Προς το περιεχόμενο

970 PRO Τυχαια Hangs/BSOD σε Games


aris865

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα. Αν και εχω ξεκινησει διαδικασια rma με samsung ειπα να ρωτησω και εδω μηπως εχει/ειχε κανεις αντιστοιχο προβλημα.

Πριν 2 χρονια αγορασα εναν samsung 970 pro 512gb m2 και απο τοτε το pc αρχισε να freezarei η να βγαζει bsod οταν παιζω games. Βεβαια αρχικα δε μου ειχε παει το μυαλο στον ssd με αποτελεσμα να δοκιμασω οτιδηποτε μπορεσα να σκεφτω η να βρω στο google απο troubleshooting. Εν τελει παρατηρησα το εξης φαινομενο οταν το pc freezare που φαινεται στη φωτο. Αυτο συμβαινει καθε φορα και μονο σε παιχνιδια. Σε crystaldiskmark και οποιοδηποτε αλλο τεστ δε συμβαινει. Επισης δε συμβαινει στο LoL για καποιο λογο και στο CSGO συμβαινει αλλα πολυ σπανια. Games τυπου Cod:warzone το pc crasharei εντος 30λεπτου. Τωρα που χρησιμοποιω αλλον ssd το προβλημα εχει εξαφανιστει. Προγραμματα τυπου crystaldiskinfo δεν αναφερουν καποιο προβλημα με τον m2.

firefox_SS9F1WFNfR.png

Επεξ/σία από aris865
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

i7 6700k ειναι. Την φωτο την τραβηξα απο 2η οθονη καθως επαιζα cod:warzone αφου ειχε κολησει το pc. Freezare δηλαδη και εμεινε το game κολλημενο στην 1 οθονη και το task manager σε αυτη τη κατασταση που φαινεται στη 2η. Το cpu παιζει στα 70-90% σε αυτο το game και οι ραμ και αυτες κοντα 16/16 αν εχω και κανα browser tab ανοιχτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενδιαφέρον! (Το ότι έχουμε στοιχεία του προβλήματος)

Με προβληματίζει όμως το ότι η κάρτα είναι σε αδράνεια.

Το παιχνίδι σε ποιο δίσκο είναι εγκατεστημένο;

Μπορείτε να τρέξετε πάλι το παιχνίδι και να ανεβάσετε μία εικόνα από τη διαχείρηση εργασιών όσο ακόμα παίζει το παιχνίδι;

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τη καρτα τη δειχνει λαθος , κανονικα δουλευει. Το παιχνιδι ηταν στον m2 αλλα ειχα δοκιμασει να τρεξω παιχνιδι και απο τον 2ο που ειναι hdd παλι το ιδιο προβλημα ειχα. Βεβαια τωρα που εχω αλλον ssd ολα παιζουν κανονικα ειτε απο τον κυριο ειτε απο τον 2ο δισκο. Τις 2 φωτο τις τραβηξα την μια μετα την αλλη.

 

 

firefox_95vOHSDkNN.png

 

firefox_TUcRUHppCi.png

Επεξ/σία από aris865
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εξωτερικο. Του εκαναν μερικα τεστ αποτι μου ειπαν και δε βρηκαν κατι. Βεβαια και μενα δεν εχει πουθενα θεμα εκτος απο το οταν παιζω παιχνιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ έχουν αναφέρει αντίστοιχο πρόβλημα: https://forums.tomshardware.com/threads/100-ssd-disk-usage-in-cod-mw-and-others.3667769/ 
Το video δεν υπάρχει πια για να δούμε λεπτομέρειες, αλλά γράφει πως το έλυσε κάνοντας update στο bios.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτος στα σχολια οντως φαινεται να εχει το ιδιο προβλημα, μονο που εγω εχω τη τελευταια εκδοση για το bios. Επισης ο προηγουμενος 960 evo που ειχα δεν ειχε κανενα προβλημα, ολα ξεκινησαν με τον 970 pro

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τελικα, αφου εστειλα ηδη τον δισκο μια φορα και μου τον γυρισαν πισω οπως ηταν, τους ειπα οτι το προβλημα συνεχιζει και τον ξαναεστειλα πισω και αυτη τη φορα μου εστειλαν καινουριο. 

Το προβλημα δεν εχει ξαναεμφανιστει με τον νεο δισκο. 

Κατι που παρατηρησα ηταν οτι ο παλιος εγραφε made in china , ενω ο καινουριος που εστειλαν made in korea.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...