Προς το περιεχόμενο

BIG 4


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 194
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 30/3/2021 στις 2:56 ΜΜ, zenwalk23 είπε

Ελλαδα στο IT παιρνουν και ατομα χωρις πτυχιο απ οσο ξερω.

Είναι γνωστο αυτό καθότι αποτελούν γαλέρες. 

Και βασικά παίρνουν οτιδήποτε μπορούν να βρουν ( το πτυχίο δεν σε κάνει επαγγελματία απο μόνο του.) αφού δεν πάει κανείς εκεί :)

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω ακούσει γενικά για τα τρελά και πιεστικά ωράρια και οτι ξεζουμίζουν τους υπαλλήλους αλλά θεωρώ οτι άλλο να το κάνεις στην Ελλάδα για ψίχουλα και άλλο στο εξωτερικό που θα βάλεις και κανα φράγκο στην άκρη. Και εμένα στόχος μου είναι να πάω για το όνομα της εταιρίας αλλά φυσικά και τη γνώση και μετά να βρείς κάτι πολύ καλύτερο. Το θετικό με αυτές τις εταιρίες είναι οτι δίνουν ευκαιρίες σε νέα άτομα χωρίς εμπειρία και γνωριμίες οποτε προφανώς ας μην είμαστε και αχάριστοι. ;) 

Εγώ απλά ήθελα να ξέρω αν και έξω παίρνουν σχετικά εύκολα χωρις μεταπτυχιακό γιατι στην Ελλάδα παίρνουν το γνωρίζουμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, euakigr είπε

έχω ακούσει γενικά για τα τρελά και πιεστικά ωράρια και οτι ξεζουμίζουν τους υπαλλήλους αλλά θεωρώ οτι άλλο να το κάνεις στην Ελλάδα για ψίχουλα και άλλο στο εξωτερικό που θα βάλεις και κανα φράγκο στην άκρη. Και εμένα στόχος μου είναι να πάω για το όνομα της εταιρίας αλλά φυσικά και τη γνώση και μετά να βρείς κάτι πολύ καλύτερο. Το θετικό με αυτές τις εταιρίες είναι οτι δίνουν ευκαιρίες σε νέα άτομα χωρίς εμπειρία και γνωριμίες οποτε προφανώς ας μην είμαστε και αχάριστοι. ;) 

Εγώ απλά ήθελα να ξέρω αν και έξω παίρνουν σχετικά εύκολα χωρις μεταπτυχιακό γιατι στην Ελλάδα παίρνουν το γνωρίζουμε. 

Λυπαμαι πολυ για τον τροπο σκεψης σου, δυστυχως τον εχουν πολλοι και για αυτο η Ελλαδα ειναι Ελλαδισταν με μισθους πεινας που θα λεμε και ευχαριστω. Αγγλια, που ειμαι, ζεις με τον βασικο μισθο που ΟΝΤΩΣ τον παιρνει ο ανειδικευτος (που προ-κορονα εβρισκες δουλεια minimum wage σε δευτερολεπτα) και οχι ο αποφοιτος ΑΕΙ που πολλες φορες εχει και MSc. Ελλαδα μενεις με τους γονεις σου μεχρι τα 40 και λες και ευχαριστω αν εχεις μισθο 1000ε, και εισαι και τυχερος που εχεις και δουλεια.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, efib είπε

Λυπαμαι πολυ για τον τροπο σκεψης σου, δυστυχως τον εχουν πολλοι και για αυτο η Ελλαδα ειναι Ελλαδισταν με μισθους πεινας που θα λεμε και ευχαριστω. Αγγλια, που ειμαι, ζεις με τον βασικο μισθο που ΟΝΤΩΣ τον παιρνει ο ανειδικευτος (που προ-κορονα εβρισκες δουλεια minimum wage σε δευτερολεπτα) και οχι ο αποφοιτος ΑΕΙ που πολλες φορες εχει και MSc. Ελλαδα μενεις με τους γονεις σου μεχρι τα 40 και λες και ευχαριστω αν εχεις μισθο 1000ε, και εισαι και τυχερος που εχεις και δουλεια.

Άλλο ζεις άλλο επιβιώνεις. Ο κατώτατος μισθός και η ανειδίκευτη δουλειά δεν είναι σχεδιασμένη για να «ζει» κάποιος βασιζόμενος μόνο σε αυτήν. Η Αγγλία σίγουρα δεν αποτελεί εξαίρεση σε αυτό, και για το Λονδίνο φυσικά με το ζόρι και η επιβίωση με τον κατώτατο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, taketrance είπε

Άλλο ζεις άλλο επιβιώνεις. Ο κατώτατος μισθός και η ανειδίκευτη δουλειά δεν είναι σχεδιασμένη για να «ζει» κάποιος βασιζόμενος μόνο σε αυτήν. Η Αγγλία σίγουρα δεν αποτελεί εξαίρεση σε αυτό, και για το Λονδίνο φυσικά με το ζόρι και η επιβίωση με τον κατώτατο. 

Εκτος Λονδινου (αν και εχει extra pay): Ενοικιο στο Μαντσεστερ (Leeds/Liverpool ειναι πιο φθηνα και εχει δουλειες ΠΑΝΤΟΥ) 1 bedroom/studio 850 λιρες all in (ιντερνετ 150mbps, οχι το ιντερνετ του ελλαδισταν) σε πολυ καλη περιοχη και καινουργιο και οσο ειναι το council tax περιπου 100 λιρες (αναλογα το σπιτι) καρτα για τα μεσα 60 λιρες, payg voxi 10 λιρες, σουπερμαρκετ ΠΙΟ ΦΘΗΝΟ απο Ελλαδισταν γυρω στις 120 λιρες για 1 ατομο. Συνολο 1140 λιρες. Βασικος μισθος UK 8.92 λιρες/h (και ανεβαινει καθε χρονο, στην ελλαδα λεμε ευχαριστω αν δεν πεσει) = 1427λιρες/μηνα.

*Λονδινο θελει συγκατοικηση και 700 λιρες με συγκατοικο (οχι zone1, ισως zone 2-3) + πιο ακριβα μμμ, δεν θα το προτεινα για minimum wage*

Παμε τωρα να δουμε Ελλαδα. Ενοικιο εκτος Αθηνας 250ε για studio/1 bedroom, ΔΕΗ+νερο+κοινοχρηστα+internet 24αρι 60ε/μηνα minimum, Σουπερμαρκετ 150ε, κινητο 10ε, λεωφορεια ή βενζινη ας πουμε 30ε (που αποκλειεται βενζινη 30ε/μηνα) συνολο 500ε και ο βασικος ποσο ειναι; 550ε;

 Ναι, ο βασικος μισθος ειναι για να καλυπτεις τις βασικες σου αναγκες δεν ειναι για να τρως εξω καθε μερα, ουτε για να αγορασεις καινουργιο αμαξι. Αυτα ειναι τα ελαχιστα εξοδα που εχεις Αγγλια και τα ελαχιστα εξοδα που εχεις Ελλαδα για να καλυψεις τις βασικες σου αναγκες αξιοπρεπως, προφανως και αν τρως οσπρια καθε μερα τοτε θα εχεις σουπερμαρκετ ακομα λιγοτερο. Εχω βαρεθει να βλεπω τετοιες "συγκρισεις".. την φτωχεια που εχουμε εμεις δεν την εχουν αλλου στην EEA.

Επεξ/σία από efib
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, efib είπε

Εκτος Λονδινου (αν και εχει extra pay): Ενοικιο στο Μαντσεστερ (Leeds/Liverpool ειναι πιο φθηνα και εχει δουλειες ΠΑΝΤΟΥ) 1 bedroom/studio 850 λιρες all in (ιντερνετ 150mbps, οχι το ιντερνετ του ελλαδισταν) σε πολυ καλη περιοχη και καινουργιο και οσο ειναι το council tax περιπου 100 λιρες (αναλογα το σπιτι) καρτα για τα μεσα 60 λιρες, payg voxi 10 λιρες, σουπερμαρκετ ΠΙΟ ΦΘΗΝΟ απο Ελλαδισταν γυρω στις 140 λιρες για 1 ατομο. Συνολο 1160 λιρες. Βασικος μισθος UK 8.92 λιρες/h (και ανεβαινει καθε χρονο, στην ελλαδα λεμε ευχαριστω αν δεν πεσει) = 1427λιρες/μηνα.

*Λονδινο θελει συγκατοικηση και 700 λιρες με συγκατοικο (οχι zone1, ισως zone 2-3) + πιο ακριβα μμμ, δεν θα το προτεινα για minimum wage*

Παμε τωρα να δουμε Ελλαδα. Ενοικιο εκτος Αθηνας 250ε για studio/1 bedroom, ΔΕΗ+νερο+κοινοχρηστα+internet 24αρι 60ε/μηνα minimum, Σουπερμαρκετ 150ε, κινητο 10ε, λεωφορεια ή βενζινη ας πουμε 30ε (που αποκλειεται βενζινη 30ε/μηνα) συνολο 500ε και ο βασικος ποσο ειναι; 550ε;

 Ναι, ο βασικος μισθος ειναι για να καλυπτεις τις βασικες σου αναγκες δεν ειναι για να τρως εξω καθε μερα, ουτε για να αγορασεις καινουργιο αμαξι. Αυτα ειναι τα ελαχιστα εξοδα που εχεις Αγγλια και τα ελαχιστα εξοδα που εχεις Ελλαδα για να καλυψεις τις βασικες σου αναγκες αξιοπρεπως, προφανως και αν τρως οσπρια καθε μερα τοτε θα εχεις σουπερμαρκετ ακομα λιγοτερο. Εχω βαρεθει να βλεπω τετοιες "συγκρισεις".. την φτωχεια που εχουμε εμεις δεν την εχουν αλλου στην EEA.

Δεν βάζω την Ελλάδα στη σύγκριση, μιλάω γενικά. Ξέρουμε πως έχει η κατάσταση στην Ελλάδα. 

Το παράδειγμα που έδωσες είναι χαρακτηριστική περίπτωση επιβίωσης, αυτό ακριβώς που λέω. Τσίμα τσίμα να μετράς τους λογαριασμούς κάθε μήνα και να μην σε παίρνει να πιεις ένα ποτό παραπάνω το ΣΚ, να βγεις για ένα παραπάνω φαγητό η να κλείσεις ένα τριήμερο διακοπών. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θεωρω πως ειναι τοσο τσιμα-τσιμα, αλλα σιγουρα δεν θα κανεις και περιουσια (Αγγλια το εβαλα πιο large οπως πχ το σπιτι ή το σουπερμαρκετ). Και η μεγαλη διαφορα ειναι οτι εξωτερικο βασικο θα παρει οντως ο ανειδικευτος, εδω θα παρει ο αποφοιτος ΑΕΙ αν καταφερει να βρει δουλεια με ανεργια στα υψη. Τραγικη κατασταση στο Ελλαδισταν Καλυτερα να δουλεψω γκαρσονι στην Αγγλια παρα Ελλαδα στο αντικειμενο μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια γιατι τετοια φασαρια και φαγωμάρα. Καθεστε και ερχεστε σε αντιπαραθεση για τις BIG4 λες και ειναι ο παραδεισος και η γη της επαγγελίας.

Tι να κανουμε. Η Ελλαδα εχει 11 εκατ πληθυσμο, εχουν φυγει κοντα 2 εκατ ΕΛληνες στο Εξωτερικο ( προς τιμήν τους τα παιδια) και θα φυγουν και άλλοι τόσοι όπως φαίνεται το πράγμα μιας και τα πράγματα στη χώρα πάνε από το κακό στο χειρότερο. 

Αυτό που δεν μπορείτε να συνειδητοποιήσετε μερικοί είναι ότι ΔΕΝ έχουν όλοι βίσμα στην Ελλάδα και για την ακρίβεια οι περισσότεροι δεν έχουν κάποιο μέσον να τους βοηθήσει. Έτσι αναγκαστικά μερικά παιδιά από τη στιγμή που δεν έχουν κάποιον να τους βοηθήσει , πάνε και εργάζονται σε κάποιες δουλειές που δεν είναι καλά. Και εδώ που τα λεμε στον Ιδιωτικο τομέα του 2021 στην Ελλάδα καμία δουλειά δεν είναι καλά. Ακόμα και οι διάφορες πολυεθνικές που έρχονται στη χώρα, ψάχνουν φτηνό εργατικό δυναμικό όπως κάνουν και οι BIG4. Γι αυτό είμαστε Μπανανία και η πλειοψηφία των ανθρώπων στην Ελλάδα θέλουν να φύγουν στο Εξωτερικό.

Εδώ νομίζουν ότι τα ρουσφέτια στην Ελλάδα του 2021, μετά από τόσα μνημόνια ΤΕΛΕΙΩΣΑΝ αλλά αυτά όχι μόνο έμειναν αλλά πολλαπλασιάστηκαν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά κανείς δεν κατηγορεί τις BIG 4 γιατί πραγματικά δίνει δουλειά σε άτομα χωρίς βύσμα όπως είμαι και εγώ και τουλάχιστον μαθαίνεις κάποια πράγματα για να διεκδικήσεις αργότερα μια καλύτερη θέση. Δυστυχώς στην Μπανανία που λέτε κ εσείς έτσι έχει η κατάσταση για όλα τα νέα παιδιά που έχουν αποφοιτήσει και ψάχνουν για μια προϋπηρεσία και μια αρχή. Κι εγω προσωπικά έψαξα πολλούς Μήνες για να βρω τη δουλειά στην οποία βρίσκομαι τώρα.

Εγώ είμαι πολυυυυ υπερ της μετανάστευσης στο εξωτερικό γιατί η κατάσταση εδώ δεν παλεύεται και νομίζω πως σε οποιαδήποτε άλλη χώρα αν ζείς θα μπορείς με τον βασικό έστω μισθό και ειδικά αν πας με δικό σου άτομο να κάνεις μια αξιοπρεπή ζωή. Δεν πας έξω γιατί νομίζεις οτι θα βγάλεις εκατομμύρια αλλά για να έχεις μια Α ποιότητα ζωής, εργασίας , οικονομικής κατάστασης κτλ.. Και πράγματι χίλιες φορές γκαρσόνι έξω αλλά με άλλους μισθούς (και ειδικά προ κοβιντ) παρά Ελλάδα και 500 ευρώ για να ζήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/4/2021 στις 7:14 ΜΜ, efib είπε

*Λονδινο θελει συγκατοικηση και 700 λιρες με συγκατοικο (οχι zone1, ισως zone 2-3) + πιο ακριβα μμμ, δεν θα το προτεινα για minimum wage*

Παμε τωρα να δουμε Ελλαδα. Ενοικιο εκτος Αθηνας 250ε για studio/1 bedroom, ΔΕΗ+νερο+κοινοχρηστα+internet 24αρι 60ε/μηνα minimum, Σουπερμαρκετ 150ε, κινητο 10ε, λεωφορεια ή βενζινη ας πουμε 30ε (που αποκλειεται βενζινη 30ε/μηνα) συνολο 500ε και ο βασικος ποσο ειναι; 550ε;

Εχω ζησει με (σχεδον) τον κατωτατο Λονδινο και ειναι η απολυτη μιζερια! Υπολογιζε 800-900 λιρες το μηνα για ενοικιο και μεταφορικα και βαλε τι μενει. Τα ψιλα θα μετρας να πιεις δευτερη μπυρα το Σαββατο...

Η συγκριση σου ειναι ατοπη, συγκρινεις τις δυο πρωτευουσες στην μια μεν συζεις σε κοινοβιο στην αλλη εχεις δικο σου σπιτι! Και Αθηνα με 2 η 3 συγκατοικους κανεις την αναλογη ζωη που θα κανεις Λονδινο με τον κατωτατο, ισως και λιγο καλυτερη.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκρινω Manchester με επαρχια να μενεις μονος σου και στις δυο περιπτωσεις. Δεν εκανα συγκριση το Λονδινο, απλως εβαλα το ενοικιο με συγκατοικους για να υπαρχει μια ιδεα και λεω οτι δεν το προτεινω για minimum. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, efib είπε

Συγκρινω Manchester με επαρχια να μενεις μονος σου και στις δυο περιπτωσεις. Δεν εκανα συγκριση το Λονδινο, απλως εβαλα το ενοικιο με συγκατοικους για να υπαρχει μια ιδεα και λεω οτι δεν το προτεινω για minimum. 

Ξαναδιαβασα τι ειπες και εχεις ενα δικιο. Εκτος Λονδινου με τον κατωτατο εχεις αρκετα πιο καλη ζωη απο οτι εκτος Αθηνας με τον κατωτατο. Λονδινο και Αθημα με τον κατωτατο, πολυ μιζερα και μονο για λιγο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακολουθω το thread και το μοναδικο σχολιο που εχω να κανω ειναι το εξης...

Καποιος θα μπει σε Big 4 στην Ελλαδα (ειτε με βυσμα ειτε χωρις, αυτο δε μας ενδιαφερει στην προκειμενη περιπτωση) και θα ειναι 12 και βαλε ωρες μπροστα απο το λαπτοπ καθημερινα και Σαββατοκυριακα με ενα μισθο της ταξης των 700 ευρω περιπου.
Υπερωριες πληρωμενες σε σπανιες περιπτωσεις, ξερω παραδειγματα που τους ζητανε να δηλωσουν οτι δουλεψαν 10 ωρες υπερωριες εξτρα αντι για τις 30 πχ που ειναι οι πραγματικες.
Φυσικα για να προσληφθει απο Big 4 εταιρεια στην Ελλαδα ειναι απαραιτητο το πτυχιο και το MSc κατα 99%.

Χωρις να θελω να βαλω στην εξισωση καθολου το τι συμβαινει στο εξωτερικο και να συγκρινω, πειτε μου αν τα παραπανω ειναι απο την φαντασια μου ή ειναι δυστυχως η πραγματικοτητα που επικρατει στην Ελλαδα.
Θεωρειτε πως ειναι υγιες ενα τετοιο μοντελο;
Νεοι ανθρωποι με σπουδες κλπ κλπ να ζουν μεχρι τα 35-40 με τους γονεις ή να τα βγαζουν ισα ισα περα αν μενουν μονοι τους;

Δυστυχως το προβλημα ειναι πως στην Ελλαδα δε μπορεις να εχεις μια φυσιολογικη ζωη, να κανεις ενα σχεδιασμο για το μελλον σου, να κανεις ονειρα, να μεινεις μονος, να κανεις μια σοβαρη αποταμιευση, να κανεις καριερα, να κανεις μια επενδυση, ενα ταξιδι, κατι... Ταυτοχρονα εχεις να παλεψεις με τα τερατα της κλασσικης γνωστης σε ολους μας ελληνικης γραφειοκρατιας.
Ε θελει και πολυ μετα για να παρει την αποφαση καποιος να φυγει;

  • Like 1
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για την ακρίβεια οι Β4 και γενικά τα λογιστικά είναι από τους λίγους κλάδους που μπορείς να μπεις χωρίς MSc

Στις Β4 ειδικά οι πιο πολλοί ξεκινούν TAX-Audit μετά το Πτυχιο(+Στρατό για εμάς), οπού σαν Junior ξεκινάς με γύρω στα 700 καθαρά αλλα ανεβαίνει αρκετά εύκολα.. Αν έχεις και Μεταπτυχιακό μπορείς να μπεις και σε καλύτερη θέση τυπου Analyst - Consultant.

Γύρω στα 3-4 έτη συνήθως γίνεσαι Senior όπου εκεί νομίζω χτυπάς πάνω απο 1000 καθαρά. Συμφοιτητής μου που ήταν πολύ καλός και έσκιζε και στο ACA στα 2.5 χρόνια τον έκαναν Senior με 1.300 καθαρά, αλλά απο την αρχη έμενε μόνος χωρις καμια βοηθεια απο οικογένεια.

Θεωρώ οτι για Ελλάδα υπάρχουν και πολύ χειρότερα. Τωρα για εξωτερικό πέρα από τον καλύτερο μισθό δεν νομιζω να υπάρχει διαφορά στον όγκο δουλειάς. Το busy season ειναι τσο και λο παγκοσμιως. Οσοι αλλοι γνωρίζω παντως υπερωρίες πληρώνονται. 

 

Επεξ/σία από Pankar95
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...