Προς το περιεχόμενο

Αποσυνδέουμε εξωτερικό σκληρό ή όχι?


Nabuko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω έναν ssd στο PC για λειτουργικό και προγράμματα, έναν εξωτερικό σκληρό για αποθήκευση αρχείων και έναν δεύτερο εξωτερικό σκληρό για backup. Ότι αποθηκεύω στον έναν σκληρό τα αποθηκεύω και στον άλλον χειροκίνητα επιτόπου. 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν υπάρχει πρόβλημα να έχω συνεχώς συνδεδεμένο τον 2ο εξωτερικό ή αν πρέπει να τον αποσυνδέω. Διάβασα στο διαδίκτυο για τα υπέρ και τα κατά. Προσωπικά μου είναι πολύ βολικό να τον έχω συνεχώς συνδεδεμένο γιατί περνάω όπως έγραψα κατευθείαν τα backup αρχεία και βαριέμαι το βάλε ξεβάλε κάθε τόσο.

Υπάρχει βέβαια και το θέμα ιών, power failures κλπ. 

Αληθεύει ότι οι καινούριοι σκληροί μπαίνουν σε sleep mode αν δεν χρησιμοποιούνται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η σωστή πρακτική είναι να τον αποσυνδέεις,
αλλιώς χάνει το πλεονέκτημα της ασφάλειας που παρέχει ως εξωτερικός.

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να χρησιμοποιήσεις κάποιο utility και να βλέπεις το cloud ως τοπικό δίσκο.
Π.χ., αν έχεις gmail έχεις 15 GB cloud τσάμπα.
Δηλ. μπορείς να έχεις έναν επιπλέον δίσκο και να κάνεις εκεί την πρόχειρη αποθήκευση, 
μέχρι να βάλεις τα αρχεία μόνιμα στον εξωτερικό (ας πούμε πριν κλείσεις τον υπολογιστή ή στο τέλος της δουλειάς σου).
Ένας τέτοιος "δίσκος" μπορεί να ανοίγει/κλείνει πολύ εύκολα με ένα ένα κλικ στο utility που τον ελέγχει,
και δεν παθαίνει τίποτε από power failures, φθορά από αποσυνδέσεις κλπ.

Ένας μηχανικός δίσκος όσο πιο πολύ δουλεύει, τόσο πιο πολύ φθείρεται.
Π.χ., τα startups καταπονούν τα ηλεκτρομηχανικά του μέρη.

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...