Προς το περιεχόμενο

Αντικείμενα από πλαστικό που κολλάνε μετά από χρόνια...


Muchacho

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω το εξής πρόβλημα.
Ορισμένα αντικείμενα ( λαβή, Powerbank, χειριστήριο κονσόλας, εργαλεία κ.α.) που είναι από πλαστικό, αν και δεν τα χρησιμοποιώ, με την πάροδο του χρόνου  έχουν αρχίσει να "κολλάνε" και να έχουν μία άκρως ενοχλητική υφή. Υπάρχει αποτελεσματικός τρόπος να τα καθαρίσω?

Επεξ/σία από Muchacho
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τρίψιμο. 
Εγώ είχα ένα τέτοιο παροπλισμένο πληκτρολόγιο και έφτιαξε με την πολύ χρήση.

ίσως με ένα πανί ή με τους ειδικούς δίσκους στίλβωσης να κάνεις πιο εύκολα δουλειά πχ https://www.decomagia.gr/shop/εργαλεία-art-crafting/εργαλεία-hobby-bosch-dremel/σετ-για-καθάρισμα-γυάλισμα-dremel-684-20τεμ/

 

Επεξ/σία από smpt
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μόνα αντικείμενα που έχω συναντήσει το συγκεκριμένο πρόβλημα είναι οι σακούλες που κολλάνε και λιώνουν. Τα υπόλοιπα, απλά καθάρισμα με κάποιο υγρό, κατά προτίμηση azax, να φύγουν οι σκόνες και ότι έχει κολλήσει επάνω. Δεν υπάρχει κάτι άλλο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το  εχω   συναντησει   σε   κυαλι   νυκτος  σε   κινητο  ericsson  w350   και   σε   φορητο   υπολογιστη   acer  ferrari   4002.

Τιποτα  απο  τα   παραπανω....

Ασετον   με  βαμβακι   μεχρι   να  φυγει   τελειως   αυτη   η  μπιχλα.

  • Like 5
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, DownUNDERground είπε

Δοκίμασε βενζίνη.

όχιιιιι

1 ώρα πριν, tigergreg είπε

Ασετον   με  βαμβακι   μεχρι   να  φυγει   τελειως   αυτη   η  μπιχλα.

ούτε!

Βασικά πολυμερίζονται επομένως το τελευταίο που θες να κάνεις είναι να βάλεις διαλυτικό !
Σαπούνι , σόδα , υγρό πιάτων κτλ χρειάζεται και αρκετό τρίξιμο

Προστασία με γυαλιστικό που να περιέχει σιλικόνη

Βενζίνη , βαζελίνη κτλ βάζουν συνήθως αν έχει ξεραθεί η επιφάνεια και σε τέτοιες περιπτώσεις μακρυά απο καθαριστικά με σιλικόνη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, korakios είπε

Σαπούνι , σόδα , υγρό πιάτων κτλ χρειάζεται και αρκετό τρίξιμο

Βασικά πολυμερίζονται επομένως το τελευταίο που θες να κάνεις είναι να βάλεις διαλυτικό !

Μα ακριβώς αυτό δε θες; Να δυαλίσεις το layer αυτού του προστατευτικού φιλμ που κολλάει και να κρατήσεις το από κάτω στρώμα. Το από κάτω δε βρίσκεται στην ίδια κατάσταση. Είναι πλαστικό και όχι "γόμα". Τουλάχιστον σε ένα ποντίκι που έχει τύχει σε μένα πχ.

Δε νομίζω ότι με αυτά που αναφέρεις θα γίνει δουλειά. Άσε που σε ένα χειριστήριο ή σε ένα ποντίκι πώς θα κάνεις χρήση αυτών, που προϋποθέτει πολύ περισσότερο νερό πάνω τους; Το ασετόν ή η βενζίνη θα εξατμιστούν. Με το νερό μπορεί να έχεις άλλα.

 

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω   περνωντας   ασετον   απλα   εβγαλα   τελειως   αυτην  την  μπιχλα   και  ειναι   μια  χαρα   χωρις   αυτο   το  υλικο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Άσε που σε ένα χειριστήριο ή σε ένα ποντίκι πώς θα κάνεις χρήση αυτών, που προϋποθέτει πολύ περισσότερο νερό πάνω τους;

πανί βρεγμένο με σαπούνι και μετά περάσματα με νωπό

4 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Το ασετόν ή η βενζίνη θα εξατμιστούν.

όχι άμεσα

4 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Με το νερό μπορεί να έχεις άλλα.

ρε συ δεν είπα να τα βάλει στο πλυντήριο !

Αλλά υπόψιν , άλλο το να κολλά λόγο μπίχλας και άλλο να κολλάνε λόγω πολυμερισμού.

Είναι τελείως διαφορετικό

Μου έχει τύχει να πιάσω ροοστάτη απο αρμόνιο και ήταν σαν πλαστελίνη ,αφού πλέον παραμορφωνόταν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι μια λαβή κατσαβιδιού πχ μπορεί να είναι όλη από το ίδιο υλικό και να πολυμερίζεται.

Ένα ποντίκι, ένα powerbank ή ένα χειριστήριο, το πιθανότερο είναι να έχουν μόνο μια λεπτή επίστρωση από αυτό το υλικό και από κάτω να είναι απλό πλαστικό.

Στην πρώτη περίπτωση ίσως να είναι καλύτερη η λύση σου. Στη δεύτερη μάλλον η βενζίνη ή το ασετόν, για να ξεφορτωθείς τελείως την επίστρωση.

Επεξ/σία από DownUNDERground
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Ναι μια λαβή κατσαβιδιού πχ μπορεί να είναι όλη από το ίδιο υλικό και να πολυμερίζεται.

Ένα ποντίκι, ένα powerbank ή ένα χειριστήριο, το πιθανότερο είναι να έχουν μόνο μια λεπτή επίστρωση από αυτό το υλικό και από κάτω να είναι απλό πλαστικό.

Στην πρώτη περίπτωση ίσως να είναι καλύτερη η λύση σου. Στη δεύτερη μάλλον η βενζίνη ή το ασετόν, για να ξεφορτωθείς τελείως την επίστρωση.

Συμφωνώ, και εγώ πολλά προιόντα τουβλο-Χ που είχα με αυτή τη γόμα, το ασετον έλυσε μια για πάντα αυτό το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...