Προς το περιεχόμενο

Διαιτολόγος κόστος κτλ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέφτομαι να πάω σε διαιτολόγο. Θέλω να χάσω 5 κιλά αλλά κυρίως θέλω να με βάλει λίγο στον ίσιο δρόμο στο τι να τρώω και τιόχι. Κάποιες κατευθύνσεις δηλαδή. Tι κόστος να υπολογίζω; Δλδ πόσο καιρό κρατάνε αυτά, πόσο στοιχίζουν τι να περιμένω; Παράλληλα είδα ένα elearning στο εκπα με διατροφολογία το οποίο σκέφτομαι σαν εναλλακτική, ότι θα μου μάθει κάποια πράγματα και θα μπορώ να βάλω μόνος μου σε πρόγραμμα τον εαυτό μου. Τι μου προτείνετε;

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γύρω στα 30+ ευρώ. Ανάλογα τον διαιτολόγο βέβαια. Κάποιοι χρεώνουν πολύ πιο ψηλά. 

Επεξ/σία από TheoAlex50
Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Οι διαιτολόγοι χρεώνουν αναλόγως το πόσες φορές τον μήνα θα τους επισκέπτεσαι.

Πριν πολλά χρόνια πήγαινα σε κάποιον και πλήρωνα 100 ευρώ το μήνα χωρίς απόδειξη συν κάτι προϊόντα και συμπληρώματα διατροφής τα οποία πούλαγε ο ίδιος με ειδική άδεια πανάκριβα και αν του ελεγες ότι έχεις βρει τα ίδια με φθηνότερη τιμή σου έλεγε ότι τα δικά του είναι καλύτερα κι αν προτιμήσω αλλά θα χαλάσω το πρόγραμμα διατροφής. 

Αλλοι χρεώνουν 20 με 30 ευρω για δύο φορές τον μήνα. 

Πάντως μεταξύ μας, το χάσιμο 5 κιλών και το πως να τρως μπορείς να το βρεις και μόνος σου. 

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, daredevil92 είπε

Σκέφτομαι να πάω σε διαιτολόγο. Θέλω να χάσω 5 κιλά αλλά κυρίως θέλω να με βάλει λίγο στον ίσιο δρόμο στο τι να τρώω και τιόχι. Κάποιες κατευθύνσεις δηλαδή. Tι κόστος να υπολογίζω; Δλδ πόσο καιρό κρατάνε αυτά, πόσο στοιχίζουν τι να περιμένω; Παράλληλα είδα ένα elearning στο εκπα με διατροφολογία το οποίο σκέφτομαι σαν εναλλακτική, ότι θα μου μάθει κάποια πράγματα και θα μπορώ να βάλω μόνος μου σε πρόγραμμα τον εαυτό μου. Τι μου προτείνετε;

Ξεκίνα σε διαιτολόγο, αν δεν ξέρεις από που να αρχίσεις είναι πολύτιμη πηγή για να αποκτήσεις βάσεις και να μάθεις σωστές διατροφικές συνήθειες. Είναι σαφώς ανώτερη λύση από το να ξεκινήσεις μόνος σου, ιδιαίτερα δεδομένης και της παραπληροφόρησης που υπάρχει στο διαδίκτυο, και το μακρύ και κοντό του καθενός! Δυστυχώς, ως λύση έχει κόστος, ενώ θα πρέπει να βρεις και σωστό επαγγελματία να σε βοηθήσει.

Σε δεύτερο χρόνο, μπορείς  να διαβάσεις τον εθνικό διατροφικό οδηγό. Πρώτα στην έκδοση για πολίτες, και μετά στην έκδοση για επαγγελματίες με την επιστημονική τεκμηρίωση. Περιέχει σχεδόν ότι θα χρειαστείς για να κατέχεις δυνατά πλέον το θέμα διατροφή.

http://www.diatrofikoiodigoi.gr/default.aspx?page=home

Καλή επιτυχία!

Επεξ/σία από Dante80
  • Thanks 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Να πας εφόσον θες πραγματικά να χάσεις κιλά και να τα διατηρήσεις. Με τα προγράμματα θα μάθεις τι είναι σωστό να τρως και τι όχι.

Η δικιά μου έπαιρνε 25€ την επίσκεψη ή το πρόγραμμα που έβγαζε κάθε 2 βδομάδες.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
3 λεπτά πριν, Voyaller είπε

Σταμάτα να τρως αηδίες με ένα κάρο υδατάνθρακες και σάκχαρα and walk your way out.

Στην τελική αυτό.

Δλδ ο διαιτολόγος τι διαφορετικό θα πει;

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
1 minute ago, JohnGTA said:

Στην τελική αυτό.

Δλδ ο διαιτολόγος τι διαφορετικό θα πει;

Σε βάζουν να κάνεις εξετάσεις αίματος, ρωτάνε ένα περιληπτικό ιατρικό ιστορικό και τυχών αλλεργίες.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...

Με την περιήγησή σας στο insomnia.gr, αποδέχεστε τη χρήση cookies που ενισχύουν σημαντικά την εμπειρία χρήσης.