Προς το περιεχόμενο

Αναβαθμιση Cpu/Mobo?/Ram?


mameloukos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ πάλι να πω την βλακεία μου, αν ανέβει η ανάλυση ο cpu δε θα ζοριζεται λιγότερο; Το λέω επειδή κάνει σύγκριση με τον φίλο του.

Τώρα προσωπικά σε τέτοιο σύστημα δε θα πείραζα κάτι, πάντως η πιο οικονομική και γρήγορη λύση είναι να πουλήσει τον δικό του και να πάει σε 9700 που έχει πέσει φοβερά σε τιμή. Δεν θα του βγει τεράστια χρηματική διαφορά και 2 παραπάνω πυρήνες θα κάνουν δουλειά για μερικά χρόνια ακόμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, JDROGAS είπε

Δεν εχω μπερδευτει πουθενα για πες μου τι διαφορες εχει εδω με τους παραπανω πυρηνες;

Eγω βλεπω οτι χρησιμοποιει 4c/8t δεν νομιζω οτι χρειαζεται παραπανω πυρηνες.

Τωρα ο ορισμος του αχρηστου cpu ο οποιος ειναι 6c/12t στα 4.8 με 200 ευρω ας το κρινει ο καθε υποψηφιος αγοραστης.

Για τη μητρικη των 100 ευρω ακομα απαντηση δεν πηρα.....

Τωρα οσο αναφορα την οθονη ειναι οντως μια καλη αναβαθμιση.

Kαλά βρε συ, τεστάρει σε ένα άδειο δρόμο με 2-3 αυτοκίνητα και ο 10600k ήδη χαροπαλεύει μεταξύ 80-90% 

Για την μητρική έγραψα... MSI z490 δεν βλέπω κάτι άλλο να αξίζει (μητρική των 130€ έφτασε πάλι 160...) 

6 ώρες πριν, nickol-us είπε

Εγώ πάλι να πω την βλακεία μου, αν ανέβει η ανάλυση ο cpu δε θα ζοριζεται λιγότερο; Το λέω επειδή κάνει σύγκριση με τον φίλο του.

Τώρα προσωπικά σε τέτοιο σύστημα δε θα πείραζα κάτι, πάντως η πιο οικονομική και γρήγορη λύση είναι να πουλήσει τον δικό του και να πάει σε 9700 που έχει πέσει φοβερά σε τιμή. Δεν θα του βγει τεράστια χρηματική διαφορά και 2 παραπάνω πυρήνες θα κάνουν δουλειά για μερικά χρόνια ακόμα.

Ναι γι'αυτό το έγραψα και παραπάνω για οθόνη... 

Εντάξει για την δουλειά που το θέλει και ο 10400f μια χαρά δουλειά θα του κάνει και θα τα έχει όλα καινούργια με εγγύηση απο την αρχή και για μητρική 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.bestprice.gr/item/2155504313/intel-core-i7-9700kf-box.html??qid=3rnGlKKkxjs_2ec1d&seq=1&qo=9700kf&from=cat

Νομίζω μια χαρά λύση στα 200 αν σκεφτεί κανείς ότι δεν πρέπει να αλλάξει τα πάντα. Πιστεύω στα 100 θα φύγει σχετικά εύκολα ο 8600k

https://www.cpubenchmark.net/compare/Intel-i7-9700KF-vs-Intel-i5-10400F-vs-Intel-i5-8600K/3428vs3767vs3100

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, mameloukos είπε

Το cpu stock το εχω με ψυχτρα cryorig H7 . Λογικα το cyberpunk και το warzone βαρανε 100% λογο οτι το cpu εχει 6core/threads και δεν εχει hyperthreading.  Σιγουρα θα δω διαφορα με τον 10600κ. Η αλλη λυση που σκεφτομουνα ηταν απλα να πουλησω τον 8600κ και να αγορασω απο το φορουμ καποιον 8700/8700κ ωστε να κρατησω και την μητρικη. Αλλιως παω 10600κ η περιμενω το release των νεων intel σε λιγες μερες

Γενικα δεν εχω παραπονο απο το cpu το εχω παρει απο release και εχει τρεξει τα παντα. Πιο πολυ η πρεζα της αναβαθμισης ειναι + οτι λιωνω warzone και εκει εχει θεμα να κρατησει high fps (το ψυχολογικο τον 144hz). Το cyberpunk ειχε θεμα κυριως εξω απο arasaka tower και εξω απο το σπιτι του V που εχει απειρα προβατοnpc 

Εγώ θα έβαζα πάνω έναν i9 9900kf/k/f πιστεύω θα έβλεπες διάφορα χωρίς να δώσεις τόσα λεφτά για να πας σε νέας γενιάς και να κρατήσεις ότι λεφτά σου μένουν για DDR5 , RYZEN 6000, intel 12th gen κλπ 

Ο 9900kf παίζει αυτήν την στιγμή στα 280€ και είναι 8c/16t με 5ghz πιστεύω θα σε καλύψει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...