Προς το περιεχόμενο

Να παω για εποπ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης
13 ώρες πριν, UncleKim είπε

Σε κάθε αλλαγή, σκέψου το χειρότερο δυνατό σενάριο :

ΕΠΟΠ, σε κάποιο χωριό στο πουθενά, καταχείμωνο, με άθλιες συνθήκες εργασίες και αναξιοκρατία, και όλα αυτά με 700 ευρώ.(Θα πρέπει να πληρώνεις σπίτια, μετακινήσεις κτλ, τουλάχιστον τα πρώτα χρόνια σίγουρα) Θα το άντεχες?

Αν το παραπάνω σου φαίνεται οκ, βουρ, γιατί μιλάμε για το χειρότερο δυνατό σενάριο της επιλογής σου.

Αν σου φαίνεται ότι υπερβάλω, τότε ξανασκέψου το και μην κάνεις καποια τέτοια κίνηση.

Sounds familiar to me

Επί του θέματος όπως πολλοί είπαν το επάγγελμα του νοσηλευτή βρίσκεται σε μεγάλη άνοδο αυτή τη περίοδο. Με λίγη προσπάθεια μπορείς να χτυπήσεις μία πολύ καλύτερη θέση κάπου και να χτίσεις πάνω σε αυτή την ειδικότητα. Αν δεν το εκμεταλευτείς τώρα τότε δε ξέρω πότε. Αν ως εποπ μπορείς να εργαστείς σε στρατιωτικό νοσοκομείο πάνω στην ειδικότητα σου τότε μπορεί να είναι καλή επίλογη (δε ξέρω αν όντως γίνεται) αλλιώς δε βγάζει κανένα νόημα. Ο εποπ είναι για αυτούς που είναι εντελώς ανειδίκευτοι και άνεργοι και ως ένα βαθμό αγαπάνε το στρατό. Δες και την ηθική πλευρά του πράγματος, αν μπεις εποπ θα κλέψεις τη θέση κάποιου που μπορεί πραγματικά να τη χρειάζεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, aizensama24 είπε

Sounds familiar to me

Επί του θέματος όπως πολλοί είπαν το επάγγελμα του νοσηλευτή βρίσκεται σε μεγάλη άνοδο αυτή τη περίοδο. Με λίγη προσπάθεια μπορείς να χτυπήσεις μία πολύ καλύτερη θέση κάπου και να χτίσεις πάνω σε αυτή την ειδικότητα. Αν δεν το εκμεταλευτείς τώρα τότε δε ξέρω πότε. Αν ως εποπ μπορείς να εργαστείς σε στρατιωτικό νοσοκομείο πάνω στην ειδικότητα σου τότε μπορεί να είναι καλή επίλογη (δε ξέρω αν όντως γίνεται) αλλιώς δε βγάζει κανένα νόημα. Ο εποπ είναι για αυτούς που είναι εντελώς ανειδίκευτοι και άνεργοι και ως ένα βαθμό αγαπάνε το στρατό. Δες και την ηθική πλευρά του πράγματος, αν μπεις εποπ θα κλέψεις τη θέση κάποιου που μπορεί πραγματικά να τη χρειάζεται. 

Είσαι λάθος, είναι ελάχιστες οι θέσεις στις οποίες δεν χρειάζεται πτυχίο κάποιας ειδικότητας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
12 λεπτά πριν, thanasisxask είπε

Είσαι λάθος, είναι ελάχιστες οι θέσεις στις οποίες δεν χρειάζεται πτυχίο κάποιας ειδικότητας. 

Διαφορετική προκήρυξη είδα;

Στο 85% των θέσεων με απολυτήριο λυκείου μπαίνεις. Μάλλον εσύ δεν ξέρεις τι σημαίνει Οπλίτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, JohnGTA είπε

ΒΑΥΔΜ ο ΕΠΟΠ δεν κάνει ούτε με σφαίρες. Κάνει ο Δόκιμος ή Υπαξ. από παραγωγική σχολή. ΒΑΥΔΜ ΕΠΟΠ δεν έχω πετύχει ούτε μισή φορά στους 12μηνες που υπηρέτησα. Αλλά μπορεί να ξες κάτι παραπάνω από εμένα οπότε δίνω πάσο.

 

εμεις ειχαμε ΒΑΥΔΜ φανταρο και ΑΥΔΜ ΕΠΟΠ...στην αθηνα αυτο παρακαλω! 

Στον Εβρο μονο υπαξιωματικοι ΒΑΥΔΜ και ΑΥΔΜ και καμια φορα αξιωματικοι ΑΥΔΜ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, Αλεξανδρος A.92 είπε

εμεις ειχαμε ΒΑΥΔΜ φανταρο και ΑΥΔΜ ΕΠΟΠ...στην αθηνα αυτο παρακαλω! 

Στον Εβρο μονο υπαξιωματικοι ΒΑΥΔΜ και ΑΥΔΜ και καμια φορα αξιωματικοι ΑΥΔΜ

Τι να πω δεν ξέρω. Για αυτό το άφησα το θέμα. Κάτι παραπάνω θα ξες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, JohnGTA είπε

ΒΑΥΔΜ ο ΕΠΟΠ δεν κάνει ούτε με σφαίρες. Κάνει ο Δόκιμος ή Υπαξ. από παραγωγική σχολή. ΒΑΥΔΜ ΕΠΟΠ δεν έχω πετύχει ούτε μισή φορά στους 12μηνες που υπηρέτησα. Αλλά μπορεί να ξες κάτι παραπάνω από εμένα οπότε δίνω πάσο.

Στα άλλα συμφωνώ και επαυξάνω. Αξιοπρεπέστατη λύση αν ξέρεις τι θα πας να δεις. 

Στον Εβρο σπανια ΑΥΔΜ αξιωματικος.Συνηθως καραβαναδες ΕΠΟΠ.

Σκοπετα κανανε πολυ σπανια.Συγκεκριμενες υπηρεσιες ειχαν που κανανε αλλα το μανικι το τρωγαν οι φανταροι.

Γενικα παντως και αυτοι ψαχνανε γωνιες στο στρατοπεδο για να φιδιαζουν...

 

Τωρα Νοσηλευτρια να σηκωθει να παει για ΕΠΟΠ.Δε θα το προτεινα και εγω...Μακροπροθεσμα αν το δεις μονο ειναι χαοτικη η διαφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
4 λεπτά πριν, Dantε είπε

καραβαναδες ΕΠΟΠ

Συμφωνούμε.

ΕΠΟΠ + Καραβανάς = Υπαξιωματικός ύστερα από 5ετία (Λοχίας).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, JohnGTA είπε

Διαφορετική προκήρυξη είδα;

Στο 85% των θέσεων με απολυτήριο λυκείου μπαίνεις. Μάλλον εσύ δεν ξέρεις τι σημαίνει Οπλίτης.

Στην ΠΑ που είδα είναι ελάχιστες οι θέσεις που χρειάζονται μόνο απολυτήριο λυκείου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, JohnGTA είπε

Συμφωνούμε.

ΕΠΟΠ + Καραβανάς = Υπαξιωματικός ύστερα από 5ετία (Λοχίας).

Ναι αν θεωρεις ως σκετο ΕΠΟΠ τον χωρις βαθμο,τοτε ναι,τετοιο δεν ειχα πετυχει να κανει ΑΥΔΜ.

Καλα εμεις δεν ειχαμε καν ΒΑΥΔΜ 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, Dantε είπε

Ναι αν θεωρεις ως σκετο ΕΠΟΠ τον χωρις βαθμο,τοτε ναι,τετοιο δεν ειχα πετυχει να κανει ΑΥΔΜ.

Καλα εμεις δεν ειχαμε καν ΒΑΥΔΜ 😁

Αυτό εννοούσα εγώ. ΕΠΟΠ μέχρι 5 χρόνια είναι το πολύ Δεκανείς/Υποδεκανείς. Ουσιαστικά στρατιώτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/3/2021 στις 6:27 ΠΜ, Kalin είπε

Ειμαι νοσηλευτρια στον ιδιωτικο τομεα. Παιρνω 800 ευρω. Αξιζει να παρατησω τη δουλεια μου να παω για εποπ;

Γιατί ο ΕΠΟΠ πόσα νομίζεις ότι παίρνει παραπάνω και αξίζει η αλλαγή;

Θα σου έλεγα όχι πάντως. Μάθε Γερμανικά/Σουηδικά/Φινλανδικά και πήγαινε σε κάποια από αυτές τις χώρες που ψάχνουν νοσηλευτές και δεν βρίσκουν.

Και πολλαπλάσιο μισθό θα παίρνεις, και θα κάνεις ένα επάγγελμα με νόημα και όχι υπηρεσίες και "ντάντεμα" φαντάρων στα σύνορα, και θα πας σε ένα σοβαρό κράτος να χτίσεις την ζωή σου. Win win.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι μια καλή δουλειά με μέτριες όμως προοπτικές εξέλιξης. Αρχίζεις στα 800€+ τον μήνα και σιγά-σιγά παίρνεις κάποιες αυξήσεις αλλά θα κάνεις αρκετά χρόνια να φτάσεις τα 1.000-1.200€. Επίσης δώρα δεν υπάρχουν. 

Είσαι ο τελευταίος ή προτελευταίος τροχός άρα και οι απαιτήσεις (σωματικές και ψυχολογικές) είναι αρκετά μεγάλες.

Για μένα αν έχεις κάνει την απαραίτητη έρευνα και σου αρέσει, δοκίμασε το για να μην σου μείνει απωθημένο. Αλλά μην κάνεις κάτι επιπόλαιο επειδή ήταν μια απόφαση της στιγμής. 

Φυσικά και το τωρινό σου επάγγελμα έχει τρελή ζήτηση γενικά σε ευρωπαϊκό επίπεδο, εξαιτίας της γήρανσης του πληθυσμού και δευτερευόντως-πρόσκαιρα λόγω της πανδημίας. Από σχολή ΟΑΕΔ και 800€ είναι καλά πιστεύω, βέβαια δεν ρωτάω τι παίζει με ωράρια κλπ. Δες τι μπορείς να κάνεις για να κερδίσεις εμπειρία αλλά παράλληλα να αναλάβεις κάποιες ευθύνες παραπάνω αν θέλεις να έχεις μια εξέλιξη. Εσύ τα γνωρίζεις καλύτερα από εμένα αλλά μια μετεκπαίδευση ή πτυχίο στην νοσηλευτική σίγουρα κάτι έχει να σου δώσει. 

Ε και από την στιγμή που είσαι ήδη νοσηλεύτρια, είσαι και καλή στην δουλειά σου (επειδή όπως είπες σε κράτησαν στην πρακτική που έκανες) δεν βλέπω γιατί δεν διάλεξες ειδικότητα νοσηλευτή για ΕΠΟΠ... Σίγουρα έχουν προτεραιότητα άλλοι στις συγκεκριμένες θέσεις (πχ νοσηλευτές από ΙΕΚ) αλλά από το να δοκιμάσεις την μοίρα σου σε κάτι που δεν έχεις ούτε εμπειρία ούτε κάποια εκπαίδευση θα σου έδινε καλύτερες πιθανότητες. Άλλωστε και την επιλογή της νοσηλευτικής με κάποιο κριτήριο την έκανες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι που κανεις δεν ανεφερε ειναι οτι μιλαμε για γυναικα και απο τη δικη μου εμπειρια ως στρατιωτης στις γυναικες παντα υπηρχε καλυτερη συμπεριφορα σε σχεση με τους ανδρες. Τουλαχιστον απο τα αλλα στελεχη. Ο φανταροι γενικα ηταν λιγο καφροι αλλα δεν τολμαγαν ποτε να κανουν καμια χοντραδα σε στελεχος γυναικα γιατι θα απολυονταν σε ενα χρονο.

Θυμαμαι πισω το 2006-2008 πηγαιναν ΕΠΟΠ οσοι δεν ειχαν στον ηλιο μοιρα, συνηθως ντελιβεραδες η γιδοβοσκοι. Σημερα που και δουλεια γραφειου να κανεις δεν βλεπεις ευκολα τα σιγουρα 800-900 του ΕΠΟΠ πολλοι θα το δουν σοβαρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...