Προς το περιεχόμενο

Προβλήματα και ερωτήσεις για τη διαθεσιμότητα VDSL στην περιοχή μου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

Να ξεκινήσω λέγοντας ότι είμαι καινούργιο μέλος στο φόρουμ και ΑΣΧΕΤΟΣ με το θέμα οπότε να είστε προετοιμασμένοι για noob questions. Μένω Ηράκλειο Κρήτης και έχω σύνδεση Cosmote ADSL 24άρι. (από τα οποία πιάνω μόνο μέχρι 11 αλλά anyway). Πριν από μερικά χρόνια με είχαν καλέσει από τις προσφορές για να βάλω VDSL 30άρι που υπήρχε τότε, το οποίο τελικά το έβαλα για μερικούς μήνες (έπιανα μέχρι 21 download όσο το είχα), αλλά το έκανα downgrade ξανά σε 24άρι ΑDSL λόγω κόστους και γιατί τότε δεν μου ήταν απαραίτητο. Μέχρι και πριν μερικούς μήνες με έχουν πάρει 2-3 φορές τηλέφωνο να μου πλασάρουν να κάνω Upgrade σε VDSL 50άρι, το οποίο όμως μέχρι τώρα είχα αρνηθεί. Πριν από 2 εβδομάδες περίπου αποφάσισα ότι θέλω να κάνω upgrade τη σύνδεσή μου, πήγα σε ένα κατάστημα Cosmote να ρωτήσω για τα πακέτα που υπάρχουν, και μου είπε ο υπάλληλος εκεί που έκανε έλεγχο διαθεσιμότητας στη διεύθυνσή μου ότι δεν υποστηρίζεται VDSL και ότι μόνο μέχρι ADSL 24άρι μπορώ να έχω, το οποίο με κούφανε λίγο αφού ήξερα ότι γενικά υποστιρίζεται στην περιοχή μου (Θέρισσος), παλιότερα είχα VDSL 30άρι και επίσης με είχαν πάρει από τις προσφορές για να κάνω Upgrade. Τα είπα αυτά στον υπάλληλο και μου είπε ότι θα το κοιτάξει με τους τεχνικούς ή κάτι τέτοιο και θα με ενημερώσει (αμφιβάλλω ότι σκοπεύει να το κάνει, αφού έχουν περάσει 2 εβδομάδες και δεν είχα καμία ενημέρωση). Πριν από μερικές μέρες παρατήρησα ότι στο My Cosmote app εκεί που λέει "προσφορές για την σύνδεσή σου", μου έχει την επιλογή για upgrade σε 50άρι. Μπήκα λοιπόν στο site της Cosmote, και έκανα έλεγχο διαθεσιμότητας στην διεύθυνσή και όντως λέει ότι υποστιρίζει μόνο μέχρι 24. Το κουφό είναι ότι μετά ξεκίνησα να κοιτάζω έναν-έναν τους αριθμούς στην οδό που μένω και είδα ότι από το 1-10 και από το 25 μέχρι το τέλος λέει ότι έχει μέχρι 50άρι. Ενώ από το 11 μέχρι το 24 όπου και μένω λέει ότι έχει μέχρι 24άρι. Κοίταξα και διπλανούς δρόμους και φαίνεται ότι παντού γύρω υποστηρίζεται εκτός από μία "τρύπα" ακτίνας 50-100 μέτρων.

1. Είναι δυνατόν να είναι intended αυτό; Δηλαδή είναι δυνατόν όταν έφτιαχναν τη σύνδεση του VDSL στην περιοχή να είπαν αυτά τα 14 σπίτια αφήστε τα;; (δεν έχω ιδέα πως λειτουργεί όλο αυτό για αυτό θέλω κάποιον να μου πει αν ξέρει γιατί μπορεί να συμβαίνει)

2. Αργότερα μπήκα και στο site της Wind και έβαλα τη διεύθυνσή μου και λέει ότι το 50άρι VDSL είναι διαθέσιμο. Είναι δυνατόν να το υποστηρίζει ο ένας και όχι ο άλλος; (Ίσως λανθασμένα, είχα την εντύπωση ότι όλες οι εταιρίες χρησιμοποιούν τις ίδιες "γραμμές", και ότι απλά τις αγοράζουν η μία από την άλλη)

Ρωτάω και αυτό σε περίπτωση που γίνει sort out το θέμα από την Cosmote και γίνει διαθέσιμο και σε εμένα:

3. Αν υποθέσουμε ότι έμενα σε κάποιο σημείο στην οδό μου που είχαν και οι δύο εταιρίες διαθεσιμότητα, θα έπιανα καλύτερες ταχύτητες με τη wind, μιας και βλέπω στον χάρτη ότι έχει αρκετά VDSL cabinets πολύ πιο κοντά στην οδό μου από ότι η Cosmote;

Συγνώμη για την έκθεση, ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Επεξ/σία από TsonTson
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα αγαπητέ από Χανιά.

Ευκαιρία μου σαν καινούργιο μέλος και εγώ να δώσω τα φώτα μου.

Αρχικά να σε ενημερώσω σε περίπτωση που δε γνωρίζεις πως το νησί το έχουν κάνει 2 φιλέτα οι πάροχοι. Το Ηράκλειο το έχει αναλάβει η Wind και Χανιά,Ρέθυμνο,Λασίθι η Cosmote. 
 

Σε κάποιες περιοχές (Αμμουδάρα, Νέα Αλικαρνασσό κ.α) θα πετύχεις καμπίνες VDSL ΟΤΕ ως αποτέλεσμα παλαιότερων αναθέσεων.

Όσο αφορά την Θέρισσο που διαμένεις λογικά θα έχουν βάλει καμπίνες VDSL(wind) αλλά χωρίς ρεύμα ή να έχουν δώσει σε εκείνη που δεν πάει το ζευγάρι σου . Επομένως ακόμα παίρνεις απο το ΑΚ που είναι κοντά στην 62 Μαρτύρων μέσω παλαιού τύπου KV του ΟΤΕ.

Επίσης άμα έβαζες και ένα screenshot από τα στατιστικά του ρούτερ θα ήταν πολύ πιο χρήσιμο για εξαγωγή συμπερασμάτων.

Στη διάθεση σου για περαιτέρω επίλυση αποριών από εδώ ή μέσω PM. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, genikos85 είπε

Καλησπέρα αγαπητέ από Χανιά.

Ευκαιρία μου σαν καινούργιο μέλος και εγώ να δώσω τα φώτα μου.

Αρχικά να σε ενημερώσω σε περίπτωση που δε γνωρίζεις πως το νησί το έχουν κάνει 2 φιλέτα οι πάροχοι. Το Ηράκλειο το έχει αναλάβει η Wind και Χανιά,Ρέθυμνο,Λασίθι η Cosmote. 
 

Σε κάποιες περιοχές (Αμμουδάρα, Νέα Αλικαρνασσό κ.α) θα πετύχεις καμπίνες VDSL ΟΤΕ ως αποτέλεσμα παλαιότερων αναθέσεων.

Όσο αφορά την Θέρισσο που διαμένεις λογικά θα έχουν βάλει καμπίνες VDSL(wind) αλλά χωρίς ρεύμα ή να έχουν δώσει σε εκείνη που δεν πάει το ζευγάρι σου . Επομένως ακόμα παίρνεις απο το ΑΚ που είναι κοντά στην 62 Μαρτύρων μέσω παλαιού τύπου KV του ΟΤΕ.

Επίσης άμα έβαζες και ένα screenshot από τα στατιστικά του ρούτερ θα ήταν πολύ πιο χρήσιμο για εξαγωγή συμπερασμάτων.

Στη διάθεση σου για περαιτέρω επίλυση αποριών από εδώ ή μέσω PM. 

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Αλλά ακόμα δεν λύθηκαν οι απορίες μου (μάλλον δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι μου είπες) Πώς γίνεται σπίτια σε απόσταση 10 μέτρων από εμένα να μπορούν θεωρητικά να έχουν VDSL από Cosmote, ενώ εγώ μόνο από wind; Αυτό το VDSL που έχουν από Cosmote το παίρνουν από το ΑΚ στην 62, ή από κάποια καμπίνα; Συγνώμη που είμαι noob 😛

Τα στατιστικά που θες πού είναι ακριβώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανείς δε τα ξέρει όλα αγαπητέ. Επομένως don't worry! 😁

Να γίνω πιο συγκεκριμένος.

Κάθε περιοχή έχει το ΑΚ της. Στο Ηράκλειο έχετε 3 (Κνωσσός,Θέρισσος,Αριάδνη/Κέντρο) ενώ εμείς στα Χανιά έχουμε 2 (Τζανακάκη,Κύδωνας). Όπου δεν υπάρχουν NGA/VDSL καμπίνες η γραμμή έρχεται καρφί από εκεί μέσω καλωδιοκατανεμητή (ΚΑΦΑΟ ή αλλιώς KV) στον χώρο σου. Ο σκοπός των καμπινών VDSL/ADSL είναι πάνω κάτω ο ίδιος. Η διαφορά τους είναι πως οι VDSL καμπίνες έχουν το ΑΚ μέσα τους. Αντί δηλαδή να σου ξεκινάει η γραμμή από την 62 Μαρτύρων , σου ξεκινάει από πιο κοντά σου (πχ στο οικοδομικό σου τετράγωνο) με αποτέλεσμα  την πιο δυνατή "εκπομπή/λήψη" χωρίς απώλειες λόγω μεγάλης απόστασης. Αλλά και σε αυτή την περίπτωση άμα είσαι μακριά απο την καμπίνα πάλι θα έχεις απώλειες. 
 

Κάτι άλλο σημαντικό είναι το εξής : σε όποια βόλτα στην περιοχή σου (η κοντά στην κατοικία σου) μπορεί να δείς παλιά καμπίνα του ΟΤΕ και δίπλα καμπίνα WIND. Για να μη στήνουν καινούργιες τις "καθρεφτίζουν" και δίνουν υπηρεσίες απο εκεί. Στην τελευταία βόλτα μου πέρα είδα κάτι τέτοιες στην Μίνωος και στην Κνωσσού.

Άμα έχεις χρόνο να διαβάσεις το κάτωθι άρθρο θα σου λυθούν πολλές απορίες.

Επανερχόμαστε στο θέμα μας.

Το VDSL από ΑΚ ( Θερίσσου στην περίπτωση σου ) έχει ένα "ψυχολογικό" όριο. Άμα είσαι πάνω από 1+ χιλιόμετρο/α τότε η υπηρεσία θα σου έρθει πολύ υποβαθμισμένη ή και καθόλου.Το ADSL μπορεί και ταξιδεύει πολύ πιο μακριά από το VDSL. Σαν παράδειγμα θα θέσω το εξής : βάζεις WIND ΕΩΣ 50 και πιάνεις 20. Εκεί δε θα φταίει ο πάροχος αλλά οι περιορισμοί. Απόσταση , ποιότητα χαλκού και άλλοι παράγοντες της εκάστοτε τεχνολογίας. Τα σπίτια που ανέφερες μπορεί να είναι μέσα στο "ψυχολογικό" όριο. Στην θέση σου θα έκανα το εξής. Θα έψαχνα να δω σε ποιο ΚΑΦΑΟ πάει το ζευγάρι μου. Δηλαδή από το πριζάκι μου και πίσω. 

Όσο αφορά το ρούτερ μπαίνεις στο 192.168.1.1 και αναλόγως ποιό speedport έχεις πατάς εκεί που λέει status information και πετάς το screenshot εδώ μέσα.

Επίσης σχετικά με το “Γιάντα μου δίνει η WIND και όι η COSMOTE” , εκεί παίζει ρόλο η διαθεσιμότητα του εκάστοτε παρόχου. Μπορεί η COSMOTE να είναι γεμάτη και να μη μπορεί να δώσει άλλο όριο στο μηχάνημα της ή στο εκάστοτε καφάο και η WIND να έχει ρεζέρβα.

Στη διάθεση σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, genikos85 είπε

Θα έψαχνα να δω σε ποιο ΚΑΦΑΟ πάει το ζευγάρι μου. Δηλαδή από το πριζάκι μου και πίσω. 

Όσο αφορά το ρούτερ μπαίνεις στο 192.168.1.1 και αναλόγως ποιό speedport έχεις πατάς εκεί που λέει status information και πετάς το screenshot εδώ μέσα.

Αυτό εννοείς;

status.PNG.0d6af70c4235530dc8cc2ffd52c5c4c7.PNG

Πώς μπορώ να βρω σε ποιο ΚΑΦΑΟ πάει το ζευγάρι μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TsonTson είπε

Αυτό εννοείς;

status.PNG.0d6af70c4235530dc8cc2ffd52c5c4c7.PNG

Πώς μπορώ να βρω σε ποιο ΚΑΦΑΟ πάει το ζευγάρι μου;

Καλημέρα και ευχαριστώ! Αυτό ακριβώς εννοούσα ! 
 

Βάσει downstream attenuation 15.5 dB (εξασθένησης) είσαι 1.5 περίπου χιλιόμετρο από το ΑΚ Θέρισσος που είναι στις οδούς Ανωγειων-Φραγκιαδακη-Μιχαηλ Αρχαγγέλου.  Επίσης έχεις fast path το οποίο κόβει ταχύτητα. Η γραμμή χωρίς το fast path μπορεί να πάει παραπάνω. Δηλαδή από τα 13 να κλειδώσεις 15 περίπου και υπό ιδανικές συνθήκες ( σωστή καλωδίωση κ.α) ίσως και παραπάνω.
 

Ότι αφορά το ζευγάρι σου θα πρέπει να δείς εάν υπάρχει έξω από το σπίτι σου ( ή κατανεμητής μέσα σε περίπτωση που είσαι σε πολυκατοικία ) κουτί του ΟΤΕ. Το κουτί συνήθως έχει γραμμένο επάνω το νούμερο της καμπίνας (πχ 185) και ίσως τα όρια που έχει πάνω του (πχ 1-10). Σε περίπτωση που δεν είναι γραμμένο τότε η γραμμή σου πέφτει σε ενδιάμεσο και επομένως πάει σε άλλο box λίγο πιο πέρα. 

Εφόσον βρείς το κουτί το ακολουθείς με τα πόδια και λογικά θα βρείς ένα ΚΑΦΑΟ παλαιού τύπου.

Βάζω ενδεικτικά δύο φωτό για να δείς το box (πρώτη φωτό) και τα ΚΑΦΑΟ (δεύτερη). Μπορεί να δείς κάτι αντίστοιχο με την δεύτερη φωτό. ΚΑΦΑΟ OTE και καμπίνα VDSL WIND. Άμα έχει πάρει ρεύμα και ακούς μέσα τα ανεμιστηράκια τότε σημαίνει πως έχει πάρει ρευματοδότηση αλλά μάλλον δεν έχει δώσει υπηρεσίες η WIND στους άλλους παρόχους. Για αυτό σου βγάζει πως δεν έχει διαθεσιμότητα για VDSL (50,100,200).

Σε αυτή τη περίπτωση περιμένουμε... Στην Κρητική πολιτεία ζούμε...

202462DB-D376-48C8-8669-9D1F1B16EC6F.jpeg

55AB5D19-1534-4228-A8B0-8D96890D9EE6.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, genikos85 είπε

Βάσει downstream attenuation 15.5 dB (εξασθένησης) είσαι 1.5 περίπου χιλιόμετρο από το ΑΚ Θέρισσος που είναι στις οδούς Ανωγειων-Φραγκιαδακη-Μιχαηλ Αρχαγγέλου.  Επίσης έχεις fast path το οποίο κόβει ταχύτητα. Η γραμμή χωρίς το fast path μπορεί να πάει παραπάνω. Δηλαδή από τα 13 να κλειδώσεις 15 περίπου και υπό ιδανικές συνθήκες ( σωστή καλωδίωση κ.α) ίσως και παραπάνω.

Το fast path όμως από όσο ξέρω χαμηλώνει το ping στα games, οπότε θέλω να το κρατήσω.

3 ώρες πριν, genikos85 είπε


Ότι αφορά το ζευγάρι σου θα πρέπει να δείς εάν υπάρχει έξω από το σπίτι σου ( ή κατανεμητής μέσα σε περίπτωση που είσαι σε πολυκατοικία ) κουτί του ΟΤΕ. Το κουτί συνήθως έχει γραμμένο επάνω το νούμερο της καμπίνας (πχ 185) και ίσως τα όρια που έχει πάνω του (πχ 1-10). Σε περίπτωση που δεν είναι γραμμένο τότε η γραμμή σου πέφτει σε ενδιάμεσο και επομένως πάει σε άλλο box λίγο πιο πέρα. 

Εφόσον βρείς το κουτί το ακολουθείς με τα πόδια και λογικά θα βρείς ένα ΚΑΦΑΟ παλαιού τύπου.

Το ΚΑΦΑΟ το βρήκα, αλλά δεν είδα κάποια καμπίνα της Wind κοντά του. Αυτό σημαίνει ότι μόνο από ΑΚ μπορώ να έχω VDSL;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, TsonTson είπε

Το fast path όμως από όσο ξέρω χαμηλώνει το ping στα games, οπότε θέλω να το κρατήσω.

Το ΚΑΦΑΟ το βρήκα, αλλά δεν είδα κάποια καμπίνα της Wind κοντά του. Αυτό σημαίνει ότι μόνο από ΑΚ μπορώ να έχω VDSL;

Σωστά. Μέχρι να βάλει καμπίνα η WIND υπομονή!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...