Προς το περιεχόμενο

Εταιρικο κινητο


winawer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα στη παρεα. Προσφατα μου εδωσαν εταιρικο κινητο και κρατησα τον προσωπικο μου αριθμο. Συσκευη και μηνιαια συνδρομη πληρωμενη απο την εταιρεια που εργαζομαι. 

Αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι στο κατα ποσο ο εργοδοτης θα ειναι σε θεση να μπορει να παρακολουθησει τις κλησεις που εχω κανει ακομα και ιστορικο περιηγησης, συνομιλιες Viber κτλ.

Σας ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λάθος κίνηση κατά την γνώμη μου.Το εταιρικό είναι εταιρικό και μπορείς να το κλείνεις εκτός εργασίας και το προσωπικό ειναι για συνέχεια.Τωρα εσύ είσαι προσβάσιμος απο όλους όλες τις ώρες..

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Λάθος κίνηση κατά την γνώμη μου.Το εταιρικό είναι εταιρικό και μπορείς να το κλείνεις εκτός εργασίας και το προσωπικό ειναι για συνέχεια.Τωρα εσύ είσαι προσβάσιμος απο όλους όλες τις ώρες..

Μα αυτό ήταν ο λόγος. Να είμαι διαθέσιμος συνέχεια. Δεν με απασχολεί αυτό παρά μόνο η ιδιωτικοτητα

22 λεπτά πριν, CONAN_ είπε

Οτι γραφει ο λογαριασμός κάθε μήνα. Εξερχομενες κλησεις και sms . 

Δεν υπάρχει το gdpr? Πώς προστατεύεται από την ιδιωτικότητα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, winawer είπε

Μα αυτό ήταν ο λόγος. Να είμαι διαθέσιμος συνέχεια. Δεν με απασχολεί αυτό παρά μόνο η ιδιωτικοτητα

Δεν υπάρχει το gdpr? Πώς προστατεύεται από την ιδιωτικότητα?

Δεν νομιζω οτι ισχύει απο την στιγμη που το κινητό δεν σου ανήκει. Αν δεν θελεις να φαίνεται οτιδήποτε στο λογαριασμό, απλα χρησιμοποίησε το προσωπικό κινητό σου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η λογικη λεει οτι δεν μπορεις να χρησιμοποιεις πορους της εταιρειας για πραγματα αντιθετα με τους σκοπους της εταιρειας. πχ δεν μπορεις να μιλας με ανταγωνιστη της εταιρειας ακομη και εαν ειναι φιλος σου η αδελφος σου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξαρταται, τον αριθμο τον μετεφερες στον εκπροσωπο της εταιριας? η θα ερχονται σε εσενα οι λογαριασμοι κ απλα θα τους λες το ποσο? αν ισχυει το δευτερο δεν υπαρχει λογος να αγχωνεσαι

1 λεπτό πριν, xsterg είπε

η λογικη λεει οτι δεν μπορεις να χρησιμοποιεις πορους της εταιρειας για πραγματα αντιθετα με τους σκοπους της εταιρειας. πχ δεν μπορεις να μιλας με ανταγωνιστη της εταιρειας ακομη και εαν ειναι φιλος σου η αδελφος σου. 

αλλος ενας λογος που επρεπε να σου δωσουν δικη τους sim με αλλον αριθμο. πως θα διαχωριζεις τις εταιρικες κλησεις απο τις προσωπικες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνηθως δεν τους απασχολουν αυτα. σου λενε ποσο θελει ο αλλος να μιλαει κατα μεσο ορο τον μηνα για εταιρικους λογους? 20 ωρες? δωσε του ενα πακετο με 25. ε εαν ξεπερασει το οριο αυτο μετα οτι ειναι το πληρωνεις απο την τσεπη σου. αλλα συνηθως παντα εισαι μεσα. δεν καθεται κανεις να σε ρωταει απο μια λιστα με 1000 κλησεις ποιες ειναι εταιρικες κλησεις και ποιες ειναι σε γκομενες. κατι τετοιο θα κοστιζε παραπανω απο το οφελος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, CONAN_ είπε

Δεν νομιζω οτι ισχύει απο την στιγμη που το κινητό δεν σου ανήκει. Αν δεν θελεις να φαίνεται οτιδήποτε στο λογαριασμό, απλα χρησιμοποίησε το προσωπικό κινητό σου. 

Το κινητό δεν ανήκει στην εταιρεία που εργάζομαι αλλά στον πάροχο. Το συμβόλαιο επιδοτείται από συγκεκριμένη συσκευή που παίρνει 1 sim. Προσωπικο κινητό πλέον δεν έχω καθώς θα ήμουν αναγκασμένος να κουβαλάω παντού 2 κινητά άρα πρακτικά δεν μπορούσα να το εφαρμοσω

14 λεπτά πριν, xsterg είπε

η λογικη λεει οτι δεν μπορεις να χρησιμοποιεις πορους της εταιρειας για πραγματα αντιθετα με τους σκοπους της εταιρειας. πχ δεν μπορεις να μιλας με ανταγωνιστη της εταιρειας ακομη και εαν ειναι φιλος σου η αδελφος σου. 

Είναι παροχή της εταιρείας που εξυπηρετεί συγκριμενους εργασιακους σκοπούς αλλά και προσωπικούς. Δλδ αν μου έδιναν εταιρικό αυτοκίνητο θα είχα περιορισμό για το που θα πηγαίνω βόλτες;

15 λεπτά πριν, duende είπε

εξαρταται, τον αριθμο τον μετεφερες στον εκπροσωπο της εταιριας? η θα ερχονται σε εσενα οι λογαριασμοι κ απλα θα τους λες το ποσο? αν ισχυει το δευτερο δεν υπαρχει λογος να αγχωνεσαι

αλλος ενας λογος που επρεπε να σου δωσουν δικη τους sim με αλλον αριθμο. πως θα διαχωριζεις τις εταιρικες κλησεις απο τις προσωπικες?

Μου έδωσαν το δικαίωμα να επιλέξω μεταξύ νέου αριθμού ή να κρατήσω τον δικό μου. Για λόγους πρακτικούς κράτησα τον δικό μου

4 λεπτά πριν, xsterg είπε

συνηθως δεν τους απασχολουν αυτα. σου λενε ποσο θελει ο αλλος να μιλαει κατα μεσο ορο τον μηνα για εταιρικους λογους? 20 ωρες? δωσε του ενα πακετο με 25. ε εαν ξεπερασει το οριο αυτο μετα οτι ειναι το πληρωνεις απο την τσεπη σου. αλλα συνηθως παντα εισαι μεσα. δεν καθεται κανεις να σε ρωταει απο μια λιστα με 1000 κλησεις ποιες ειναι εταιρικες κλησεις και ποιες ειναι σε γκομενες. κατι τετοιο θα κοστιζε παραπανω απο το οφελος. 

Αυτό πιστεύω και εγώ. Όμως δεν ξέρω αν μπορεί για τον οποίοδηποτε λόγο κάποιος να έχει πρόσβαση σε προσωπικά δεδομένα όπως οι κλήσεις μου που θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν εναντίον μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ,αν σου έδιναν εταιρικό αμάξι θα έπρεπε να το χρησιμοποιείς για τις ανάγκες της εταιρίας αν αυτό έλεγε το συμβόλαιο που σου το παρέχει.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, winawer said:

Δλδ αν μου έδιναν εταιρικό αυτοκίνητο θα είχα περιορισμό για το που θα πηγαίνω βόλτες;

Προφανως και δεν θα μπορούσες να το χρησιμοποιείς για τα ψώνια σου ή για καμια εκδρομούλα στα βουνά. Θα μου πεις, τόσος κόσμος το κάνει, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι επιτρέπεται

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, winawer είπε

Καλησπερα στη παρεα. Προσφατα μου εδωσαν εταιρικο κινητο και κρατησα τον προσωπικο μου αριθμο. Συσκευη και μηνιαια συνδρομη πληρωμενη απο την εταιρεια που εργαζομαι. 

Αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι στο κατα ποσο ο εργοδοτης θα ειναι σε θεση να μπορει να παρακολουθησει τις κλησεις που εχω κανει ακομα και ιστορικο περιηγησης, συνομιλιες Viber κτλ.

Σας ευχαριστω

Κατά τη γνώμη μου κακώς μετέτρεψες το προσωπικό σε εταιρικό.

Εγώ είτε είχα δύο sim στο κινητό μου, είτε τώρα που χρειάστηκε να μου δώσουν ξεχωριστή συσκευή, προτίμησα να κουβαλάω δύο συσκευές, μιας και πρέπει να είμαι διαθέσιμος 24/7 για τις αρχές κτλ.

Αυτό γιατί θέλω να είναι διαχωρισμένα τα πράγματα μεταξύ δουλειάς και προσωπικου αριθμού και επίσης ξέρω αρκετες περιπτώσεις που μετά δυσκολεύτηκαν πάρα πολύ να πάρουν πίσω το δικό τους νούμερο όταν αποχώρησαν από εταιρεία. Κάποιοι δεν το πήραν και ποτέ. Δεν θέλω με κανένα τρόπο να διακινδυνεύσω να χάσω νούμερο που έχω 23 χρόνια.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Ναι ,αν σου έδιναν εταιρικό αμάξι θα έπρεπε να το χρησιμοποιείς για τις ανάγκες της εταιρίας αν αυτό έλεγε το συμβόλαιο που σου το παρέχει.

 

Να ξεκαθαρίσω κάτι που μάλλον δεν είναι κατανοητό σε όλους. 

Υπαρχουν τα εταιρικά κινητά τα οποία χρησιμοποιούνται είτε για να κάνεις τη δουλειά σου (πχ πωλητης) είτε ως παροχή (μεγαλοστελεχος, χρόνια στην εταιρεία κτλ).

Ομοίως και το αυτοκίνητο. 

Εγώ ανήκω στην κατηγορία της παροχής προς προσωπικής μου διευκόλυνσης. Άρα το κινητό το χρησιμοποιώ όπως εγώ επιθυμώ και προφανώς δεν θα πρέπει να είναι κλειστό τις ώρες που βρίσκομαι στο σπίτι μου.

Δλδ αν μου έδιναν κουπόνια ως παροχή θα έπρεπε να τα ξοδέψω όπως θα ήθελε η εταιρεία που εργάζομαι?

11 λεπτά πριν, _Biohazard_ είπε

Κατά τη γνώμη μου κακώς μετέτρεψες το προσωπικό σε εταιρικό.

Εγώ είτε είχα δύο sim στο κινητό μου, είτε τώρα που χρειάστηκε να μου δώσουν ξεχωριστή συσκευή, προτίμησα να κουβαλάω δύο συσκευές, μιας και πρέπει να είμαι διαθέσιμος 24/7 για τις αρχές κτλ.

Αυτό γιατί θέλω να είναι διαχωρισμένα τα πράγματα μεταξύ δουλειάς και προσωπικου αριθμού και επίσης ξέρω αρκετες περιπτώσεις που μετά δυσκολεύτηκαν πάρα πολύ να πάρουν πίσω το δικό τους νούμερο όταν αποχώρησαν από εταιρεία. Κάποιοι δεν το πήραν και ποτέ. Δεν θέλω με κανένα τρόπο να διακινδυνεύσω να χάσω νούμερο που έχω 23 χρόνια.

Το εξήγησα στον φίλο πιο πάνω. Είναι παροχή άρα χρησιμοποιειται όπως εγώ επιθυμώ. Δεν είμαι πωλητής ούτε φαντάρος οδηγός σε στρατηγό για να μην μπορώ να πάρω το εταιρικό αυτοκίνητο σε δουλειά.

Η ερώτηση είναι συγκεκριμένη και έχει να κάνει με τη συλλογή προσωπικών δεδομένων από τον εργοδότη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, winawer είπε

Να ξεκαθαρίσω κάτι που μάλλον δεν είναι κατανοητό σε όλους. 

Υπαρχουν τα εταιρικά κινητά τα οποία χρησιμοποιούνται είτε για να κάνεις τη δουλειά σου (πχ πωλητης) είτε ως παροχή (μεγαλοστελεχος, χρόνια στην εταιρεία κτλ).

Ομοίως και το αυτοκίνητο. 

Εγώ ανήκω στην κατηγορία της παροχής προς προσωπικής μου διευκόλυνσης. Άρα το κινητό το χρησιμοποιώ όπως εγώ επιθυμώ και προφανώς δεν θα πρέπει να είναι κλειστό τις ώρες που βρίσκομαι στο σπίτι μου.

Δλδ αν μου έδιναν κουπόνια ως παροχή θα έπρεπε να τα ξοδέψω όπως θα ήθελε η εταιρεία που εργάζομαι?

αν πρόσεξες έγραψα "αν αυτό έλεγε το συμβόλαιο που σου το παρέχει." 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, winawer είπε

Το κινητό δεν ανήκει στην εταιρεία που εργάζομαι αλλά στον πάροχο. Το συμβόλαιο επιδοτείται από συγκεκριμένη συσκευή που παίρνει 1 sim. Προσωπικο κινητό πλέον δεν έχω καθώς θα ήμουν αναγκασμένος να κουβαλάω παντού 2 κινητά άρα πρακτικά δεν μπορούσα να το εφαρμοσω

Αυτό στα bold τι ακριβώς σημαίνει? Πως η συγκεκριμένη sim της εταιρικής σύνδεσης μπορεί να λειτουργήσει μόνο με την συγκεκριμένη συσκευή? Αν όχι τότε μια χαρά θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις δικό σου δίκαρτο κινητό, στη μία θέση την δική σου sim με τον προσωπικό σου αριθμό, και στην άλλη την εταιρική με τον εταιρικό αριθμό. Μην τα θες όλα δικά σου.

26 λεπτά πριν, winawer είπε

Είναι παροχή της εταιρείας που εξυπηρετεί συγκριμενους εργασιακους σκοπούς αλλά και προσωπικούς. Δλδ αν μου έδιναν εταιρικό αυτοκίνητο θα είχα περιορισμό για το που θα πηγαίνω βόλτες;

Επίσημα δεν γίνεται ένα αυτοκίνητο να εξυπηρετεί και τις ανάγκες της επιχείρησης και τον εργαζόμενο.

Αν θεωρείται παροχή σε είδος σε σένα οπότε, μπορείς να πηγαίνεις βόλτες όπου θες και φυσικά φορολογείσαι για αυτή.

Αν θεωρείται ότι εξυπηρετεί τις ανάγκες της επιχείρησης τότε δεν επιτρέπεται να εξυπηρετεί προσωπικές σου ανάγκες, δεν επιτρέπεται καν να κινείται εκτός ωραρίου, ακόμα και GPS μπορούν να του βάλουν για να το παρακολουθούν.

8 λεπτά πριν, winawer είπε

Εγώ ανήκω στην κατηγορία της παροχής προς προσωπικής μου διευκόλυνσης. Άρα το κινητό το χρησιμοποιώ όπως εγώ επιθυμώ και προφανώς δεν θα πρέπει να είναι κλειστό τις ώρες που βρίσκομαι στο σπίτι μου.

Στο ωράριο που εργάζεσαι μπορείς να το έχεις κλειστό εφόσον το επιθυμείς? Φορολογείσαι για αυτήν την παροχή, δλδ το ποσό που πληρώνει η εταιρεία για το κινητό το χρεώνεσαι ως εισόδημα?

Αν δεν απαντήσεις "ναι" και στα δύο, τότε η παροχή αυτή ΔΕΝ θεωρείται ότι είναι για προσωπική σου διευκόλυνση.

14 λεπτά πριν, winawer είπε

Δλδ αν μου έδιναν κουπόνια ως παροχή θα έπρεπε να τα ξοδέψω όπως θα ήθελε η εταιρεία που εργάζομαι?

Αν σου έδιναν κουπόνια ως παροχή θα θεωρείτο παροχή σε είδος, και εφόσον ξεπερνούσαν τα 300€/έτος θα προστίθονταν στο φορολογητέο σου εισόδημα.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...