Προς το περιεχόμενο

Εταιρικο κινητο


winawer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν επειδή βλέπω πως κάποιοι λένε ότι ναναι... το ότι έβαλε το δικό του αριθμό δεν είναι τίποτα. Απλός 2 - 3 μήνες προτού  φύγεις από την δουλειά κανείς τις ενέργειες να γίνει από εταιρικό σε προσωπικό , είναι απλή διαδικασία.

 

φυσικα μπορεί να το χρησιμοποιεί όπως θέλει ( εκτός αν υπέγραψε συγκεκριμένο όρο) , η εταιρία πληρώνει ένα στάνταρ πακέτο ( είσαι το καταναλώσει ή όχι )και αν το ξεπεράσει τότε το έξτρα το πληρώνει αυτος.

 

τωρα στη ερώτηση του θέματος.

Δεν μπορείς να θέσεις θέμα GDPR μιας και ο αριθμός τώρα θεωρείται εταιρικός και όχι προσωπικός (σαν το λαπτοπ της δουλειάς,

η εταιρία πέρνει (αν ο λογαριασμός δεν έχετε σε σένα) τον ίδιο λογαριασμό όπως εσυ , με τις ίδιες πληροφορίες.

Εσυ πιστεύεις πως κάποιος θα κάθεται να κοιτάει τα νούμερα που καλέστηκαν κτλ;

Επεξ/σία από militarist
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Αυτό στα bold τι ακριβώς σημαίνει? Πως η συγκεκριμένη sim της εταιρικής σύνδεσης μπορεί να λειτουργήσει μόνο με την συγκεκριμένη συσκευή? Αν όχι τότε μια χαρά θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις δικό σου δίκαρτο κινητό, στη μία θέση την δική σου sim με τον προσωπικό σου αριθμό, και στην άλλη την εταιρική με τον εταιρικό αριθμό. Μην τα θες όλα δικά σου.

Επίσημα δεν γίνεται ένα αυτοκίνητο να εξυπηρετεί και τις ανάγκες της επιχείρησης και τον εργαζόμενο.

Αν θεωρείται παροχή σε είδος σε σένα οπότε, μπορείς να πηγαίνεις βόλτες όπου θες και φυσικά φορολογείσαι για αυτή.

Αν θεωρείται ότι εξυπηρετεί τις ανάγκες της επιχείρησης τότε δεν επιτρέπεται να εξυπηρετεί προσωπικές σου ανάγκες, δεν επιτρέπεται καν να κινείται εκτός ωραρίου, ακόμα και GPS μπορούν να του βάλουν για να το παρακολουθούν.

Στο ωράριο που εργάζεσαι μπορείς να το έχεις κλειστό εφόσον το επιθυμείς? Φορολογείσαι για αυτήν την παροχή, δλδ το ποσό που πληρώνει η εταιρεία για το κινητό το χρεώνεσαι ως εισόδημα?

Αν δεν απαντήσεις "ναι" και στα δύο, τότε η παροχή αυτή ΔΕΝ θεωρείται ότι είναι για προσωπική σου διευκόλυνση.

Αν σου έδιναν κουπόνια ως παροχή θα θεωρείτο παροχή σε είδος, και εφόσον ξεπερνούσαν τα 300€/έτος θα προστίθονταν στο φορολογητέο σου εισόδημα.

Δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω άλλη συσκευή. Η συσκευή συνοδεύεται με apps για να μπορώ να κάνω τη δουλειά μου απομακρυσμένα. Ας μην μπαίνουμε σε τεχνικές λεπτομέρειες. Δεν γίνεται ένα χρησιμοποιηθεί άλλη συσκευή για το εταιρικό νούμερο.

Για το αυτοκίνητο προφανώς και υπάρχει φορολογηση. Ομοίως και το κινητό και τα κουπόνια άνω συγκεκριμένου ποσού. Συμφωνούμε απόλυτα. Άρα όλα είναι παροχές και μπορούν να χρησιμοποιηθουν όπως επιθυμεί ο καθείς προς διευκόλυνση του. Αν θέλω παίρνω το αυτοκίνητο και κάνω κόντρες στα λιμανάκια. Είναι leasing και δεν είναι ιδιοκτησία τους.

Ελπίζω να έγινα κατανοητός.

23 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

αν πρόσεξες έγραψα "αν αυτό έλεγε το συμβόλαιο που σου το παρέχει." 

 

Δεν υπάρχει συμβόλαιο για τη συγκεκριμένη παροχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, winawer είπε

Καλησπερα στη παρεα. Προσφατα μου εδωσαν εταιρικο κινητο και κρατησα τον προσωπικο μου αριθμο. Συσκευη και μηνιαια συνδρομη πληρωμενη απο την εταιρεια που εργαζομαι. 

Αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι στο κατα ποσο ο εργοδοτης θα ειναι σε θεση να μπορει να παρακολουθησει τις κλησεις που εχω κανει ακομα και ιστορικο περιηγησης, συνομιλιες Viber κτλ.

Σας ευχαριστω

Όπως είπαν και άλλοι κακώς έκανες το προσωπικό νούμερο εταιρικό.

Κι εγώ είχα εταιρικό τηλέφωνο, ερχόταν ο λογαριασμός στο όνομά μου, τον πλήρωνε η εταιρία.

Αν ξέφευγα σε τηλέφωνα και ίντερνετ και δεν ήταν για εταιρική χρήση τα πλήρωνα εγώ, οπότε απέφευγα να το χρησιμοποιώ για προσωπική χρήση.

Όταν έφυγα παρέδωσα το κινητό και έληξε εκεί.

Συνάδελφος που είχε κάνει ό,τι εσύ, έγινε μεγάλο μπλέξιμο όταν έφυγε καθώς ήταν διαδικασία να το ξανακάνει προσωπικό και τελικά αναγκάστηκε να πάρει άλλο νούμερο! Αλλά καθώς δεν ήταν απεριόριστα τα τηλέφωνα και το ίντερνετ, είχε πρόβλημα σοβαρό αν τα ξεπερνούσε, καθώς οι επαγγελματικές κλήσεις κάλυπταν το όριο του συμβολαίου!!!

Μακάρι εσύ να μην έχεις τέτοια προβλήματα ούτε όσο είσαι στην εταιρία ούτε στο μέλλον όταν φύγεις.

Τα προσωπικά δεδομένα, αν κάποια στιγμή η εταιρία θεωρήσει ότι ζημιώνεται από σένα και καταφύγει στα δικαστήρια, μπορεί να ζητήσει άρση απορρήτου για τις κλήσεις, τα μηνύματα και τις επαφές κ.λπ. κ.λπ.  Αλλά μάλλον είναι ακραίο! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, militarist είπε

Λοιπόν επειδή βλέπω πως κάποιοι λένε ότι ναναι... το ότι έβαλε το δικό του αριθμό δεν είναι τίποτα. Απλός 2 - 3 μήνες προτού  φύγεις από την δουλειά κανείς τις ενέργειες να γίνει από εταιρικό σε προσωπικό , είναι απλή διαδικασία.

 

φυσικα μπορεί να το χρησιμοποιεί όπως θέλει ( εκτός αν υπέγραψε συγκεκριμένο όρο) , η εταιρία πληρώνει ένα στάνταρ πακέτο ( είσαι το καταναλώσει ή όχι )και αν το ξεπεράσει τότε το έξτρα το πληρώνει αυτος.

 

τωρα στη ερώτηση του θέματος.

Δεν μπορείς να θέσεις θέμα GDPR μιας και ο αριθμός τώρα θεωρείται εταιρικός και όχι προσωπικός (σαν το λαπτοπ της δουλειάς,

η εταιρία πέρνει (αν ο λογαριασμός δεν έχετε σε σένα) τον ίδιο λογαριασμό όπως εσυ , με τις ίδιες πληροφορίες.

Εσυ πιστεύεις πως κάποιος θα κάθεται να κοιτάει τα νούμερα που καλέστηκαν κτλ;

Δεν έχω υπογράψει κανέναν όρο περί χρήσης του τηλέφωνου. Τοσο καιρό που το χρησιμοποιώ δεν με έχει ενοχλήσει κανένας και προφανώς το πακέτο που πληρώνουν είναι τόσο καλό που εν δυνάμει θα μπορούσε να καλύψει όχι μόνο τις προσωπικές μου ανάγκες αλλά ολόκληρης της οικογένειας.

Σε περίπτωση που λυθεί η συνεργασία με τον εργοδότη μου θα πρέπει να πληρώσω το πέναλτυ του συμβολαίου ώστε να κρατήσω το νούμερο και στη συνέχεια.

Για το λάπτοπ θα συμφωνήσω ωστόσο το λάπτοπ έχει δοθεί για εταιρική χρήση και μόνο και όχι ως παροχή. Άρα από τη στιγμή που έχει δοθεί ως παροχή θεωρώ ότι θα έπρεπε να ισχύει η προστασία των προσωπικών δεδομένων. Δεν πιστεύω ότι κάποιος θα ψάχνει τα νούμερα ωστόσο δεν αισθάνομαι ασφαλείς όταν γνωρίζω ότι κάποιος θα μπορούσε να το κάνει αν ηθελε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, winawer είπε

Δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω άλλη συσκευή. Η συσκευή συνοδεύεται με apps για να μπορώ να κάνω τη δουλειά μου απομακρυσμένα. Ας μην μπαίνουμε σε τεχνικές λεπτομέρειες. Δεν γίνεται ένα χρησιμοποιηθεί άλλη συσκευή για το εταιρικό νούμερο.

Άρα η μόνη λύση στο πρόβλημα σου είναι να κουβαλάς δύο κινητά τις ώρες που εργάζεσαι, εκτός και αν κουβαλάς μόνο το εταιρικό και αφήνεις πίσω το προσωπικό σου.

3 λεπτά πριν, winawer είπε

Για το αυτοκίνητο προφανώς και υπάρχει φορολογηση. Ομοίως και το κινητό και τα κουπόνια άνω συγκεκριμένου ποσού. Συμφωνούμε απόλυτα. Άρα όλα είναι παροχές και μπορούν να χρησιμοποιηθουν όπως επιθυμεί ο καθείς προς διευκόλυνση του. Αν θέλω παίρνω το αυτοκίνητο και κάνω κόντρες στα λιμανάκια. Είναι leasing και δεν είναι ιδιοκτησία τους.

Ελπίζω να έγινα κατανοητός.

Ο τρόπος που γράφεις μια χαρά κατανοητός είναι, το πρόβλημα όμως είναι αλλού, ότι μερικά από αυτά που λες δεν ισχύουν.

Το εταιρικό κινητό που σου παρέχουν ΔΕΝ θεωρείται παροχή σε είδος ΔΕΝ φορολογείσαι για αυτό, στο έδωσαν για να εξυπηρετεί τις ανάγκες της εταιρείας και μόνο. Άλλο που δεν τους νοιάζει αν το χρησιμοποιείς και σαν προσωπικό κινητό οπότε δεν σου λένε τίποτα.

Τίποτα άλλο από εμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Άρα η μόνη λύση στο πρόβλημα σου είναι να κουβαλάς δύο κινητά τις ώρες που εργάζεσαι, εκτός και αν κουβαλάς μόνο το εταιρικό και αφήνεις πίσω το προσωπικό σου.

Ο τρόπος που γράφεις μια χαρά κατανοητός είναι, το πρόβλημα όμως είναι αλλού, ότι μερικά από αυτά που λες δεν ισχύουν.

Το εταιρικό κινητό που σου παρέχουν ΔΕΝ θεωρείται παροχή σε είδος ΔΕΝ φορολογείσαι για αυτό, στο έδωσαν για να εξυπηρετεί τις ανάγκες της εταιρείας και μόνο. Άλλο που δεν τους νοιάζει αν το χρησιμοποιείς και σαν προσωπικό κινητό οπότε δεν σου λένε τίποτα.

Τίποτα άλλο από εμένα.

Για εμμένεις σε κάτι που δεν ισχύει?

Ξέρεις εσύ καλύτερα από εμένα γτ μου έδωσαν το κινητό???

Εξήγησα ότι δεν βολεύει να κουβαλάω δύο κινητά και προφανώς δεν μπορώ να αφήσω το προσωπικό μου κινητό πίσω όταν εργάζομαι. Δεν θέλω να μου βρεις λύση στο πώς θα χειριστώ τα δύο κινητά. Η ερώτηση ήταν σαφής και αφορούσε τα προσωπικά δεδομένα. Εσύ έχεις ασχοληθεί με οτιδήποτε άλλο εκτός από τα προσωπικά δεδομένα.

Το κινητό το δώσανε για τις ανάγκες τις εργασίας μου αλλά και για να καλύψω τις προσωπικές μου ανάγκες. Άρα εν τέλει θεωρείται παροχη και δεν έχει να κάνει με τη φορολόγηση ή όχι.

Αν δλδ μου έδιναν 299€ κουπόνια δεν θα θεωρούνταν παροχή γτ δεν φορολογουνται ενώ αν μου έδιναν 301€ θα θεωρούνταν???

Επεξ/σία από winawer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς συμφωνώντας να χρησιμοποιήσεις το δικό σου νούμερο , συμφώνησες και σε κάποια στάνταρ που βάζει η εταιρία σου για τον έλεγχο των εταιρικών συσκευών.

 

τωρα εγώ πιστεύω πως άδικα σκας αλλά η λύση θα ήταν μόνο να μην το έκανες.

 

Αφού το έκανες για μένα τωρα απλώς μιλά με κάποιον από την εταιρία σου (hr/ΙΤ ) να μάθεις πως διαχειρίζονται αυτές τις πληροφορίες.

 

Αν η εταιρία είναι σοβαρή , δεν νομίζω πως κάποιος έχει πρόσβαση στα νούμερα που καλείς και όλα γίνονται (τιμολόγια - πληρωμές ) ηλεκτρονικά που συνήθως δεν περιέχονται η πληροφορίες κλήσης και μνήματα αλλά μόνο το σύνολο των λεπτών που καταναλώθηκαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, winawer είπε

Να ξεκαθαρίσω κάτι που μάλλον δεν είναι κατανοητό σε όλους. 

Υπαρχουν τα εταιρικά κινητά τα οποία χρησιμοποιούνται είτε για να κάνεις τη δουλειά σου (πχ πωλητης) είτε ως παροχή (μεγαλοστελεχος, χρόνια στην εταιρεία κτλ).

Ομοίως και το αυτοκίνητο. 

Εγώ ανήκω στην κατηγορία της παροχής προς προσωπικής μου διευκόλυνσης. Άρα το κινητό το χρησιμοποιώ όπως εγώ επιθυμώ και προφανώς δεν θα πρέπει να είναι κλειστό τις ώρες που βρίσκομαι στο σπίτι μου.

Δλδ αν μου έδιναν κουπόνια ως παροχή θα έπρεπε να τα ξοδέψω όπως θα ήθελε η εταιρεία που εργάζομαι?

Το εξήγησα στον φίλο πιο πάνω. Είναι παροχή άρα χρησιμοποιειται όπως εγώ επιθυμώ. Δεν είμαι πωλητής ούτε φαντάρος οδηγός σε στρατηγό για να μην μπορώ να πάρω το εταιρικό αυτοκίνητο σε δουλειά.

Η ερώτηση είναι συγκεκριμένη και έχει να κάνει με τη συλλογή προσωπικών δεδομένων από τον εργοδότη

Εάν διάβασες, ο μεγάλος μου προβληματισμός είναι εάν και πως θα μπορέσεις να ξαναπάρεις το νούμερο σου πίσω, μιας και τώρα θεωρείται εταιρικό. Εάν δεν έχεις πρόβλημα να το χάσεις, πάσο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, _Biohazard_ είπε

Εάν διάβασες, ο μεγάλος μου προβληματισμός είναι εάν και πως θα μπορέσεις να ξαναπάρεις το νούμερο σου πίσω, μιας και τώρα θεωρείται εταιρικό. Εάν δεν έχεις πρόβλημα να το χάσεις, πάσο.

Πολύ εύκολα μιας και το έχω κάνει.

2 - 3 μήνες πριν πρέπει να ειδοποιήσει την εταιρία και το πάροχο πως το νούμερο πρέπει να αλλάξει  από εταιρικό σε προσωπικό.
 

Επεξ/σία από militarist
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, _Biohazard_ είπε

Εάν διάβασες, ο μεγάλος μου προβληματισμός είναι εάν και πως θα μπορέσεις να ξαναπάρεις το νούμερο σου πίσω, μιας και τώρα θεωρείται εταιρικό. Εάν δεν έχεις πρόβλημα να το χάσεις, πάσο.

Μπορώ να το κάνω αλλά θα πληρώσω το πέναλτυ διακοπής συμβολαιου

13 λεπτά πριν, militarist είπε

Δυστυχώς συμφωνώντας να χρησιμοποιήσεις το δικό σου νούμερο , συμφώνησες και σε κάποια στάνταρ που βάζει η εταιρία σου για τον έλεγχο των εταιρικών συσκευών.

 

τωρα εγώ πιστεύω πως άδικα σκας αλλά η λύση θα ήταν μόνο να μην το έκανες.

 

Αφού το έκανες για μένα τωρα απλώς μιλά με κάποιον από την εταιρία σου (hr/ΙΤ ) να μάθεις πως διαχειρίζονται αυτές τις πληροφορίες.

 

Αν η εταιρία είναι σοβαρή , δεν νομίζω πως κάποιος έχει πρόσβαση στα νούμερα που καλείς και όλα γίνονται (τιμολόγια - πληρωμές ) ηλεκτρονικά που συνήθως δεν περιέχονται η πληροφορίες κλήσης και μνήματα αλλά μόνο το σύνολο των λεπτών που καταναλώθηκαν.

Δεν σκάω ιδιαίτερα. Η ερώτηση μου είχε να κάνει περισσότερο με το αν θα πρέπει να προσεχω από μόνος μου ή αν υπάρχει κάποιος κανονισμος που με προστατεύει. Σε ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, winawer είπε

Μπορώ να το κάνω αλλά θα πληρώσω το πέναλτυ διακοπής συμβολαιου

Δεν σκάω ιδιαίτερα. Η ερώτηση μου είχε να κάνει περισσότερο με το αν θα πρέπει να προσεχω από μόνος μου ή αν υπάρχει κάποιος κανονισμος που με προστατεύει. Σε ευχαριστώ

Θέλω να πιστεύω πως η εταιρία σου έχει κανονισμούς για αυτούς που διαχειρίζονται τους λογαριασμούς .

οπως είπα είναι αναλόγως την εταιρία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, militarist είπε

Θέλω να πιστεύω πως η εταιρία σου έχει κανονισμούς για αυτούς που διαχειρίζονται τους λογαριασμούς .

οπως είπα είναι αναλόγως την εταιρία 

Σε ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, militarist είπε

Πολύ εύκολα μιας και το έχω κάνει.

2 - 3 μήνες πριν πρέπει να ειδοποιήσει την εταιρία και το πάροχο πως το νούμερο πρέπει να αλλάξει  από εταιρικό σε προσωπικό.
 

Εγώ,όπως είπα, έχω κάμποσα παραδείγματα που είτε ταλαιπωρήθηκαν πολύ είτε το έχασαν.

Επίσης...ποιους 2-3 μήνες λες, αν αλλάξεις εταιρεία συνήθως δίνεις 2-3 weeks notice να ειδοποιήσεις ότι αποχωρείς για κάπου αλλού πχ. Φεύγεις και παίρνεις κανά καρτοκινητο ε και παπαλα το νούμερο που είχες χρόνια. Καλή φάση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε εταιρικές συσκευές, καλώς ή κακώς η εταιρεία, εν δυνάμει, μπορεί να κάνει πλήρη διαχείριση.

https://www.manageengine.com/mobile-device-management/what-is-mdm.html

Η συσκευή γίνεται enrolled και από εκεί και πέρα μπορείς να μπαίνεις στο εταιρικό email/crm/erp κτλ.

Στην πραγματικότητα δεν θα ασχοληθεί κάποιος το που μπαίνεις ή με ποιόν επικοινωνείς, όμως αν προκύψει κάποιο θέμα, μπορούν.

Επεξ/σία από ilpapacha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...