορούσα να αντιγράψω και στο pc, στις άλλες κολλάει.
2) Έχω ενεργοποιήσει την επιλογή "download and keep originals" από τις Ρυθμίσεις>φωτογραφίες
3) Έχω συνδέσει το iphone σε διαφορετική usb
4) Έχω σβήσει αρκετό χώρο στο κινητό ώστε να μην έχει θέμα με το storage.
Τίποτα από τα παραπάνω δε βοήθησε.

Καμιά ιδέα; Οι φωτογραφίες που θα χάσω είναι πολύτιμες.
Ευχαριστώ πολύ.

IMG_4799.PNG

IMG_4800.PNG

Καταγραφή.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σφάλμα “η παράμετρος είναι εσφαλμένη “ parameter is incorrect ήτανε/είναι κάποιο πρόβλημα με windows driver.κάτι έχει να κάνει με driver που πιθανώς δεν τον αναγνωρίζει μέσω iTunes ή το διαβάζει προσωρινά αναγνωρίζει τη συσκευή κ μετά χάνεται k βγάζει σφάλμα μεταφοράς.
 

Δεν νομίζω να είναι ούτε η θύρα προβληματική ούτε να θέλει άλλο καλώδιο. Κάτι με τους drivers πρέπει να είναι.

https://discussions.apple.com/thread/4561270

https://discussions.apple.com/thread/250593723

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά ευχαριστώ για την απάντηση.
Έχω δοκιμάσει τις μεθόδους που αναφέρονται στα βίντεο χωρίς αποτέλεσμα. Τώρα προσπάθησα να διαγράψω μέσω των windows και τις "υγιείς" φωτο όπως αναφέρεται στο thread της apple που παρέθεσες ώστε να μείνουν στο τηλέφωνο μόνο οι φωτό που δεν αντιγράφονται. Δεν μπορεί να κάνει διαγραφή. Μου γράφει ότι δεν έχω δικαιώματα διαχειριστή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τπτ να σαι καλα. Εικασιες/Ιδεες ριχνουμε αν κ πιστευω κατα 90% εχει να κανει με θεμα/συμβατοτητα με καποιο driver. Ισως ειναι καθαρα θεμα windows γιατι αυτο το σφαλμα ειναι συνηθες και εκει. Δεν ειναι θεμα ουτε καλωδιου (αν κ ειναι πολυ ευαισθητα τα καλωδια της apple χαλανε παρα πολυ ευκολα κ πρεπει να τα τσεκαρουμε με 2ο καλωδιο παντοτε) ουτε η θυρα usb εχει κατι γιατι δεν θα σε αφηνε καθολου/καμία μεταφορα.

Κατι με driver εχει να κανει και κοβει τη μεταφορα με το γνωστο σφαλμα  η παράμετρος είναι εσφαλμένη “ parameter is incorrect"

Κανοντας select all στις photo > κ μετα με δεξι click >> ισως σου επιτρεψει να αλλαξεις τα δικαιωματα αν εχει επιλογη εκει στο drop-down menu (αφου τις επιλεξεις πρωτα). Κρατησε backup οπωςσδηποτε πριν κανεις το οτιδηποτε εστω σε καποιο εξωτερ.στικακι.

Επεξ/σία από aces
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει τέτοια επιλογή στο δεξί κλικ, δυστυχώς. Έκλεισα ραντεβού με τεχνικό της apple το απόγευμα μήπως και βγάλει αυτός κάποια άκρη. 

Ωστόσο μου κάνει εντύπωση που κάποιες τις αντιγράφει ενώ κάποιες άλλες όχι. Αν ήταν πρόβλημα driver φαντάζομαι θα έβγαζε το error σε όλες τις φωτογραφίες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, george_ant είπε

Δεν υπάρχει τέτοια επιλογή στο δεξί κλικ, δυστυχώς. Έκλεισα ραντεβού με τεχνικό της apple το απόγευμα μήπως και βγάλει αυτός κάποια άκρη. 

Ωστόσο μου κάνει εντύπωση που κάποιες τις αντιγράφει ενώ κάποιες άλλες όχι. Αν ήταν πρόβλημα driver φαντάζομαι θα έβγαζε το error σε όλες τις φωτογραφίες;

μηπως ειναι τιποτα corrupted? Αυτες που δεν σου μεταφερει ειναι υπαρκτες φωτο εννοω τις βλεπεις κανονικα στην συσκευη (σε full screen κλπ) ή ειναι τπτ corrupted ή μισο-ολοκληρωμενες/κομμενες αρχεια/φωτο?

Αφου θα ρθει κατι θα βρει :)

Επεξ/σία από aces
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη συσκευή τις βλέπω σαν αρχεία αλλά είναι γκρι και δεν ανοίγουν. Αν δε σου κανει κόπο δες τα attachements που παρέθεσα στο πρώτο μου μήνυμα. Πριν κάνω update το iOS τις έβλεπα κανονικά στο κινητό βέβαια και άνοιγαν. Μόνο στον υπολογιστή υπήρχε το πρόβλημα. Να είναι 500 φωτογραφίες corrupted μου κάνει μεγάλη εντύπωση πάντως, άσε που φαίνεται κανονικά το μέγεθός τους. Το θέμα είναι ότι εγώ δεν έκανα τίποτα στις φωτογραφίες, ούτε τις διέγραψα ποτέ. Γενικά, έχω ξενερώσει πολύ με την apple. Αν έχω χάσει όλο αυτό το υλικό από το πουθενά θα είναι καθαρά δική της ευθύνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα ξανα-ειδα τα attachment. Μηπως δεν εχεις χωρο στο iCloud? Corrupted γινεται για καποιο λογο ισως γινεται κατι με το οτι ""βγηκανε με πολυ παλια εκδοση iOS"" που δεν στεκει ασε να δεις τι θα σου πει/βρει το απογευμα.

Αυτες τις φωτο τις εβλεπες δηλαδη κανονικα πριν 2-3 μηνες απο τη συσκευη ή στις βγαζει καιρο γκρί ??

Παντως τα αρχεια σου τα περισσοτερα εχουν κανονικο μεγεθος φωτογραφιας δεν ειναι απλα KB (αυτο ειναι το μόνο αισιοδοξο αν ητανε λιγα KB δεν θα ειχανε περιεχομενο)

Επεξ/σία από aces
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το iCould το έφτιαξα χθες, οπότε δεν είχα ανεβάσει τίποτα πριν. Τη συγκεκριμένη συσκευή δεν τη χρησιμοποιούσα για αρκετά χρόνια οπότε δεν είχα φτιάξει iCloud (είχα μείνει ακόμα στο iTunes φαντάσου). Χθες αναζητούσα κάποιες συγκεκριμένες φωτογραφίες στο αρχείο μου και συνειδητοποίησα ότι ήταν στο παλιό μου iPhone που από καθαρή τύχη δεν το είχα πάει για ανακύκλωση και το είχα ακόμα στο συρτάρι. Όταν χρησιμοποιούσα τη συσκευή αυτή δε θυμάμαι να είχε κάποιο θέμα με τις φωτογραφίες. Εχουν περάσει βέβαια και χρόνια. Το σίγουρο είναι ότι δεν έχω διαγράψει τίποτα.
To ότι τα αρχεία φαίνονται να έχουν κανονικό μέγεθος είναι όντως αισιόδοξο. Βέβαια όταν περιέγραψα το πρόβλημα στον τεχνικό τον άκουσα να ξεφυσάει... 😁
Θα στείλω update το βράδυ. Fingers crossed! 🤞

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, george_ant said:

Το iCould το έφτιαξα χθες, οπότε δεν είχα ανεβάσει τίποτα πριν. Τη συγκεκριμένη συσκευή δεν τη χρησιμοποιούσα για αρκετά χρόνια οπότε δεν είχα φτιάξει iCloud (είχα μείνει ακόμα στο iTunes φαντάσου). Χθες αναζητούσα κάποιες συγκεκριμένες φωτογραφίες στο αρχείο μου και συνειδητοποίησα ότι ήταν στο παλιό μου iPhone που από καθαρή τύχη δεν το είχα πάει για ανακύκλωση και το είχα ακόμα στο συρτάρι. Όταν χρησιμοποιούσα τη συσκευή αυτή δε θυμάμαι να είχε κάποιο θέμα με τις φωτογραφίες. Εχουν περάσει βέβαια και χρόνια. Το σίγουρο είναι ότι δεν έχω διαγράψει τίποτα.
To ότι τα αρχεία φαίνονται να έχουν κανονικό μέγεθος είναι όντως αισιόδοξο. Βέβαια όταν περιέγραψα το πρόβλημα στον τεχνικό τον άκουσα να ξεφυσάει... 😁
Θα στείλω update το βράδυ. Fingers crossed! 🤞

Backup στο iTunes δεν είχες κάνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, CheOnWeb είπε

Backup στο iTunes δεν είχες κάνει;

Νομίζω πως όχι. Δεν βρίσκω κάποιο φάκελο δηλαδή.

Μόλις γύρισα από τον τεχνικό της vodafone. Δεν έβγαλε κάποια άκρη. Με παρέπεμψε στην Apple. 🤷‍♂️

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Δεν θα βρεις φάκελο. Κοίτα στο iTunes>Edit>Preferences>Devices

 

Όχι, δεν υπάρχει. Μόνο το back up που έκανα χθες. Δεν υπήρχε καν το iTunes στον υπολογιστή μου, τώρα το πέρασα που προσπαθούσα να βγάλω άκρη με όλα αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Πού έκανες το backup?
Το έκανες αφού παρουσίασε το πρόβλημα ή πριν;

To έκανα πριν περάσω τη νέα έκδοση iOS. Το πρόβλημα υπήρχε και πριν το back up.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...