Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με κάρτα γραφικών


Opennew

Προτεινόμενες αναρτήσεις

55 λεπτά πριν, Opennew είπε

ρε παιδια μην τσακονεστε,γιαυτο μπηκα εδω,το θεμα ειναι να το μηπως το λυσουμε,εγω προσοπικα λεω φτεει η καρτα γιατι μονι ο αυτη μιριζει και ζβινι το πς 

Φιλε αν το χρειαζεσαι τον υπολογιστη,πηγαινε τον σε ενα τεχνικο σε καταστημα της γειτονιας,πες να σου κανει καθαρισμο,να αλλαξει θερμικη παστα στον επεξεργαστη και αν εχει εκει στο μαγαζι απο αναβαθμισεις,καμμια παλια καρτουλα γραφικων να στην δωσει φτηνα για να λειτουργησει ο υπολογιστης σου.

Οτι αλλο κανεις εσυ θα το χαλασεις,μην το ξανανοιξεις γιατι απλα δεν μπορεις να αξιολογησεις σωστα την κατασταση και ουτε εμας βοηθας γιατι τα λες μπερδεμενα.Ρωτησες,καλα εκανες,η συμβουλη ειναι,πηγαινε το σε ενα τεχνικο,πες του τι συμπτωματα σου εδειξε και αστο να στο φτιαξει.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Opennew said:

τελικά βρήκα asus 2gb αλλά το πρόβλημα είναι ρε παιδιά πως θα καταλάβω αν η κάρτα είναι ddr2/ddr3/ddr4/ddr5, γιατί το μέγεθος έιναι διαφορετικό?

Φίλε πήγαινε τον υπολογιστή σε τεχνικό να τελειώνει η υπόθεση δεν έχεις τις απαραίτητες γνώσεις για να δεις τι φταίει και να το αλλάξεις και είναι πιθανότερο να κάνεις ζημιά 

(Offtopic μην γράφεις με greeklish , και κοίτα λίγο και την ορθογραφία σου ή βελτίωσε το autocorrect του κινητού/pc από όπου γράφεις για καλό στα λέω όχι να σε προσβάλλω ή κάτι τέτοιο προς θεού)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Opennew said:

τελικά βρήκα asus 2gb αλλά το πρόβλημα είναι ρε παιδιά πως θα καταλάβω αν η κάρτα είναι ddr2/ddr3/ddr4/ddr5, γιατί το μέγεθος έιναι διαφορετικό?

Το pc σβύνει λόγω θερμοκρασιών, βάζοντας καινούρια κάρτα γραφικών πολύ πιθανό να σου την κάψει και αυτή αν δεν βρεθεί η αιτία του προβλήματος. Αφού φανερά δεν έχεις αρκετές γνώσεις πανω στο αντικείμενο, άκουσε τους φίλους παραπάνω και κανόνισε να το πας σε ένα τεχνικό να γίνει σωστή δουλειά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε φίλε έχω κάνει επαγγελματικό πληροφορικής, όταν άναβα το pc χωρίς κάρτα κι άνοιγε το task manager των windows δεν είχε ανεβασμένη θερμοκρασία, απλά έσβηνε επειδή είναι παλιό pc και δεν άντεχε.

 

1 hour ago, d3v4st4tor said:

Το pc σβύνει λόγω θερμοκρασιών, βάζοντας καινούρια κάρτα γραφικών πολύ πιθανό να σου την κάψει και αυτή αν δεν βρεθεί η αιτία του προβλήματος. Αφού φανερά δεν έχεις αρκετές γνώσεις πανω στο αντικείμενο, άκουσε τους φίλους παραπάνω και κανόνισε να το πας σε ένα τεχνικό να γίνει σωστή δουλειά.

 

με λίγα λόγια ανέβασε θερμοκρασία η κάρτα γραφικών  αλλά εγώ κολλάω στο ερώτημα, πως γίνεται να ανεβάζει θερμοκρασία αν έχει καεί η κάρτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Opennew said:

ρε φίλε έχω κάνει επαγγελματικό πληροφορικής, όταν άναβα το pc χωρίς κάρτα κι άνοιγε το task manager των windows δεν είχε ανεβασμένη θερμοκρασία, απλά έσβηνε επειδή είναι παλιό pc και δεν άντεχε.

 

με λίγα λόγια ανέβασε θερμοκρασία η κάρτα γραφικών  αλλά εγώ κολλάω στο ερώτημα, πως γίνεται να ανεβάζει θερμοκρασία αν έχει καεί η κάρτα?

Δεν είναι απαραίτητο η κάρτα να είναι τελείως νεκρή για να μη δίνει σήμα, μπορεί απλά η έξοδος σήματος να έχει χαλάσει. Οπότε παίρνει ακόμα ρεύμα και ζεσταίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Opennew said:

ρε φίλε έχω κάνει επαγγελματικό πληροφορικής, όταν άναβα το pc χωρίς κάρτα κι άνοιγε το task manager των windows δεν είχε ανεβασμένη θερμοκρασία, απλά έσβηνε επειδή είναι παλιό pc και δεν άντεχε.

 

με λίγα λόγια ανέβασε θερμοκρασία η κάρτα γραφικών  αλλά εγώ κολλάω στο ερώτημα, πως γίνεται να ανεβάζει θερμοκρασία αν έχει καεί η κάρτα?

 

Με το επαγγελματικό πληροφορικής και το τασκ μάνατζερ δεν βλέπει θερμοκρασίες όμως 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

spacer.png

4 ώρες πριν, Opennew είπε

ρε φίλε έχω κάνει επαγγελματικό πληροφορικής,

Και εγώ παρέα με τον Δαλάι Λάμα και δεν έχω φρικάρει με αυτά που διαβάζω.
Τι σχέση έχει το Task manager με τις θερμοκρασίες και τι σχέση έχει το σβήσιμο του υπολογιστή  με την παλαιότητα;

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler

-Άσχετο-

Όποιος moderator διόρθωσε τα μηνύματα του t.s. (σ' αυτή τη σελίδα τουλάχιστον) του αξίζουν πολλά συγχαρητήρια (και προσωπικές μου ευχαριστίες)!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, LLLEFTERIS είπε

spacer.png

Και εγώ παρέα με τον Δαλάι Λάμα και δεν έχω φρικάρει με αυτά που διαβάζω.
Τι σχέση έχει το Task manager με τις θερμοκρασίες και τι σχέση έχει το σβήσιμο του υπολογιστή  με την παλαιότητα;

 

φιλε μου εδω μπηκα να με βοηθησουν και να λυσω το προβλημα αλλα τελικά κανένας δεν με κατάλαβε,αλλη μια φορα,ο υπολογιστής ανέβαζε μερικές μερες θερμοκρασία το έβλεπα στο ταμανγκερ,μεχρι που καηκε ο ανεμηστηρας,εγω έβαλα 2 κενουργιους ανεμηστηρες,και δεν δουλέψανε,εαν εχει καεί,πως γίνετε να δουλευει οταν τον συνδεθούν με το καλοδιο και να μην αντέχει πολύ,το θέμα ειναι εχει πάθει βλάβες εχει καεί ,η παλιοσε  και τα επεξε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Opennew είπε

φιλε μου εδω μπηκα να με βοηθησουν και να λυσω το προβλημα αλλα τελικά κανένας δεν με κατάλαβε,αλλη μια φορα,ο υπολογιστής ανέβαζε μερικές μερες θερμοκρασία το έβλεπα στο ταμανγκερ,μεχρι που καηκε ο ανεμηστηρας,εγω έβαλα 2 κενουργιους ανεμηστηρες,και δεν δουλέψανε,εαν εχει καεί,πως γίνετε να δουλευει οταν τον συνδεθούν με το καλοδιο και να μην αντέχει πολύ,το θέμα ειναι εχει πάθει βλάβες εχει καεί ,η παλιοσε  και τα επεξε?

Τους ανεμιστήρες που ακριβώς τους έβαλες και πως; Ο ανεμιστήρας του επεξεργαστή και του τροφοδοτικού δουλεύουν;

Βγάλε καμία φωτογραφία το κουτί σου μέσα να δούμε μερικά πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, LLLEFTERIS είπε

Τους ανεμιστήρες που ακριβώς τους έβαλες και πως; Ο ανεμιστήρας του επεξεργαστή και του τροφοδοτικού δουλεύουν;

τους ανεμηστηρες στη καρτα γραφικων,αυτο θελω να μάθω και εγω! πως γίνεται και που ειναι το προβλημα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Opennew είπε

τους ανεμηστηρες στη καρτα γραφικων,αυτο θελω να μάθω και εγω! πως γίνεται και που ειναι το προβλημα 

Δεν μπορείς να βάλεις ότι ανεμιστήρες θέλεις σε μια κάρτα γραφικών και ρεύμα από που έδωσες για τους ανεμιστήρες;

Το ότι το ανάβεις χωρίς κάρτα και μετά από λίγο σβήνει δεν είναι ούτε επειδή δεν έχει κάρτα πάνω ούτε επειδή είναι παλιό.

Η στο τροφοδοτικό έχει κολλήσει ο ανεμιστήρας και κόβει λόγω θερμοκρασίας η στην ψύξη του επεξεργαστή.

Βγάλε φωτογραφίες και σκίσε το δίπλωμα!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν ψάχνεις το τροφοδοτικό του συστήματος πρώτα; Σε αντίστοιχες περιπτώσεις που μου έχουν τύχει, εκεί βρισκόταν το πρόβλημα. Δεν είναι απαραίτητο να φταίει η κάρτα γραφικών άσχετα που όπως φαίνεται έχει υπερθερμανθεί, κολλήσει ή και δεν ανταποκρίνεται ο ανεμιστήρας της. Δοκίμασε άλλο τροφοδοτικό πρώτα και μετά ψάξε τη gpu του μηχανήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...