Προς το περιεχόμενο

παραποίηση statement λογαριασμού

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μου ζητάνε από μια fintech ένα statement από το λογαριασμό μου για να δούνε κάποιες κινήσεις προς σε αυτούς και γενικά ζητάνε και άλλα δικαιολογητικά. Τους έχω στείλει τα μισά.

Εγώ τα έχω όλα αυτά, δεν είναι κάτι περίεργο αλλά η ερώτηση μου είναι η εξής.

Εγώ μπορεί να μη θέλω να φαίνονται οι διάφορες κινήσεις σε αυτούς. Δε νομίζω να ζητάω κάτι παράλογο. Από που κι ως που δηλαδή να δίνω στον καθένα την αναφορά του λογαριασμού και της κάρτας όπου μπορεί να υπάρχουν μεταφορές σε λογαριασμούς που δε θέλω να φανούν ή ακόμα και διάφορες αγορές που θέλω να κρύψω.

Σας φαίνεται οκ αν μαγειρέψω λίγο το statement? λέτε να έχω θέμα; Δηλαδή να σβήσω κάποιες αγορές που έχω κάνει και κάποια εμβάσματα.

Δε παίζει να το πάρουν χαμπάρι ποτέ αυτό αφού για να το τσεκάρουν πρέπει να το επιβεβαιώσει η τράπεζα. που δε νομίζω να γίνεται κάτι τέτοιο. Δε θα στείλει η τράπεζα τις κινήσεις μου στην κάθε ξεφτιλοεταιρία.

παρακαλώ όχι γραφικές απαντήσεις ότι δεν είναι νόμιμο και ότι θα πάω στην κόλαση αν το κάνω.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε ζητάω να κάνω κάτι παράνομο. αλλά δε καταλαβαίνω από που κι ως που τα ζητάνε αυτά.

Είναι νόμιμο αυτό; έχουν το δικαίωμα να το ζητήσουν;

Δε καταλαβαίνω τι γίνεται. από τη μια έχουμε το GDPR που στην πράξη μας έχει κάνει τη ζωή δύσκολη και από την άλλη έχουμε αυτούς που ζητάνε άκυρα πράγματα. Τελικά τι γίνεται;

Επίσης εκτός τον άλλων θέλουν και το εισόδημα μου για να αποδείξω έτσι πως βρήκα τα χρήματα που μετέφερα σε αυτούς. Τους έστειλα ένα statement από ένα λογαριασμού μου που φαίνοταν κάτι εισερχόμενα εμβάσματα. το δεχτήκαν Αλλά θέλουν και τις κινήσεις που δείχνουν τις μεταφορές από εμένα σε αυτούς. Τόσο ηλίθιοι είναι; αφού οι μεταφορές έχουν γίνει με top up από τη δική μου κάρτα. δε το βλέπουν αυτό; πρέπει να στείλω και το statement? Να φαίνονται όλες οι κινήσεις της κάρτας μου;

όχι, καμια σχέση με στοιχηματική. μια fintech είναι, καθόλου γωστή την ελλάδα όμως.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δεν μπορείς να βάλεις στο ψαχτήρι το όνομα της εταιρίας και να σου βγάλει συγκεντρωτικά μόνο τις κινήσεις προς αυτή?

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Μόλις τώρα, Nabuko είπε

Δεν μπορείς να βάλεις στο ψαχτήρι το όνομα της εταιρίας και να σου βγάλει συγκεντρωτικά μόνο τις κινήσεις προς αυτή?

μπορώ να το κάνω. αυτό ρωτάω. αν στείλω ένα statement φιλτραρισμένο θα το δεχτούν;

να τραβήξω γραμμή να κρύψω τα στοιχεία ή να τα πειράξω τελείως ώστε να μη φαίνονται άλλες συναλλαγές;

καλά ό,τι θέλουν κάνουν.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
14 λεπτά πριν, nikolakisTheGreat είπε

δε ζητάω να κάνω κάτι παράνομο. αλλά δε καταλαβαίνω από που κι ως που τα ζητάνε αυτά.

Είναι νόμιμο αυτό; έχουν το δικαίωμα να το ζητήσουν;

Δε καταλαβαίνω τι γίνεται. από τη μια έχουμε το GDPR που στην πράξη μας έχει κάνει τη ζωή δύσκολη και από την άλλη έχουμε αυτούς που ζητάνε άκυρα πράγματα. Τελικά τι γίνεται;

Επίσης εκτός τον άλλων θέλουν και το εισόδημα μου για να αποδείξω έτσι πως βρήκα τα χρήματα που μετέφερα σε αυτούς. Τους έστειλα ένα statement από ένα λογαριασμού μου που φαίνοταν κάτι εισερχόμενα εμβάσματα. το δεχτήκαν Αλλά θέλουν και τις κινήσεις που δείχνουν τις μεταφορές από εμένα σε αυτούς. Τόσο ηλίθιοι είναι; αφού οι μεταφορές έχουν γίνει με top up από τη δική μου κάρτα. δε το βλέπουν αυτό; πρέπει να στείλω και το statement? Να φαίνονται όλες οι κινήσεις της κάρτας μου;

όχι, καμια σχέση με στοιχηματική. μια fintech είναι, καθόλου γωστή την ελλάδα όμως.

Πολλες το ζητάνε όταν είναι μεγάλα τα ποσά.Αν δεν μπορείς να τα αποδείξεις τότε παγωνει ο λογαριασμός.Φοβουνται το ξέπλυμα χρηματων κλπ.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όλοι οι πάροχοι συστημάτων πληρωμών, όπως και τα τραπεζικά ιδρύματα, υποχρεούνται από την ΕΕ να εφαρμόζουν το KYC. Όπως οι ελληνικές τράπεζες σου ζητάνε διάφορα στοιχεία (εισόδημα, δ/νση κατοικίας κλπ, κλπ) , έτσι σου τα ζητάει και μια αλλοδαπή.

Ξέπλυμα, χρηματοδότηση τρομοκρατίας, φοροαποφυγή κτλ. Αν δεν σε ελέγξουν είναι οι ίδιοι υπόλογοι, όπως και μια τράπεζα. Οπότε για αυτό στα ζητάνε.

Edit: Α ναι, και για να είναι λιγάκι χρήσιμο ως προς την ερώτησή σου το post, έχω την αίσθηση ότι κανένα ίδρυμα δεν δέχεται "αλλοιωμένα" δικαιολογητικά, το οποίο και μου φαίνεται λογικό.

Επεξ/σία από panostza
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν δεν μπορείς να τυπώσεις statement με φιλτραρισμένες μόνο τις κινήσεις που αφορούν αυτούς, τότε μπορείς να τους στείλεις statement συνολικό από το οποίο θα έχεις κάνει blur ή redact τις κινήσεις που δεν τους ενδιαφέρει.

Δεν καταλαβαίνω που κωλύεσαι ακριβώς. Το δοκίμασες και σου αρνήθηκαν; ΦΥΣΙΚΑ και έχουν το δικαίωμα να ζητήσουν στοιχεία συναλλαγών σου που τους αφορούν και να σε ελέγξουν. Το λες και ο ίδιος, fintech με την οποία έρχεσαι σε συναλλαγή είναι. Οπότε προχώρα άφοβα, αλλά δώσε τους μόνο ότι ζητούν.

Επεξ/σία από Dante80
Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...

Με την περιήγησή σας στο insomnia.gr, αποδέχεστε τη χρήση cookies που ενισχύουν σημαντικά την εμπειρία χρήσης.