Προς το περιεχόμενο

OnePlus 9 Pro Review – Όχι το άλμα που περιμέναμε


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, GreekLegend2 είπε

Αν η Huawei ειχε google services θα ηταν μακραν πρωτη αλλα δυστυχώς την φάγανε

Δε νομιζω, μετα το iphone 11 δεν ειχε τιποτα καλυτερο να προσφερει. ουτε καμερα ουτε ταχυτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Dimoleon είπε

A ρε Huawei σε φάγανε τα lobby.. Δύο πράγματα είναι σημαντικά σε ένα κινητό σήμερα, η μπαταρία και η φωτογραφία. Γι αυτό μένω με το P30 pro που κυριαρχεί και στα δύο! (Μη με φάτε! Με το συμπάθειο πάντα...)

Θα συμφωνήσω σε ολα. Κι εγω εχω p30 pro... Πηρα ομως και πριν 2 εβδομαδες oneplus 8 pro.. Τα χω και τα δυο εν ολιγης.. Και με λυπη (γτ παντα συμπαθούσα huawei)... Το oneplus εχει ενα κλικ καλύτερη καμερα (βασικη.... Και υπερευρυγωνιο..... Στο Ζουμ εννοείται huawei)... Εχει πιο σωστα χρωματα... Δν βγαζει καθολου αυτη την κιτρινιλα π βγαζει τ huawei λογω ryyb φακου και το καταλαβα οταν τα εβαλα διπλα διπλα και ειδα την διαφορα συν οτι εχει σχεδόν μηδενικό θορυβο σε ολες τις ληψεις .... Και οκ δεν θα βγαλεις στα τερμα σκοταδια(αν και με τριποδακι και pro mode κανει δουλεια κ εκει) ... Ουτε το φεγγάρι... Αλλα σε συνθήκες με εστω  επαρκες φως... Και φυσικα την ημερα... Ειναι λιγο καλυτερο το oneplus... Τεσταρισμενα διπλα διπλα. Τωρα τι κάνουν τα επομενα.. P40 pro... Mate 40 pro... Ισως επιχειρήσω να μαθω σε λιγους μηνες. Παντως το 9 pro και η συνεργασια με Hasselblad... Οκ καμια σχεση με huawei - leica. 

Επεξ/σία από Giorgos17589
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, timotas είπε

Το oneplus το παίρνεις για το oxygen OS, τη γαματη φόρτιση και επειδή πάει μπάλα στη χρήση. Πάντα θα είναι πίσω σε κάμερα.  Είναι πιο φθηνό και από Samsung και από iPhone όπως ήταν πάντα. Εχωντας OnePlus One, oneplus 2 και 5t τα τελευταία 9 χρόνια, εμένα με έχει πείσει για την ποιότητα της. 

Ποτέ δεν ήταν τραγικά φθηνά πάντα κόστιζαν 100-200€ πιο κάτω από τις πρωτοπόρες ναυαρχίδες. 

Συμφωνώ. Το αγάπησα το oxygen OS και δεν νομίζω να αλλάξω σύντομα εταιρεία. Είχα το 5t και (κακώς μάλλον) το έδωσα για 6t που έχω τώρα.

Αλλά όχι και 1000€ ρε oneplus για ένα κινητό!

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, invisiblesurfer είπε

Τί να την κάνεις την παραπάνω επίδοση στην κάμερα τσολιά μου; Πόσο άλλο λεπτομέρεια είχες στο χωριό σου;

Review είναι. Αυτά πρέπει να κοιτάει και να ενημερώνει τους αναγνώστες. 

Αλλιώς στα Review ας μην γράφανε τίποτα. Μόνο ένα "Καλή κάμερα είναι" και όποιος κατάλαβε κατάλαβε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Giorgos17589 είπε

Θα συμφωνήσω σε ολα. Κι εγω εχω p30 pro... Πηρα ομως και πριν 2 εβδομαδες oneplus 8 pro.. Τα χω και τα δυο εν ολιγης.. Και με λυπη (γτ παντα συμπαθούσα huawei)... Το oneplus εχει ενα κλικ καλύτερη καμερα (βασικη.... Και υπερευρυγωνιο..... Στο Ζουμ εννοείται huawei)... Εχει πιο σωστα χρωματα... Δν βγαζει καθολου αυτη την κιτρινιλα π βγαζει τ huawei λογω ryyb φακου και το καταλαβα οταν τα εβαλα διπλα διπλα και ειδα την διαφορα συν οτι εχει σχεδόν μηδενικό θορυβο σε ολες τις ληψεις .... Και οκ δεν θα βγαλεις στα τερμα σκοταδια(αν και με τριποδακι και pro mode κανει δουλεια κ εκει) ... Ουτε το φεγγάρι... Αλλα σε συνθήκες με εστω  επαρκες φως... Και φυσικα την ημερα... Ειναι λιγο καλυτερο το oneplus... Τεσταρισμενα διπλα διπλα. Τωρα τι κάνουν τα επομενα.. P40 pro... Mate 40 pro... Ισως επιχειρήσω να μαθω σε λιγους μηνες. Παντως το 9 pro και η συνεργασια με Hasselblad... Οκ καμια σχεση με huawei - leica. 

Πάντως p40 pro και mate 40 pro κατακλύζουν τις πρώτες θέσεις στο dxo..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Feor είπε

Πάντως p40 pro και mate 40 pro κατακλύζουν τις πρώτες θέσεις στο dxo..

Πριν παρω το oneplus ειχα συγκρινει σε νυχτερινες μονο το p30 pro με  p40 pro π ειχε παρει φιλη μου...και δεν ειδα πολλες διαφορες...βασικα λιγο πιο φωτεινες φωτογραφιες ειχε το p30 pro ...νυχτα παντα...αλλα με ενα ελαχιστο λιγοτερη λεπτομερεια αμα ζουμαρες στη φωτογραφια....Τωρα δεν ξερω με updates κλπ που εχει φτασει.Απο mate 40 pro δεν γνωριζω..αν και να ειμαι απολυτα ειλικρινης...ειχα στον νου μου οταν πηρα το oneplus οτι αν δεν μου αρεσει...που δεν περιμενα να μου αρεσει...να το εκανα ανταλλαγη με mate 40 pro π ειχα υποψην απο γνωστο μου.Aλλα τελικα ειναι μια χαρα κινητο...με εντυπωσιασε βασικα. Και το λεω σαν ατομο που προτιμω Huawei με κλειστα ματια...χρονια τωρα. Παντως οσον αφορα το dxomark  δν ξερω κατα ποσο ειναι αξιοπιστο πλεον...πχ και φιλος μου εχει mi10 pro xiaomi που ειναι πρωτες θεσεις...ειχαμε κανει συγκριση τον δεκεμβρη που το πηρε με το p30 pro σε νυχτερινες παλι και ηταν πολλα σκαλια κατω...γεματο θορυβο....ξανακαναμε τωρα που πηρα το oneplus και παλι ειναι χειροτερο...παρολαυτα στο dxo ειναι στην 5αδα αν θυμαμαι καλα και πολυ πιο πανω και απο p30 pro και op8pro...Επισης εβγαλαν το s21 ultra χειροτερο απο το s20 ultra   και με διαφορα κιολας...που ολοι λενε πως ειναι πολυ καλυτερο και εφτιαξαν ολα τα προβληματα που ειχε περσι το s20 ultra...και στο dxo  ειπαν το εντελως αντιθετο....οποτε δν ξερω...οκ ειναι ενα σαιτ που σου δινει μια ιδεα του τι να περιμενεις πανω κατω...αλλα μαλλον ειναι και αρκετα μεροληπτικο νομιζω αμα δεις κατα καιρους αποτελεσματα....Και δεν το λεω για τα Huawei....γ αυτο δν εφερα και αυτα ως παραδειγμα...απλα σαν σαιτ με κανει πλεον να αμφιβαλλω βλεποντας αλλα παραδειγματα οπως αυτα τα 2 που σου πα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πιστεύω ότι και η διόρθωση χρωμάτων στη φωτογραφία είναι μία σημαντική βελτίωση. αν αποτυπώνονται σωστά μπορούμε να πουμε είναι πολύ μπροστά από υπόλοιπα κινητά μεγαλύτερης αξίας. Τώρα μία πολύ καλή επιλογή στο θέμα κάμερας είναι Vivo x60 pro plus.  είναι πολύ μπροστά στο θέμα φωτογραφία!!

Επεξ/σία από BlacK_DrAgOn
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχοντας το P40 pro με GMS νομίζω, ότι είναι  το πιο ολοκληρωμένο all around κινητό. Ποιότητα σε όλα τα επίπεδα. Με το 5Χ ή ακόμα και με την ποιότητα του 10Χ του, πηγαίνετε διακοπές και είστε φωτογραφικά καλυμμένοι. Δεν χρειάζεστε καμιά έξτρα φωτογραφική. 

Παραθέτω (χωρίς να είμαι υπόδειγμα σταθερού χεριού) σε μειωμένη ανάλυση, 3 φωτογραφίες 1Χ, 5Χ, και περίπου 13Χ,  τι εννοώ πιο πάνω

IMG_20210101_173449_copy_1200x1600.jpg

IMG_20210101_173447_copy_1200x1600.jpg

IMG_20210101_173508_copy_1200x1600.jpg

Επεξ/σία από eemix
  • Like 7
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, george1807 είπε

Oneplus 9 pro: 949€

Iphone 12 pro: 1229€

Διάφορα: 280€

Σε δύο μήνες θα κάνουμε την σύγκριση όχι τώρα που μόλις βγήκε, κάνα τετρακοσαρι διαφορά θα έχουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Giorgos17589 είπε

 

1 ώρα πριν, eemix είπε

Έχοντας το P40 pro με GMS νομίζω, ότι είναι  το πιο ολοκληρωμένο all around κινητό. Ποιότητα σε όλα τα επίπεδα. Με το 5Χ ή ακόμα και με την ποιότητα του 10Χ του, πηγαίνετε διακοπές και είστε φωτογραφικά καλυμμένοι. Δεν χρειάζεστε καμιά έξτρα φωτογραφική. 

Παραθέτω (χωρίς να είμαι υπόδειγμα σταθερού χεριού) σε μειωμένη ανάλυση, 3 φωτογραφίες 1Χ, 5Χ, και περίπου 13Χ,  τι εννοώ πιο πάνω

IMG_20210101_173449_copy_1200x1600.jpg

IMG_20210101_173447_copy_1200x1600.jpg

IMG_20210101_173508_copy_1200x1600.jpg

 

Φανταστικές φωτογραφίες, αν το P40 είχε  GMS θα ήταν με διαφορά πρώτο το 2020. 

Επεξ/σία από Macosj
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωμη μου... Αν δν ειχε προηγηθει η τοσο μεγαλη διαφήμιση για την συνεργασια με την Hasselblad απο την ιδια την oneplus και απλα εβγαζαν το κινητό οπως καθε χρονο κ ελεγαν παρτε δειτε το... Τα σχολια θα ηταν πολυ καλυτερα... Για την ιδια ακριβως καμερα.... Απλα με τοσο ντορο που έκανε η ιδια η εταιρια περιμεναν καποιοι τουλάχιστον αποτελεσματα επιπεδου huawei-leica....αν οχι ακομα και dslr τσεπης που ειχα ακουσει απο μερικους. Ουσιαστικα μονη της δημιουργησε όλο αυτό το θεμα η oneplus. Τ κινητο εχει μια πολυ καλη καμερα ανταξια ναυαρχίδας (με εξαιρεση το ζουμ)... Απλα καποιοι περίμεναν καμερα dslr που παιρνει κ τηλεφωνο με τοση διαφημιση. Γενικα δεν ξερω τι εκαναν τα oneplus απο το 7 pro και παλαιοτερα αλλα εχοντας το περσινο 8 pro εχω να πω οτι η καμερα του (εκτος το ζουμ πάλι) ειναι ακριβως επιπεδου ναυαρχιδας του 2020.... Τοπ... Και την συγκρίνω με huawei p30 pro που επισης εχω και ολοι ξερουν τι καμερα εχει. Βασικα το oneplus ειναι ενα κλικ καλύτερο (εκτος το ζουμ φυσικα). Οποτε θελω να πω δν νομιζω να εχει κανενας παραπονο απο την καμερα του 9 pro που ειναι ακομα καλύτερη. Απλα ισως επρεπε να μην διαφημιστεί σε τετοιο βαθμο ωστε να μην υπηρχαν καποιες παραλογες ισως απαιτησεις. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...