Προς το περιεχόμενο

Απατη σε χρεωστική καρτα


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, Ather είπε

Όταν πληρώνεις μέσω paypal εμπιστεύεσαι το paypal και ο έμπορος δεν βλέπει την κάρτα σου. Μπορείς όμως μέσω του Paypal να παραχωρήσεις πρόσβαση στον έμπορο και αυτός να σε χρεώσει χωρίς να σου ζητάει έγκριση (για το paypal).

Μόλις κοίταξα για το efood: Υπάρχει αυτόματη πρόσβαση με την ονομασία "Online Delivery ΑΕ"

Μα δεν εκανα καμια παραχωρηση απλα οταν παταω να πληρωσω με paypal απευθειας γινεται η πληρωμη χωρις να ανοιγει το κουτι να βαλω στοιχεια κ κωδικο προσβασης(κατι το οποιο δεν μου αρεσει.Δεν νιωθω ασφαλεια).Μπορω να το αλλαξω κ αν ναι πως;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, Dannie είπε

οταν παταω να πληρωσω με paypal απευθειας γινεται η πληρωμη χωρις να ανοιγει το κουτι να βαλω στοιχεια κ κωδικο προσβασης(κατι το οποιο δεν μου αρεσει.Δεν νιωθω ασφαλεια)

Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι όταν πληρώνεις με paypal δεν γίνεται αυτό που λες. Αν πληρώσεις με την επιλογή "χρεωστική/πιστωτική" γίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, panostza είπε

Μην το ψάχνεις, κι εγώ που βάζω κάθε φορά κάρτα ελληνική στο efood, μια χαρά δεν ζητάει τίποτα από 2FA ή OTP. Άρχισε να με εκνευρίζει γιατί είναι εντός ΕΕ εταιρεία και θεωρητικά μια και είναι μεγάλη και με πολλές μικρές συναλλαγές θα έπρεπε να είναι πιο γρήγοροι στην προσαρμογή .

Εφόσον δεν είναι ακόμα υποχρεωμένοι να το κάνουν...δεν το κάνουν...τόσο απλά!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά σήμερα φανηκε η χρεωση κανονικα στο ebankingμου αρα τα πηραν τα λεφτα παπαλα. 

Αυριο πρωι παω στην τραπεζα να παραλαβω τη νεα καρτα μου καθως και να κανω αιτηση αμφισβητησης κ ο θεος βοηθος. 

Οποιαδηποτε συμβουλη απο ατομα που περασαν τη διαδικασια, ευπροσδεκτη. 

Επεξ/σία από Hamurabi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Hamurabi είπε

Τελικά σήμερα φανηκε η χρεωση κανονικα στο ebankingμου αρα τα πηραν τα λεφτα παπαλα. 

Αυριο πρωι παω στην τραπεζα να παραλαβω τη νεα καρτα μου καθως και να κανω αιτηση αμφισβητησης κ ο θεος βοηθος. 

Οποιαδηποτε συμβουλη απο ατομα που περασαν τη διαδικασια, ευπροσδεκτη. 

Είχα πάθει το ίδιο από παρόμοιο σάιτ, θα τα πάρεις τα λεφτά σου μην ανησυχείς. Λογικά έγινε διαρροή στοιχείων γιατί και εγώ κάνω πολύ συγκεκριμένες συναλλαγές και παραξενεύτηκα όταν με έκλεψαν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Nabuko είπε

Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι όταν πληρώνεις με paypal δεν γίνεται αυτό που λες. Αν πληρώσεις με την επιλογή "χρεωστική/πιστωτική" γίνεται

Εχω πληρωσει 10 φορες ετσι.Σημερα παλι το ιδιο.Να η αποδειξη....

111...222...333...Στιγμιότυπο 2021-03-31, 3.47.36 πμ.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dannie είπε

Εχω πληρωσει 10 φορες ετσι.Σημερα παλι το ιδιο.Να η αποδειξη....

111...222...333...Στιγμιότυπο 2021-03-31, 3.47.36 πμ.png

automatic payments  πρεπει να πας στον λογαριασμό σου του ΡΡ και να διαγράψεις το e food . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Dannie είπε

Παντως κ εγω που κανω παραγγελιες απο E-FOOD μεσω paypal μια φορα βαζεις τα στοιχεια κ ενω γραφεις να μην αποθηκευτουν οποτε ξαναπαραγγειλεις κ πληρωνεις μεσω paypal δεν ξαναβγαινει η καρτα του paypal(να βαλεις δηλαδη ονομα - κωδικο προσβασης κ να σου ερθει μηνυμα στο κινητο αν εσυ κανεις την αγορα)απλα χρεωνεται αυτοματα μεσω paypal.Ποσο ασφαλες ειναι αυτο δεν ξερω.Γνωριζει καποιος;

Το ίδιο παρατήρησα και εγώ στην πρώτη μου συναλλαγή με το efood. Παρόλο που επιλέγεις να μην αποθηκεύσει τα στοιχεία του paypal, η εφαρμογή (τουλάχιστον σε android που χρησιμοποίησα εγώ) το κάνει. 

Οπότε την ξήλωσα και το χρησιμοποιώ μέσω web, έτσι όλα λειτουργούν όπως πρέπει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, johnxarma είπε

Είχα πάθει το ίδιο από παρόμοιο σάιτ, θα τα πάρεις τα λεφτά σου μην ανησυχείς. Λογικά έγινε διαρροή στοιχείων γιατί και εγώ κάνω πολύ συγκεκριμένες συναλλαγές και παραξενεύτηκα όταν με έκλεψαν

 

 Απτο στομα σου κ στου θεου το αυτι. 

Διαρροη στοιχειων οταν λες; τι ακριβως εννοεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Dannie είπε

Μα δεν εκανα καμια παραχωρηση απλα οταν παταω να πληρωσω με paypal απευθειας γινεται η πληρωμη χωρις να ανοιγει το κουτι να βαλω στοιχεια κ κωδικο προσβασης(κατι το οποιο δεν μου αρεσει.Δεν νιωθω ασφαλεια).Μπορω να το αλλαξω κ αν ναι πως;;

 

12 ώρες πριν, Nabuko είπε

Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι όταν πληρώνεις με paypal δεν γίνεται αυτό που λες. Αν πληρώσεις με την επιλογή "χρεωστική/πιστωτική" γίνεται

Login στο paypal.com από web browser -> Γρανάζι -> Πληρωμές -> Διαχειριστείτε τις αυτόματες πληρωμές σας (προβολή).

Εκεί δείχνει σε ποιους έχεις δώσει το δικαίωμα να σε χρεώνουν μέσω paypal χωρίς περεταίρω έγκριση.

 Επιλέγεις Online Delivery ΑΕ (που είναι το efood). Λογικά θα σου δείχνει κατάσταση "ΕΝΕΡΓΟ" εκεί μπορείς να επιλέξεις "Ακύρωση"

 

Εννοείται πώς σε είχε ρωτήσει την πρώτη φορά για να του δώσεις πρόσβαση για αυτόματη χρέωση και συναίνεσες. 

Επεξ/σία από Ather
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Ather είπε

 

Login στο paypal.com από web browser -> Γρανάζι -> Πληρωμές -> Διαχειριστείτε τις αυτόματες πληρωμές σας (προβολή).

Εκεί δείχνει σε ποιους έχεις δώσει το δικαίωμα να σε χρεώνουν μέσω paypal χωρίς περεταίρω έγκριση.

 Επιλέγεις Online Delivery ΑΕ (που είναι το efood). Λογικά θα σου δείχνει κατάσταση "ΕΝΕΡΓΟ" εκεί μπορείς να επιλέξεις "Ακύρωση"

 

Εννοείται πώς σε είχε ρωτήσει την πρώτη φορά για να του δώσεις πρόσβαση για αυτόματη χρέωση και συναίνεσες. 

Και να το βγαλεις, την επομενη φορα θα το ξαναβαλει ως automatic payment και ας εχεις επιλεξει οτι δεν θελεις να αποθηκευτουν τα στοιχεια του paypal.

Η μονη λυση ειναι παραγγελία μέσω web. Μονο έτσι δουλεύει οπως πρεπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Hamurabi είπε

Τελικά σήμερα φανηκε η χρεωση κανονικα στο ebankingμου αρα τα πηραν τα λεφτα παπαλα. 

Αυριο πρωι παω στην τραπεζα να παραλαβω τη νεα καρτα μου καθως και να κανω αιτηση αμφισβητησης κ ο θεος βοηθος. 

Οποιαδηποτε συμβουλη απο ατομα που περασαν τη διαδικασια, ευπροσδεκτη. 

Αν θυμάμαι καλά και είπες ΕΤΕ η τράπεζά σου, μπορείς να κάνεις αμφισβήτηση συναλλαγών και από το internet banking χωρίς να χρειαστεί να πας σε κατάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pan05 είπε

Και να το βγαλεις, την επομενη φορα θα το ξαναβαλει ως automatic payment και ας εχεις επιλεξει οτι δεν θελεις να αποθηκευτουν τα στοιχεια του paypal.

Η μονη λυση ειναι παραγγελία μέσω web. Μονο έτσι δουλεύει οπως πρεπει.

Όταν ξανακάνω παραγγελία και αν το θυμηθώ θα το κοιτάξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα την αιτηση αμφισβητησης και εκανα κ αιτηση για prepaid card ωστε να χρησνιποιω μονο αυτη στο ιντερνετ την οποια θα φορτωνω με ψιλοποσα για οτσν θελω να κανω αγορες 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Hamurabi είπε

Έκανα την αιτηση αμφισβητησης και εκανα κ αιτηση για prepaid card ωστε να χρησνιποιω μονο αυτη στο ιντερνετ την οποια θα φορτωνω με ψιλοποσα για οτσν θελω να κανω αγορες 

Βγάλε μια  revolut ,πιο ευκολη και φτηνή διαχείριση έχει απο μια pre paid

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...