Προς το περιεχόμενο

Απατη σε χρεωστική καρτα


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Tελικά για να καταλαβω.Υποτιθεται οι τραπεζες ,εχουν κανει το secureweb https://www.alpha.gr/el/idiotes/support-center/kartes/secure-web/pos-leitourgei

για την προστασια μας.Εσυ τωρα λες οτι εχεις χρεωθει χωρις ταυτοποιηση.Τι εχει συμβει τελικα,γιατι εχω διαβασει 40 ακυρα ποστ εδω μεσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, vasilllis είπε

Tελικά για να καταλαβω.Υποτιθεται οι τραπεζες ,εχουν κανει το secureweb https://www.alpha.gr/el/idiotes/support-center/kartes/secure-web/pos-leitourgei

για την προστασια μας.Εσυ τωρα λες οτι εχεις χρεωθει χωρις ταυτοποιηση.Τι εχει συμβει τελικα,γιατι εχω διαβασει 40 ακυρα ποστ εδω μεσα.

Στο amazon πχ δεν υπάρχει ταυτοποίηση, όπως το εννοεί η τράπεζα. Μάλλον έχει σχέση με ευρωζωνική νομοθεσία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Ather είπε

Στο amazon πχ δεν υπάρχει ταυτοποίηση, όπως το εννοεί η τράπεζα. Μάλλον έχει σχέση με ευρωζωνική νομοθεσία.

χμμμ.Αυτο σκεφτομουν και με το paypal.Οποτε προστασια 0 να υποθεσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Ather είπε

Στο amazon πχ δεν υπάρχει ταυτοποίηση, όπως το εννοεί η τράπεζα. Μάλλον έχει σχέση με ευρωζωνική νομοθεσία.

 

9 ώρες πριν, vasilllis είπε

χμμμ.Αυτο σκεφτομουν και με το paypal.Οποτε προστασια 0 να υποθεσω.

Έχουν ταυτοποίηση όταν συνδέσεις την κάρτα με τον λογαριασμό. Μετά αναλαμβάνουν αυτοί την ευθύνη του support.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 αμφισβητηση συναλλαγής γίνεται άμεσα και από το τηλέφωνο τώρα....

τα χρήματα δε πρόκειται να τα χάσεις.... 

για μένα φρόντισε να έχεις όριο χαμηλό στις συναλλαγές σου με τη χρεωστική για προστασία σε περίπτωση που τη χάσεις η στη κλέψουν....

πάντως συναλλαγή τόσο μεγάλη και να μην έχει γίνει επιβεβαίωση λίγο δύσκολο... 

για να δούμε τι θα σου πουν......πάντως μην ανυσηχεις ..,μπορεί να πάρει κάνα μήνα με 50 μέρες ..δεν τα χάνεις τα χρήματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, vasilllis είπε

Tελικά για να καταλαβω.Υποτιθεται οι τραπεζες ,εχουν κανει το secureweb https://www.alpha.gr/el/idiotes/support-center/kartes/secure-web/pos-leitourgei

για την προστασια μας.Εσυ τωρα λες οτι εχεις χρεωθει χωρις ταυτοποιηση.Τι εχει συμβει τελικα,γιατι εχω διαβασει 40 ακυρα ποστ εδω μεσα.

Έτσι πληροφοριακά. Καταρχήν πρόκειται κυρίως για νομοθεσία/κανονισμό της ΕΕ (αν και μάλλον θα ακολουθήσουν σιγά σιγά γενικότερα όλοι).

Επίσης ακόμα και εντός ΕΕ επειδή ξεκίνησε 2021 η όλη ιστορία δεν έχουν προσαρμοστεί όλα τα site/πάροχοι υπηρεσιών πληρωμών στους σχετικούς κανόνες. Υπάρχει λοιπόν μια "ανοχή" από τη μεριά των τραπεζών και πολλά site λειτουργούν παρά το ότι δεν έχουν αυτό το feature. Σε κάποια φάση φαντάζομαι θα τελειώσει η περίοδος ανοχής απλά αν το κάνανε τώρα νομίζω απλά δεν θα λειτουργούσαν πολλά site.

(π.χ. οι στοιχηματικές εταιρείες για κάποιο λόγο "περίεργο" πάντα υιοθετούν αυτές τις δικλείδες ασφαλείας τελευταίες και καταϊδρωμένες).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Jts είπε

 

Έχουν ταυτοποίηση όταν συνδέσεις την κάρτα με τον λογαριασμό. Μετά αναλαμβάνουν αυτοί την ευθύνη του support.

Ναι,εχει ταυτοποιηση,αυτο ομως δεν σε διαφυλάσσει απο το να βρεθεις χρεωμενος με καποιο ποσο.

4 ώρες πριν, panostza είπε

Έτσι πληροφοριακά. Καταρχήν πρόκειται κυρίως για νομοθεσία/κανονισμό της ΕΕ (αν και μάλλον θα ακολουθήσουν σιγά σιγά γενικότερα όλοι).

Επίσης ακόμα και εντός ΕΕ επειδή ξεκίνησε 2021 η όλη ιστορία δεν έχουν προσαρμοστεί όλα τα site/πάροχοι υπηρεσιών πληρωμών στους σχετικούς κανόνες. Υπάρχει λοιπόν μια "ανοχή" από τη μεριά των τραπεζών και πολλά site λειτουργούν παρά το ότι δεν έχουν αυτό το feature. Σε κάποια φάση φαντάζομαι θα τελειώσει η περίοδος ανοχής απλά αν το κάνανε τώρα νομίζω απλά δεν θα λειτουργούσαν πολλά site.

(π.χ. οι στοιχηματικές εταιρείες για κάποιο λόγο "περίεργο" πάντα υιοθετούν αυτές τις δικλείδες ασφαλείας τελευταίες και καταϊδρωμένες).

Το ειδα οτι ηταν της Ε.Ε οδηγια.

Νομιζω δεν ειναι τοσο δυσκολο για ΟΠΟΙΟΝ επιθυμει να κανει επιβεβαιωση πληρωμης με καποιο τροπο σε οποιαδήποτε χρεωση καρτας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, vasilllis είπε

Νομιζω δεν ειναι τοσο δυσκολο για ΟΠΟΙΟΝ επιθυμει να κανει επιβεβαιωση πληρωμης με καποιο τροπο σε οποιαδήποτε χρεωση καρτας.

Και όμως δεν γίνεται...όπως ανέφερα και παραπάνω.

Εφόσον ο χρεώστης δεν παρέχει αυτή τη δικλείδα η τράπεζα δεν μπορεί να κάνει τίποτα για να προστατέψει τον καρτούχο.

Στην ερώτηση, τι γίνεται αν με χρεώσουν κάτι που δεν εγκρίνω η επίσημη απάντηση ήταν αίτημα αμφισβήτησης συναλλαγής.

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vasilllis είπε

Ναι,εχει ταυτοποιηση,αυτο ομως δεν σε διαφυλάσσει απο το να βρεθεις χρεωμενος με καποιο ποσο.

Σε διαφυλάσσει ότι είναι δικιά τους ευθύνη αν βρεθείς χρεωμένος, και σου επιστρέφουν το ποσό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά σε χρεωστική κάρτα η τράπεζα μου είπε ότι δεν μπορώ να πάρω τα χρήματά μου πίσω. Ευτυχώς η συναλλαγή αποδείχτηκε πως ήταν από ανανέωση συνδρομής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως κ εγω που κανω παραγγελιες απο E-FOOD μεσω paypal μια φορα βαζεις τα στοιχεια κ ενω γραφεις να μην αποθηκευτουν οποτε ξαναπαραγγειλεις κ πληρωνεις μεσω paypal δεν ξαναβγαινει η καρτα του paypal(να βαλεις δηλαδη ονομα - κωδικο προσβασης κ να σου ερθει μηνυμα στο κινητο αν εσυ κανεις την αγορα)απλα χρεωνεται αυτοματα μεσω paypal.Ποσο ασφαλες ειναι αυτο δεν ξερω.Γνωριζει καποιος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dannie είπε

Παντως κ εγω που κανω παραγγελιες απο E-FOOD μεσω paypal μια φορα βαζεις τα στοιχεια κ ενω γραφεις να μην αποθηκευτουν οποτε ξαναπαραγγειλεις κ πληρωνεις μεσω paypal δεν ξαναβγαινει η καρτα του paypal(να βαλεις δηλαδη ονομα - κωδικο προσβασης κ να σου ερθει μηνυμα στο κινητο αν εσυ κανεις την αγορα)απλα χρεωνεται αυτοματα μεσω paypal.Ποσο ασφαλες ειναι αυτο δεν ξερω.Γνωριζει καποιος;

Μην το ψάχνεις, κι εγώ που βάζω κάθε φορά κάρτα ελληνική στο efood, μια χαρά δεν ζητάει τίποτα από 2FA ή OTP. Άρχισε να με εκνευρίζει γιατί είναι εντός ΕΕ εταιρεία και θεωρητικά μια και είναι μεγάλη και με πολλές μικρές συναλλαγές θα έπρεπε να είναι πιο γρήγοροι στην προσαρμογή .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Dannie είπε

Παντως κ εγω που κανω παραγγελιες απο E-FOOD μεσω paypal μια φορα βαζεις τα στοιχεια κ ενω γραφεις να μην αποθηκευτουν οποτε ξαναπαραγγειλεις κ πληρωνεις μεσω paypal δεν ξαναβγαινει η καρτα του paypal(να βαλεις δηλαδη ονομα - κωδικο προσβασης κ να σου ερθει μηνυμα στο κινητο αν εσυ κανεις την αγορα)απλα χρεωνεται αυτοματα μεσω paypal.Ποσο ασφαλες ειναι αυτο δεν ξερω.Γνωριζει καποιος;

Όταν πληρώνεις μέσω paypal εμπιστεύεσαι το paypal και ο έμπορος δεν βλέπει την κάρτα σου. Μπορείς όμως μέσω του Paypal να παραχωρήσεις πρόσβαση στον έμπορο και αυτός να σε χρεώσει χωρίς να σου ζητάει έγκριση (για το paypal).

Μόλις κοίταξα για το efood: Υπάρχει αυτόματη πρόσβαση με την ονομασία "Online Delivery ΑΕ"

Επεξ/σία από Ather
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...