Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα κατά το update Bios σε μητρική. Brickάρε το pc


aldon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Έχω την Asus x470-pro και μέσω του ai suite 3 έβγαλε ειδοποίηση για νέο bios. Το κατέβασα και ξεκίνησα την διαδικασία. Έκανε restart το pc αλά δεν ξανάνοιξε ποτέ. Έδειχνε για 10 λεπτά που το άφησα μόνο μαύρη οθόνη. Έκλεισα το pc και το ξανάνοιξα και πλέον δεν κάνει τίποτα. Δεν ανάβουν οι οθόνες , δεν φορτώνει το bios , ούτε ανάβει το πληκτρολόγιο. 
 

Καμια βοήθεια ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

31 λεπτά πριν, aldon είπε

Καλησπέρα. Έχω την Asus x470-pro και μέσω του ai suite 3 έβγαλε ειδοποίηση για νέο bios. Το κατέβασα και ξεκίνησα την διαδικασία. Έκανε restart το pc αλά δεν ξανάνοιξε ποτέ. Έδειχνε για 10 λεπτά που το άφησα μόνο μαύρη οθόνη. Έκλεισα το pc και το ξανάνοιξα και πλέον δεν κάνει τίποτα. Δεν ανάβουν οι οθόνες , δεν φορτώνει το bios , ούτε ανάβει το πληκτρολόγιο. 
 

Καμια βοήθεια ;

Αυτό είναι το μεγάλο ρίσκο με τα update στο BIOS. Υπάρχει περίπτωση να μείνεις στην μέση. Λυπάμαι που το λέω, αλλά μάλλον σου κράσαρε το σύστημα στην μέση του update και δεν υπάρχει τρόπος να επανέλθεις πλέον. 

Υπήρχε λόγος να κάνεις update; Τώρα κάνε ένα clear Cmos να γυρίσουν όλα στα default και προσπάθησε να ξαναβάλεις λειτουργικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβγαλα την μπαταρία, έκανα και το clear cmos με το τσάμπερακι αλλά τίποτα. Δεν ενεργοποείται καν ο επεξεργαστής βλέπω. Μόνο οι ανεμιστήρες στο κουτί γυρίζουν. 
 

τι άλλο μπορώ να κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις πολλά πλέον. Ας μιλήσει και κάποιος πιό έμπειρος, αλλά πιθανότατα να χρειάζεσαι μητρική αν το BIOS καταστράφηκε. Ελπίζω να μην είναι έτσι, αλλά από τα όσα γνωρίζω μόνο με αντικατάσταση του BIOS chip φτιάχνει πλέον, που δεν ξέρω πώς μπορεί να γίνει. Πιάσ' τ' αυγό και κούρεφ' το....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Είναι στην εγγύηση;

Είναι ναι. Θα πάρω αύριο τηλέφωνο όπως και να έχει. Στο κατάστημα που την αγόρασα ή στην asus hellas (δεν ξέρω αν υπάρχει βέβαια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς η asus στην prime σειρά έχει κόψει την δυνατότητα bios flashback (υπάρχει μόνο στις rog). Θα χρειαστεί eeprom flasher τώρα για να νιώσει, οπότε χρειάζεσαι κάποιον τεχνικό. Θα το ξαναγράψω για νιοστή φορά, ποτέ bios update μέσα από τα windows και πριν το update reset to optimized defaults και καρά stable να είναι το σύστημα. Ζωή σε λόγου μας.😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ilos είπε

Δυστυχώς η asus στην prime σειρά έχει κόψει την δυνατότητα bios flashback (υπάρχει μόνο στις rog). Θα χρειαστεί eeprom flasher τώρα για να νιώσει, οπότε χρειάζεσαι κάποιον τεχνικό. Θα το ξαναγράψω για νιοστή φορά, ποτέ bios update μέσα από τα windows και πριν το update reset to optimized defaults και καρά stable να είναι το σύστημα. Ζωή σε λόγου μας.😁

Και ήταν καλή μητρική. Άρα την κλαίω και βλέπω αύριο αν θα μου την περάσουν εγγύηση ή μπορεί να την φτιάξει η asus και να μου την στείλει πίσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το update στο BIOS είναι πολύ επικίνδυνη διαδικασία. 
Kαι είναι καλύτερα να γίνεται μέσα από το ίδιο, όχι από τα windows.

Πριν την επιχειρήσουμε φροντίζουμε να μάθουμε τι εναλλακτικές υπάρχουν σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά.
Π.χ., κάποιες μητρικές έχουν δύο chip με το BIOS, 
όπου το ένα κρατάει το εργοστασιακό BIOS για τέτοιες περιπτώσεις και η μητρική έχει ένα 
κουμπί που το πατάς και αντιγράφονται τα περιεχόμενά του σε εκείνο που έχει μείνει στη μέση.

Τώρα πρέπει να την πας σε κάποιον τεχνικό ή στην αντιπροσωπεία για να προγραμματίσει εκείνος το chip με ειδικό hardware.
ΑΝ είναι δυνατόν. Αλλιώς πέταμα...

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού είναι ακόμα σε εγγύηση δώσε την για rma. Τώρα πότε θα την ξαναπάρεις πίσω είναι ένα ζήτημα. Ευτυχώς ξεμπούκωσε και η διώρυγα. 😁Κοντά έναν μήνα περιμένω να μου έρθει ένας δίσκος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, V.I.Smirnov είπε

Το update στο BIOS είναι πολύ επικίνδυνη διαδικασία. Kαι είναι καλύτερα να γίνεται από το ίδιο, όχι από τα windows.

Πριν την επιχειρήσουμε φροντίζουμε να μάθουμε τι εναλλακτικές υπάρχουν σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά.
Π.χ., κάποιες μητρικές έχουν δύο chip με το BIOS, 
όπου το ένα κρατάει το εργοστασιακό BIOS για τέτοιες περιπτώσεις και η μητρική έχει ενα κουμπί που το πατάς 
και αντιγράφονται τα περιεχόμενά του σε εκείνο που έχει μείνει στη μέση.

Τώρα πρέπει να την πας σε κάποιον τεχνικό ή στην αντιπροσωπεία για να προγραμματίσει εκείνος το chip με ειδικό hardware.
Αλλιώς πέταμα...

-

Τι το έκανα το update ??? Τώρα έβαλα μυαλό αλλά η ζημιά έγινε. 

2 λεπτά πριν, ilos είπε

Αφού είναι ακόμα σε εγγύηση δώσε την για rma. Τώρα πότε θα την ξαναπάρεις πίσω είναι ένα ζήτημα. Ευτυχώς ξεμπούκωσε και η διώρυγα. 😁Κοντά έναν μήνα περιμένω να μου έρθει ένας δίσκος...

Καλά δεν παίζει να περιμένω τόσο. Τον χρειάζομαι λόγω δουλειάς. 
 

βλέπω πως οι x470 πλέον δεν υπάρχουν. Οι μητρικές με το x570 έχουν ανεμιστηράκι για το τσιπ. Αυτός ήταν και ο λόγος που είχα πάρει την x470. Όλο το μηχάνημα μου είναι αθόρυβο και το ανεμιστηρακι της μητρικής κάνει θόρυβο είχα δει σε video στο YouTube. Τι προτεινετε για να το setup της υπογραφης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, V.I.Smirnov είπε

Τώρα πρέπει να την πας σε κάποιον τεχνικό ή στην αντιπροσωπεία για να προγραμματίσει εκείνος το chip με ειδικό hardware.
ΑΝ είναι δυνατόν. Αλλιώς πέταμα...

Με τον CH341A παραπάνω από 2 λεπτά (για το κάθε φλασάρισμα) δεν μου πήρε να περάσω BIOS στην 750Ti, μία MAXIMUS FORMULA 775 και το ρούτερ του παρόχου μου. Τώρα αν έχει αλλάξει τόσο πολύ το bios flashing αυτό δεν το γνωρίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μια φορά το έκανα, σε asus laptop, υπήρχε λόγος.
Μέσα από το BIOS, όχι από τα windows.

Έκανα τον σταυρό μου πρώτα.
Έβλεπα την μπάρα να γεμίζει και προσευχόμουν να μην σταματήσει.

Όλα πήγαν καλά, ευτυχώς. Πήρε περίπου πέντε λεπτά.
Τώρα βγήκε πάλι νεώτερη έκδοση αλλά δεν το διακινδυνεύω....

-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...