Προς το περιεχόμενο

Ενοχλητικό buzzing/βούισμα ηχείων (Creative Pebble v2.0)


raul7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 ώρες πριν, duffyduck είπε

μπορεις να τα δοκιμασεις να τα συνδεσεις στην οθονη, ή σε τηλεοραση (αν εχει audio out), ή σε ραδιοφωνακι ή player, ή σε laptop, ή tablet κλπ. κλπ.

Δοκίμασα με το audio jack στο κινητο και το usb σε φορτιστή. Δοκίμασα και σε laptop που δεν το είχα στο ρεύμα αλλά μόνο με την μπαταρία του και πάλι είχε παράσιτα.

Άρα παίζει να είναι ελαττωματικά ε;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, JDROGAS είπε

Πιστευω ναι.

Τέλεια, θα μιλήσω με το κατάστημα για αντικατάσταση και θα ενημερώσω όταν παραλάβω για να δούμε αν ήταν όντως ελαττωματικά τα συγκεκριμένα ή αν δεν με θέλει αυτό το μοντέλο γενικά.

Thanks

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Update

Τελικά δεν προχώρησα σε αντικατάσταση, την ακύρωσα γιατί τελικά θεώρησα ότι τσάμπα θα την έκανα. Τα πήγα στη δουλειά γιατί από εκεί θα περνούσαν για την αντικατάσταση, και εκεί σε λάπτοπ που τα έβαλα παίζανε τέλεια. Έτυχε επίσης και προέκυψε ένα λάθος με τα χαρτιά οπότε αναβλήθηκε η αντικατάσταση, και κατέληξα τελικά να τα έχω και το Σαββατοκύριακο.

Ε μια που τα είχα σπίτι, και πρόσεξα ότι τα άλλα πολύ φθηνά ηχεία που είχα βάλει έκαναν επίσης πολύ ενοχλητικά παράσιτα, τα ξαναβάζω, για να έχω τουλάχιστον παράσιτα καλύτερης ποιότητας 🤭. Ε τώρα παίζουν καλά και παράσιτα παρατηρώ μόνο σε ένα συγκεκριμένο stream καναλιού, οπότε ίσως να φταίει και αυτό. Στο youtube και σε όλα τα υπόλοιπα δεν έχουν παράσιτα πλέον (ακόμα και στα ίδια βίντεο που με ενοχλούσαν την πρώτη φορά, πλέον δεν παρατηρώ κάτι). Πολύ καλός και δυνατός ήχος (για τα basic δεδομένα μου πάντα, μη μου ορμήξετε οι audiophiles), είμαι ευχαριστημένος.

Δεν ξέρω αν ήταν το ρεύμα, συγκεκριμένα streams με κακό ήχο (αν φυσικά αυτό υφίσταται ως έννοια και μπορούν να δημιουργηθούν παράσιτα έτσι - δεν το γνωρίζω και μπορεί να λέω βλακείες), το pc, ή κάποιο κακό πνεύμα που είναι με τις μέρες του, πάντως τώρα θεωρώ ότι είναι οκ τα ηχεία..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πλάκα-πλάκα μια φορα που στα 5.1 Creative που ειχα, εμφανιζε ενα περιοδικο buzzing στο κεντρικο μονο ηχειο (και σε πολυ χαμηλη ενταση) εβαλα ενα φερριτη καλωδιου στην εξοδο απο το woofer, εκανα και μια σπειρα γυρω του και διορθωθηκε. Απλα το θυμηθηκα οταν διαβασα το post του @Aris_

Επεξ/σία από Thrall7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι κάτι θα παίζει και με τα ακουστικά που έχω συνδεδεμένα την ιδια στιγμή στο pc, μάλλον επηρεάζουν και αυτά.

Παρήγγειλα 2 ground loop isolators να δοκιμάσω από το AliExpress, σαν το aukey που πρότεινε ο φίλος αλλά φουλ φθηνά, και αν δεν γίνει τίποτα βλέπουμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Προς ενημέρωση σε περίπτωση που έχει κάποιος παρόμοιο θέμα, τελικά το πρόβλημα λύθηκε μετά από αντικατάσταση άρα μάλλον ήταν ελαττωματικά τα συγκεκριμένα ηχεία.

Πριν την αντικατάσταση δοκίμασα ξανά σε άλλους υπολογιστές όπου και εκεί υπήρχαν παράσιτα, επίσης δοκίμασα με ground loop isolator αλλά και με εξωτερική κάρτα ήχου soundblasterx g1 και δεν είχε καμία διαφορά.

Στα καινούργια είναι κομπλέ ο ήχος χωρίς isolator ή κάρτα ήχου, όπως θα έπρεπε δηλαδή.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Dantε είπε

Στα δικα μου logitech παντως ,πιανω συχνοτητες ασυρματου συχνα πυκνα και ακουω συνομιλιες 😁

ενταξει αφού δεν είναι από το υπερπέραν πάλι καλά 😂🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...