Προς το περιεχόμενο

Πως φτιάχνω 6αδα ή 8αδα φωτογραφιών από κανονική φωτογραφία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα κυρίες και κύριοι. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με την επεξεργασία του μεγέθους των φωτογραφιών για εκτύπωση σε μικρές διαστάσεις. Θέλω να εκτυπώσω on-line σε μαγαζί κάποιες φωτογραφίες. Θέλω να βγάλω μια 8αδα μικρές φωτογραφίες διαστάσεων 3*3εκατοστα. Η αρχική φωτογραφία είναι 3000*4000 πιξελς. Πήγα στη ζωγραφική, καθάρισα κάποιες ατέλειες και στη συνέχεια επέλεξα ένα τμήμα 2500*2500 πιξελς ώστε να μην αλλοιωθει στη συνέχεια από τις διαστάσεις που θέλω. Έκανα resize σε 113*113 πιξελς (3εκατοστα). Μετά αποκοπή και πήγα σε καμβά 336*480πιξελς (9*13cm) και χώρεσα 8 φωτογραφίες. Στο κινητό μου το αρχείο jpeg μου φαίνεται κάπως, σαν να πιξελιαζει το περίγραμμα του προσώπου. Μπορεί κάποιος να με καθοδηγήσει καλύτερα στο πώς να φτιάξω μια εξάδα ή οχταδα από κανονική φωτογραφία;

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, δεν ξέρω αν βρήκες λύση στο πρόβλημα σου, αλλά νομίζω ότι το πρόβλημα προκύπτει από το resize από 113*113 στα 335*480. Eπιπλέον, 335*480 σε 9*13cm είναι πολύ πολύ χαμηλό DPI (dots/pixel ανά ίντσα) οπότε λογικό η ποιότητα να είναι χαμηλή. Υπάρχει κάποια εναλλακτική που μπορείς να χρησιμοποιήσεις πέρα από τη ζωγραφική;

Επεξ/σία από cubilone
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...