Προς το περιεχόμενο

ίδρυση εταιρείας στη Βουλγαρία - τι να προσέξω


bobptz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 ώρες πριν, xgol είπε

Η μονιμη κατοικια σου που θα ειναι; Τα γραφεια της επιχειρησης; Οι αποθηκες; Οι προμηθευτες; Που θα λαμβανει χωρα ολη η εμπορικη δραστηριοτητα; Στην Ελλαδα ή σε αλλη χωρα;

Μόμιμη κατοικία Ελλάδα.  Η επιχείριση είναι 100% online, με συνεργάτες, ο καθένας από το σπίτι του.  Online μαθήματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@bobptz , στην ελληνική γλώσσα φαντάζομαι ; 

με μία γρήγορη αναζήτηση στο google , λέξεις κλειδιά , λογιστικά και φροντιστήριο , βγαίνουν αποτελέσματα που μιλάνε για μεγάλο όγκο πληροφοριών στα λογιστικά. Φαντάζομαι αντίστοιχα θα είναι και σε άλλες χώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Jos3ph είπε

με μία γρήγορη αναζήτηση στο google , λέξεις κλειδιά , λογιστικά και φροντιστήριο , βγαίνουν αποτελέσματα που μιλάνε για μεγάλο όγκο πληροφοριών στα λογιστικά. Φαντάζομαι αντίστοιχα θα είναι και σε άλλες χώρες.

χμμ, έψαξα και το μόνο που βρήκα είναι online μαθήματα λογιστικής.  Αλλά θα το ψάξω περισσότερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, bobptz είπε

Μόμιμη κατοικία Ελλάδα.  Η επιχείριση είναι 100% online, με συνεργάτες, ο καθένας από το σπίτι του.  Online μαθήματα. 

Ετοιμασου να πληρωσεις και φορους Ελλαδας και προστιμα επι προστιμων, αν ανοιξεις Βουλγαρια. Ενδεχεται να καθυστερησουν να σε πιασουν καποιο διαστημα, αλλα σε βαθος (λιγου) χρονου, ετοιμασου να συμβει το αναποφευκτο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/3/2021 στις 9:29 ΠΜ, xgol είπε

Μετα το ‘19, οποιος ανοιγει επιχειρηση με εικονικη εδρα την Βουλγαρια, ειναι ειτε χαζος είτε εντελως ασχετος με το ολο θεμα. 
 

Υπαρχει τεραστια σπουδη των ελεγκτικών αρχων στο να διερευνουν αυτες τις εταιριες εξονυχιστικα, και οχι δεν αρκει μια αποθηκη στη Βουλγαρια. Φανταζομαι γνωριζεις και την κειμενη νομοθεσια για τους φορους και το προστιμο που εχεις να πληρωσεις μετα. 

Έτσι ακριβως..... η Βουλγαρια εχει τελειώσει σαν παραδεισος για τέτοιες "ευκολίες"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δε χρειάζεται να είναι απαραίτητα Βουλγαρία.  Αλλά χρειάζομαι κάποιον Έλληνα λογιστή που να είναι έμπειρος σε τέτοια θέματα ώστε να κάνουμε το καλύτερο δυνατό, μέσα στο νόμο πάντα.  Καλές οι συμβουλές σας, αλλά θα προτιμούσα το τηλέφωνο κάποιου λογιστή με PM.

Επεξ/σία από bobptz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, bobptz είπε

Δε χρειάζεται να είναι απαραίτητα Βουλγαρία.  Αλλά χρειάζομαι κάποιον Έλληνα λογιστή που να είναι έμπειρος σε τέτοια θέματα ώστε να κάνουμε το καλύτερο δυνατό, μέσα στο νόμο πάντα.  Καλές οι συμβουλές σας, αλλά θα προτιμούσα το τηλέφωνο κάποιου λογιστή με PM.

Δε σχετιζεται με τη χωρα, σχετιζεται με τη φοροδιαφυγη που θα κανεις. 
 

Οτι και να σου πει ο οποιοσδηποτε λογιστης, εγω σου μεταφερω το κλιμα που υπαρχει στον κλαδο των Δικαστων. Ελεγχονται πλεον σε απόλυτο βαθμο αυτες οι δραστηριοτητες. 
 

Σε τι να σε βοηθησει ο λογιστης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, xgol είπε

Σε τι να σε βοηθησει ο λογιστης;

Να μου εξηγήσει τους κανόνες σύμφωνα με τους οποίους θα λειτουργήσω.  Που έχουν σχέση με μετόχους εταιρειών στο εξωτερικό.  Αυτά που μου λέτε όλοι εδώ μέσα, με νούμερα και κωδικούς νομοθεσίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, bobptz είπε

Να μου εξηγήσει τους κανόνες σύμφωνα με τους οποίους θα λειτουργήσω.  Που έχουν σχέση με μετόχους εταιρειών στο εξωτερικό.  Αυτά που μου λέτε όλοι εδώ μέσα, με νούμερα και κωδικούς νομοθεσίας.

Μα σε ρωτησα πριν και απαντησες διαφορετικα σε μενα και διαφορετικα σε αλλον. Ο σκοπος σου θα ειναι να πληρωνεις μειωμενη φορολογια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

aD

2 λεπτά πριν, xgol είπε

Ο σκοπος σου θα ειναι να πληρωνεις μειωμενη φορολογια;

Στην τελική ναι, φυσικά.  Υπάρχει το θέμα των συνεργατών/εξόδων, το ΦΠΑ και άλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, bobptz είπε

aD

Στην τελική ναι, φυσικά.  Υπάρχει το θέμα των συνεργατών/εξόδων, το ΦΠΑ και άλλα.

Ωραια, θα πληρωσεις παραπανω αν κανεις αυτο που εχεις στο μυαλο σου, δηλαδη τη νομιμη φορολογια συν ενα αρκετα μεγαλο προστιμο. Οτι και να σου πει οποιοσδηποτε λογιστης. Το θεμα τους ξεπερνά. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να σημειώσω εδώ πως για καταστατικά , διαδικασίες και ενάρξεις εταιρειών όσο και να φαίνεται περίεργο απευθύνεσαι σε δικηγόρο (προφανώς σχετικό με το αντικείμενο)  όχι σε λογιστή.

Στο έχω αναφέρει και εγώ και άλλοι, τελείωσαν για μικροεπιχειρήσεις οι εικονικές ενάρξεις εταιρειών σε φορολογικούς παραδείσους  ειδικά εφόσον εσύ ως μέτοχος ζεις εδώ.

Τέλος μιλάμε για τα υποτιθέμενα κέρδη δεν γνωρίζω πολλές επιχειρήσεις να παράγουν τόσα πολλά κέρδη το 1ο & 2ο έτος γιατί έχεις και πολλά έξοδα το αρχικό διάστημα. Έξοδα που μπορείς ευκολα στην Ελλάδα "να βρεις" οπότε έμμεσα λιγότερος φόρος, σε εταιρεία του εξωτερικού δεν μπορείς "εύκολα" να βρεις.

Η λέξη κλειδί λοιπόν στο λογιστή είναι πόσα έξοδα θα μπορέσεις να δηλώσεις.

Επεξ/σία από fouros
εξοδα
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/4/2021 στις 2:31 ΜΜ, xgol είπε

Ωραια, θα πληρωσεις παραπανω αν κανεις αυτο που εχεις στο μυαλο σου, δηλαδη τη νομιμη φορολογια συν ενα αρκετα μεγαλο προστιμο. Οτι και να σου πει οποιοσδηποτε λογιστης. Το θεμα τους ξεπερνά. 
 

Μιλάτε για  το Νόμο 4172/2013 Αρθρο 66  Ελεγχόμενες Αλλοδαπές Εταιρείες ? μήπως  δίνουν βαση ποιο πολύ στις θυγατρικές εξωτερικου?

Σαν ευρωπαιοι πολιτες δεν εχουμε δικαιωμα να ανοιξουμε εταιρεία σε οποιοδηποτε μερος της ΕΕ?

https://europa.eu/youreurope/business/running-business/start-ups/starting-business/index_el.htm

 

Επεξ/σία από Mortal_traptor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 29/3/2021 στις 5:49 ΜΜ, Nabuko είπε

Γιατί Βουλγαρία? Κοίτα για Εσθονία

Γιατί τόσος ντόρος για την Εσθονία; Τη φτωχότερη, πιο καταθλιπτική και πιο άθλια χώρα της Ευρώπης; Εγώ θα πρότεινα Λιθουανία ή Λετονία καλύτερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, anonymos_star είπε

Γιατί τόσος ντόρος για την Εσθονία; Τη φτωχότερη, πιο καταθλιπτική και πιο άθλια χώρα της Ευρώπης; Εγώ θα πρότεινα Λιθουανία ή Λετονία καλύτερα!

Οι φτωχότερες χώρες της Ευρώπης είναι στα Βαλκάνια. Σκοπια και Αλβανία, νομίζω και Σλοβακία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...