Προς το περιεχόμενο

Συναγερμός σε φορτηγάκι.


eddie-2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην παρέα! 

Έχω ένα παλιό φορτηγάκι mitsubishi L300 καρότσα. Και θέλω να του βάλω συναγερμό επειδή μου το είχαν κλέψει πριν λίγο καιρό και βρέθηκε τελικά. Είναι 89 μοντέλο και δεν έχει κεντρικό κλείδωμα ούτε ηλεκτρικά παράθυρα. Μόνο δύο πόρτες οδηγού συνοδηγού που ανοίγουν χειροκίνητα. Να πάρω έναν φτηνό συναγερμό κινεζιά; Τι αισθητήρες χρειάζονται σε αυτή την περίπτωση; Το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να χτυπήσει συναγερμός την στιγμή της παραβίασης.... Έχετε να μου προτείνετε κάτι για αυτήν την περίπτωση; 

Ευχαριστώ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από αισθητήρες 2 μπουτόν χρειάζονται στις πόρτες (φαντάζομαι τα έχει από το εργοστάσιο για να ανάβει η πλαφονιέρα όταν τις ανοίγεις), και 1-2 ραντάρ εσωτερικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Από αισθητήρες 2 μπουτόν χρειάζονται στις πόρτες (φαντάζομαι τα έχει από το εργοστάσιο για να ανάβει η πλαφονιέρα όταν τις ανοίγεις), και 1-2 ραντάρ εσωτερικά.

Μόνο στην πόρτα του οδηγού έχει μπουτον που ανάβει η πλαφονιέρα. Έχεις να μου προτείνεις να πάρω κάποιο; 

Ευχαριστώ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, eddie-2 είπε

Μόνο στην πόρτα του οδηγού έχει μπουτον που ανάβει η πλαφονιέρα. Έχεις να μου προτείνεις να πάρω κάποιο; 

Ευχαριστώ! 

Οπότε αναγκαστικά θα πρέπει να μπει και στου συνοδηγού μπουτόν.

Και όχι, δεν έχω ιδέα για το τι να πάρεις, το μόνο που μπορώ να σου πω είναι να μην προτιμήσεις κάποιον φτηνό της πλάκας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Ψάξε και για ποιο δραστικές λύσεις,πχ κρυφός διακόπτης που θα κόβει το ρευμα .

Το έχω κάνει ήδη, από την πρώτη στιγμή. Τον συναγερμό τον θέλω να προλάβω τις ζημιές της διάρρηξης και την κλοπή της μπαταρίας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, eddie-2 είπε

Το έχω κάνει ήδη, από την πρώτη στιγμή. Τον συναγερμό τον θέλω να προλάβω τις ζημιές της διάρρηξης και την κλοπή της μπαταρίας....

Εκείνη την εποχή μεσουρανούσαν για φθηνή λύση η gt auto alarm. Δεν ξέρω αν υφίσταται ακόμα σαν εταιρία.

Αλλιώς φαντάζομαι όλες οι επώνυμες μάρκες (βλέπε Pandora, viper κτλ) θα έχουν κάτι φθηνό για τις ανάγκες σου στην γκάμα τους.

Ισως φανεί overkill αλλά θα σου πρότεινα να βάλεις κάποιον που να έχει περιμετρικό ραντάρ, ώστε όταν θα πλησιάζει κάποιος πολύ κοντά να ειδοποιεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, piiii είπε

Ισως φανεί overkill αλλά θα σου πρότεινα να βάλεις κάποιον που να έχει περιμετρικό ραντάρ, ώστε όταν θα πλησιάζει κάποιος πολύ κοντά να ειδοποιεί.

Επειδή στον δικό μου έχω κραδασμικο αισθητήρα αλλά και ραντάρ εσωτερικό/περιμετρικό (το / επειδή έχω διακόπτη και εναλλασω ποιο από τα δυο ραντάρ θέλω να λειτουργεί....πχ αν είμαι στο εξοχικό και το έχω στο γκαράζ, βάζω το περιμετρικό ώστε να μπορώ να αφήνω και παράθυρα ανοιχτά), στην πόλη, που παρκάρω στο δρόμο....απλά δεν γίνεται να έχω το περιμετρικό. Αλλιώς συνέχεια κάνει το προειδοποιητικό του συναγερμού καθώς περνούν δίπλα στο αμάξι πεζοί. Όχι τίποτε άλλο, ρισκάρεις να στο γρατζουνισει κάποιος που θα εκνευριστει να ακούει ένα αμάξι συνέχεια να "προειδοποιεί" τους πεζούς που περνάνε δίπλα του.

Επεξ/σία από _Biohazard_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για Mitsu L300 του 1989 το ποιό πιθανό είναι ο συναγερμός που θες να βάλεις να είναι ποιό ακριβώς από την αξία όλου του οχήματος. :D

Αφού έχεις βάλει kill switch κάνε του μία ασφάλεια Μερικής Κλοπής καλύτερα διαφορετικά χρειάζεσαι συναγερμό με αισθητήρες στις πόρτες, καμπίνα (ραντάρ υπερήχων για θραύση κρυστάλλων) και αισθητήρα στο καπό της μηχανής.

Πήγαινε σε κάποιο κατάστημα να ρωτήσεις και μην αγοράσεις την κάθε κινεζιά από το internet.

Επεξ/σία από dpolal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, dpolal είπε

Για Mitsu L300 του 1989 το ποιό πιθανό είναι ο συναγερμός που θες να βάλεις να είναι ποιό ακριβώς από την αξία όλου του οχήματος. :D

Αφού έχεις βάλει kill switch κάνε του μία ασφάλεια Μερικής Κλοπής καλύτερα διαφορετικά χρειάζεσαι συναγερμό με αισθητήρες στις πόρτες, καμπίνα (ραντάρ υπερήχων για θραύση κρυστάλλων) και αισθητήρα στο καπό της μηχανής.

Πήγαινε σε κάποιο κατάστημα να ρωτήσεις και μην αγοράσεις την κάθε κινεζιά από το internet.

Σε τι ακριβώς θα βοηθήσει η μερική κλοπή δεδομένου ότι πάντα έχει απαλλαγή και του κλέψουν την μπαταρία ως συνήθως?

Το συγκεκριμένο αυτοκίνητο πάντως δεν έχει καπό μηχανής, και το καπάκι που δίνει πρόσβαση από αυτή βρίσκεται μέσα στην καμπίνα, κάτω από τα καθίσματα.

Mitsubishi L300 '98

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Σε τι ακριβώς θα βοηθήσει η μερική κλοπή δεδομένου ότι πάντα έχει απαλλαγή και του κλέψουν την μπαταρία ως συνήθως?

Το συγκεκριμένο αυτοκίνητο πάντως δεν έχει καπό μηχανής, και το καπάκι που δίνει πρόσβαση από αυτή βρίσκεται μέσα στην καμπίνα, κάτω από τα καθίσματα.

Λάθος μου, νόμισα ότι αναφερόταν σε pickup.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dpolal είπε

Λάθος μου, νόμισα ότι αναφερόταν σε pickup.

Και pick up να ήταν, η ύπαρξη μερικής κλοπής δεν βοηθάει σε τίποτα αν σου κλέψουν μόνο την μπαταρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Και pick up να ήταν, η ύπαρξη μερικής κλοπής δεν βοηθάει σε τίποτα αν σου κλέψουν μόνο την μπαταρία.

Δεν είναι μόνο η μπαταρία, είναι και οι ζημιές που θα κάνουν μέχρι να φτάσουν να βάλουν χέρι στην μπαταρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dpolal είπε

Δεν είναι μόνο η μπαταρία, είναι και οι ζημιές που θα κάνουν μέχρι να φτάσουν να βάλουν χέρι στην μπαταρία.

Και πάλι, λόγω απαλλαγής τα πρώτα 200-300€ πχ θα τα βάλεις από την τσέπη σου, τζάμπα ασφάλιστρα θα δίνεις.

Μόνο συναγερμός που λειτουργεί αποτρεπτικά σε σώζει από κάτι τέτοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυο πράγματα ως ασφαλιστής:

  1. χλωμό να δώσει εταιρία κάλυψη κλοπής σε όχημα του '89.
  2. δεν θα πω όλες γιατί δεν είμαι σίγουρος, αλλά πολλές γνωρίζω που δεν έχουν απαλλαγή στη μερική κλοπή
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...