Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα κατά το update Bios σε μητρική. Brickάρε το pc


aldon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Spoiler
7 λεπτά πριν, ilos είπε

χρειάζεται desoldering και ειδικά tools.

Αρκετά το καθυστέρησα. Πρέπει να γράψω τον οδηγό...

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, aldon είπε

Έχω την Asus x470-pro και μέσω του ai suite 3 έβγαλε ειδοποίηση για νέο bios

Mια σημειωση απο μενα.Το ai suite μην το εγκαταστησεις ξανα,ειμαι σχεδον σιγουρος οτι αυτο σου εκανε τη ζημια.

Εχει παρα πολλα προβληματα αυτη η σουιτα.

Εμενα σε ανυποπτο χρονο μου μπλοκαρε ολα τα usb σε προηγουμενη μητρικη asus που ειχα και απλα δεν μπορουσα να κανω τιποτα.

Φυσικα οπως ειπαν και τα παιδια απο πανω η κλασσικη μεθοδος με στικακι bios update εκτος windows ειναι η καλυτερη.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε μου καλησπέρα. Η μητρική σου υποστηρίζει να γράψεις νέο BIOS μέσω USB και ας αποτύχει εντελώς το BIOS.

Είναι μια τεχνολογία failsafe που η εκδοχή της ASUS ονομάζεται ASUS CrashFree BIOS 3.

Σαν διαδικασια για τη μητρική σου, κατεβάζεις το αρχείο BIOS και πατας το Renamer.exe μεσα το οποιο σου μετομάζει το αρχείο κατάλληλα ώστε να το διαβάσει η μητρική μεσω DVD η USB.

Σου ετοίμασα το αρχείο και το παραθέτω εδώ, κανε εξαγωγή και γράψε το αρχείο PX470.CAP σε ένα στικάκι FAT32.

Επισης παραθέτω το link της εταιρίας για το BIOS Recovery (από τη μέση της σελίδας και μετά) https://www.asus.com/support/FAQ/1012219/

 

image.png.86435a9715f29fb7c9b9a9312a0efd54.png

image.png.dda2cfc443604f89821dbd2a96c0a0da.png

Επεξ/σία από omokas
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, pnick είπε

Υπήρχε λόγος να κάνεις update; Τώρα κάνε ένα clear Cmos να γυρίσουν όλα στα default και προσπάθησε να ξαναβάλεις λειτουργικό. 

Δεν χρειάζεται να έχεις θέμα για να κάνεις update στο bios και ουτε χρειάζεται να ξανά περάσει τα Windows 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, omokas είπε

Φίλε μου καλησπέρα. Η μητρική σου υποστηρίζει να γράψεις νέο BIOS μέσω USB και ας αποτύχει εντελώς το BIOS.

Είναι μια τεχνολογία failsafe που η εκδοχή της ASUS ονομάζεται ASUS CrashFree BIOS 3.

Σαν διαδικασια για τη μητρική σου, κατεβάζεις το αρχείο BIOS και πατας το Renamer.exe μεσα το οποιο σου μετομάζει το αρχείο κατάλληλα ώστε να το διαβάσει η μητρική μεσω DVD η USB.

Σου ετοίμασα το αρχείο και το παραθέτω εδώ, κανε εξαγωγή και γράψε το αρχείο PX470.CAP σε ένα στικάκι FAT32.

Επισης παραθέτω το link της εταιρίας για το BIOS Recovery (από τη μέση της σελίδας και μετά) https://www.asus.com/support/FAQ/1012219/

 

image.png.86435a9715f29fb7c9b9a9312a0efd54.png

image.png.dda2cfc443604f89821dbd2a96c0a0da.png

Μακάρι να του δουλέψει το crashfree bios, αλλά στις περισσότερες των περιπτώσεων δε δουλεύει αν είναι εντελώς κατεστραμμένο το partition.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, omokas είπε

Φίλε μου καλησπέρα. Η μητρική σου υποστηρίζει να γράψεις νέο BIOS μέσω USB και ας αποτύχει εντελώς το BIOS.

Είναι μια τεχνολογία failsafe που η εκδοχή της ASUS ονομάζεται ASUS CrashFree BIOS 3.

Σαν διαδικασια για τη μητρική σου, κατεβάζεις το αρχείο BIOS και πατας το Renamer.exe μεσα το οποιο σου μετομάζει το αρχείο κατάλληλα ώστε να το διαβάσει η μητρική μεσω DVD η USB.

Σου ετοίμασα το αρχείο και το παραθέτω εδώ, κανε εξαγωγή και γράψε το αρχείο PX470.CAP σε ένα στικάκι FAT32.

Επισης παραθέτω το link της εταιρίας για το BIOS Recovery (από τη μέση της σελίδας και μετά) https://www.asus.com/support/FAQ/1012219/

 

image.png.86435a9715f29fb7c9b9a9312a0efd54.png

image.png.dda2cfc443604f89821dbd2a96c0a0da.png

Θα το δοκιμάσω το πρωί! Σε ευχαριστώ, αν και νομίζω πως δεν θα δουλέψει επειδή δεν μπουταρει καθόλου το pc. Απλά ανοίγει και δεν κάνει τίποτα. Μόνο οι ανεμιστήρες του κουτιού γυρίζουν. Ο ανεμιστήρας του επεξεργαστή δεν γυρίζει και φυσικά οι οθόνες δεν δείχνουν τίποτα. Παραμένουν σε stand by mode. 
 

Δοκίμασα να βγάλω τις ram να δω τι θα κάνει. Τοτε μόνο ο ανεμιστήρας του επεξεργαστή παίρνει μπροστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η αγορά μητρικής πρέπει να είναι η τελευταία λύση, αφού επιβεβαιώσεις ότι δεν φτιάχνεται.
Η επισκευή ίσως δεν μπορεί να γίνει από τον χρήστη αλλά τα εργαστήρια την κάνουν.

Δώσε το σε ένα εργαστήριο που κάνει επισκευές να στο φτιάξουν.
Ξέρω ότι το κάνουν ("Επισκευή BIOS μητρικής. Αντικατάσταση του chip και προγραμματισμός.")
Να μην αναφέρω συγκεκριμένα ονόματα (αν και έχω υπόψη μου) γιατί θα θεωρηθεί διαφήμιση.


Μην παιδεύεσαι εσύ με το hardware, δεν αξίζει τη φασαρία και τον χρόνο σου.
Θα σου κάνουν τη δουλειά - εφόσον γίνεται -  και τέλος. 
Κόστος περίπου 50-80 € ...

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει ενα ενδεχόμενο να παίξει καθώς είναι μεγάλο BIOS (32MB) και συνήθως μέσα χωράει και ενα κομμάτι που είναι firmware για την επαναφορά. Άν έχει μείνει μέσα τότε υπάρχει ενδεχόμενο να παίξει και ας μην δείχνει να αποκρίνεται. Δίνω πιθανότητες διότι το δίνει η εταιρία για τέτοιες περιπτώσεις ισχυρίζεται!

Σε 32mb bios θέλει και αρκετά λεπτά για να γραφτεί καθώς είναι SPI μνήμες αυτά τα τσίπ!

Η επόμενη επιλογή, αν μπορείς να εντοπίσεις το τσίπ του BIOS και να ανεβάσεις μια φώτο, εάν έχει ποδαράκια pins κοντα στο τσίπ τοτε μπορείς να εντοπίσεις με ενα πολύμετρο ποιό ποδαρακι του τσίπ πάει σε ποιο pin, και να το επαναπρογραμματισεις με ενα programmer που ειναι φθηνό και καλωδιάκια που να κάνουν στα pins της μητρικης.

Είναι πιό δύσκολη διαδικασία αλλα μπορώ να βοηθήσω εάν χρειαστεί.

image.png.3ade007b258ef5d2fea6f9bf05841b81.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, V.I.Smirnov είπε

Η αγορά μητρικής πρέπει να είναι η τελευταία λύση, αφού επιβεβαιώσεις ότι δεν φτιάχνεται.
Η επισκευή ίσως δεν μπορεί να γίνει από τον χρήστη αλλά τα εργαστήρια την κάνουν.

Δώσε το σε ένα εργαστήριο που κάνει επισκευές να στο φτιάξουν.
Ξέρω ότι το κάνουν ("Επισκευή BIOS μητρικής. Αντικατάσταση του chip και προγραμματισμός.")
Να μην αναφέρω συγκεκριμένα ονόματα (αν και έχω υπόψη μου) γιατί θα θεωρηθεί διαφήμιση.


Μην παιδεύεσαι εσύ με το hardware, δεν αξίζει τη φασαρία και τον χρόνο σου.
Θα σου κάνουν τη δουλειά - εφόσον γίνεται -  και τέλος. 
Κόστος περίπου 50-80 € ...

-

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Αν μπορείς στείλε με πμ λεπτομέρειες του καταστήματος :)

15 λεπτά πριν, omokas είπε

Υπαρχει ενα ενδεχόμενο να παίξει καθώς είναι μεγάλο BIOS (32MB) και συνήθως μέσα χωράει και ενα κομμάτι που είναι firmware για την επαναφορά. Άν έχει μείνει μέσα τότε υπάρχει ενδεχόμενο να παίξει και ας μην δείχνει να αποκρίνεται. Δίνω πιθανότητες διότι το δίνει η εταιρία για τέτοιες περιπτώσεις ισχυρίζεται!

Σε 32mb bios θέλει και αρκετά λεπτά για να γραφτεί καθώς είναι SPI μνήμες αυτά τα τσίπ!

Η επόμενη επιλογή, αν μπορείς να εντοπίσεις το τσίπ του BIOS και να ανεβάσεις μια φώτο, εάν έχει ποδαράκια pins κοντα στο τσίπ τοτε μπορείς να εντοπίσεις με ενα πολύμετρο ποιό ποδαρακι του τσίπ πάει σε ποιο pin, και να το επαναπρογραμματισεις με ενα programmer που ειναι φθηνό και καλωδιάκια που να κάνουν στα pins της μητρικης.

Είναι πιό δύσκολη διαδικασία αλλα μπορώ να βοηθήσω εάν χρειαστεί.

image.png.3ade007b258ef5d2fea6f9bf05841b81.png

Wow! Κάποιος το κατέχει πολύ το «άθλημα»!! Το πρωί θα το δοκιμάσω γιατί τώρα δεν έχω δεύτερο pc για να κάνω το στικάκι. 
 

Σε ποια θύρα usb να το βάλω; Σε οποία να’ναι; Δεν έχει η συγκεκριμένη μητρική ένδειξη για bios usb. 
 

Πόση ώρα να το αφήσω να δω αν θα το τρέξει; Ας πούμε 10 λεπτά είναι αρκετός χρόνος; 

6238F0C9-8FB6-44A3-B128-C348BD72062C.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, aldon είπε

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Αν μπορείς στείλε με πμ λεπτομέρειες του καταστήματος :)

Wow! Κάποιος το κατέχει πολύ το «άθλημα»!! Το πρωί θα το δοκιμάσω γιατί τώρα δεν έχω δεύτερο pc για να κάνω το στικάκι. 
 

Σε ποια θύρα usb να το βάλω; Σε οποία να’ναι; Δεν έχει η συγκεκριμένη μητρική ένδειξη για bios usb. 
 

Πόση ώρα να το αφήσω να δω αν θα το τρέξει; Ας πούμε 10 λεπτά είναι αρκετός χρόνος; 

6238F0C9-8FB6-44A3-B128-C348BD72062C.jpeg

Δεν είδα να γράφει για κάποια συγκεκριμένη στο manual, δοκίμασε οσες μπορείς.

Απότι κατάλαβα, εάν το διαβάσει θα ανοίξει απο μόνο του το BIOS Flash Utility (EZ Flash 3) και θα σε αφήσει να το προγραμματίσεις.

Εκεί θα σου δείχνει το ποσο γρήγορα το γράφει και θα καταλάβεις πόσο χρόνο χρειάζεται (σε αντίθεση με το software εντος του λειτουργικού που δεν το δείχνει νομίζω)

 

Ενδεικτικα, γυρω στα 10-12 λεπτά μου είχε κάνει σε μία 32mb bios μητρική (MSI B450 Mortar Max) που αναστήθηκε με USB και φλασαρίστηκε μέσω του Utility του BIOS

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, omokas είπε

Δεν είδα να γράφει για κάποια συγκεκριμένη στο manual, δοκίμασε οσες μπορείς.

Απότι κατάλαβα, εάν το διαβάσει θα ανοίξει απο μόνο του το BIOS Flash Utility (EZ Flash 3) και θα σε αφήσει να το προγραμματίσεις.

Εκεί θα σου δείχνει το ποσο γρήγορα το γράφει και θα καταλάβεις πόσο χρόνο χρειάζεται (σε αντίθεση με το software εντος του λειτουργικού που δεν το δείχνει νομίζω)

 

Ενδεικτικα, γυρω στα 10-12 λεπτά μου είχε κάνει σε μία 32mb bios μητρική (MSI B450 Mortar Max) που αναστήθηκε με USB και φλασαρίστηκε μέσω του Utility του BIOS

Θα ενημερώσω το πρωί με το τι έγινε :) σε ευχαριστώ και πάλι! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο με τσιμπηδα που για να πιασει πανω στο ολοκληρωμενο του bios. Ειναι επιπλεον ταλαιπωρια να το ξεκολλήσεις και να το κολλήσεις. Yστερα θα γινει η διαδικασια επαναπρογραμματισμου μεσω τις ειδικης τσιμπηδας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπειδη ειναι πολυ ενδιαφεροντα ολα αυτα και επειδη αντιμετωπιζω και εγω ενα προβλημα μα μια gigabyte GA-G41 M COMBO  η οποια ξεκινα ανεμιστηρακι cpu αλλα δεν ποσταρει(black screen) και βλεποντας διαφορα βιντεο στο yt οπως βραχυκυκλωση pin 1 & 6 στην πλακετα b bios (εχει b bios & mbios) ανοιγμα power buttom κλεισιμο ρεσταρτ  κτλ δεν εβγαλα ακρη υπαρχει περιπτωση μαυτα που αναφερει ο φιλος omokas να φλασαρω το bios με usb stick?   οντας μη δυναμενος να εχω εικονα εκ των πραγματων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από τη στιγμή που απαιτούνται παρεμβάσεις στο hardware, 
o χρήστης δεν μπορεί να κάνει πολλά - εκτός αν είναι καλός γνώστης και έχει εξοπλισμό.

Δώστε το σε ένα εργαστήριο να το κάνουν.
Έχει ένα κόστος (50 - 80€ απ' ότι είδα) αλλά οι πιθανότητες επιτυχίας είναι μεγάλες.
Ο κοινός χρήστης χωρίς εξοπλισμό είτε θα αποτύχει είτε θα κάνει μεγαλύτερη ζημιά.

Με ένα απλό google search βρήκα τουλάχιστον 3 εργαστήρια επισκευής που κάνουν τέτοια δουλειά...

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...