Προς το περιεχόμενο

Usb wifi που να συνδέετε σε πολλαπλά δικτυα


@topos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στο forum,

Έχω ένα laptop(η ενσωματωμένη του κάρτα δικτύου δεν δουλεύει κ είναι soldered) που χρειάζετε να συνδέετε-ιδανικα- σε 5 δίκτυα ταυτοχρονα(χρήση tethering)

Υπάρχει κάποια κάρτα usb wifi που να έχει πολλαπλούς δεκτές και να γλιτώσω από 5 ξεχωριστά usb wifi που δεσμεύουν τόσες θύρες/χρειάζονται hub/πιάνουν χώρο κοκ)?

Η μήπως υπάρχει κανένας τρόπος για επιτευχθεί αυτό με κάποιο access point?

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι ειναι αυτο που θελεις να κανεις και θελεις ταυτοχρονα 5 δικτυα? μου φαινεται ... κουφο. εαν εχεις πολλους παροχους στον ιδιο χωρο και θελεις να πεφτουν ολοι στο ιδιο switch υπαρχουν ειδικες συσκευες που το κανουν αυτο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, xsterg είπε

τι ειναι αυτο που θελεις να κανεις και θελεις ταυτοχρονα 5 δικτυα? μου φαινεται ... κουφο. εαν εχεις πολλους παροχους στον ιδιο χωρο και θελεις να πεφτουν ολοι στο ιδιο switch υπαρχουν ειδικες συσκευες που το κανουν αυτο. 

Όχι, θέλω 1 κάρτα για να συνδέετε το laptop* με το εσωτερικό δίκτυο/ίντερνετ.

Και θέλω να μπορώ να συνδεσω (ιδανικά 4) φωτογραφικές με wifi για να φεύγουν τα αρχεία κατευθείαν και να πηγαίνουν στον editor χωρίς να παιδευομαι με βάλε βγάλε κάρτες sd.

Τώρα έχω ήδη 3 usb wifi αλλά επειδή προϋπήρχαν είναι αρκετά μεγάλες/με καλώδιο/κεραιες κτλ ούτως η άλλος θα τις αλλάξω και έλεγα μήπως μπορούσα να τις αντικαταστήσω με κάτι πιο μαζεμένο.

Υ.γ Από εμβέλεια/ταχύτητα δεν χρειάζομαι τίποτα τρομερο/εξειδικευμένο.

*Το συγκεκριμενο λάπτοπ είναι με z8350 που απλά "βρίσκετε" , αλλά δεν μπορώ να κάνω την εσωτερική κάρτα wifi να δουλέψει και έχει μόνο 2 usb θύρες.

Από την άλλη είναι πολύ μικρό/ελαφρυ κ έχει μεγάλη διάρκεια μπαταρίας και ο "διαμοιρασμός/upload" των αρχειων δεν είναι κάτι cpu intensive.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει τέτοια συσκευή. Μόνο κάποιες που έχουν δυνατότητα να δουλεύουν ταυτόχρονα στις 2 μπάντες (2,4GHz και 5GHz), αλλά προϋποθέτει συμβατές συσκευές των clients.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...