Προς το περιεχόμενο

Σκέψη για αναβάθμιση CPU απο R5 1600 σε R5 3600


DjAkis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα εχω  ενα σύστημα Ryzen 5 1600 16 gb gskill 3200 ripjaw gpu rx 580 sapphire mobo Asus b350 f gaming και σκέφτομαι να αλλάξω CPU και να πάω σε 3600 αξίζει τα χρήματα 💸 ? η χρήση που κάνω είναι gaming σε fhd   μιας και δεν έχω οθόνη και GPU για 2κ ακόμα και ταινίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/3/2021 στις 2:21 ΠΜ, DjAkis είπε

Καλησπέρα εχω  ενα σύστημα Ryzen 5 1600 16 gb gskill 3200 ripjaw gpu rx 580 sapphire mobo Asus b350 f gaming και σκέφτομαι να αλλάξω CPU και να πάω σε 3600 αξίζει τα χρήματα 💸 ? η χρήση που κάνω είναι gaming σε fhd   μιας και δεν έχω οθόνη και GPU για 2κ ακόμα και ταινίες.

Εξαρτάτε πόσα λεφτά βρίσκεις να πάρεις τον 3600

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@duffyduck κοίτα θα παραμείνω με 1600 ισως αν χρειαστεί να κάνω οβερκλοκ με μια καλη ψυκτρα, σκέφτομαι την Arctic Freezer 34 eSports Duο, θα ήθελα αν αλλάξω επεξεργαστή στο μέλλον να πάω ιδανικά τουλάχιστον σε 3700Χ

Επεξ/σία από DjAkis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλη η Arctic Freezer 34 eSports Duο (αυτην εχω και εγω με τον 2700Χ), αλλα δεν κανει για overclock και ισως με 3700Χ/3800Χ να ζοριζεται.

 

Παντως ο 3900Χ θελει Dark Rock 4 Pro

Επεξ/σία από duffyduck
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εχω τον 1600 Ryzen λένε οτι φτάνει εύκολα στα 4giga δεν είμαι σχετικός με το κλοκ οπότε είμαι ανίδεος ποια μου προτείνεις? σχετικά οικονομική αφού βλέπω το έχεις καλύτερά από εμένα. @duffyduck

Επεξ/σία από DjAkis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DjAkis είπε

εχω τον 1600 Ryzen λένε οτι φτάνει εύκολα στα 4giga δεν είμαι σχετικός με το κλοκ οπότε είμαι ανίδεος ποια μου προτείνεις? σχετικά οικονομική αφού βλέπω το έχεις καλύτερά από εμένα. @duffyduck

Με στοκ πας 3.7 all core ανετα. 4 δεν φτάνουν όλοι. Όλοι πάνε 3.8, 3.9 πολλοί και 4 λίγοι.

Για 3.7 θες κάπου 1.25-1.27 τάση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Sheogorath ωραια αν πάρω και την ψυκτρα Arctic Freezer 34 eSports Duο που βλέπω ότι κάνει δουλειά είμαι καλυμμένος από ψύξη? η υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτά τα χρήματα? κουτί εχω cougar mx 330 x mobo Asus bf 350 gaming rog strix

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, DjAkis είπε

@Sheogorath ωραια αν πάρω και την ψυκτρα Arctic Freezer 34 eSports Duο που βλέπω ότι κάνει δουλειά είμαι καλυμμένος από ψύξη? η υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτά τα χρήματα? κουτί εχω cougar mx 330 x mobo Asus bf 350 gaming rog strix

Αν είναι να κάνεις τα παραπάνω απλά και μόνο για να «αισθανθείς» ότι πάει καλύτερα το σύστημα σου τότε κάτσε όπως είσαι.

Ψάξε πρώτα αν το o/c θα σου δώσει πραγματικά μετρήσιμα και ανώτερα αποτελέσματα σε παιχνίδια και μετά προχώρα.
Aν δηλαδή είσαι σε 1080p και το o/c σε βοηθήσει για 4-5 frames παραπάνω μπορείς να μην αξίζει τα έξοδα.

Ευτυχώς υπάρχουν ένα σωρό άρθρα για να βρείς στο νετ για τους Ryzen.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, DjAkis είπε

εχω τον 1600 Ryzen λένε οτι φτάνει εύκολα στα 4giga δεν είμαι σχετικός με το κλοκ οπότε είμαι ανίδεος ποια μου προτείνεις? σχετικά οικονομική αφού βλέπω το έχεις καλύτερά από εμένα. @duffyduck

Καλά όλα αυτά τα φτάνει εύκολα "insert θεωρητικό maximum" έχω βαρεθεί να τα ακούω από εποχές cyrix.😁 Καταρχάς τα 4/4.1 Ghz δεν είναι σίγουρα για 1st gen (ειδικά αν είναι από τις πρώτες παρτίδες ή σου έκατσε μετριάτζα silicon lottery) και αν ήταν σε κάποιους από τις πρώτες παρτίδες θα χρειαζόσουν τόση τάση που δεν είχε και πολύ νόημα για 24/7 με τόσο μικρό performance gain για αυτά τα 100-200 mhz παραπάνω. Ο δικός μου πχ από τις πρώτες παρτίδες ήταν απλά ένα "ok chip" (3.7 στα 1.24v και 3.8 στα 1.28v). Και σε αυτές τις τιμές τον έπαιζα,  Για 3.9 χρειαζόταν τουλάχιστον 1.36v και πάλι δε το έλεγες και εντελώς stable. Παραπάνω δεν έδωσα γιατί δεν είμαι youtuber να παίρνω free samples και να τρέχω ένα 3dfart για να φτιάχνω vids τύπου "ez 4 ghz with stock cooler" κλπ. Όσοι πήραν στα τελειώματα της παραγωγής των 1st gen που είχε ωριμάσει το process βγαίναν διαμαντάκια chip τύπου 3.8-3.9 Ghz με ~1.2v, αλλά τότε ήδη είχαν βγει zen+ και coffee lake οπότε τι νόημα είχε. Εξάλλου το μεγαλύτερο performance gain σε ryzen ήταν από το memory performance tuning και όχι από το ξεζούμισμα 100 Mhz στα όρια της σιλικόνης.

6 ώρες πριν, duffyduck είπε

Καλη η Arctic Freezer 34 eSports Duο (αυτην εχω και εγω με τον 2700Χ), αλλα δεν κανει για overclock και ισως με 3700Χ/3800Χ να ζοριζεται.

 

Παντως ο 3900Χ θελει Dark Rock 4 Pro

Oι zen2 καίνε πολύ λιγότερο από zen+, αλλά έχουν hotspots (ειδικά ο 3800x). Όπως και να έχει μια καλή ψύκτρα πάντα προτείνεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...