Προς το περιεχόμενο

Σκέψη για αναβάθμιση CPU απο R5 1600 σε R5 3600


DjAkis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα εχω ενα σύστημα Ryzen 5 1600 16 gb gskill 3200 ripjaw gpu rx 580 sapphire mobo Asus b350 f gaming και σκέφτομαι να αλλάξω CPU και να πάω σε 3600 αξίζει τα χρήματα 💸 ? η χρήση που κάνω είναι gaming σε fhd μιας και δεν έχω οθόνη και GPU για 2κ(σκοπεύω στο μέλλον να τα αναβαθμίσω εάν φτιάξουν οι τιμές) και ταινίες.

Επεξ/σία από DjAkis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@leros2004 οι τιμές στις κάρτες είναι απλησίαστες καλύτερα να αγοράσω σπίτι :D αν και το σωστό κάρτα είναι.

Επεξ/σία από DjAkis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DjAkis είπε

@leros2004 οι τιμές στις κάρτες είναι απλησίαστες καλύτερα να αγοράσω σπίτι :D αν και το σωστό κάρτα είναι.

Δεν αντιλέγω απλά κάτσε στα αυγά σου. Δεν θα κερδίσεις τίποτα με τον 3600.. ίσα ίσα θα χάσεις, γιατί σήμερα που μιλάμε, και στον 3600 θα πρέπει να πληρώσεις υπεραξια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, DjAkis είπε

@leros2004 Δίκιο έχεις ας περιμένουμε να δούμε τι θα γίνει με τις GPU. 

επισης θα βγει και 5600 non X 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, DjAkis είπε

Καλησπέρα εχω ενα σύστημα Ryzen 5 1600 16 gb gskill 3200 ripjaw gpu rx 580 sapphire mobo Asus b350 f gaming και σκέφτομαι να αλλάξω CPU και να πάω σε 3600 αξίζει τα χρήματα 💸 ? η χρήση που κάνω είναι gaming σε fhd μιας και δεν έχω οθόνη και GPU για 2κ(σκοπεύω στο μέλλον να τα αναβαθμίσω εάν φτιάξουν οι τιμές) και ταινίες.

 

4 ώρες πριν, leros2004 είπε

επισης θα βγει και 5600 non X 

Asus b350 f gaming

Δεν υποστηρίζει σειρά 5 η μητρική του εκτός αν μιλάμε για νέο σύστημα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, nickol-us είπε

 

Asus b350 f gaming

Δεν υποστηρίζει σειρά 5 η μητρική του εκτός αν μιλάμε για νέο σύστημα...

ισχύει αυτό δεν υποστηρίζει ζαχαρωνα τον 3700χ είναι η αλήθεια αλλά είναι ακριβός θεωρώ και έτσι έλεγα να πετάξω έναν 3600 για τα επόμενα 3-4 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/3/2021 στις 2:23 ΠΜ, DjAkis είπε

Καλησπέρα εχω ενα σύστημα Ryzen 5 1600 16 gb gskill 3200 ripjaw gpu rx 580 sapphire mobo Asus b350 f gaming και σκέφτομαι να αλλάξω CPU και να πάω σε 3600 αξίζει τα χρήματα 💸 ? η χρήση που κάνω είναι gaming σε fhd μιας και δεν έχω οθόνη και GPU για 2κ(σκοπεύω στο μέλλον να τα αναβαθμίσω εάν φτιάξουν οι τιμές) και ταινίες.

Δεν αξίζει η αναβάθμιση,  κάτσε στα αυγά σου,  δεν φρενάρεται κάποιο παιχνίδι αυτή την στιγμή από τον 1600 . Σαφώς είναι καλύτερος σε επιδόσεις ο 3600 αλλά είναι και πολύ πιο ζεστός ( πράγμα που θα σε προβληματίσει ) και επίσης δεν σηκώνει και o/c ενώ τον 1600 τον πας για πλάκα στα 4 ghz και παραμένει πιο κρύος από τον 3600 ίσως και σε idle (ανάλογα το κουτί και την ψυκτρα )

Να ήταν στα 130€ ο 3600 θα σου έλεγα προχωρά αλλά με σε αυτά τα χρήματα δεν αξίζει να αντικαταστησει τον 1600

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@panoskatos θα ακολουθήσω την συμβουλή σου και θα μείνω με τον 1600 και βλέπουμε. κάποτε που θα πέσουν οι τιμές στης GPU θα κινηθώ προς τα εκεί για πρώτη αναβάθμιση που θα είναι και λογική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/3/2021 στις 7:31 ΜΜ, nickol-us είπε

 

Asus b350 f gaming

Δεν υποστηρίζει σειρά 5 η μητρική του εκτός αν μιλάμε για νέο σύστημα...

I know, το ανέφερα για την τιμή του 3600, που αναγκαστικά θα πρέπει να υποχωρήσει ... Δεν γίνεται να παίζει 180€  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@DiaperCh@nger101 assassin's creed, witcher, world of Warcraft τέτοιο στυλ 

@panoskatos Case εχω το cougar mx 330 x ψυκτρα έχω την μαμά βλέπω κάποιοι κάνουν κλοκ με αυτην. Αν χρειαστεί να κάνω λέω να πάρω αυτή Arctic Freezer 34 eSports 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, DjAkis είπε

@DiaperCh@nger101 assassin's creed, witcher, world of Warcraft τέτοιο στυλ 

@panoskatos Case εχω το cougar mx 330 x ψυκτρα έχω την μαμά βλέπω κάποιοι κάνουν κλοκ με αυτην. Αν χρειαστεί να κάνω λέω να πάρω αυτή Arctic Freezer 34 eSports 

Πάρε την duo, δεν πάει χαμένη μια καλή ψυκτρα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DjAkis είπε

 assassin's creed, witcher, world of Warcraft τέτοιο στυλ

Για ΑΑΑ single player θα γλιτώσεις κάποια από τα frame drops που οφείλονται στον επεξεργαστή,

όμως δεν νομίζω να καταλάβεις και πολλά πράγματα με 60hz τηλεόραση και την 580.

Σε mmo ειδικά σε μεγάλα raids, pvp να περιμένεις σημαντική βελτίωση από την αλλαγή επεξεργαστή,

ιδανικά σε κάποιον 8πύρηνο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...