Προς το περιεχόμενο

Μια ιστορία πόνου απ'την CORSAIR. ΠΑΡΑΚΑΛΏ ΔΙΑΒΆΣΤΕ.


Brosla

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα έχω να πω μια τραγική εμπειρία με προϊόντα corsair. 

1. Είχα αγοράσει case corsair πριν 4 χρόνια, άθλια ποιότητα. Το κουτί ούτε να το βιδώσεις δεν μπορούσες όπως επίσης το σασί του ήταν στραβό. (δεν ασχολήθηκα με επιστροφή) μέχρι που το σουταρα. 

2. Τροφοδοτικό rm 750i και αυτό αγορασμένο πριν 4 χρόνια περίπου. Τους τελευταίους μήνες όταν ανοίγεις τον υπολογιστή ακούγεται σαν μετά σχηματιστής της ΔΕΗ, για να σταματήσει να το κάνει θέλει 2-3 restart, μιλάμε για τροφοδοτικό των 150 ευρώ. 

3. Το καλύτερο βέβαια είναι αυτό που θα περιγράψω τώρα. Αγόρασα το πληκτρολόγιο Κ70 mk2 παραμονή πρωτοχρονιάς. Τις τελευταίες μέρες λόγω του ότι είχα χρόνο έπαιζα και εκεί που έπαιζα με λίγη ένταση βλέπω ένα κουμπί να πετάγεται στον αέρα λέω WTF. Τελικά δεν ήταν το μόνο που πετάγεται στον αέρα, αν πατήσω στην άκρη των  κουμπιών μερικές φορές και το αφήσω απότομα, το ελατήριο τα πετάει πάνω. Παρατήρησα ότι τα περισσότερα κουμπιά είναι πολύ χαλαρά, χωρίς καθόλου δύναμη μπορείς να τα βγάλεις. Εδώ να επισημάνω ότι δεν έχω λύσει το πληκτρολόγιο ποτέ για να το καθαρίσω. 

ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΌ ΣΆΠΙΑ PREMIUM ΠΡΟΪΌΝΤΑ. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Corsair k 70 rgb mk.2 cherry mx red αυτό είχα πριν λίγο καιρό με ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Δυστυχώς αν κ το είχα λατρέψει σαν εμφάνιση , το ότι φώτιζε τα (!@#$% κτλπ) πλήκτρα , στο wrist και γενικά δεν είχα θέμα με το λογισμικό παρόλα αυτά το πρόβλημα με τα πλήκτρα το είχα εξαρχής χωρίς να γνωρίζω ότι αυτό είναι ελαττωματικό προϊόν. Θα μου πεις στείλτο κ άλλαξε το. Ισχύει , παρόλα αυτά η εταιρία με απαγοήτευσε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τώρα το είδα. Μάλιστα. 

νομίζω οτι είναι κάπως τυχαίο. Ειδικά για το τροφοδοτικό το RM750i. Πάντως έχει εγγύηση 10 χρόνια οπότε γιατί δεν το αλλάζεις? 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Brosla είπε

2. Τροφοδοτικό rm 750i και αυτό αγορασμένο πριν 4 χρόνια περίπου. Τους τελευταίους μήνες όταν ανοίγεις τον υπολογιστή ακούγεται σαν μετά σχηματιστής της ΔΕΗ, για να σταματήσει να το κάνει θέλει 2-3 restart, μιλάμε για τροφοδοτικό των 150 ευρώ. 

Rma γρηγορα πριν παθεις αλλη ζημια!

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Leonardo_10 είπε

τώρα το είδα. Μάλιστα. 

νομίζω οτι είναι κάπως τυχαίο. Ειδικά για το τροφοδοτικό το RM750i. Πάντως έχει εγγύηση 10 χρόνια οπότε γιατί δεν το αλλάζεις? 

 

Θα το αλλάξω, αλλά ξέρετε πως είναι οι αλλαγές προϊόντων. Πόσο μάλιστα αν ο υπολογιστής είναι εργαλείο δουλειάς. Απ το eshop μου είπαν ότι θα το κρατήσουν καμία 10 μέρες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Brosla είπε

Θα το αλλάξω, αλλά ξέρετε πως είναι οι αλλαγές προϊόντων. Πόσο μάλιστα αν ο υπολογιστής είναι εργαλείο δουλειάς. Απ το eshop μου είπαν ότι θα το κρατήσουν καμία 10 μέρες. 

Δεν γνωριζω τι συστημα εχεις και εαν εχει απαιτησεις μεγαλες σε ρευματα.........μηπως αξιζει να παρεις ενα φθηνο να κανεις δουλεια σου στο μεσοδιαστημα; και ας μεινει για ωρα αναγκης.Μπορει να παρει ενα μηνα το rma.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, JDROGAS είπε

Δεν γνωριζω τι συστημα εχεις και εαν εχει απαιτησεις μεγαλες σε ρευματα.........μηπως αξιζει να παρεις ενα φθηνο να κανεις δουλεια σου στο μεσοδιαστημα; και ας μεινει για ωρα αναγκης.Μπορει να παρει ενα μηνα το rma.

Θα βρω την άκρη, αλλά γενικά τα rma είναι μπελάς. Επιλέγουμε ακριβά για να μην έχουμε θέματα αλλά δυστυχώς είναι πολύ ευαίσθητα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην το αφήσεις πάντως. Δεν υπάρχει λόγος να μην σου δώσουν καινούριο αν όντως έχει πρόβλημα. 

Εγω ευγενικά θα μίλαγα στο e-shop και θα τους έλεγα οτι οφείλω να ενημερώσω και την corsair ως καταναλωτής ωστε να μπορέσω να έχω καλύτερη αντιμετώπιση. 

Δεν είναι κάτι παράνομο ούτε κάτι που παρακάμπτει το eshop. Το μηχάνημα είναι της Corsair και έχει όλα τα δικαιώματα όπως και εσύ για να απευθυνθείς απευθείας κιόλας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Corsair έχει support για Oscar. Μαζί με την Logitech είναι σε άλλο επίπεδο. Για τα προβλήματα τυχαίο γεγονός. Και εμένα η 1η μου υδρόψυξη Η110 μετά από 1 χρόνο χρήσης οι σωλήνες είχαν αποκτήσει μια επιχρυση εμφάνιση. Τους έστειλα τα στοιχεία που ζήτησαν και μου έστειλαν καινούργια. Απλά έπεσες στην περίοδο που αργούν τα πάντα και το RMA είναι χρονοβόρο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικα την εταιρια με το καραβακι την θεωρω τιμια. Στο θεμα εγγυησεων και ειδικα στα τροφοδοτικα τα 10 χρονια τα προσφερει μονο οταν εισαι ο πρωτος κατοχος. Αν το πουλησεις σε αλλον αυτη η εγγυηση χανετε. Το εμαθα με το δυσαρεστο τροπο οταν ενα τροφοδοτικο δεν δουλευε καλα και επικοινωνησα μαζι τους. Κανονικα η εγγυηση ακολουθαει το προιον και οχι το αγοραστη, αλλα εγω τα ειπα, εγω τα ακουσα.

 

18 ώρες πριν, Brosla είπε

Καλημέρα έχω να πω μια τραγική εμπειρία με προϊόντα corsair. 

 

2. Τροφοδοτικό rm 750i και αυτό αγορασμένο πριν 4 χρόνια περίπου. Τους τελευταίους μήνες όταν ανοίγεις τον υπολογιστή ακούγεται σαν μετά σχηματιστής της ΔΕΗ, για να σταματήσει να το κάνει θέλει 2-3 restart, μιλάμε για τροφοδοτικό των 150 ευρώ. 

 

ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΌ ΣΆΠΙΑ PREMIUM ΠΡΟΪΌΝΤΑ. 

Ετσι πως ειναι το στελνεις πισω. Ενα 1000αρι μου εκανε το ιδιο και εσκασε ενα στοιχειο μεσα. Θετικο απο την μια, γιατι προστατεψε το συστημα μου, χωρις να αφησει να περασει ρευμα. Με το που το παρεδωσα στο καταστημα  κατευθειαν τα λεφτα πισω. Aν γινονταν αυτο ελλαδα και μαλιστα στο Περιγραμμα, θα με βγαζαν τρελο.!!!

 

Επεξ/σία από Loinen
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Brosla είπε

Καλημέρα έχω να πω μια τραγική εμπειρία με προϊόντα corsair. 

1. Είχα αγοράσει case corsair πριν 4 χρόνια, άθλια ποιότητα. Το κουτί ούτε να το βιδώσεις δεν μπορούσες όπως επίσης το σασί του ήταν στραβό. (δεν ασχολήθηκα με επιστροφή) μέχρι που το σουταρα. 

2. Τροφοδοτικό rm 750i και αυτό αγορασμένο πριν 4 χρόνια περίπου. Τους τελευταίους μήνες όταν ανοίγεις τον υπολογιστή ακούγεται σαν μετά σχηματιστής της ΔΕΗ, για να σταματήσει να το κάνει θέλει 2-3 restart, μιλάμε για τροφοδοτικό των 150 ευρώ. 

3. Το καλύτερο βέβαια είναι αυτό που θα περιγράψω τώρα. Αγόρασα το πληκτρολόγιο Κ70 mk2 παραμονή πρωτοχρονιάς. Τις τελευταίες μέρες λόγω του ότι είχα χρόνο έπαιζα και εκεί που έπαιζα με λίγη ένταση βλέπω ένα κουμπί να πετάγεται στον αέρα λέω WTF. Τελικά δεν ήταν το μόνο που πετάγεται στον αέρα, αν πατήσω στην άκρη των  κουμπιών μερικές φορές και το αφήσω απότομα, το ελατήριο τα πετάει πάνω. Παρατήρησα ότι τα περισσότερα κουμπιά είναι πολύ χαλαρά, χωρίς καθόλου δύναμη μπορείς να τα βγάλεις. Εδώ να επισημάνω ότι δεν έχω λύσει το πληκτρολόγιο ποτέ για να το καθαρίσω. 

ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΌ ΣΆΠΙΑ PREMIUM ΠΡΟΪΌΝΤΑ. 

Δεν ισχύει πάντα αυτό εκτός αν κάποια σειρά προϊόντων είναι όντως ελαττωματική και το έχει δει και η ίδια η εταιρία 

Είναι ανάλογος και την χρήση που γίνεται και σε τι περιβάλλον γίνεται αυτή η χρήση 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Brosla είπε

Θα το αλλάξω, αλλά ξέρετε πως είναι οι αλλαγές προϊόντων. Πόσο μάλιστα αν ο υπολογιστής είναι εργαλείο δουλειάς. Απ το eshop μου είπαν ότι θα το κρατήσουν καμία 10 μέρες. 

Μίλα απευθείας με την Corsair. Την ίδια διαδικασία θα κάνεις με αυτούς αλλά πολύ γρηγορότερα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/3/2021 στις 1:41 ΜΜ, Brosla είπε

Θα βρω την άκρη, αλλά γενικά τα rma είναι μπελάς. Επιλέγουμε ακριβά για να μην έχουμε θέματα αλλά δυστυχώς είναι πολύ ευαίσθητα. 

Δεν επιλεγεις ακριβα για να μην εχεις θεματα. λολ. Επιλεγεις για να μην σου σκασει και να εχεις 10 χρονια εγγυηση. Μπορεις να παρεις και turbox αν θες, δικαιωμα σου.

Οπως και δικαιωμα σου να μην επιστρεφεις DOA προιοντα (πχ το case). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Επιλέγουμε ακριβά για να μην έχουμε θέματα αλλά δυστυχώς είναι πολύ ευαίσθητα. 

Επιλεγεις τα ακριβα γιατι προσφερουν αυτα που δεν προσφερουν τα φτηνα. Πχ ενα καρο προστασιες που στα τουβλο Χ ειναι μονο στα χαρτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...