Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα κατά το update Bios σε μητρική. Brickάρε το pc


aldon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τζίφος. Δεν κάνει απολύτως τίποτα με το usb που έχει το αρχείο του bios. Το δοκίμασα σε όλες τις θύρες usb. Ανοίγει μόνο το pc, το ανεμιστηρακι του επεξεργαστή στροφάρει απλά κατά το boot για κάποια κλάσματα και μετά σταματά. Ότι ακριβώς έκανε και χθες. 
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, blackhill66 είπε

Eπειδη ειναι πολυ ενδιαφεροντα ολα αυτα και επειδη αντιμετωπιζω και εγω ενα προβλημα μα μια gigabyte GA-G41 M COMBO  η οποια ξεκινα ανεμιστηρακι cpu αλλα δεν ποσταρει(black screen) και βλεποντας διαφορα βιντεο στο yt οπως βραχυκυκλωση pin 1 & 6 στην πλακετα b bios (εχει b bios & mbios) ανοιγμα power buttom κλεισιμο ρεσταρτ  κτλ δεν εβγαλα ακρη υπαρχει περιπτωση μαυτα που αναφερει ο φιλος omokas να φλασαρω το bios με usb stick?   οντας μη δυναμενος να εχω εικονα εκ των πραγματων?

Καλησπέρα φίλε μου. Η μητρική σου έχει όντως 2 bios, όμως το να βραχυκυκλώσεις το pin 1 με το pin 6 το θεωρώ λάθος. 

Αυτό που πρέπει να κάνεις για να απενεργοποιηθεί το M_BIOS (και να τρέξει το B_BIOS) ειναι να ενώσεις το Pin 1 με το Pin 8, διότι το Pin 1 ειναι το /CS (Chip Select) (εχει ανεστραμένη είσοδο δηλαδη με 1 απενεργοποιείται και με 0 ενεργοποιείται).

Ακόμη καλύτερα αν του βάλεις αντίσταση αντι για σύρμα πχ 1K μεταξυ Pin 1 και Pin 8 για να το κρατάει ανενεργό.

Προσοχή: θα βραχυκυκλώσεις στο M_BIOS γιατι αυτό ειναι το MAIN BIOS που ισως εχει failαρει, ωστε να φορτώσει το δευτερέυων (B_BIOS).

25Q64 Datasheet - 64M-Bit Serial Flash Memory - Winbond

42 λεπτά πριν, aldon είπε

Τζίφος. Δεν κάνει απολύτως τίποτα με το usb που έχει το αρχείο του bios. Το δοκίμασα σε όλες τις θύρες usb. Ανοίγει μόνο το pc, το ανεμιστηρακι του επεξεργαστή στροφάρει απλά κατά το boot για κάποια κλάσματα και μετά σταματά. Ότι ακριβώς έκανε και χθες. 
 

 

Φίλε μου αναγκαστικά τοτε θα πρέπει να το επαναπρογραματίσεις με hardware τρόπο.

Οι επιλογές ειναι διάφορες. Η μητρική σου υποστηρίζει να το προγραμματισεις χωρίς να βγεί. Εχει δίπλα κάτι pins που πιθανών δρομολογούνται στο τσίπ.

image.png.3c6368445ff1ffcd5e42ff2a08373965.png

Θα χρειαστεί να κάνεις ενα τέστ συνέχιας με πολύμετρο ώστε να βρείς ποιό Pin παει πού στο τσίπ.

image.png.4a084d965970414126e87acdc5d73e5e.png

Το τσίπ θα μοιάζει λίγο διαφορετικό στη δικιά σου μητρική, λιγο πιο πλατύ και με όχι τόσο εμφανή πόδια.

Εάν θέλεις βοήθεια μπορώ να βοηθήσω, είμαι ηλεκτρονικός και το κάνω συχνά σε laptops (που εκει θέλει ξεκόλλημα με το θερμοπίστολο, προγραμματισμό και ξανακόλλημα.)

 

Ομώς εάν δεν αισθάνεσαι σίγουρος τοτε καλύτερα να το πάς σε κάποιο επισκευαστήριο!

Επεξ/σία από omokas
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, omokas είπε

Καλησπέρα φίλε μου. Η μητρική σου έχει όντως 2 bios, όμως το να βραχυκυκλώσεις το pin 1 με το pin 6 το θεωρώ λάθος. 

Αυτό που πρέπει να κάνεις για να απενεργοποιηθεί το M_BIOS (και να τρέξει το B_BIOS) ειναι να ενώσεις το Pin 1 με το Pin 8, διότι το Pin 1 ειναι το /CS (Chip Select) (εχει ανεστραμένη είσοδο δηλαδη με 1 απενεργοποιείται και με 0 ενεργοποιείται).

Ακόμη καλύτερα αν του βάλεις αντίσταση αντι για σύρμα πχ 1K μεταξυ Pin 1 και Pin 8 για να το κρατάει ανενεργό.

Προσοχή: θα βραχυκυκλώσεις στο M_BIOS γιατι αυτό ειναι το MAIN BIOS που ισως εχει failαρει, ωστε να φορτώσει το δευτερέυων (B_BIOS).

25Q64 Datasheet - 64M-Bit Serial Flash Memory - Winbond

Σε ευχαριστω πολυ αν και ειναι τοσο λεπτοδουλεια και γω λογω ηλικιας δεν βλεπω και καλα και δυσκολο να τα βραχυκυκλωσω εντουτοις θα το παλεψω,νασαι καλα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aldon είπε

Τζίφος. Δεν κάνει απολύτως τίποτα με το usb που έχει το αρχείο του bios. Το δοκίμασα σε όλες τις θύρες usb. Ανοίγει μόνο το pc, το ανεμιστηρακι του επεξεργαστή στροφάρει απλά κατά το boot για κάποια κλάσματα και μετά σταματά. Ότι ακριβώς έκανε και χθες. 
 

 

Αφού είναι ακόμα σε εγγύηση πήγαινε το πίσω μπας και στο αλλάξουνε.
Και καλύτερα να μην αναφέρεις λεπτομέρειες σχετικά με φλασσαρίσματα διότι πιθανότατα να στην γυρίσουν όπως είναι.
- «Τί έπαθε ;;»
- «Δεν ανάβει» αυτό.

Αν ΔΕΝ γίνει αντικατάσταση ΤΟΤΕ ξεκίνα με τις δοκιμές που σου προτείνουν.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, ilos είπε

Δυστυχώς η asus στην prime σειρά έχει κόψει την δυνατότητα bios flashback (υπάρχει μόνο στις rog)

Nope

 

03.jpg

Και από το manual της Asus X470 https://www.asus.com/Motherboards-Components/Motherboards/All-series/PRIME-X470-PRO/HelpDesk_Manual/

 

 

03.jpg

Το crashfree bios δουλεύει πάντα ο περιορισμός είναι ότι το φλασάκι πρέπει να είναι fat 32 usb 2.0 μέχρι 4gb κατά προτίμηση τώρα που να το βρείς είναι λίγο δύσκολο αλλά οκ Αλλιώς το ποστάρισμα του χρήστη omokas είναι ο δρόμος σου διαδικασία αρκετά εύκολη και γρήγορή για κάποιον που γνωρίζει.

 

Επεξ/σία από Coppermine
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, omokas είπε

Φίλε μου αναγκαστικά τοτε θα πρέπει να το επαναπρογραματίσεις με hardware τρόπο.

Οι επιλογές ειναι διάφορες. Η μητρική σου υποστηρίζει να το προγραμματισεις χωρίς να βγεί. Εχει δίπλα κάτι pins που πιθανών δρομολογούνται στο τσίπ.

image.png.3c6368445ff1ffcd5e42ff2a08373965.png

Θα χρειαστεί να κάνεις ενα τέστ συνέχιας με πολύμετρο ώστε να βρείς ποιό Pin παει πού στο τσίπ.

image.png.4a084d965970414126e87acdc5d73e5e.png

Το τσίπ θα μοιάζει λίγο διαφορετικό στη δικιά σου μητρική, λιγο πιο πλατύ και με όχι τόσο εμφανή πόδια.

Εάν θέλεις βοήθεια μπορώ να βοηθήσω, είμαι ηλεκτρονικός και το κάνω συχνά σε laptops (που εκει θέλει ξεκόλλημα με το θερμοπίστολο, προγραμματισμό και ξανακόλλημα.)

 

Ομώς εάν δεν αισθάνεσαι σίγουρος τοτε καλύτερα να το πάς σε κάποιο επισκευαστήριο!

 

27 λεπτά πριν, dpolal είπε

Αφού είναι ακόμα σε εγγύηση πήγαινε το πίσω μπας και στο αλλάξουνε.
Και καλύτερα να μην αναφέρεις λεπτομέρειες σχετικά με φλασσαρίσματα διότι πιθανότατα να στην γυρίσουν όπως είναι.
- «Τί έπαθε ;;»
- «Δεν ανάβει» αυτό.

Αν ΔΕΝ γίνει αντικατάσταση ΤΟΤΕ ξεκίνα με τις δοκιμές που σου προτείνουν.

Μίλησα με Asus. Είπαν θα μου στείλουν ένα email με οδηγίες και αν δεν γίνει, τότε να ξαναμιλήσουμε για να τους την στείλω να την ελέγξουν. Αν δεν την αντικαταστήσουν, τότε θα την στείλω σε κάποιον να την κάνει αν μπορέσει. @omokas θα μιλήσουμε και σε pm αν χρειαστεί να σου την στείλω να την δεις, με το αζημίωτο βέβαια.

 

23 λεπτά πριν, Coppermine είπε

 

Δυστυχώς δεν κάνει τίποτα, ούτε με το USB. το δοκίμασα το πρωί. Το παράξενο είναι πως απλά όταν πατάς το κουμπί για να μπουτάρει ο υπολογιστής, ανάβουν μόνοι τα fans του κουτιού, γυρνά για πολύ λίγο ο ανεμιστήρας της cpu και μετά σταματά να λειτουργεί και αυτός. 

Επεξ/σία από aldon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Coppermine

οκ. Θα το δοκιμάσω με μερικά ακόμη στικάκια. Η διαδικασία ποια ακριβώς είναι όμως; βάζω στικάκι σε όποια πίσω θύρα usb, μπουτάρω και περιμένω (πόσο;) να δείξει κάτι στην οθόνη; 

Αυτό που μου φαίνεται παράξενο είναι πως δεν ενεργοποιείται ο επεξεργαστής και δεν δείχνει τίποτα στην οθόνη. Η CPU παίρνει μπροστά μόνο αν βγάλω τις ram (το δοκίμασα χθες), άρα ρεύμα παίρνει η cpu. 

Μπρίκαρε σε τέτοιο βαθμό η μητρική και δεν μπορεί καν να μπουτάρει τον επεξεργαστή; 

Επεξ/σία από aldon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, aldon είπε

 

Μίλησα με Asus. Είπαν θα μου στείλουν ένα email με οδηγίες και αν δεν γίνει, τότε να ξαναμιλήσουμε για να τους την στείλω να την ελέγξουν. Αν δεν την αντικαταστήσουν, τότε θα την στείλω σε κάποιον να την κάνει αν μπορέσει. @omokas θα μιλήσουμε και σε pm αν χρειαστεί να σου την στείλω να την δεις, με το αζημίωτο βέβαια.

 

 

Δυστυχώς δεν κάνει τίποτα, ούτε με το USB. το δοκίμασα το πρωί. Το παράξενο είναι πως απλά όταν πατάς το κουμπί για να μπουτάρει ο υπολογιστής, ανάβουν μόνοι τα fans του κουτιού, γυρνά για πολύ λίγο ο ανεμιστήρας της cpu και μετά σταματά να λειτουργεί και αυτός. 

Εξάντλησε πρώτα όλες τις υπόλοιπες λύσεις και εάν δέν παίξει μπορώ να βοηθήσω η και να μου το στείλεις να στο flashάρω.

21 λεπτά πριν, Coppermine είπε

@ aldon

Aλλαξε φλασάκι σε μηχάνημα πελάτη μου δούλεψε με το τρίτο και φαινομενικά και τα 3 ήταν συμβατά οπότε..

Θα συμφωνήσω απόλυτα να δοκιμάσει και διαφορετικά στικάκια, κάποια στικάκια απλά αρνούντε να διαβαστούν!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@omokas σε ευχαριστώ. Θα δοκιμάσω και με άλλα στικάκια. Είναι φυσιολογικό που δεν ενεργοποιείται ο επεξεργαστής και δεν δείχνει τίποτα στην οθόνη; Η CPU παίρνει μπροστά μόνο αν βγάλω τις ram (το δοκίμασα χθες), άρα ρεύμα παίρνει η cpu. Μπρίκαρε σε τέτοιο βαθμό η μητρική και δεν μπορεί καν να μπουτάρει τον επεξεργαστή; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, aldon είπε

@omokas σε ευχαριστώ. Θα δοκιμάσω και με άλλα στικάκια. Είναι φυσιολογικό που δεν ενεργοποιείται ο επεξεργαστής και δεν δείχνει τίποτα στην οθόνη; Η CPU παίρνει μπροστά μόνο αν βγάλω τις ram (το δοκίμασα χθες), άρα ρεύμα παίρνει η cpu. Μπρίκαρε σε τέτοιο βαθμό η μητρική και δεν μπορεί καν να μπουτάρει τον επεξεργαστή; 

Απολύτως φυσιολογικό. Για να ενεργοποιηθεί ο επεξεργαστής πρέπει να ξεκινήσει το λογισμικό του bios. Για παράδειγμα μπορεί να είναι χωρισμένο το 32MB chip ως εξης: 16MB το BIOS firmware και αλλα 16MB το EZ Flash 3 Utility που ειναι και αυτό ενα μικρό λογισμικό γραμμένο στην ίδια μνήμη. Εάν έχει επιρρεαστεί και το κομμάτι που περιλαμβάνει το EZ Flash 3 τότε η μόνη λύση ειναι BIOS reprogramming με programmer εξωτερικά η με καλωδιάκια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν ολοκληρωθεί το Power On Self Test` δεν πρόκειται ποτέ να δεις εικόνα και προφανώς για να ολοκληρωθεί το post προυποθέτει πλήρως λειτουργικό bios, το να γυρίζουν απλώς τα ανεμιστηράκια δεν λέει απολύτως τίποτε  απλά με το βραχυκυκλωτήρα έχει κόψει το 5vstb και άναψε, ομοίως μπορείς να βάλεις ένα twezer στο 3ο και 4ο pin στο 24pin socket της τάσης της μητρικής από την μεριά που είναι το μανταλάκι που ασφαλίζει αλλά και πάλι είναι brain dead δεν λειτουργεί ο υπολογιστής

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω μόνο για ψυχολογική τόνωση οτι σε εμένα σε μητρική Asus λειτούργησε το firmware update μέσω usb όταν είχε κολλήσει. ΑΛΛΑ είχα πρόβλημα με το επίσημο bios γενικά και έπαιζε παλιότερη έκδοση ή πειραγμένη, καλύτερα από την τελευταία επίσημη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Coppermine είπε

αν δεν ολοκληρωθεί το Power On Self Test` δεν πρόκειται ποτέ να δεις εικόνα και προφανώς για να ολοκληρωθεί το post προυποθέτει πλήρως λειτουργικό bios, το να γυρίζουν απλώς τα ανεμιστηράκια δεν λέει απολύτως τίποτε  απλά με το βραχυκυκλωτήρα έχει κόψει το 5vstb και άναψε, ομοίως μπορείς να βάλεις ένα twezer στο 3ο και 4ο pin στο 24pin socket της τάσης της μητρικής από την μεριά που είναι το μανταλάκι που ασφαλίζει αλλά και πάλι είναι brain dead δεν λειτουργεί ο υπολογιστής

 

24 λεπτά πριν, omokas είπε

Απολύτως φυσιολογικό. Για να ενεργοποιηθεί ο επεξεργαστής πρέπει να ξεκινήσει το λογισμικό του bios. Για παράδειγμα μπορεί να είναι χωρισμένο το 32MB chip ως εξης: 16MB το BIOS firmware και αλλα 16MB το EZ Flash 3 Utility που ειναι και αυτό ενα μικρό λογισμικό γραμμένο στην ίδια μνήμη. Εάν έχει επιρρεαστεί και το κομμάτι που περιλαμβάνει το EZ Flash 3 τότε η μόνη λύση ειναι BIOS reprogramming με programmer εξωτερικά η με καλωδιάκια.

Άρα με το USB πως θα καταλάβω ότι το διαβάζει και περνάει το BIOS, αφού δεν δείχνει τίποτα η οθόνη; 

9 λεπτά πριν, drfred είπε

Να πω μόνο για ψυχολογική τόνωση οτι σε εμένα σε μητρική Asus λειτούργησε το firmware update μέσω usb όταν είχε κολλήσει. ΑΛΛΑ είχα πρόβλημα με το επίσημο bios γενικά και έπαιζε παλιότερη έκδοση ή πειραγμένη, καλύτερα από την τελευταία επίσημη.

Σου έδειχνε τπτ η οθόνη εσένα ή ήταν νεκρή όπως η δική μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...