Προς το περιεχόμενο

Εταιρικο κινητο


winawer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καθώς έχω στήσει ISO 27001 και  GDPR μαζι με τον DPO (σε τεχνικά ζητήματα συμμετείχα), η λογική είναι ότι τα δεδομένα της εταιρείας ανήκουν στην εταιρεία και μπορεί να επεξεργάζετε ότι χρειάζεται με όποιον τρόπο θέλει. Πρακτικά εφόσον το νούμερο ανήκει στην εταιρεία,  μπορούν να κάνουν τα πάντα σε επίπεδο log χωρίς να σε ενημερώσουν. Οπότε εαν θέλει κάποιος ΙΤ να εγκαστήσει ακόμα και κάποιο software για remote monitoring (για λόγους security) και να καταγράφει τα πάντα για την προστασία των δεδομένων της εταιρείας, μπορεί να το κάνει.

 

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επειδή πολλή θεωρία και μηδέν ουσία θα σου πω τι ισχύει σε COSMOTE που έχω εικόνα.

Πριν μερικούς μήνες μπορούσε ο εργοδότης να δει τα πάντα. Που κάλεσε ο καθένας, πόση διάρκεια κλπ.
Τελευταία βλέπεις μόνο την συνολική διάρκεια των κλήσεων. Τόσα κινητά - τόσα σταθερά - τόσα εκτός παγίου κλπ.
Προφανώς λόγω gdpr.

Viber κλπ ΟΧΙ δεν μπορεί να δει...
Ούτε θα δει ιστορικό πού μπήκε ο καθένας από data...
Δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα.

Δεν ξέρω, αν η σύνδεση είναι καταχωρημένη απλά στην εταιρεία (όχι ονομαστικά σε κάποιο πρόσωπο, δηλαδή), τι γίνεται...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mechpanos είπε

Επειδή πολλή θεωρία και μηδέν ουσία θα σου πω τι ισχύει σε COSMOTE που έχω εικόνα.

Πριν μερικούς μήνες μπορούσε ο εργοδότης να δει τα πάντα. Που κάλεσε ο καθένας, πόση διάρκεια κλπ.
Τελευταία βλέπεις μόνο την συνολική διάρκεια των κλήσεων. Τόσα κινητά - τόσα σταθερά - τόσα εκτός παγίου κλπ.
Προφανώς λόγω gdpr.

Viber κλπ ΟΧΙ δεν μπορεί να δει...
Ούτε θα δει ιστορικό πού μπήκε ο καθένας από data...
Δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα.

Δεν ξέρω, αν η σύνδεση είναι καταχωρημένη απλά στην εταιρεία (όχι ονομαστικά σε κάποιο πρόσωπο, δηλαδή), τι γίνεται...

Η συνδεση ειναι στο ονομα μου απλα η εταιρεια εκμεταλλευεται το συνολικο εταιρικο πακετο.

1 ώρα πριν, cyberguy είπε

Καθώς έχω στήσει ISO 27001 και  GDPR μαζι με τον DPO (σε τεχνικά ζητήματα συμμετείχα), η λογική είναι ότι τα δεδομένα της εταιρείας ανήκουν στην εταιρεία και μπορεί να επεξεργάζετε ότι χρειάζεται με όποιον τρόπο θέλει. Πρακτικά εφόσον το νούμερο ανήκει στην εταιρεία,  μπορούν να κάνουν τα πάντα σε επίπεδο log χωρίς να σε ενημερώσουν. Οπότε εαν θέλει κάποιος ΙΤ να εγκαστήσει ακόμα και κάποιο software για remote monitoring (για λόγους security) και να καταγράφει τα πάντα για την προστασία των δεδομένων της εταιρείας, μπορεί να το κάνει.

 

Το νουμερα ανηκει στην  εταιρεια ή απλα το νουμερο μου εχει μπει κατω απο την εταιρικη ομπρελα και εχει το συγκεκριμενο πακετο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, winawer είπε

Η συνδεση ειναι στο ονομα μου απλα η εταιρεια εκμεταλλευεται το συνολικο εταιρικο πακετο.

Το νουμερα ανηκει στην  εταιρεια ή απλα το νουμερο μου εχει μπει κατω απο την εταιρικη ομπρελα και εχει το συγκεκριμενο πακετο?

Ισχύουν αυτά που σου έγραψα, σε επίπεδο εταιρείας κινητής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, winawer είπε

Είναι παροχή της εταιρείας που εξυπηρετεί συγκριμενους εργασιακους σκοπούς αλλά και προσωπικούς. Δλδ αν μου έδιναν εταιρικό αυτοκίνητο θα είχα περιορισμό για το που θα πηγαίνω βόλτες;

ναι, και εγω εχω εταιρικο αυτοκινητο αλλα δεν μπορω να το παρω για βολτες. ειναι απαραιτητα για μεταβαση στην εργασια απο το σπιτι και αντιστροφα οταν το παιρνω. ουτε αλλο ατομο μπορω να βαλω μεσα. αν συμβει οτιδηποτε η εταιρεια θα στραφει εναντιον μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, cyberguy είπε

Καθώς έχω στήσει ISO 27001 και  GDPR μαζι με τον DPO (σε τεχνικά ζητήματα συμμετείχα), η λογική είναι ότι τα δεδομένα της εταιρείας ανήκουν στην εταιρεία και μπορεί να επεξεργάζετε ότι χρειάζεται με όποιον τρόπο θέλει. Πρακτικά εφόσον το νούμερο ανήκει στην εταιρεία,  μπορούν να κάνουν τα πάντα σε επίπεδο log χωρίς να σε ενημερώσουν. Οπότε εαν θέλει κάποιος ΙΤ να εγκαστήσει ακόμα και κάποιο software για remote monitoring (για λόγους security) και να καταγράφει τα πάντα για την προστασία των δεδομένων της εταιρείας, μπορεί να το κάνει.

 

Μήπως εννοείς να ταυτοποιήσει όσα δεδομένα θεωρεί διαβαθμισμένα, καθώς και όσα προβλέπονται από νομοθεσία και να παρακολουθεί μόνο και μόνο αυτά;).

ετσι όπως το γράφεις, κάποιος μπορεί να υποθέσει ότι καθε εταιρία έχει το δικαίωμα να εγκαταστήσει ότι καταγραφικό επιθυμεί με πρόφαση την ασφάλεια, κάτι που δεν ισχύει στη χώρα μας.

On topic, η συσκευή πρόσβασης είναι ανεξάρτητη της σύνδεσης. Αν υπάρχει πολιτική ασφαλείας, που θα πρέπει κάπως να ενημερωθείς, θα μπορούν να επιτρέπουν όσες εφαρμογές θέλουν και μόνο αυτές. 

Επεξ/σία από koeltzakoatl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, xsterg είπε

ναι, και εγω εχω εταιρικο αυτοκινητο αλλα δεν μπορω να το παρω για βολτες. ειναι απαραιτητα για μεταβαση στην εργασια απο το σπιτι και αντιστροφα οταν το παιρνω. ουτε αλλο ατομο μπορω να βαλω μεσα. αν συμβει οτιδηποτε η εταιρεια θα στραφει εναντιον μου. 

Μήπως το εταιρικό στο έχουν δώσει για να κάνεις τη δουλειά σου (πχ πωλητης)???

Αν ναι συμφωνώ απόλυτα με τον εργοδότη σου απλά δεν θεωρείται παροχη. Θεωρείται εργαλείο.

Αν οχι, τότε σου έχουν φορτώσει ένα εταιρικό αυτοκίνητο, πληρώνεις την εφορία του κανονικά και επιπλέον έχεις και δεύτερο αυτοκίνητο που το πληρωνεις και αυτό για να μπορείς να μετακινηθεις εκτός εργασίας????  Αν ισχύει αυτό γτ το δέχτηκες??? Ας σου πλήρωναν μόνο τις βενζίνες στο δικό σου αυτοκίνητο

 

 

Επεξ/σία από winawer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν ρωτάς τον υπεύθυνο της εταιρείας σου για να μην βασίζεσαι σε θεωρίες; ή να δεις την πολιτική της εταιρείας σε τέτοια θέματα (πχ στην εταιρεία που δουλεύω είναι ξεκάθαρο ότι το εταιρικό μου email ανήκει στην εταιρεία, δεν επιτρέπεται να το χρησιμοποιήσω για προσωπικούς σκοπούς και ακόμα και αν φύγω, οι επικοινωνίες μου μένουν στην εταιρεία) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, winawer είπε

Δλδ αν μου έδιναν εταιρικό αυτοκίνητο θα είχα περιορισμό για το που θα πηγαίνω βόλτες;

Εξαρτάται, αν δούλευες σε γραφείο κηδειών ας πούμε και στο επέτρεπαν, θα πήγαινες βόλτες παντού με το μαύρο μερσεντέ?

Επεξ/σία από Nabuko
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Nabuko είπε

Εξαρτάται, αν δούλευες σε γραφείο κηδειών ας πούμε θα πήγαινες βόλτες παντού με το μαύρο μερσεντέ?

Έχεις χιουμορακι βλέπω. Έχω γράψει τόσες φορές για εταιρικό αυτοκίνητο που θεωρείται παροχη. Η μαύρη μετσεντα δεν θεωρείται παροχη. Ούτε ένα φορτηγάκι ή μια νταλίκα. Διάβασε καλύτερα πρώτα και μετά πετά την εξυπνάδα σου

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, koeltzakoatl είπε

Μήπως εννοείς να ταυτοποιήσει όσα δεδομένα θεωρεί διαβαθμισμένα, καθώς και όσα προβλέπονται από νομοθεσία και να παρακολουθεί μόνο και μόνο αυτά;).

ετσι όπως το γράφεις, κάποιος μπορεί να υποθέσει ότι καθε εταιρία έχει το δικαίωμα να εγκαταστήσει ότι καταγραφικό επιθυμεί με πρόφαση την ασφάλεια, κάτι που δεν ισχύει στη χώρα μας.

On topic, η συσκευή πρόσβασης είναι ανεξάρτητη της σύνδεσης. Αν υπάρχει πολιτική ασφαλείας, που θα πρέπει κάπως να ενημερωθείς, θα μπορούν να επιτρέπουν όσες εφαρμογές θέλουν και μόνο αυτές. 

και όμως ισχύει. Η συσκευή τηλεφώνου καθώς και οποιοσδήποτε τεχνολογικός εξοπλισμός παρέχετε σε εργαζόμενο για χρήση της εταιρείας προβλέπετε να παρακολουθείτε τα πάντα. Εαν ο εργαζόμενος χρησιμοποιεί εταιρικό λαπτοπ π.χ. για να αγοράζει ντραγκς απο το darknet, εχουν δικαιώμα να τον καταγράψουν.

Σίγουρα όμως θα αναγράφετε στην πολιτική χρήσης της εταιρείας καθώς και στο fair usage policy.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, cyberguy είπε

Η συσκευή τηλεφώνου καθώς και οποιοσδήποτε τεχνολογικός εξοπλισμός παρέχετε σε εργαζόμενο για χρήση της εταιρείας προβλέπετε να παρακολουθείτε τα πάντα. Εαν ο εργαζόμενος χρησιμοποιεί εταιρικό λαπτοπ π.χ. για να αγοράζει ντραγκς απο το darknet, εχουν δικαιώμα να τον καταγράψουν.

https://www.taxheaven.gr/circulars/25770/areios-pagos-1-2017

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται την εταιρεία και εξαρτάται την συμφωνία. 

Πχ σε εμένα έχουν δώσει tablet που τελικά το έχω σπίτι για ταινίες γιατί δεν με βολεύει καθόλου στην δουλειά, καθώς προτιμώ το λάπτοπ. 

Το αυτοκίνητο είναι για την εργασία, αλλά και για προσωπική χρήση σε λογικά πλαίσια.

Στο κινητό, φαίνεται στον μηνιαίο λογαριασμό σε ποιους αριθμούς κάλεσα και έστειλα μήνυμα και ποιοι ήταν εξτρά του προγράμματος. 

Πάντα, μα πάντα, ΜΑ ΠΑΝΤΑ, φροντίζεις να έχεις διαφορετικό νούμερο και συσκευή και λάπτοπ (και γενικά ότι χρειάζεται για την δουλειά) από τα προσωπικά σου. Το κέρδος του να χρησιμοποιείς τα εταιρικά για προσωπική χρήση ή τα προσωπικά για εταιρική χρήση, είναι ελάχιστο σε σχέση με τα πιθανά μελλοντικά προβλήματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...