Προς το περιεχόμενο

Ενοχλητικό buzzing/βούισμα ηχείων (Creative Pebble v2.0)


raul7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά.

Αγόρασα τα ηχεία Creative Pebble V2.0 και έχουν ένα αρκετά ενοχλητικό βουητό, που απ' ότι διάβασα λίγο που το έψαξα οφείλεται στην τροφοδοσία ρεύματος και την γείωση or something, και συμβαίνει σε πολλές περιπτώσεις σε ηχεία.

Τα ηχεία αυτά τροφοδοτούνται μέσω usb και τα έχω πάνω στο pc. Δοκίμασα διαφορετικές θύρες usb, τίποτα. Επίσης δοκίμασα να βάλω το usb σε φορτιστή που έχω στο ίδιο πολύπριζο στο οποίο είναι συνδεδεμένο και το pc, πάλι καμία διαφορά.

Έχει αντιμετωπίσει κανένας αυτό το θέμα με ηχεία; Γνωρίζετε πως μπορώ να το λύσω;

Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Dantε είπε

Δοκιμασε σε αλλη πριζα τον υπολογιστη.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Είναι λίγο δύσκολο να πάει σε άλλη πρίζα ο υπολογιστής, αλλά πιθανόν να μπορέσω να το δοκιμάσω με κάποια προέκταση.

Κάποιος άλλος τρόπος δεν υπάρχει από το να αλλάξω πρίζα; Δηλαδή αν δεν έχω άλλη πρίζα ή δεν διορθωθεί ούτε στην άλλη την κάτσαμε; Θα πρέπει δηλαδή να κοιτάξω για ηχεία που να έχουν δικό τους καλώδιο και να συνδέονται με την πρίζα και όχι με το pc; Κανένα γκατζετάκι για αυτή τη δουλειά που να είναι δοκιμασμένο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο θορυβος ερχεται απο το δικτυο τοτε και ηχεια με πριζα να παρεις,αν δεν εχουν φιλτρο (που συνηθως τα φθηνα δεν εχουν) παλι το ιδιο θα κανει.

Δοκιμασε για αρχη αλλη πριζα και μετα βλεπεις...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eαν η τροφοδοσια ειναι usb απότι καταλαβα,μηπως κατι τετοιο σου δωσει λυση;

TEL.066312.jpg.e1b77f78395a8f32cf8d7574e7d5b860.jpg

https://www.e-shop.gr/energenie-eg-uc2a-02-w-universal-usb-charger-21a-white-p-TEL.066312?gclid=Cj0KCQjw9YWDBhDyARIsADt6sGYCvaV7A000BkQiEI6IAFAiw_y_lBZ8rUBKkutBOW6SiyRdpHjAQq4aAkRgEALw_wcB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, JDROGAS είπε

Eαν η τροφοδοσια ειναι usb απότι καταλαβα,μηπως κατι τετοιο σου δωσει λυση;

TEL.066312.jpg.e1b77f78395a8f32cf8d7574e7d5b860.jpg

https://www.e-shop.gr/energenie-eg-uc2a-02-w-universal-usb-charger-21a-white-p-TEL.066312?gclid=Cj0KCQjw9YWDBhDyARIsADt6sGYCvaV7A000BkQiEI6IAFAiw_y_lBZ8rUBKkutBOW6SiyRdpHjAQq4aAkRgEALw_wcB

 

12 λεπτά πριν, Dantε είπε

Αν ο θορυβος ερχεται απο το δικτυο τοτε και ηχεια με πριζα να παρεις,αν δεν εχουν φιλτρο (που συνηθως τα φθηνα δεν εχουν) παλι το ιδιο θα κανει.

Δοκιμασε για αρχη αλλη πριζα και μετα βλεπεις...

Πρεπει να δει απο που ειναι ο θορυβος.Μπορει να παρει και κατι τετοιο και παλι να εχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εχεις wifi κεραια κλπ. κοντα στα ηχεια ή κοντα στην audio out της μητρικης?

π.χ. σε καποια περιπτωση που ετυχα, μια wifi pci-e καρτα δημιουργουσε παρασιτα και την τοποθετησα κατω κατω στο τελευταιο pci-e, γυρνωντας και τις κεραιες σε καταλληλο προσανατολισμο.

Επεξ/σία από duffyduck
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, JDROGAS είπε

Eαν η τροφοδοσια ειναι usb απότι καταλαβα,μηπως κατι τετοιο σου δωσει λυση;

TEL.066312.jpg.e1b77f78395a8f32cf8d7574e7d5b860.jpg

https://www.e-shop.gr/energenie-eg-uc2a-02-w-universal-usb-charger-21a-white-p-TEL.066312?gclid=Cj0KCQjw9YWDBhDyARIsADt6sGYCvaV7A000BkQiEI6IAFAiw_y_lBZ8rUBKkutBOW6SiyRdpHjAQq4aAkRgEALw_wcB

Αυτό τι διαφορά έχει από τους φορτιστές κινητού; Έχω δοκιμάσει ας πούμε να το βάλω σε φορτιστή Blitzwolf αλλά και Xiaomi (που έχουν και οι δύο τη δύναμη που χρειάζεται για να λειτουργήσει και σε high gain mode), χωρίς αποτέλεσμα. Επίσης δοκίμασα τα ηχεία και σε normal mode αλλά δεν είχε διαφορά.

 

2 λεπτά πριν, duffyduck είπε

εχεις wifi κεραια κλπ. κοντα στα ηχεια ή κοντα στην audio out της μητρικης?

Αυτή τη στιγμή δεν έχω κάποια κεραία κοντά, ίντερνετ έχει το pc μέσω ethernet. Το ethernet συνδέεται με powerline σε άλλη πρίζα στο δωμάτιο, αλλά δεν ξέρω αν επηρεάζει κάπου αυτό. Κοντά στα audio out υπάρχουν τα 2 βύσματα (ακουστικά - μικρόφωνο) και το usb από τα ακουστικά Razer Kraken X. Δοκίμασα και χωρίς τα ακουστικά αλλά δεν έκανε διαφορά.

 

17 λεπτά πριν, 3DJIN είπε

θορυβος που μπορει να ειναι απο την κυκλοφορια του ρευματος στη μητρικη,με μια εξωτερικη καρτα ηχου θα το καταλαβαινες αυτο

Δυστυχώς δεν έχω εξωτερική κάρτα ήχου να δοκιμάσω. Έχω μια παλιά εσωτερική (με pcie) κάρτα ήχου Creative Soundblaster αγορασμένη κάπου στο 2009. Αν την συνδέσω και τα βάλω εκεί παίζει να καταλάβω;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, raul7 είπε

Αυτό τι διαφορά έχει από τους φορτιστές κινητού; Έχω δοκιμάσει ας πούμε να το βάλω σε φορτιστή Blitzwolf αλλά και Xiaomi (που έχουν και οι δύο τη δύναμη που χρειάζεται για να λειτουργήσει και σε high gain mode), χωρίς αποτέλεσμα.

Οκ εαν εχεις δοκιμασει με αλλους φορτιστες λογικα δεν θα σου δωσει λυση.

Γενικα παντως σε οτι αφορα τον ηχο τα pc ειναι κακος συμμαχος.

Εχω αντιμετωπισει παρομοια προβληματα με μεγαλα ηχεια και ενισχυτη (στερεοφωνικο συστημα) μεχρι και τα ανεμιστηρια περνουσαν μεσα απο τον ηχο.

Αναγκαστικα τοτε πηρα dac.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, duffyduck είπε

συνδεσε το audio jack των ηχειων στο headphone out που ειναι μπροστα στο κουτι (στο front panel)

Μπα, τα ίδια και στο μπροστινό headphone out.

Όταν μπορέσω να δοκιμάσω και σε άλλη πρίζα θα ξαναγράψω.

Σας ευχαριστώ όλους για τον χρόνο σας..

 

Δοκίμασα και την άλλη πρίζα του δωματίου με προέκταση, καμία διαφορά (δοκίμασα και με το powerline επάνω αλλά και χωρίς powerline). Μάλλον θα πρέπει να το συνηθίσω προς το παρόν.

Ευχαριστώ και πάλι, αν κάποιος έχει καμιά νέα ιδέα εδώ είμαι!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να δεις αν φταινε τα ηχεια ή οχι :

Μπορεις να τα δοκιμασεις να τα συνδεσεις στην οθονη, ή σε τηλεοραση (αν εχει audio out), ή σε ραδιοφωνακι ή player, ή σε laptop, ή tablet κλπ. κλπ.

 

Επεξ/σία από duffyduck
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω χρόνια ένα τέτοιο θέμα με πολύ παλιά ηχεία, δεν κατάφερα να το λύσω η να βρω την αιτία του, κάποιο θέμα παλαιότητας η φθοράς στα ηχεία η κάποιο προβληματικό καλώδιο, το πρόβλημα άλλωτε εμφανίζεται και φεύγει κουνώντας τα καλώδια κάθε μέρα μέχρι κάποια στιγμή να διορθωθεί μόνο του, βέβαια αν επιχειρήσω να "πειραξω" τα ηχεία δηλαδη να τα αποσυνδέσω και να τα επανασυνδεσω, πάλι θα εμφανιστει και θα πάρει τον χρόνο του να φύγει. Μόνη λυση τα καινούργια ηχεία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το πιο φτηνο βαλε ferity  σε ολα τα καλωδια που παιρναν απο κοντα 

ισοσταθμιστη εξωμαλιντη τασεως με φίλτρο θορυβου στην μπριζα που έχεις 

Επεξ/σία από Aris_
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...