Προς το περιεχόμενο

Dual boot και bitlocker.


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα,

Εχω ενα gaming laptop και θελω να κανω το εξης. Υπαρχει προφανως ο εσωτερικος m2 ssd στον οποιο ειναι τα δικα του τα windows 10, και επισης εχω ενα εξωτερικο Extreme ssd.

Εγω θελω να εγκαταστησω τα windows και στον εξωτερικο ssd. Ετσι λοιπον θα εχω windows σε δυο δισκους και θα μπορω να κανω dual boot.

H ερωτηση μου ειναι η εξης, μπορω να κλειδωσω και τους δυο δισκους με bitlocker, και οταν αναβω τον υπολογιστη, να επιλεγω σε ποιον δισκο θελω να κανω boot και απο εκει να ειμαι στο περιβαλλον του εκαστοτε δισκου.

Θελω τα δυο συστηματα ουσιαστικα να ειναι πληρως απομονωμενα. Δηλαδη οταν μπουταρω στα windows απο τον m2 να μην μπορω να βλεπω τα αρχεια απο τον ssd και αντιστροφα.

Ευχαριστω 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στήσε καλύτερα τα 10άρια ή τα 7άρια σε virtual box όπου θα είναι τελείως απομονομένα. Το boot από εξωτετρικό δίσκο είναι λίγο περίεργο και πάρα πολύ αργό.

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
38 λεπτά πριν, micos000 είπε

Στήσε καλύτερα τα 10άρια ή τα 7άρια σε virtual box όπου θα είναι τελείως απομονομένα. Το boot από εξωτετρικό δίσκο είναι λίγο περίεργο και πάρα πολύ αργό.

Καταλαβα, ειχα σαν ελπιδα να επαιζα κανενα game στον εξωτερικο. Ισως κανω local account 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχω ενα PC με δυο δισκους, ειναι δυνατον να εχω dual boot, αλλα ο ενας δισκος να ειναι απομονωμενος απο τον αλλο? Δηλαδη οταν μπουταρω απο τον δισκο 1, να μην μπορω να δω τα περιεχομενα του δισκου 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να πας από την διαχείριση δίσκων και να αφαιρέσεις το γράμμα από τα partition που δεν θέλεις να φαίνονται. Αυτό δεν επηρεάζει την λειτουργία του άλλου δίσκου όταν μπουτάρεις από εκείνον.

Επειδή κι εγώ το έχω έτσι γιατί δεν θέλω να υπάρχει πρόσβαση στον 2ο δίσκο αλλά μπορεί κάποια φορά να θέλω να πάρω ή να βάλω κάτι στον άλλο δίσκο, χρησιμοποιώ το εξαιρετικό (και δωρεάν φυσικά) Drive Letter Changer, το οποίο το τρέχω και κάνω προσάρτηση του άλλου δίσκου σε άδειο φάκελο στην επιφάνεια εργασίας και όταν τελειώσω το ξεμοντάρω. Το πρόγραμμα τρέχει και Portable και είναι και με Ελληνική μετάφραση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, micos000 είπε

Μπορείς να πας από την διαχείριση δίσκων και να αφαιρέσεις το γράμμα από τα partition που δεν θέλεις να φαίνονται. Αυτό δεν επηρεάζει την λειτουργία του άλλου δίσκου όταν μπουτάρεις από εκείνον.

Επειδή κι εγώ το έχω έτσι γιατί δεν θέλω να υπάρχει πρόσβαση στον 2ο δίσκο αλλά μπορεί κάποια φορά να θέλω να πάρω ή να βάλω κάτι στον άλλο δίσκο, χρησιμοποιώ το εξαιρετικό (και δωρεάν φυσικά) Drive Letter Changer, το οποίο το τρέχω και κάνω προσάρτηση του άλλου δίσκου σε άδειο φάκελο στην επιφάνεια εργασίας και όταν τελειώσω το ξεμοντάρω. Το πρόγραμμα τρέχει και Portable και είναι και με Ελληνική μετάφραση.

Και υπαρχει ετσι προστασια απο malware? 

Ιδανικα θα ηθελα και οι δυο να ηταν με bitlocker ωστε να μην μπορουσε κανενα malware να κανει κατι απο τον ενα δισκο στον αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάζεις τον ένα δισκο μόνο του, μπαινεις στα Windows και τον κρυπτογραφείς.

Τον αφαιρείς, βάζεις τον άλλον, μπαίνεις στα δικά του Windows και τον κρυπτογραφείς.

Από εκεί και πέρα έχεις και τους 2 συνδεδεμένους και καθε φορά που ανοιγεις τον υπολογιστή επιλέγεις με ένα από τα F πλήκτρα boot συσκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις και bitlocker το κάνεις όπως λέει ο xaerialtwistx. Τους κρυπτογραφείς ξεχωριστά τον καθένα.

Για την προστασία από malware, με το να αφαιρείς το γράμμα του δίσκου στην ουσία είναι σαν να μην έχεις δίσκο. Οι μολύνσεις συνήθως προχωράνε σε ότι δίσκο βρουν οπότε αν δεν βρουν τον δίσκο (λογικά) δεν μπορούν να τον μολύνουν. Αν τώρα αρχίσουν να ψάχνουν δίσκους σε επίπεδο hardware και τους κάνουν mount αυτόματα έτσι ώστε να τους μολύνουν, δεν το ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, nicknickyout είπε

Και υπαρχει ετσι προστασια απο malware? 

Ιδανικα θα ηθελα και οι δυο να ηταν με bitlocker ωστε να μην μπορουσε κανενα malware να κανει κατι απο τον ενα δισκο στον αλλο.

Μπορείς να έχεις έναν κρυπτογραφημένο δίσκο μόνο για ασφαλείς συναλλαγές και έναν κρυπτογραφημένο(ή ακρυπτογράφητο) για ό,τι άλλο θες.

Αν σου πάρουν τον έλεγχο του συστήματος για παιχνίδια κλπ. δεν θα μπορούν να κάνουν κακόβουλες τροποποιήσεις(π.χ. εγκατάσταση keylogger) στον άλλο δίσκο, εκτός από το να τον διαγράψουν/αχρηστέψουν.

Αν πρόκειται για ransomware δεν αποκλείεται πάντως αυτό που λέει o micos000. Δηλαδή το ransomware να κάνει mount ό,τι δίσκο βρίσκει και να τον κρυπτογραφεί. Το ransomware αντιμετωπίζεται σίγουρα μόνο με backup.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, xaerialtwistx είπε

Βάζεις τον ένα δισκο μόνο του, μπαινεις στα Windows και τον κρυπτογραφείς.

Τον αφαιρείς, βάζεις τον άλλον, μπαίνεις στα δικά του Windows και τον κρυπτογραφείς.

Από εκεί και πέρα έχεις και τους 2 συνδεδεμένους και καθε φορά που ανοιγεις τον υπολογιστή επιλέγεις με ένα από τα F πλήκτρα boot συσκευή.

Σε ευχαριστω πολυ. Ειναι ακριβως αυτο που ρωταω. Αυριο ερχεται ο ssd,  θα δοκιμασω και θα ενημερωσω. Γενικα αν δουλεψει θεωρω οτι υπαρχει πολυ φως στον οριζοντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλεψε μια χαρα.

Εχω δυο δισκους με windows 10.

Και οι δυο ειναι encrypted και ο ενας δεν μπορει να διαβασει ή να γραψει δεδομενα του αλλου.

Ετσι στον ενα που τον εχω για σοβαρους σκοπους ολα ειναι legitimate και τον αλλο για πιο sketchy τα πραγματα (γκουχ codex, empress,cpy, γκουχ).

Αρα λοιπον λυθηκε και το θεμα αυτο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...