Προς το περιεχόμενο

Τον Άλαν Τούρινγκ τιμά το νέο χαρτονόμισμα των 50 λιρών Αγγλίας, περιλαμβάνοντας πολλές συμβολικές λεπτομέρειες


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, mordred είπε

To θέμα είναι ότι ο Τούρινγκ πάτησε στη δουλειά του Ρεγέφσκι κι έκανε ότι έκανε, αλλά στην ταινία πχ. δεν αναφέρεται όυτε καν σαν όνομα αν θυμάμαι καλά. 

Ναι και ο Ρεγέφσκι στην δουλειά κάποιου άλλου που πάτησε στην δουλειά κάποιου άλλου και στο τέλος δεν θα έμενε υπόθεση για να δούμε στην ταινία αφού δεν ήταν ντοκιμαντέρ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/3/2021 στις 1:56 ΠΜ, AtiX είπε

Ναι και ο Ρεγέφσκι στην δουλειά κάποιου άλλου που πάτησε στην δουλειά κάποιου άλλου και στο τέλος δεν θα έμενε υπόθεση για να δούμε στην ταινία αφού δεν ήταν ντοκιμαντέρ... 

Σε ποιανού τι δουλειά πάτησε ο Ρεγέφσκι; Χρειάζονταν κατι άλλο αποκρυπτογράφηση; Τέλος πάντων μία αναφορά δε θα ήταν κακό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλός ο Τιούρινγκ  αλλά χωρίς την εργασία του Charles Babbage και φυσικά της Αda Lovelace (κόρη του λόρδου Βύρωνα) δεν θα υπήρχε ψηφιακή εποχή. Δεν υπάρχει τίποτα πιο πίσω.
Βabbage και όχι cabbage.  Δεν θα είχαμε τώρα ούτε cpu, ούτε ps2 ..    Nada.

Aναζητήστε περισσότερες πληροφορίες στο duckduckgo.com  

Για βιβλίο προτείνω αυτό:

James Essinger - Ada's Algorithm. How Lord Byron's Daughter Ada Lovelace Launched the Digital Age (2014)


1181762383_Untitled-1.jpg.e933e0f5491eb937fa80100a91447b02.jpg

 

ΥΣ.  Δεν το είχα παρατηρήσει αρχικά.  Μου βάλαν  την παρδαλή σημαιούλα στη φώτο, για ποιό λόγο; 
Με νοιάζει η σεξουαλική προτίμηση του Τιούρινγκ;  Για ποιό λόγο μου κάνετε προπαγάνδα;

Επεξ/σία από Karnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Karnov είπε

ΥΣ.  Δεν το είχα παρατηρήσει αρχικά.  Μου βάλαν  την παρδαλή σημαιούλα στη φώτο, για ποιό λόγο; 

Με νοιάζει η σεξουαλική προτίμηση του Τιούρινγκ;  Για ποιό λόγο μου κάνετε προπαγάνδα;
 

VS

Στις 25/3/2021 στις 8:40 ΜΜ, Snoob είπε

Ο Τούρινγκ καθώς και δεκάδες χιλιάδες άλλοι άντρες, που είχαν καταδικαστεί για τα ίδια αδικήματα, έλαβαν μετά θάνατο αμνηστία το 2017, ως αποτέλεσμα μιας εκστρατείας διάρκειας δέκα ετών, της οποίας ηγήθηκε ο πρώην βουλευτής Τζον Λιτς. Ο Λιτς δήλωσε πως η μεταχείριση την οποία επιφύλαξε το κράτος στον Τούρινγκ συνιστούσε "εθνικό όνειδος και παράδειγμα μιας κοινωνίας στα χειρότερά της", καθώς και ότι η επιλογή του για να εμφανιστεί στο χαρτονόμισμα των 50 λιρών τουλάχιστον θα βοηθούσε ώστε να γίνουν περισσότερο γνωστά στο ευρύ κοινό η ζωή και το έργο του.

κοινώς να ένα παράδειγμα για το πως αντιλαμβάνεται λανθασμένα το εγώ και πως σωστά μια κοινωνία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...