Προς το περιεχόμενο

Διαιτολόγος κόστος κτλ


daredevil92

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέφτομαι να πάω σε διαιτολόγο. Θέλω να χάσω 5 κιλά αλλά κυρίως θέλω να με βάλει λίγο στον ίσιο δρόμο στο τι να τρώω και τιόχι. Κάποιες κατευθύνσεις δηλαδή. Tι κόστος να υπολογίζω; Δλδ πόσο καιρό κρατάνε αυτά, πόσο στοιχίζουν τι να περιμένω; Παράλληλα είδα ένα elearning στο εκπα με διατροφολογία το οποίο σκέφτομαι σαν εναλλακτική, ότι θα μου μάθει κάποια πράγματα και θα μπορώ να βάλω μόνος μου σε πρόγραμμα τον εαυτό μου. Τι μου προτείνετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι διαιτολόγοι χρεώνουν αναλόγως το πόσες φορές τον μήνα θα τους επισκέπτεσαι.

Πριν πολλά χρόνια πήγαινα σε κάποιον και πλήρωνα 100 ευρώ το μήνα χωρίς απόδειξη συν κάτι προϊόντα και συμπληρώματα διατροφής τα οποία πούλαγε ο ίδιος με ειδική άδεια πανάκριβα και αν του ελεγες ότι έχεις βρει τα ίδια με φθηνότερη τιμή σου έλεγε ότι τα δικά του είναι καλύτερα κι αν προτιμήσω αλλά θα χαλάσω το πρόγραμμα διατροφής. 

Αλλοι χρεώνουν 20 με 30 ευρω για δύο φορές τον μήνα. 

Πάντως μεταξύ μας, το χάσιμο 5 κιλών και το πως να τρως μπορείς να το βρεις και μόνος σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, daredevil92 είπε

Σκέφτομαι να πάω σε διαιτολόγο. Θέλω να χάσω 5 κιλά αλλά κυρίως θέλω να με βάλει λίγο στον ίσιο δρόμο στο τι να τρώω και τιόχι. Κάποιες κατευθύνσεις δηλαδή. Tι κόστος να υπολογίζω; Δλδ πόσο καιρό κρατάνε αυτά, πόσο στοιχίζουν τι να περιμένω; Παράλληλα είδα ένα elearning στο εκπα με διατροφολογία το οποίο σκέφτομαι σαν εναλλακτική, ότι θα μου μάθει κάποια πράγματα και θα μπορώ να βάλω μόνος μου σε πρόγραμμα τον εαυτό μου. Τι μου προτείνετε;

Ξεκίνα σε διαιτολόγο, αν δεν ξέρεις από που να αρχίσεις είναι πολύτιμη πηγή για να αποκτήσεις βάσεις και να μάθεις σωστές διατροφικές συνήθειες. Είναι σαφώς ανώτερη λύση από το να ξεκινήσεις μόνος σου, ιδιαίτερα δεδομένης και της παραπληροφόρησης που υπάρχει στο διαδίκτυο, και το μακρύ και κοντό του καθενός! Δυστυχώς, ως λύση έχει κόστος, ενώ θα πρέπει να βρεις και σωστό επαγγελματία να σε βοηθήσει.

Σε δεύτερο χρόνο, μπορείς  να διαβάσεις τον εθνικό διατροφικό οδηγό. Πρώτα στην έκδοση για πολίτες, και μετά στην έκδοση για επαγγελματίες με την επιστημονική τεκμηρίωση. Περιέχει σχεδόν ότι θα χρειαστείς για να κατέχεις δυνατά πλέον το θέμα διατροφή.

http://www.diatrofikoiodigoi.gr/default.aspx?page=home

Καλή επιτυχία!

Επεξ/σία από Dante80
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πας εφόσον θες πραγματικά να χάσεις κιλά και να τα διατηρήσεις. Με τα προγράμματα θα μάθεις τι είναι σωστό να τρως και τι όχι.

Η δικιά μου έπαιρνε 25€ την επίσκεψη ή το πρόγραμμα που έβγαζε κάθε 2 βδομάδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Voyaller είπε

Σταμάτα να τρως αηδίες με ένα κάρο υδατάνθρακες και σάκχαρα and walk your way out.

Στην τελική αυτό.

Δλδ ο διαιτολόγος τι διαφορετικό θα πει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, JohnGTA said:

Στην τελική αυτό.

Δλδ ο διαιτολόγος τι διαφορετικό θα πει;

Σε βάζουν να κάνεις εξετάσεις αίματος, ρωτάνε ένα περιληπτικό ιατρικό ιστορικό και τυχών αλλεργίες.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Σμρ είδα έναν "διατροφολόγο" που έχει τελειώσει ΙΕΚ και χρεώνουν 25 ευρώ τις 2βδομάδες διατροφής..κλαίω..
Πως γίνεται ο κάθε ένας για να πληρωθεί για μια υπηρεσία να ζητάει ότι να ναι ποσά χωρίς να χει από πίσω ανάλογες σπουδές δεν ξέρω.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, daredevil92 είπε

Σμρ είδα έναν "διατροφολόγο" που έχει τελειώσει ΙΕΚ και χρεώνουν 25 ευρώ τις 2βδομάδες διατροφής..κλαίω..
Πως γίνεται ο κάθε ένας για να πληρωθεί για μια υπηρεσία να ζητάει ότι να ναι ποσά χωρίς να χει από πίσω ανάλογες σπουδές δεν ξέρω.

Και εσύ, σε αυτόν βρήκες να πας ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα γνωστή μου από ΑΕΙ έπαιρνε 20€, και είχε αρκετή δουλειά, προ καραντίνας. Για επαρχία μιλάω, αν έχεις προσιτές τιμές, έχει δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/3/2021 στις 8:11 ΜΜ, daredevil92 είπε

Σκέφτομαι να πάω σε διαιτολόγο. Θέλω να χάσω 5 κιλά αλλά κυρίως θέλω να με βάλει λίγο στον ίσιο δρόμο στο τι να τρώω και τιόχι. Κάποιες κατευθύνσεις δηλαδή. Tι κόστος να υπολογίζω; Δλδ πόσο καιρό κρατάνε αυτά, πόσο στοιχίζουν τι να περιμένω; Παράλληλα είδα ένα elearning στο εκπα με διατροφολογία το οποίο σκέφτομαι σαν εναλλακτική, ότι θα μου μάθει κάποια πράγματα και θα μπορώ να βάλω μόνος μου σε πρόγραμμα τον εαυτό μου. Τι μου προτείνετε;

Εάν βρίσκεσαι Αθήνα , μπορείς να ρωτήσεις και στο νοσοκομείο Σωτηρία κλείνεις ραντεβού και έχει ειδική μονάδα με πρωινά ραντεβού . Είχα πάει παλιότερα

Αλλιώς ο ιδιώτης υπολόγιζε ~ 30€ +

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλοί διαιτολόγοι το μόνο που κάνουν είναι να σου φτιάχνουν ένα πρόγραμμα διατροφής με μειωμένες θερμίδες, οπότε στην αρχή θα χάσεις κιλά, οπότε θα είσαι ευχαριστημένος, οπότε θα δικαιολογήσεις τα χρήματα που έδωσες.

Δε θα σε μάθει όμως πως να τρως σωστά, τι ώρες, πως λειτουργεί ο οργανισμός, τι κάνει το ένα, τι κάνει το άλλο κλπ.

Γι' αυτό μόλις περάσει το καλοκαίρι ξαναγυρνάτε στα ίδια. 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...