Προς το περιεχόμενο

Μέγεθος αθλητικών παπουτσιών... Ποιο θα προτιμούσατε;


GiOrGoSk21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πήγα τις προάλλες και δοκίμασα κάτι Adidas που μ' άρεσαν και θέλω να πάρω (Galaxy 5). Η χρήση είναι 99% γυμναστήριο όλη τη χρονιά σε φυσιολογικούς καιρούς, ε τώρα θα χρησιμεύσουν και για τρέξιμο έξω, 10 - 12+ χιλιόμετρα την κάθε φορά. Εως τώρα φορούσα Adidas 45 1/3 (και Nike 45), όμως στα τωρινά Adidas από ό,τι είδα μου είναι πολύ μεγάλο αυτό το νούμερο, οπότε κατέβηκα και μάλιστα 2 νούμερα.

Το 44 στο παραπάνω παπούτσι μου κάθεται άνετο σαν νούμερο, αλλά με λίγο περπάτημα μέσα στο μαγαζί βλέπω ότι η φτέρνα "παίζει" κάπως μέσα, οπότε δεν ήταν σταθερό τελείως το πόδι (heel slip).

Στο δε 43 1/3 είναι πιο στενά τα πράγματα εννοείται, δεν υπάρχει heel slippage, αλλά δεν υπάρχει και επιπλέον ελεύθερος χώρος μέσα στο παπούτσι για το πόδι. Στο περπάτημα πάνω στη δοκιμή ok δεν ήταν και αφόρητη η κατάσταση, απλά συναντάει μερικές φορές το μπροστινό δάχτυλο τη μύτη του παπουτσιού. Οπότε φοβάμαι μήπως στο τρέξιμο χτυπάει μπροστά, στο δάχτυλο και γίνει ακατάλληλο.

 

Όπως το ζυγίζω, το ιδανικό θα ήταν να υπήρχε ένα ενδιάμεσο μέγεθος ανάμεσα σε αυτά τα δύο. Τώρα τι κάνω όμως; Από τη μία, βλέπω υπάρχουν tips για την καταπολέμηση του heel slippage. Π.χ. διαφορετικό δέσιμο κορδονιών (heel slippage lacing στο youtube), προστατευτικά pads που κολλάνε στο πίσω μέρος του παπουτσιού, extra πάτοι παπουτσιών. Από την άλλη, αν ανοίγουν τα παπούτσια αυτά με τη χρήση, τότε ok νομίζω ότι το 43 1/3 ίσως να ήταν προτιμότερο. Ή αν υπήρχαν και extra κόλπα για "άνοιγμα" τέτοιων παπουτσιών, πείτε και τσιμπάω το μικρότερο.

 

Τι λέτε;

Επεξ/σία από GiOrGoSk21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ταπεινή μου γνώμη είναι ότι μικρότερο δεν παίρνεις γιατί με 10-12 χλμ τρέξιμο ξέρεις ότι πιθανόν θα προκληθεί υπονύχιο αιμάτωμα και λογικά και χάσιμο του νυχιού. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για χρόνια έπαιρνα 48.5 νούμερο το οποίο θεωρούσα ότι ήταν οριακά, πλέον πήγα σε 49 και να μην είμαι οριακά, σε ορισμένες περιπτώσεις τα δάχτυλα και η φτέρνα τριβεται επάνω στο παπούτσι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Nabuko είπε

Η ταπεινή μου γνώμη είναι ότι μικρότερο δεν παίρνεις γιατί με 10-12 χλμ τρέξιμο ξέρεις ότι πιθανόν θα προκληθεί υπονύχιο αιμάτωμα και λογικά και χάσιμο του νυχιού. 

Ναι έχεις δίκιο σε αυτό. Απλά άμα έπαιρνα το μικρότερο νούμερο, θα το φορούσα πρώτα από δω κι από κει για να ανοίξει και μετά θα το φορούσα στο τρέξιμο. Το θέμα είναι αν αυτό το άνοιγμα θα είναι αρκετό ώστε να είναι άνετο μετά το παπούτσι. 

1 ώρα πριν, Basilhs23___ είπε

Για χρόνια έπαιρνα 48.5 νούμερο το οποίο θεωρούσα ότι ήταν οριακά, πλέον πήγα σε 49 και να μην είμαι οριακά, σε ορισμένες περιπτώσεις τα δάχτυλα και η φτέρνα τριβεται επάνω στο παπούτσι. 

Κοίτα νομίζω σε όλους συμβαίνει αυτό. Και στα παπούτσια που έχω τώρα, στα αθλητικά μου ζευγάρια αλλά και σε άλλα, μετά από χρόνια χρήσης βέβαια, οι φτέρνες είναι φθαρμένες/σκισμένες λόγω της αναπόφευκτης τριβής με το πόδι. Ωστόσο το πόδι μου πάντα το ένιωθα σταθερό μέσα στα παπούτσια μου. Αυτό που με απασχολεί όμως με το μεγάλο νούμερο ειναι μήπως δεν είναι βολικό στο τρέξιμο/περπάτημα λόγω αυτής της μικρής αστάθειας που παρατήρησα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Dante80 είπε

Πάνε πάρε άλλο μοντέλο παπούτσια γιατί σε βλέπω να στην πέφτουν τίποτα αρκουδαίοι και άντε να ξεμπερδέψεις μετά.

Χαχα το ξέρω ρε γμτ, το περιμένω.

Αυτά μου άρεσαν όμως, όλα τα άλλα μου ξινίζουν.  :P Έλεγα μήπως κανας (τρεχαλατζής κυρίως) ξέρει κανα δοκιμασμένο κόλπο για stretching στενών παπουτσιών ή για tightening μεγάλων.

Λέω να παω να τα ξαναδοκιμάσω, από βδομάδα, αν μπορέσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα,δεν σου καθεται το μοντελο αυτο οποτε καλυτερα να πας σε αλλο...αν το θελεις ομως μια λυση ειναι να παρεις το 44 και να βαλεις εναν καλο πατο μισο οποτε θα εχεις το ενδιαμεσο!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/3/2021 στις 8:35 ΜΜ, GiOrGoSk21 είπε

Πήγα τις προάλλες και δοκίμασα κάτι Adidas που μ' άρεσαν και θέλω να πάρω (Galaxy 5). Η χρήση είναι 99% γυμναστήριο όλη τη χρονιά σε φυσιολογικούς καιρούς, ε τώρα θα χρησιμεύσουν και για τρέξιμο έξω, 10 - 12+ χιλιόμετρα την κάθε φορά. Εως τώρα φορούσα Adidas 45 1/3 (και Nike 45), όμως στα τωρινά Adidas από ό,τι είδα μου είναι πολύ μεγάλο αυτό το νούμερο, οπότε κατέβηκα και μάλιστα 2 νούμερα.

Το 44 στο παραπάνω παπούτσι μου κάθεται άνετο σαν νούμερο, αλλά με λίγο περπάτημα μέσα στο μαγαζί βλέπω ότι η φτέρνα "παίζει" κάπως μέσα, οπότε δεν ήταν σταθερό τελείως το πόδι (heel slip).

Στο δε 43 1/3 είναι πιο στενά τα πράγματα εννοείται, δεν υπάρχει heel slippage, αλλά δεν υπάρχει και επιπλέον ελεύθερος χώρος μέσα στο παπούτσι για το πόδι. Στο περπάτημα πάνω στη δοκιμή ok δεν ήταν και αφόρητη η κατάσταση, απλά συναντάει μερικές φορές το μπροστινό δάχτυλο τη μύτη του παπουτσιού. Οπότε φοβάμαι μήπως στο τρέξιμο χτυπάει μπροστά, στο δάχτυλο και γίνει ακατάλληλο.

 

Όπως το ζυγίζω, το ιδανικό θα ήταν να υπήρχε ένα ενδιάμεσο μέγεθος ανάμεσα σε αυτά τα δύο. Τώρα τι κάνω όμως; Από τη μία, βλέπω υπάρχουν tips για την καταπολέμηση του heel slippage. Π.χ. διαφορετικό δέσιμο κορδονιών (heel slippage lacing στο youtube), προστατευτικά pads που κολλάνε στο πίσω μέρος του παπουτσιού, extra πάτοι παπουτσιών. Από την άλλη, αν ανοίγουν τα παπούτσια αυτά με τη χρήση, τότε ok νομίζω ότι το 43 1/3 ίσως να ήταν προτιμότερο. Ή αν υπήρχαν και extra κόλπα για "άνοιγμα" τέτοιων παπουτσιών, πείτε και τσιμπάω το μικρότερο.

 

Τι λέτε;

παιρνεις το 44 και φορας λιγο πιο παχια καλτσα. Αν η καλτσα δεν ειναι αρκετη για να γεμισει το παπουτσι, βαζεις μισο πατο (μπροστα ή πισω εσυ θα δεις πιο κανει δουλεια στην περιπτωση σου). Αν ακομα κι αυτο δεν λειτουργει τοτε πας σε κατι τετοιο (συν ολα τα αλλα στην αναγκη)

https://www.amazon.fr/dp/B082NPNTZN/ref=sspa_dk_detail_2?psc=1&pd_rd_i=B082NPNTZN&pd_rd_w=Upv2B&pf_rd_p=366fc4a6-d352-47e9-b664-9fc6d35db13a&pd_rd_wg=CwmSO&pf_rd_r=31J8MJ28BYRA35K4R6VN&pd_rd_r=497e5174-bb9c-4773-9277-c01171236b86&spLa=ZW5jcnlwdGVkUXVhbGlmaWVyPUFBVERMOExSR0hTOU0mZW5jcnlwdGVkSWQ9QTA4NzYwMDYxSFk0S0FSTEpCV1Q3JmVuY3J5cHRlZEFkSWQ9QTAwMzA0MDAyWDRGNDBITlY3M0VZJndpZGdldE5hbWU9c3BfZGV0YWlsJmFjdGlvbj1jbGlja1JlZGlyZWN0JmRvTm90TG9nQ2xpY2s9dHJ1ZQ==

Γενικα οταν ειμαστε αναμεσα σε δυο νουμερα παπουτσι, καλυτερα να παρεις το πιο μεγαλο παρα το πιο μικρο. Το πιο μεγαλο το γεμιζεις με καποιο τροπο, για το μικρο δεν μπορεις να κανεις τιποτα (ακομα κι αν το πας σε τσαγκαρη να στο ανοιξει, το οποιο αμφιβαλω αν γινεται για αθλητικα, δεν προκειται ποτε να ανοιξει μισο νουμερο παραπανω).

 

Επεξ/σία από evabb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα. Ευχαριστώ πολύ παιδάκια, να είστε καλά... Περίμενα βεβαίως οι περισσότερες απόψεις να είναι υπέρ του μεγαλύτερου, για τον λόγο που λες κι εσύ Εύα, λογικό. Κι εγώ έτσι το σκεφτόμουν αρχικά.

Ωστόσο πήγα χθες και ξαναδοκίμασα το 43 1/3, αυτή τη φορά με την κάλτσα που τρέχω (τις προάλλες είχα πάει με κάλτσα λίιιγο χοντρότερη). Τώρα μου φάνηκε πιο κομπλέ το παπούτσι, έκανα και κανα δύο πήγαινε έλα με jogging μέσα στο μαγαζί και μου φάνηκε οκ. Επίσης, να πω ότι όταν πάω τέρμα μπροστά το πόδι, πίσω χωράει 1 δάχτυλο (όχι τέρμα άνετα, αλλά χωράει). Οπότε μάλλον πάω σε αυτό.

Μάλιστα και σε απέναντι μαγαζί που δοκίμασα ένα Nike που με ενδιέφερε, το ίδιο θέμα υπήρχε ανάμεσα στα νούμερα 44.5 και 45. Και οι υπάλληλοι δηλαδή στα μικρότερα με στέλνανε όταν ακουμπούσαν τα παπούτσια μπροστά (οκ μπακαλίστικο, αλλά και οι 2 την ίδια γνώμη είχαν).

Λήξαν το θέμα, ρίχνω παραγγελία και ελπίζω να μην έχω θέμα και τρέχω για 2ο ζευγάρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, GiOrGoSk21 είπε

Μάλιστα. Ευχαριστώ πολύ παιδάκια, να είστε καλά... Περίμενα βεβαίως οι περισσότερες απόψεις να είναι υπέρ του μεγαλύτερου, για τον λόγο που λες κι εσύ Εύα, λογικό. Κι εγώ έτσι το σκεφτόμουν αρχικά.

Ωστόσο πήγα χθες και ξαναδοκίμασα το 43 1/3, αυτή τη φορά με την κάλτσα που τρέχω (τις προάλλες είχα πάει με κάλτσα λίιιγο χοντρότερη). Τώρα μου φάνηκε πιο κομπλέ το παπούτσι, έκανα και κανα δύο πήγαινε έλα με jogging μέσα στο μαγαζί και μου φάνηκε οκ. Επίσης, να πω ότι όταν πάω τέρμα μπροστά το πόδι, πίσω χωράει 1 δάχτυλο (όχι τέρμα άνετα, αλλά χωράει). Οπότε μάλλον πάω σε αυτό.

Μάλιστα και σε απέναντι μαγαζί που δοκίμασα ένα Nike που με ενδιέφερε, το ίδιο θέμα υπήρχε ανάμεσα στα νούμερα 44.5 και 45. Και οι υπάλληλοι δηλαδή στα μικρότερα με στέλνανε όταν ακουμπούσαν τα παπούτσια μπροστά (οκ μπακαλίστικο, αλλά και οι 2 την ίδια γνώμη είχαν).

Λήξαν το θέμα, ρίχνω παραγγελία και ελπίζω να μην έχω θέμα και τρέχω για 2ο ζευγάρι.

αντε καλοριζικα και να το εχεις υποψην σου για μελλοντικες αγορες ειτε ρουχων ειτε παπουτσιων οτι παιζει ρολο πως το φορεσεις το καθε πραμα (ειδος καλτσας, μπλουζας κτλ)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, GiOrGoSk21 είπε

Μάλιστα. Ευχαριστώ πολύ παιδάκια, να είστε καλά... Περίμενα βεβαίως οι περισσότερες απόψεις να είναι υπέρ του μεγαλύτερου, για τον λόγο που λες κι εσύ Εύα, λογικό. Κι εγώ έτσι το σκεφτόμουν αρχικά.

Ωστόσο πήγα χθες και ξαναδοκίμασα το 43 1/3, αυτή τη φορά με την κάλτσα που τρέχω (τις προάλλες είχα πάει με κάλτσα λίιιγο χοντρότερη). Τώρα μου φάνηκε πιο κομπλέ το παπούτσι, έκανα και κανα δύο πήγαινε έλα με jogging μέσα στο μαγαζί και μου φάνηκε οκ. Επίσης, να πω ότι όταν πάω τέρμα μπροστά το πόδι, πίσω χωράει 1 δάχτυλο (όχι τέρμα άνετα, αλλά χωράει). Οπότε μάλλον πάω σε αυτό.

Μάλιστα και σε απέναντι μαγαζί που δοκίμασα ένα Nike που με ενδιέφερε, το ίδιο θέμα υπήρχε ανάμεσα στα νούμερα 44.5 και 45. Και οι υπάλληλοι δηλαδή στα μικρότερα με στέλνανε όταν ακουμπούσαν τα παπούτσια μπροστά (οκ μπακαλίστικο, αλλά και οι 2 την ίδια γνώμη είχαν).

Λήξαν το θέμα, ρίχνω παραγγελία και ελπίζω να μην έχω θέμα και τρέχω για 2ο ζευγάρι.

εγω να ρωτησω που πηγες και δοκιμασες? κλειστα δεν ειναι?

τι εχω χασει?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, lyda94 είπε

εγω να ρωτησω που πηγες και δοκιμασες? κλειστα δεν ειναι?

τι εχω χασει?

Είμαι σε νομό που είναι στο "απλό" κόκκινο (βλέπω να αλλάζει, βέβαια, τις επόμενες μέρες). ;)

Επιτρέπεται το click inside + click away. Πας στην πόρτα του μαγαζιού (ή παίρνεις από πριν τηλ για ραντεβού), δίνεις στοιχεία, σου έρχεται sms επιβεβαίωσης, μπαίνεις κάνεις τη δουλειά σου, φεύγεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...