Προς το περιεχόμενο

Η Samsung παρουσιάζει μνήμη DDR5 μεγέθους 512GB


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, MariosX είπε

Τι λες;

Θα φτιάχνω ολόκληρο εικονικό δίσκο και θα το φορτώνω μέσα στην RAM για να εκμεταλλευομαι την ταχύτητα της RAM.

Επίσης σηκώνω ολόκληρους σέρβερ στο σπίτι, κάτι Docker Images έκαστος το καθένα 32GB RAM 

 

Πουλάω το νεφρό μου, ποιος το θέλει;

 

 

 

 

Ίσως ξέρεις παραπάνω πράγματα από εμένα. Για το πρώτο δεν κατάλαβα καν τι λες, άλλο εξάρτημα ο σκοπός και η λειτουργία του σκληρού άλλο η μνήμη RAM. Τώρα αν γίνεται με τεράστιο όφελος αυτό που λες δεν φέρνω αντίρρηση. 

Servers σε οικία, σπάνιο να το συναντήσεις, όσοι θέλουν κάτι πληρώνουν με συνδρομή για shell και οτιδήποτε άλλο με τα πάντα σε remote access. 

Η ουσία είναι ότι η μνήμη αυτή θα είναι πολύ ακριβή για να τρέξει να την αγοράσει κάποιος οικιακός χρήστης χωρίς μεγάλη οικονομική άνεση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

7 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Ίσως ξέρεις παραπάνω πράγματα από εμένα. Για το πρώτο δεν κατάλαβα καν τι λες, άλλο εξάρτημα ο σκοπός και η λειτουργία του σκληρού άλλο η μνήμη RAM. Τώρα αν γίνεται με τεράστιο όφελος αυτό που λες δεν φέρνω αντίρρηση. 

Servers σε οικία, σπάνιο να το συναντήσεις, όσοι θέλουν κάτι πληρώνουν με συνδρομή για shell και οτιδήποτε άλλο με τα πάντα σε remote access. 

Η ουσία είναι ότι η μνήμη αυτή θα είναι πολύ ακριβή για να τρέξει να την αγοράσει κάποιος οικιακός χρήστης χωρίς μεγάλη οικονομική άνεση. 

Κάποτε έπαιζα video games με σκληρό δίσκο. Είχα το πλεονέκτημα να έχω μεγάλη RAM 24GB (6x4GB). Το συνολικό μέγεθος του Video Game στον σκληρό δίσκο ήταν ~10GB.

Έβαζα λοιπό ένα ειδικό εργαλείο το οποίο σου επιτρέπε να φτιάξεις προσωρινά έναν Εικονικό Δίσκο ο οποίος ηταν φορτωμένος στην RAM. Φόρτωνα λοιπόν όλο το videogame στον εικονικό δίσκο και φόρτωνε αστραπιαία.

Όσο για τους server. Ναι ισχύει αυτό που λες αλλά μερικά πράγματα τα χρειάζεσαι locally. Εγώ είμαι προγραμματιστής, δουλεύω με Java + PostgreSQL (βάσεις δεδομένων) σε Docker Containers τα οποία μόνο που τα τρέχεις, ξεπερνάνε τα 12GB το καθένα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MariosX είπε

Κάποτε έπαιζα video games με σκληρό δίσκο. Είχα το πλεονέκτημα να έχω μεγάλη RAM 24GB (6x4GB). Το συνολικό μέγεθος του Video Game στον σκληρό δίσκο ήταν ~10GB.

Έβαζα λοιπό ένα ειδικό εργαλείο το οποίο σου επιτρέπε να φτιάξεις προσωρινά έναν Εικονικό Δίσκο ο οποίος ηταν φορτωμένος στην RAM. Φόρτωνα λοιπόν όλο το videogame στον εικονικό δίσκο και φόρτωνε αστραπιαία.

Όσο για τους server. Ναι ισχύει αυτό που λες αλλά μερικά πράγματα τα χρειάζεσαι locally. Εγώ είμαι προγραμματιστής, δουλεύω με Java + PostgreSQL (βάσεις δεδομένων) σε Docker Containers τα οποία μόνο που τα τρέχεις, ξεπερνάνε τα 12GB το καθένα

 

Ενδιαφέρον αυτο με το λογισμικό και την RAM, γενικά η εξελιξη των τεχνολογιών τόσο σε RAM όσον και σε σκληρούς SSD είναι τέτοια που μπορεί σε λίγα χρόνια να έχεις αυτές τις επιδόσεις και στον ίδιο τον σκληρό χωρίς αναγκαιότητα να φορτώσεις κάτι στην RAM. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/3/2021 στις 8:09 ΜΜ, Eloy είπε

Μεγάλε, τώρα τους έστειλες τους μισούς αδιάβαστους... Σαν να είπες οτι δεν υπάρχει ανάγκη για οτιδήποτε μεγαλύτερο απο μια 1660 vga,  ένα πράγμα... :) :)

Εσύ τους έστειλες όλους! 

Πολύ άκυρη σύγκριση που δείχνει πλήρη άγνοια επί του θέματος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Thresh είπε

To κυρίως πρόβλημα δεν είναι αυτό, αλλά το αν θα είναι καλύτερες από τις ακριβές DDR4. 😛

Διότι κλασικά την 1η χρονιά, η νέα γενιά είναι με χαμηλές συχνότητες σε σχέση με αυτό που μπορεί να πιάσει. Το έχουμε δει αυτό σε όλες τις πρώτες περιόδους της κάθε μετάβασης μέχρι στιγμής.

Μέχρι να καθιερωθεί η ddr5 θα έχει έρθει και ο καιρός (1-2 χρόνια μετά) ν'αλλάξουν οι εταιρίες mboards, socket κι επεξεργαστή... Οτι γινόταν πάντα... Μέχρι τότε, οι ώριμες ddr4 θα καλύπτουν μια χαρά την διαφορά απο τις πρώτες (και πανάκριβες) ddr5 με μικρές διαφορές στις επιδόσεις.

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...