Προς το περιεχόμενο

BIG 4


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αμα φτασαμε να λεμε οτι τα 650 καθαρα για αποφοιτο πανεπιστημιου ειναι καλα λεφτα, καλυτερα να το κλεισουμε το μαγαζι..Μετα αναρωτιομαστε γιατι ειμαστε η νουμερο ενα χωρα σε ποσοστο ατομων που μενουν με τους γονεις τους μετα τα 30. Ειναι δυνατον με 650 καθαρα να μπορει καποιος να νοικιασει δικο του σπιτι?

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 194
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, shikabalas είπε

Αμα φτασαμε να λεμε οτι τα 650 καθαρα για αποφοιτο πανεπιστημιου ειναι καλα λεφτα, καλυτερα να το κλεισουμε το μαγαζι..Μετα αναρωτιομαστε γιατι ειμαστε η νουμερο ενα χωρα σε ποσοστο ατομων που μενουν με τους γονεις τους μετα τα 30. Ειναι δυνατον με 650 καθαρα να μπορει καποιος να νοικιασει δικο του σπιτι?

Όπως έχω γράψει και παλαιότερα ακούγαμε στην αρχή της κρίσης για τη γενιά των 700 ευρώ και τρίβαμε τα μάτια μας.

Πλέον τα 700 κατέληξαν πολυτέλεια, ανιδείκευτος και πτυχιούχος εξισώθηκαν και ο όποιος έλεγχος υπήρχε εξαφανίστηκε.

Με την εκτόξευση της ανεργίας των νέων πολλοί είναι διατεθημένοι όπως πλήρωσαν για σπουδές (πτυχία ή μεταπτυχιακά) να πληρώσουν αν χρειαστεί ακόμα και για την προϋπηρεσία τους.

Από την άλλη όσοι βρίσκονται σε ανάγκη θα δουλέψουν με τρεις και εξήντα γιατί τα έξοδα τρέχουν και δεν μπορείς να περιμένεις επ΄αόριστον ένα σοβαρό μισθό (όπως λέει ο λαός...ο πνιγμένος από τα μαλλιά πιάνεται) και δεν τους αδικώ (όποιος είν' έξω απ' το χορό πολλά τραγούδια ξέρει).

Για όλα τα παραπάνω ο κανιβαλισμός καλά κρατεί...

ΥΓ. Εννοείται οτι με βασικό μισθό σήμερα δεν μπορείς να μείνεις μόνος σου (εκτός αν είσαι σκηνίτης).

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, shikabalas είπε

Αμα φτασαμε να λεμε οτι τα 650 καθαρα για αποφοιτο πανεπιστημιου ειναι καλα λεφτα, καλυτερα να το κλεισουμε το μαγαζι..Μετα αναρωτιομαστε γιατι ειμαστε η νουμερο ενα χωρα σε ποσοστο ατομων που μενουν με τους γονεις τους μετα τα 30. Ειναι δυνατον με 650 καθαρα να μπορει καποιος να νοικιασει δικο του σπιτι?

Αν τα σπίτια με δυο υπνοδωμάτια νοικιάζονταν στα 200 ευρώ τότε μαζί με κοπέλα που βγάζει άλλα 650 κάτι θα μπορούσε να γίνει, όχι όμως όταν τέτοια σπίτια νοικιάζονται 450 με 700+ ευρώ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/4/2021 στις 5:08 ΜΜ, osphie93 είπε

Γειά σας κι απο μένα, θέλω να παραθέσω τη δική μου εμπειρία καθώς έχω συμπληρώσει σχεδόν 3 χρόνια μέσα στις BIG4. Ίσως βοηθήσει κάποιους νεότερους συναδέλφους.

Νομίζω πως το πρώτο πράγμα που αξίζει κανείς να αναρωτηθεί πριν στείλει το βιογραφικό του, είναι πως σκέφτεται τον εαυτό του σε 5 χρόνια...

Αν η απάντηση είναι πως θέλεις να είσαι senior στέλεχος στην οικονομική διεύθυνση μίας πολυεθνικής, τότε welcome on board, είναι ο πιο σύντομος τρόπος να το πετύχεις... Στη θητεία σου μέσα στις ελεγκτικές θα μάθεις όλα οσα θα σου είναι σημαντικά για το μέλλον, θα μάθεις να δουλεύεις μεθοδικά και γρήγορα και θα είσαι ένα περιζήτο στέλεχος, καθώς η λογική που επικραττεί στους μελλοντικούς εργοδότες σου είναι πως "Αν άντεξε εκει μέσα, θα αντέξει παντού".  

Κακά τα ψέματα, αν έχεις υψηλούς επαγγελματικούς στόχους και φιλοδοξίες, δε νομίζω πως σε ενοχλεί η ιδέα του 10ωρου εργασίας, σαν στέλεχος οπουδήποτε, δεν θα έχεις 8ωρο ωράριο εργασίας. Οι ευθύνες θα είναι πολλές απο day 1...

Τώρα όσον αφορά τη δουλειά, ισχύει ότι ακούγεται, η δουλειά είναι πολύ, το ΣΚ είναι σπάνιο φαινόμενο και όπως αναφέρθηκε και προηγουμένως εξαρτάται απο την ομάδα και την περίοδο. 

Έχει να κάνει με τον καθένα μας αλλά εμένα ποτέ δε με ενόχλησε η πολύ δουλειά. Κυρίως γιατί υπάρχει για όλους. Δεν θα δεις εύκολα τον τύπο που κάθεται και σε φορτώνει με τη χαμαλοδουλειά ή με όσα βαριέται να κάνει ή τη συνάδελφο που θα κουτσομπολέυει και εσύ θα πήζεις. Υπάρχουν σαφώς χωρισμένες αρμοδιότητες για το κάθε grade, όλοι έχουν περάσει απο εκεί που είσαι & όλοι δουλεύουν πολύ, όχι μόνο το κορόιδο... Ακόμη, τα πράγματα είναι πολύ πιο αξιοκρατικά απ ότι έξω, Οι αυξήσεις είναι ετήσιες και εφόσον δουλεύεις σωστά και μεθοδικά, κανείς δε θα σου τις στερήσει. Γενικά το επίπεδο επαγγελματιών και ανθρώπων, είναι πολύ υψηλότερο απο τη μέση επιχείρηση στο industry.  

Αρχικά να ενημερώσω πως οι μισθοί είναι της τάξεως των 850 ευρώ μεικτά σε entry level, αν είσαι απο πρακτική πανεπιστημίου και παραμείνεις μπορεί να πάρεις και 800 μεικτά...Το μόνο σίγουρο είναι ότι το ωράριο εργασίας είναι εκ προοιμίου 9ωρο, οπότε μιλάμε για δουλειά άνω των 9 ωρών με το καλημέρα σας.

Μετά απο 3 χρόνια δεν θα πιστεύεις, πόσα θα έχεις μάθει, πόσες εμπειρίες θα έχεις κερδίσει, με πόσο κόσμο θα έχεις συνεργαστεί, πόσους γνωστούς θα έχεις σε μεγάλες εταιρίες και δε θα μπορείς να συνειδητοποιήσεις ότι όπου κι αν στείλεις βιογραφικό θα σε καλούν.

Αναφορικά με τα χρήματα, και συμπληρώνοντας περίπου 2 χρόνια θα είσαι καλύτερα οικονομικά & αν δεν είσαι πας σε άλλη ελεγκτική και ζητάς αυτό που σε ικανοποιεί μισθοολογικά (σε λογικά πλαίσια πάντα).

Στα 3 χρόνια περίπου, ένας συνάδελφος που έχει δουλεψει σωστά, έχει καλό feedback θα κινείται στα 1300 μεικτά πάνω κάτω (και ακόμα περισσότερα αν αλλάξει και audit firm ενδιάμεσα).

Σε αυτό το σημείο αν δεν είχες μπει στην ελεγκτική, θα δούλευες για τα ίδια χρήματα αυτά τα χρόνια, καθώς φίλη που δουλευει στο HR εισηγμένης, δεν έχει πάρει ούτε ευρώ παραπάνω την τελευταία 5ετία.

Στα 4-5 χρόνια θα έρθει μία καλή πρόταση απο μια μεγάλη εταιρεία, είτε πελάτη, είτε άλλη η οποία θα έχει και ωράριο, και καλές συνθήκες εργασίας trust me! 

Όλα έχουν να κάνουν με το τι ακριβώς θες. Και το λογιστήριο μίας εταιρείας χρειάζεται άτομα, και το HR και οτιδήποτε άλλο. Αν η επαγγελματική ανέλιξη & οικονομική εξέλιξη δεν είναι το ζητούμενό σου δεν υπάρχει λόγος να μπεις σε τέτοιες εταιρίες... 

Όπως επίσης και αν δεν έχεις πρόβλημα να φύγεις στο εξωτερικό....φύγε χθες! Η παραπάνω άποψη είναι απο κάποια που φοβήθηκε να φύγει... σκεπτόμενη ότι που αλλού σαν την Ελλάδα μας???!!! 

Επιτέλους και μία εμπεριστατωμένη άποψη. Να ' σαι καλά, ακούσαμε και μια άποψη εκ των έσω. Κι εγώ κάπως έτσι θα το  είχα στο μυαλό μου. Να κάνω δηλαδή υπομονή 2-3 χρόνια (αν με παίρνανε δηλαδή ποτέ σε BIG 4) να μαζέψω όση γνώση και εμπειρία μπορώ, και έπειτα να ψάξω κάτι με καλύτερες συνθήκες και χρηματικές απολαβές. Νομίζω οι περισσότεροι αυτό κάνουν. Και μπορεί όλοι να κράζουν αυτές τις εταιρείες αλλά δίνουν ευκαιρίες σε νέα άτομα και τα εκπαιδεύουν οπότε ας εκτιμήσουμε τουλάχιστον αυτό. Σίγουρα για Ελλάδα ενδέχεται να μην αξίζουν τα χρήματα για τις ώρες που ξοδεύεις εκεί. Αλλά κάπου έξω με άλλους μισθούς και άλλες ευκαιρίες εργασίας στο μέλλον νομίζω θα ήταν ένα καλό σχολείο. Αν επιτρέπεται, σε ποια απο τις 4 εργαζόσουν; Και ποιά θεωρείς οτι είναι καλύτερη. Ξέρω οτι λίγο πολύ έχουν και οι 4 την ίδια φιλοσοφία αλλά θα ήθελα να ακούσω την άποψη σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, euakigr είπε

Επιτέλους και μία εμπεριστατωμένη άποψη. Να ' σαι καλά, ακούσαμε και μια άποψη εκ των έσω. Κι εγώ κάπως έτσι θα το  είχα στο μυαλό μου. Να κάνω δηλαδή υπομονή 2-3 χρόνια (αν με παίρνανε δηλαδή ποτέ σε BIG 4) να μαζέψω όση γνώση και εμπειρία μπορώ, και έπειτα να ψάξω κάτι με καλύτερες συνθήκες και χρηματικές απολαβές. Νομίζω οι περισσότεροι αυτό κάνουν. Και μπορεί όλοι να κράζουν αυτές τις εταιρείες αλλά δίνουν ευκαιρίες σε νέα άτομα και τα εκπαιδεύουν οπότε ας εκτιμήσουμε τουλάχιστον αυτό. Σίγουρα για Ελλάδα ενδέχεται να μην αξίζουν τα χρήματα για τις ώρες που ξοδεύεις εκεί. Αλλά κάπου έξω με άλλους μισθούς και άλλες ευκαιρίες εργασίας στο μέλλον νομίζω θα ήταν ένα καλό σχολείο. Αν επιτρέπεται, σε ποια απο τις 4 εργαζόσουν; Και ποιά θεωρείς οτι είναι καλύτερη. Ξέρω οτι λίγο πολύ έχουν και οι 4 την ίδια φιλοσοφία αλλά θα ήθελα να ακούσω την άποψη σου!

Κάνε αίτηση σε όλες και αν σε δεχτούν σε πάνω από μια τότε ζύγισε τις προτάσεις. Αν εχεις κάποιον που να δουλεύει εκεί και να σε κάνει refer ακόμα καλύτερα γιατί θα αυξηθούν κατά πολύ οι πιθανοτητες σου. 
 

Δεν υπάρχει μια που να πεις ότι είναι «η καλύτερη», γενικά εξαρτάται από το τμήμα και την ομάδα που θα πας. Π.χ η Deloitte έχει το καλύτερο όνομα στο consulting, η KPMG στο Corporate Finance, η PwC στο audit και στο Strategy (που δεν το έχει στην Ελλάδα), η ΕΥ είναι καλή στα financial services γενικά. Αυτά αλλάζουν επίσης από χώρα σε χώρα αλλά οι διάφορες μεταξύ τους δεν είναι χαώδεις. Ειδικά αν μιλάμε για το πιο κλασικό που είναι το audit, τα ίδια πράγματα θα μάθεις και την ίδια βαρύτητα θα έχει το βιογραφικο σου λίγο πολύ σε οποία και να πας, ειδικά στην Ελλάδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Επειδη η συζητηση γενικα εχει γινει για audit εδω μεσα (λογικο μιας και ειναι ο τομεας που προσλαμβανουν τον περισσοτερο κοσμο νομιζω), μπορει καποιος να μου πει για τους αλλους τομεις τι παιζει και ειδικοτερα για Transaction Services (Valuation, Modelling κτλ) απο μισθους, ωρες κτλ.? Οχι για junior θεσεις αλλα με μικρη εμπειρια 1-2 χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, shikabalas είπε

Επειδη η συζητηση γενικα εχει γινει για audit εδω μεσα (λογικο μιας και ειναι ο τομεας που προσλαμβανουν τον περισσοτερο κοσμο νομιζω), μπορει καποιος να μου πει για τους αλλους τομεις τι παιζει και ειδικοτερα για Transaction Services (Valuation, Modelling κτλ) απο μισθους, ωρες κτλ.? Οχι για junior θεσεις αλλα με μικρη εμπειρια 1-2 χρονια.

Αγαπητέ συμφορουμίτη, με 1-2 χρόνια εμπειρία, junior σε θεωρούν. Θα μπεις με rank assistant ουσιαστικά. Δεν έχει μεγαλή διαφορά το audit από τα υπόλοιπα (Tax, Consulting, Transaction Services). Δεν χάνει τίποτα και να μην πας σε big4 πάντως :)

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα ,

Αν και είμαι μόλις λίγους μήνες σε εταιρεία Big 4 παραθέτω την εμπειρία μου.

Προφίλ μου: μεταπτυχιακό Αγγλία προϋπηρεσία 1 χρόνου και 2 μήνες στο εξωτερικό πριν με πάρει η ελληνική Big 4.

 

Είχα αφήσει το βιογραφικό μου και με κάλεσαν για συνέντευξη. Η πρόταση που μου έγινε ήταν να μπω ως ιντερν με 6μηνη ορισμένου χρόνου 643 καθαρά (μετά από διαπραγμάτευση (!), ήθελαν να μου δώσουν βασικό. Η λογική διαπραγμάτευσης ήταν ότι θα αξιολογηθω στους 6 μήνες για να μου δώσουν σύμβαση αορίστου.

 

Λέω οκ θα το πάρω το ρίσκο..  το πολύ πολύ 6 μήνες σε big 4 δεν εβλαψαν το cv κανενός.

 

Αρχικά τα πράγματα ήταν φυσιολογικά, αρκετός φόρτος εργασίας αλλά διαχειρισιμος. Οι συνάδελφοι επίσης εξαιρετικοί και συνεργασιμοι. 

 

Ωστόσο όλος ο εφιάλτης ξεκινάει όταν σκάει η πολύ δουλειά.  Προσωπικά άμα με αφήσεις σήμερα έχω να βγάλω σερί κάνα 15ρι 8ωρα για να βγάλω ότι υπάρχει.

 

Οι ώρες meeting ατελείωτες που σημαίνει πολύ λιγότερος χρόνος για να βγάλεις την πραγματική δουλειά.

 

Αυτό σημαίνει ότι πρακτικά να βγάλεις αυτά που πρέπει βάσει deadline είναι ακατόρθωτο και αν δε γίνει ΦΤΑΙΣ. Όταν ένας συνάδελφος σε μια κλήση ανέφερε ότι δε προλαβαίνουμε η απάντηση ήταν "εγώ θα κρίνω τι προλαβαίνουμε και τι όχι." Γενικά καταλαβαίνω ότι αν κάποιος δεν έχει θέμα να δουλεύει 10 ώρες την ημέρα. Σε αυτή τη περίπτωση είναι το μέρος για σένα. 

 

Ωστόσο όλο αυτό είναι ατελείωτο και γίνεται ένα με τη ζωή σου για 643 ευρώ ρε φίλε.

 

Δηλαδή γυρνάω από εξωτερικό μετά από 3 χρόνια. Και η απάντηση της χώρας είναι σε μια από τις μεγαλύτερες εταιρείες να σου λένε δούλεψε ατελείωτα πάρε 643 ευρώ και πες και ευχαριστώ.

 

Όπως καταλαβαίνετε ήδη ψάχνω δουλειά εξωτερικό να φύγω από αυτή τη χώρα για μια 2η και τελευταία φορά.

 

Greece you failed us twice (or maybe more)

Επεξ/σία από redcha0s7
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με σεβασμο αλλα δεν εχει καμια σχεση η Ελλαδα και γενικα η χωρα με αυτο που ανεφερεις.

Σε ολες τις χωρες οταν εισαι σε συμβουλευτικη τετοιου τυπου δεν υπαρχει ωραριο αλλα δουλευεις μεχρι να βγει η δουλεια. Στο λεω καλοπροαιρετα οτι μην περιμενεις πως θα πας π.χ. στην PWC, Deloitte κλπ. στο UK, Γερμανια, Ελβετια , δε ξερω που , και θα ειναι η φαση 8ωρο.

Επεξ/σία από epp
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, epp είπε

Με σεβασμο αλλα δεν εχει καμια σχεση η Ελλαδα και γενικα η χωρα με αυτο που ανεφερεις.

Σε ολες τις χωρες οταν εισαι σε συμβουλευτικη τετοιου τυπου δεν υπαρχει ωραριο αλλα δουλευεις μεχρι να βγει η δουλεια. Στο λεω καλοπροαιρετα οτι μην περιμενεις πως θα πας π.χ. στην PWC, Deloitte κλπ. στο UK, Γερμανια, Ελβετια , δε ξερω που , και θα ειναι η φαση 8ωρο.

Υπάρχει νομικό πλαίσιο για τις συμβουλευτικές και εργάζονται τόσες ώρες; 150 ώρες υπερωρίας ετησίως είναι το όριο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Μακιαβέλλι είπε

Υπάρχει νομικό πλαίσιο για τις συμβουλευτικές και εργάζονται τόσες ώρες; 150 ώρες υπερωρίας ετησίως είναι το όριο. 

Δεν τις γραφουν οι εργαζομενοι, book στο προτζεκτ οτι δουλεψαν π.χ. 9ωρο αντι για 11 κλπ. Απο εξωτερικο αυτο σε τετοια εταιρια, αρα υποθετω και στην Ελλαδα καπως ετσι ειναι. Οπως ειπα δεν εχει να κανει με την χωρα.

Επεξ/σία από epp
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/10/2021 στις 12:55 ΜΜ, epp είπε

Δεν τις γραφουν οι εργαζομενοι, book στο προτζεκτ οτι δουλεψαν π.χ. 9ωρο αντι για 11 κλπ. Απο εξωτερικο αυτο σε τετοια εταιρια, αρα υποθετω και στην Ελλαδα καπως ετσι ειναι. Οπως ειπα δεν εχει να κανει με την χωρα.

Υπάρχει γενικά η λογική της σύμβασης έργου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/4/2021 στις 3:19 ΜΜ, agnostos13 είπε

Όπως έχω γράψει και παλαιότερα ακούγαμε στην αρχή της κρίσης για τη γενιά των 700 ευρώ και τρίβαμε τα μάτια μας.

Πλέον τα 700 κατέληξαν πολυτέλεια, ανιδείκευτος και πτυχιούχος εξισώθηκαν και ο όποιος έλεγχος υπήρχε εξαφανίστηκε.

Με την εκτόξευση της ανεργίας των νέων πολλοί είναι διατεθημένοι όπως πλήρωσαν για σπουδές (πτυχία ή μεταπτυχιακά) να πληρώσουν αν χρειαστεί ακόμα και για την προϋπηρεσία τους.

Από την άλλη όσοι βρίσκονται σε ανάγκη θα δουλέψουν με τρεις και εξήντα γιατί τα έξοδα τρέχουν και δεν μπορείς να περιμένεις επ΄αόριστον ένα σοβαρό μισθό (όπως λέει ο λαός...ο πνιγμένος από τα μαλλιά πιάνεται) και δεν τους αδικώ (όποιος είν' έξω απ' το χορό πολλά τραγούδια ξέρει).

Για όλα τα παραπάνω ο κανιβαλισμός καλά κρατεί...

ΥΓ. Εννοείται οτι με βασικό μισθό σήμερα δεν μπορείς να μείνεις μόνος σου (εκτός αν είσαι σκηνίτης).

Άκου και το καλύτερο να γελάσεις

Υπάρχει ένα πρόγραμμα που λέγεται erasmsus+, που παίρνουν πτυχιούχους, τους στέλνουν σε όποια χώρα διαλέξουν πχ Γερμανία, και τους βάζουν να δουλέψουν στην επιχείρηση που θα τους διαλέξει.

Αυτό το πρόγραμμα ειναι κάνα 6μηνο, η επιχείρηση δεν σε πληρώνει ούτε σεντ, και σου δίνουν λεφτά απο το πρόγραμμα, κάνα 700ρι (και αν) το μήνα. Και δουλευε εσύ σα τον σκύλο και περιμενε μετά να σε κρατήσει η κάθε επιχείρηση... Εννοείται ότι πιο πολλά λεφτά θα ξοδέψεις εκεί παρά θα βγάλεις!!! Αυτό είναι η απόλυτη ξεφτίλα!!!

Καμία σχέση με το κανονικό erasmus!!! 

Επεξ/σία από Land-decked
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, taketrance είπε

Ξέρει κανείς με σιγουριά τι μισθοί παίζουν σε Big 4 στην Ελλάδα από μάνατζερ και πάνω, κατά προτίμηση στο consulting?

Σε 1 από τις 4, για την οποία έχω εικόνα στο consulting, ο manager είναι στο εύρος 2800-3300 μικτά + αυτοκίνητο. Senior manager "γύρω στα 4", όπως μου είχαν πει. Από εκεί και πάνω δεν ξέρω, αλλά μιλάμε για ρόλους που προφανώς ανεβαίνουν τα ποσά και υπάρχει και μεγαλύτερη ευελιξία στη διαπραγμάτευση.

Επεξ/σία από mernides
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...