Προς το περιεχόμενο

Τεχνικοί Ηλεκτρονικών Υπολογιστών


ShaolinvsLama

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποια είναι η εμπειρία σας με τεχνικούς ηλεκτρονικών υπολογιστών? Υπάρχει κανένας στην περιοχή σας που αξίζει ή είναι όλοι τους για τα μπάζα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, ShaolinvsLama είπε

Ποια είναι η εμπειρία σας με τεχνικούς ηλεκτρονικών υπολογιστών? Υπάρχει κανένας στην περιοχή σας που αξίζει ή είναι όλοι τους για τα μπάζα?

Εγώ θα πήγαινα ΜΟΝΟ ΣΕ ΜΕΓΑΛΑ ΜΑΓΑΖΙΑ ώστε να είμαι ήσυχος μην γίνει καμία βλακεία (τύπου πλαίσιο Κωτσόβολος κλπ) και όχι σε τεχνικούς με δικά τους μαγαζιά μιας και δεν τους εμπιστεύομαι 

Μια πρόσφατη εμπειρία που έχω και τρέχει ακόμα με τεχνικό είναι η εξής 

Ένας φίλος πήγε σε γνωστό φίλο του φίλου της μάνας του να του στήσει ένα pc και να του επισκευάσει το λάπτοπ που έχει 

Μετά από 2 μήνες αρχίζει τα απανωτά bsod το pc 

Το πάει πίσω , του αλλάζει δίσκο όλα καλά 

Όταν το ανάβει ο φίλος το βλέπει να σέρνετε παρά πολύ 

Βλέπουμε ότι από τα 16ραμ που είναι εγκατεστημένη πως διαβάζει μόνο 8gb προς χρήση ενώ έβλεπε κανονικά τα 16 

Βγάζει την μια 8αρα και ξαφνικά το pc πάει μπάλα 

Βάζει πάλι την 8αρα την άλλη σε άλλο σλοτ αρχίζει πάλι να σέρνονται όλα 

Προς το παρόν περιμένω να δω τι θα ακολουθήσει 

Τώρα με το λάπτοπ είναι αλλιώς τα πράγματα 

Compaq 610 amd turion x2 με θέμα στον δίσκο (το κρατάμε αυτό) 

Το πάει να το δει ο τεχνικαρος 

Του λέει διαφορά και με τα πολλά του αλλάζει δίσκο 

Το παίρνει πίσω και κολλάει στο boot 

Το πάει πάλι πίσω 

Στην τελική το παίρνει πάλι πίσω 

Ανάβει κομπλέ αλλά σέρνεται πολύ άσχημα 

Βάζουμε speccy , cpuz , hwinfo και τι να δούμε 

Αλλαγμένη μητρική στα ίδια πλαστικά με έναν celeron M 2,2 ghz 1CORE 1 THREAD 

Και δίσκο νέο 

Αυτά από εμένα προσωπικά δεν πρόκειται να πάω πότε σε τεχνικό παρά μόνο μεγάλων μαγαζιών με budget και όχι κλεψιες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ShaolinvsLama είπε

Ποια είναι η εμπειρία σας με τεχνικούς ηλεκτρονικών υπολογιστών? Υπάρχει κανένας στην περιοχή σας που αξίζει ή είναι όλοι τους για τα μπάζα?

Παντού υπάρχουν καλοί επαγγελματίες. Αλλά να ξέρεις, κοστίζουν. Εγώ όσο ασχολούμουν με hardware (και μόνος μου και σε μεγάλο επισκευαστικό κέντρο) είχα σώσει πάρα πολλές μητρικές λαπτοπ κάνοντας επισκευή σε component level (δηλαδή καιγόταν κάτι στη MB έβρισκα τι είναι και το άλλαζα, δεν άλλαζα όλη την MB). 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, ShaolinvsLama είπε

ή είναι όλοι τους για τα μπάζα?

Παρακολουθώ εδώ και ένα χρόνο τον συγκεκριμενο και φαίνεται αρκετά καλός: http://www.anyrepair.gr/index.php?route=information/contact

Βίντεο από τη δουλειά του: https://www.youtube.com/c/AnyRepair/videos

Επεξ/σία από Τέρης Α.
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, filip123go είπε

Παντού υπάρχουν καλοί επαγγελματίες. Αλλά να ξέρεις, κοστίζουν. Εγώ όσο ασχολούμουν με hardware (και μόνος μου και σε μεγάλο επισκευαστικό κέντρο) είχα σώσει πάρα πολλές μητρικές λαπτοπ κάνοντας επισκευή σε component level (δηλαδή καιγόταν κάτι στη MB έβρισκα τι είναι και το άλλαζα, δεν άλλαζα όλη την MB). 

Επειδή και γω επισκευάζω πότε πότε κάποια PC ως δευτερεύον βέβαια εργασία,και δεν γνωρίζω πολλά από ηλεκτρονικά, οπότε δεν μπορώ να επισκευάσω και τα πάντα. Όμως ναι μου έχουν φέρει laptop με χαλασμένο Jack και είχαν πει στον ιδιοκτήτη να το πετάξει. Είναι τραγικό. Όταν δεν ξέρεις κάτι να το φτιάξεις καλύτερα να είσαι ειλικρινής ή συνεργάσου με κάποιον που μπορεί να κάνει περισσότερα πράγματα απ ότι εσύ και μην λες βλακείες στον πελάτη.
Απ την άλλη βέβαια βλέπεις και το αντίθετο. Να προσπαθεί κάποιος να πείσει ότι laptop 15ετίας με celeron αξίζει επισκευή 250€ γιατί "Τέτοια μηχανήματα δεν ξαναβγαίνουν "

33 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Παρακολουθώ εδώ και ένα χρόνο τον συγκεκριμενο και φαίνεται αρκετά καλός: http://www.anyrepair.gr/index.php?route=information/contact

Βίντεο από τη δουλειά του: https://www.youtube.com/c/AnyRepair/videos

Απ την ώρα που είδα το θέμα είχα σκοπό να προτείνω ως παράδειγμα τον ίδιο

 

2 ώρες πριν, Nik1239 είπε

Εγώ θα πήγαινα ΜΟΝΟ ΣΕ ΜΕΓΑΛΑ ΜΑΓΑΖΙΑ ώστε να είμαι ήσυχος μην γίνει καμία βλακεία (τύπου πλαίσιο Κωτσόβολος κλπ) και όχι σε τεχνικούς με δικά τους μαγαζιά μιας και δεν τους εμπιστεύομαι 

.......

Αυτά τα μαγαζιά σηνύθως στέλνουν σε κάποιον τοπικά που έχει δικό του μαγαζί είτε τοπικά είτε κάπου κεντρικα μιας και δεν συμφέρει σε όλες τις περιοχές της Ελλάδος να συντηρείς τμήμα service

 

Το δικό μου συμπέρασμα είναι ότι  όλους τους επαγγελματικούς χώρους τίποτα δεν είναι άσπρο μαύρο. Είναι όλα τα σκρουτζομάγαζα απατεώνες ; Όχι . Το ίδιο παίζει και με τους τεχνικούς, τους δικηγόρους, λογιστές, υδραυλικούς κ.ο.κ.

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, ShaolinvsLama είπε

Ποια είναι η εμπειρία σας με τεχνικούς ηλεκτρονικών υπολογιστών? Υπάρχει κανένας στην περιοχή σας που αξίζει ή είναι όλοι τους για τα μπάζα?

Υπάρχουν καλοί τεχνικοί σε μικρά μαγαζιά αρκεί να ξέρεις και να κόβεις φάτσες.

Τα μεγάλα μαγαζιά συνήθως θα σου προτείνουν να αγοράσεις δικό τους pc που δεν είναι ότι καλύτερο.

Ένα πολύ καλό μαγαζί είναι αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/3/2021 στις 6:18 ΜΜ, ShaolinvsLama είπε

Ποια είναι η εμπειρία σας με τεχνικούς ηλεκτρονικών υπολογιστών? Υπάρχει κανένας στην περιοχή σας που αξίζει ή είναι όλοι τους για τα μπάζα?

είμαι τεχνικος 

3 πράγματα πρέπει να προσέχεις 

1. πρέπει να παρέχει δωρεάν διάγνωση στο εργαστήρι του

2. πρέπει να παρέχει μια εκτίμηση κόστους για όταν προχωρησει στην επισκευή  μετα το οκ

3. no fix no pay αν δεν παραδώσει μπροστα σου το μχν σε κατάσταση που συμφωνηθηκε δεν πληρώνεις 

ετσι δουλεύω εγω αλλά δυστυχώς ο κόσμος δεν ξέρει και μασάει οσα του πετάνε στα μούτρα σε πληροφορώ αν ζητήσεις τα παραπάνω ελάχιστοι θα δεχτούν να σε εξυπηρετήσουν αυτοί αξίζουν 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε παντός είδους επισκευές υπάρχει ένα "τρίπτυχο" που εξηγείς σε κάποιον :

-Γρήγορο
-Αξιόπιστο

-Φτηνό 

και τα τρία αυτά μαζί δεν πάνε, αυτό δυσκολεύεται πολλές φορές να καταλάβει κάποιος.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο ανταγωνισμος μπορεί να κόψει το λίπος στις απαιτήσεις αμοιβής 

αλλά μπορείς να προτείνεις φτηνά πράγματα αν θες να έχεις αξιοπιστία ? 

οπότε θα τον χρεώσεις την επόμενη φορα ξανα ,

ποσες φορες  φορτώνουν την αστοχία στον χρήστη ενώ φταίει η επιλογή που να ξέρει ο άλλος 

μεγάλες συζητήσεις αυτές 
 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, Aris_ είπε

αλλά μπορείς να προτείνεις φτηνά πράγματα αν θες να έχεις αξιοπιστία ? 

δεν προτείνεις ποτέ , η τσέπη του άλλου είναι δικαιωματικά δική του , απλά τον ενημερώνεις πως ο "τάδε κινέζος" έχει μεν χαμηλή τιμή , αλλά η διάρκεια αντοχής μπορεί να είναι όσο να βγεί από το κατάστημα :)  , και φυσικά τον αφήνεις να αποφασίσει.

Μόλις τώρα, Aris_ είπε

μεγάλες συζητήσεις αυτές 

όντως

Επεξ/σία από catmaster
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, catmaster είπε

Σε παντός είδους επισκευές υπάρχει ένα "τρίπτυχο" που εξηγείς σε κάποιον :

-Γρήγορο
-Αξιόπιστο

-Φτηνό 

και τα τρία αυτά μαζί δεν πάνε, αυτό δυσκολεύεται πολλές φορές να καταλάβει κάποιος.

Αν φίλος είναι σε αυτό το τρίπτυχο, δεν φταίει κανένας τεχνικός. Γράψατε αρκετά για τους επαγγελματίες, αλλά τίποτα για τους πελάτες

 Το πιο συχνό που ακούω, είναι φθηνό και καλό. Όσο για τις επισκευές ποτέ δεν ανταμείβεται γι την δουλειά που κάνει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tempes είπε

Αν φίλος είναι σε αυτό το τρίπτυχο, δεν φταίει κανένας τεχνικός. Γράψατε αρκετά για τους επαγγελματίες, αλλά τίποτα για τους πελάτες

Δεν φταίει κανείς απόλυτα , ο μεν πελάτης θελει να κάνει τη δουλεια του με βαση το τρίπτυχο maximized , και ο δε επαγγελματιας πρέπει να παρεχει μια υπηρεσια . Αν είναι να δείξω κάποιον σώνει και ντε με το δαχτυλο και απλά για το φιλοσοφικό μέρος της συζήτησης και το "που πάμε ωρέ" , θα έλεγα πως ο κατακερματισμός που επικρατεί στις νεες τεχνολογιές καθώς και ο ακρατος καταναλωτισμός έχουν το μεγαλύτερο blame.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Aris_ είπε

1. πρέπει να παρέχει δωρεάν διάγνωση στο εργαστήρι του

 

Δεν συμφωνώ καθόλου με αυτό. Εντάξει αν η διάγνωση πάρει 10 λεπτά. Αλλά μου έχει τύχει να καθίσω 3 ώρες πάνω από motherboard με μικροσκόπιο. Γιατί να μην πληρωθώ για την δουλειά;. Γενικώς εγώ μηχανικό που δεν χρεώνει την διάγνωση δεν τον εμπιστεύομαι. Σε ότι αφορά υπολογιστές και ηλεκτρονικά οκ, το κατέχω, αλλά αν πχ πήγαινα σε ένα συνεργείο και μου έλεγαν δωρεάν διάγνωση, θα είχα πολύ σοβαρές αμφιβολίες για το πόσο χρόνο ξόδεψαν και πόσο πρόσεξαν το αυτοκίνητο. 
Πρόσεξε, μιλάω μόνο για διάγνωση. Όχι για διάγνωση ΚΑΙ επισκευή. 

 

8 λεπτά πριν, tempes είπε

Αν φίλος είναι σε αυτό το τρίπτυχο, δεν φταίει κανένας τεχνικός. Γράψατε αρκετά για τους επαγγελματίες, αλλά τίποτα για τους πελάτες

 Το πιο συχνό που ακούω, είναι φθηνό και καλό. Όσο για τις επισκευές ποτέ δεν ανταμείβεται γι την δουλειά που κάνει

Το thread είναι για τους επαγγελματίες γι'αυτό. Σε πληροφορώ πως εγώ πάντα ανταμειβόμουν όσο έπρεπε για τις δουλείες που έκανα έξω (εννοείται στο επισκευαστικό κέντρο έπαιρνα κανονικά τον μισθό μου). Βέβαια, αν μου μου έλεγαν λιγότερα η γκρίνιαζαν, απλά δεν τους αναλάμβανα. Αλλά είχα την πολυτέλεια να το κάνω γιατί ήταν ένα έξτρα χαρτζιλίκι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, filip123go είπε

Δεν συμφωνώ καθόλου με αυτό. Εντάξει αν η διάγνωση πάρει 10 λεπτά. Αλλά μου έχει τύχει να καθίσω 3 ώρες πάνω από motherboard με μικροσκόπιο. Γιατί να μην πληρωθώ για την δουλειά;. Γενικώς εγώ μηχανικό που δεν χρεώνει την διάγνωση δεν τον εμπιστεύομαι. Σε ότι αφορά υπολογιστές και ηλεκτρονικά οκ, το κατέχω, αλλά αν πχ πήγαινα σε ένα συνεργείο και μου έλεγαν δωρεάν διάγνωση, θα είχα πολύ σοβαρές αμφιβολίες για το πόσο χρόνο ξόδεψαν και πόσο πρόσεξαν το αυτοκίνητο. 
Πρόσεξε, μιλάω μόνο για διάγνωση. Όχι για διάγνωση ΚΑΙ επισκευή. 

 

Το thread είναι για τους επαγγελματίες γι'αυτό. Σε πληροφορώ πως εγώ πάντα ανταμειβόμουν όσο έπρεπε για τις δουλείες που έκανα έξω (εννοείται στο επισκευαστικό κέντρο έπαιρνα κανονικά τον μισθό μου). Βέβαια, αν μου μου έλεγαν λιγότερα η γκρίνιαζαν, απλά δεν τους αναλάμβανα. Αλλά είχα την πολυτέλεια να το κάνω γιατί ήταν ένα έξτρα χαρτζιλίκι. 

Σαν έξτρα όλα εύκολα είναι. Σαν επαγγελματίας είναι αλλιώς.

Όταν ήμουν υπάλληλος, κατηγορουσα το αφεντικό μου ότι όλα τα κάνει λαθος. Τώρα που είμαι στη θέση του τα βλέπω τελείως διαφορετικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, tempes είπε

...Όσο για τις επισκευές ποτέ δεν ανταμείβεται γι την δουλειά που κάνει

συνφωνω αλλα πρέπει να δίνεις λίγο παραπάνω απο την αμοιβη σου για να υπάρχει ψυχική ηρεμία  

 

4 λεπτά πριν, filip123go είπε

Δεν συμφωνώ καθόλου με αυτό. Εντάξει αν η διάγνωση πάρει 10 λεπτά. Αλλά μου έχει τύχει να καθίσω 3 ώρες πάνω από motherboard με μικροσκόπιο. Γιατί να μην πληρωθώ για την δουλειά;. Γενικώς εγώ μηχανικό που δεν χρεώνει την διάγνωση δεν τον εμπιστεύομαι. Σε ότι αφορά υπολογιστές και ηλεκτρονικά οκ, το κατέχω, αλλά αν πχ πήγαινα σε ένα συνεργείο και μου έλεγαν δωρεάν διάγνωση, θα είχα πολύ σοβαρές αμφιβολίες για το πόσο χρόνο ξόδεψαν και πόσο πρόσεξαν το αυτοκίνητο. 
Πρόσεξε, μιλάω μόνο για διάγνωση. Όχι για διάγνωση ΚΑΙ επισκευή. 

ειναι επιλογη σου ετσι δουλεύω εγω αλλιώς δουλεύεις εσυ  ,

γιαυτο λεω no fix no pay και φυσικά το ελενχεις στην παράδοση τα γραφω παρακάτω

χρονια δουλεύουν εξω ετσι και ειναι και ανοιχτοί σε μηνήσεις liability που εδώ εχουμε μεσάνυχτα γιαυτο και ειναι ελάχιστοι εκτος μεγάλων εταιρών    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...