Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση laptop (hp)


lamkon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα laptop της hp, αγορασμένο πριν 5,5 χρόνια.

Επεξεργαστής: Intel(R) Core(TM) i5-5200U CPU @ 2.20GHz 2.20 GHz

Εγκατεστημένη RAM: 4.00 GB

Τύπος συστήματος: Λειτουργικό σύστημα 64 bit, επεξεργαστής τεχνολογίας x64

Εδώ και πολύ καιρό "σέρνεται" και σκέφτηκα να ψαχτώ για αναβάθμιση για να με βγάλει 2-3 χρονάκια (και βλέπουμε)... Άλλωστε δεν έχω και ιδιαίτερες απαιτήσεις. Κάλεσα στο πλαίσιο και μου πρότειναν να προσθέσω 8άρα RAM και SSD με κόστος περίπου 150€ (50 + 100). Ερώτηση 1: Θα βρω έτσι λύση στο πρόβλημά μου;

Ερώτηση 2: Το ποσό είναι "normal" ή μου πιάνουν τον κ@λο και να προτιμήσω κάποιο συνοικιακό μαγαζί;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, lamkon είπε

Έχω ένα laptop της hp, αγορασμένο πριν 5,5 χρόνια.

Επεξεργαστής: Intel(R) Core(TM) i5-5200U CPU @ 2.20GHz 2.20 GHz

Εγκατεστημένη RAM: 4.00 GB

Τύπος συστήματος: Λειτουργικό σύστημα 64 bit, επεξεργαστής τεχνολογίας x64

Εδώ και πολύ καιρό "σέρνεται" και σκέφτηκα να ψαχτώ για αναβάθμιση για να με βγάλει 2-3 χρονάκια (και βλέπουμε)... Άλλωστε δεν έχω και ιδιαίτερες απαιτήσεις. Κάλεσα στο πλαίσιο και μου πρότειναν να προσθέσω 8άρα RAM και SSD με κόστος περίπου 150€ (50 + 100). Ερώτηση 1: Θα βρω έτσι λύση στο πρόβλημά μου;

Ερώτηση 2: Το ποσό είναι "normal" ή μου πιάνουν τον κ@λο και να προτιμήσω κάποιο συνοικιακό μαγαζί;

Σιγουρα θα ειναι μερα με τη νυχτα  κ αν με ρωτας αξιζει αλλα η τιμη τσουζει λιγο.Λογικα απο τα specs μιλας για αυτο το laptop? https://www.skroutz.gr/s/7439471/HP-250-G4-i5-5200U-4GB-500GB-No-OS.html. Αν δεις εδω εχει συμβατες αναβαθμισεις ραμ (εχεις δυο slot) https://www.crucial.com/compatible-upgrade-for/hp-compaq/hp-250-g4--(core-i7-i5-i3). Αν βαριεσαι να κοιτας σου κανουν αυτες σιγουρα (κ ενα σωρο αλλες   με ιδια specs φυσικα) https://www.skroutz.gr/s/3106598/Crucial-4GB-DDR3-1600MHz-CT51264BF160B.html (απο 26 ευρο). Δεν αναφερεις το μεγεθος του ssd που σου προτειναν στο πλαισιο. Αν ειναι για 1tb (το βλεπω χλωμο) τοτε μια χαρα τιμη ειναι. Αν ηταν για 500gb ειναι πολλα, οπως και για τη ραμ, αφου https://www.skroutz.gr/s/13785263/Crucial-MX500-SSD-500GB-2-5-CT500MX500SSD1.html ουτε 45 ευρο(αν καλυπτεσαι κ με 250gb πεφτεις ακομα πιο κατω) .Το ιδανικο θα ηταν να τα εβαζες μονος σου μιας και δεν ειναι πολυ δυσκολο αλλα αν δεν σε ψηνει με τιποτα, καταλαβαινω. Αν μια στο εκατομμυριο η προσφορα του πλαισιου ηταν για 4gb+1tb ssd σκεψου το. Αλλιως ψαξτο λιγο παραπανω
 

Επεξ/σία από niko13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, lamkon είπε

Έχω ένα laptop της hp, αγορασμένο πριν 5,5 χρόνια.

Επεξεργαστής: Intel(R) Core(TM) i5-5200U CPU @ 2.20GHz 2.20 GHz

Εγκατεστημένη RAM: 4.00 GB

Τύπος συστήματος: Λειτουργικό σύστημα 64 bit, επεξεργαστής τεχνολογίας x64

Εδώ και πολύ καιρό "σέρνεται" και σκέφτηκα να ψαχτώ για αναβάθμιση για να με βγάλει 2-3 χρονάκια (και βλέπουμε)... Άλλωστε δεν έχω και ιδιαίτερες απαιτήσεις. Κάλεσα στο πλαίσιο και μου πρότειναν να προσθέσω 8άρα RAM και SSD με κόστος περίπου 150€ (50 + 100). Ερώτηση 1: Θα βρω έτσι λύση στο πρόβλημά μου;

Ερώτηση 2: Το ποσό είναι "normal" ή μου πιάνουν τον κ@λο και να προτιμήσω κάποιο συνοικιακό μαγαζί;

Θα έκανα μια έρευνα στίς τιμές και σε μαγαζί της γειτονιάς . Γνωρίζεις εάν έχεις 2 slot ή 1 το μοντέλο σου ;

Για Ssd θα σου πρότεινα το ελάχιστο 240 Gb , και με την ευκαιρία τής αναβάθμισης καλό θα ήταν να γίνει αλλαγή θερμοαγώγιμης πάστας και του ανεμιστήρα .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Επιβεβαιώνω ότι παίρνει δύο κάρτες μνήμης το μοντέλο μου. Τσέκαρα την προσφορά του πλαισίου (δεν την είχα μπροστά μου όταν έγραφα το αρχικό post) και είναι για την ακρίβεια για 8άρα RAM με 33€ ή 49€ (δε θυμάμαι ποιες ακριβώς) και για 250άρι SSD (samsung evo) με 47€ + 40€ το κόστος για την εργασία (οπότε τελικά το κόστος μπορεί να είναι 120€ ή 136€). Αν ήταν να βάλω μόνο την κάρτα μνήμης θα το έκανα μόνος μου, αλλά και για τον SSD θα προτιμήσω να πληρώσω... Όσον αφορά στο "να γίνει αλλαγή θερμοαγώγιμης πάστας και του ανεμιστήρα", φαντάζομαι πως αν κρίνουν ότι χρειάζεται θα το κάνουν (με το ανάλογο τίμημα φυσικά). Θα ρωτήσω σήμερα και σε 2-3 μαγαζιά της γειτονιάς.

Επεξ/σία από lamkon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

250GB για 50€ δεν το λες και ευκαιρία, με τόσα λεφτά βάζεις 500αρι SSD. Για basic browsing-youtube-Office με τα 4GB την παλεύεις μια χαρά, για την ιστορία ενα 8GB DDR3(L) SO-DIMM παίζει κάπου στα ~30€. Μάλλον πρέπει να θες DDR3L, δες τι έχει τώρα με κάποιο πρόγραμμα για να πάρεις ίδιου τύπου RAM. Με φρέσκο setup OS και SSD θα αναστήθει το λαπτοπ μιας κ πλησιάζει Πάσχα.

Επεξ/σία από 50EuroUser
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό μου πρότειναν και στα δύο καταστήματα που ρώτησα (μόνο SSD) και να προσθέσω, αν χρειάζεται, RAM σε δεύτερο χρόνο. Μάλλον θα επιλέξω κάποιο από αυτά, για να γλιτώσω και την αναμονή από το πλαίσιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/3/2021 στις 2:24 ΜΜ, Lanike71 είπε

40 ευρώ για να περάσουν μία ram και έναν ssd;

Να συνυπολογίσω ότι θα βγάλουν λεφτά και από το hardware;

Και σε συνοικιακό πάντως δε νομίζω πως θα με χρεώσουν (πολύ) λιγότερο... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...