Προς το περιεχόμενο

Εργασία-ένσημα-μισθός


joh7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
33 λεπτά πριν, Baator είπε

Μπορείς να είσαι δηλωμένος σε όσες θες, π.χ. ένας καθηγητής μπορεί να κάνει μάθημα σε 5 διαφορετικά φροντιστήρια και να απασχολείται νόμιμα σε όλα.

Μήπως όμως υπάρχει όριο στο πόσες ώρες συνολικά την βδομάδα μπορείς να απασχολείσαι;

Αν εγώ π.χ. έχω το κουράγιο να δουλεύω 2 8ωρες δουλειές, μου το επιτρέπει το σύστημα ή όχι; Να είμαι π.χ. 09:00-17:00 στην μία και 18:00-02:00 στην άλλη.

Μήπως σε προστατεύει από το να ψοφήσεις στην κούραση;

Γιατί εγώ 2 λογιστές που ρώτησα, μου είπανε πως από την στιγμή που είσαι πλήρους απασχόλησης σε μια εργασία, δεν μπορείς να προσληφθείς σε 2η.

Δεν στο απογορευει κανεις οσο δεν συμπεφτουν τα ωραρια , απλα οπως σου ειπα μετα τα 25 ενσημα το μηνα οι εισφορες απο τα ενσημα πανε υπερ του κρατους και δεν μετρανε πουθενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Baator είπε

Ο 8ωρος που είναι δηλωμένος 4ωρος και πληρώνεται τις υπόλοιπες 4 ώρες μαύρες, κερδίζει το ότι:

1. Οι μαύρες ώρες, αν υποθέσουμε ότι πληρώνονται με 3.9 ευρώ την ώρα μίνιμουμ (λιγότερα σε κλέβει κραυγαλέα, δεν σου δίνει δηλαδή ούε βασικό μισθό)

αντιστοιχούν σε περισσότερα χρήματα στο χέρι απ΄ότι αν ήσουν νόμιμος. Π.χ. πες ότι αυτός ο μήνας είχε 22 εργάσιμες μέρες, θα έπαιρνες τα 280 του μισθού σου

+ 22χ4χ3.9=345 ευρώ μαύρα, σύνολο κάπου 625 ευρώ. Ο νόμιμος παίρνει 520, άρα μπαμ μπαμ έβγαλες ένα 100ρικο παραπάνω κάθε μήνα.

2. Σαν υπάλληλος ημιαπασχόλησης, μπορείς να πιάσεις και μια 2η δουλειά. Ειδικά τώρα με τον κορονοιό, έχει κόσμο που έχει κόψει χρήμα.

Δουλεύει 8ωρος κάπου, δηλωμένος 4ωρος, και είναι δηλωμένος και κάποιες ώρες, δεν έχει σημασία πόσες, ακόμα και 1 ώρα την βδομάδα, σε κάποια καφετέρια π.χ.

Κάθε μήνα τσιμπάει 534 (ή και 800) ευρώ. Σύνολο δηλαδή, 1160 ευρώ. Όχι άσχημα.

Σαν υπάλληλος πλήρους απασχόλησης δεν μπορείς να είσαι δηλωμένος και σε 2η δουλειά.

3. Λιγότερη εφορία προφανώς, καθώς και μικρότερες υποχρεώσεις σε αγορές με κάρτα για να πιάσεις το αφορολόγητο.

4. Μπορείς να το διαπραγματευτείς και να ζητήσεις οι μαύρες ώρες να μην πληρώνονται με το ελάχιστο 3.9/ώρα, αλλά με κάτι παραπάνω.

Στα μείον:

1. Χάνεις 3 ένσημα το μήνα. 22 αντί για 25.

2. Μικρότερη αποζημίωση σε περίπτωση απόλυσης και (έχω την εντύπωση αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος) μικρότερο ταμείο ανεργίας.

Αλλά επιχείρηση που κάνει τέτοιες μαμουνιές, χλωμό να σε απολύσει και να πάρεις και αποζημίωση, θα σε "παραιτήσει" και δεν θα πάρεις τίποτα.

3. Έχεις το άγχος του ελέγχου τις μισές ώρες που είσαι στην δουλειά. Τώρα με τον κορονοιό, έχεις το εξτρά πρόβλημα της μετακίνησης, καθώς επισήμως, από την δουλειά σου θα έχεις βεβαίωση μετακίνησης μόνο για τις 4 ώρες που "δουλεύεις". Για τις άλλες ώρες θα πρέπει να βρεις τρόπο να δικαιολογήσεις το γιατί είσαι έξω (και φυσικά γιατί δουλεύεις).

4. Έχεις μικρότερη άνεση στην αγορά ενός αυτοκινήτου π.χ. όπως ειπώθηκε ήδη. Θα σου πουν δηλαδή, "κάτσε ρε φίλε, με 3 χιλιάρικα έσοδα τον χρόνο, πως πας και αγοράζεις αμάξι;"

5. Μισά Δώρα Πάσχα/Χριστουγέννων, επίδομα αδείας.

Αν δεν πέσεις σε τελείως αλήτη που σου πληρώνει τις μαύρες ώρες με τίποτα 2 ευρώ την ώρα (άρα σε κατακλέβει) αλλά σου δίνει έστω τα 3.9/ώρα, το κέρδος της εταιρίας δεν είναι οι εισφορές όπως αναφέρθηκε. Ουσιαστικά τα λεφτά που θα έδινε για ττις εισφορές σου στο κράτος, τα δίνει σε σένα στο χέρι. Το κέρδος είναι πως μπορεί να δηλώσει μικρότερα έξοδα, άρα να δικαιολογήσει και λιγότερα έσοδα. Αν δηλαδή δεν κόβει αποδείξεις ή κόβει 1/10 και όλα σχεδόν τα έσοδα είναι μαύρα, δεν μπορεί να δικαιολογήσει να έχει 10 υπαλλήλους 8ωρους. Θα σου πει το κράτος με μηδενικά έσοδα πως τους πληρώνεις όλους αυτούς και τι τους χρειάζεσαι; Μπορεί να δικαιολογήσει όμως τους 4ωρους γιατί θεωρητικά του κοστίζουν το μισό. Αυτομάτως έχει ευχέρεια να μην κόψει αποδείξεις.

Έχει κόσμο που ΖΗΤΑΕΙ να είναι σε αυτό το καθεστώς του 4 νόμιμα/4 μαύρα γιατί αδιαφορεί για τα ένσημα (λογική του "έτσι κι' αλλιώς σιγά να μην πάρει σύνταξη κανείς μας") και προτιμάει το 100αρικάκι να το παίρνει χέρι. Αν δε, όπως είπα, έχει και καμιά άκρη τώρα με τον κορονοιό να τον δηλώσει κανείς έστω και 1 ώρα την βδομάδα στην ζούλα για να παίρνει τα 534, εννοείται πως τον συμφέρει. Έχει κοσμάκη που έβγαλε ένα καλό αμάξι με αυτή την ιστορία τον τελευταίο χρόνο.

Όπως και να 'χει, προσωπικά είμαι υπέρ του 100% νόμιμος. Οι καλοί λογαριασμοί κάνουν τους καλούς φίλους. Δεν θέλω ούτε μαύρα, ούτε σε χρωστάω, μου χρωστάς, ούτε να κάθομαι να υπολογίζω με έκλεψε, τον έκλεψα. Όλα νόμιμα. 

9 στις 10 φορές τα μαύρα που παίρνεις είναι βάση του καθαρού ωρομισθίου και όχι του μικτού.

Άλλωστε δεν νομίζω οτι εργάζεται πολύς κόσμος μαύρα από επιλογή (αν εξαιρέσεις κάποιους που το κάνουν ως 2η εργασία).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Baator είπε

;

Γιατί εγώ 2 λογιστές που ρώτησα, μου είπανε πως από την στιγμή που είσαι πλήρους απασχόλησης σε μια εργασία, δεν μπορείς να προσληφθείς σε 2η.

Καλά σου λένε είναι άκυρη η συγκεκριμένη σύμβαση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

επέστρεψα πάλι στο θέμα που είχα ανοίξει το Μάρτιο.

Δυστυχώς είχα θέματα υγείας και συνέχισα να δουλεύω στην ίδια δουλειά αλλά 4ωρος και στην πράξη. Πάλι καλά που δε την έχασα κι αυτή.

Τώρα που βελτιώθηκαν κάποιες καταστάσεις μπορώ να δουλέψω κανονικά. Μου προτείνανε πάλι να δουλέψω 8ωρο. Τους είπα ότι θέλω νόμιμα αλλά η απάντηση που πήρα είναι ότι αν θέλεις νόμιμα θα πάρεις λιγότερα. Δηλαδή εκεί που έπαιρνα +50€ (μαύρα) σε σχέση με κάτι συναδέλφους που ήταν νόμιμα 8ωροι, μου λένε ότι θα παίρνω τα ίδια. Δηλαδή χάνω 50*14 =700€ το χρόνο
Εκτός αυτού με μεγαλύτερο δηλωθέν εισόδημα υπολογίζω θα πληρώνω ~200€ φόρο. Κάπου εκεί δε βγαίνει με 11,000 εισόδημα; Χοντρικά.
Επιπλέον χάνω και την έκπτωση στον ενφια (50%) καθώς είμαι πάνω από τα 9000€ (εκεί δεν είναι το όριο;). άρα άλλα 100€ κι εκεί.
συνολικά χάνω 700+200+100= 1000€. με πρόχειρους υπολογισμούς.
Ρε παιδιά πολλά είναι. Τι να κάνω;

Αν τους πείσω να παίρνω τα ίδια χάνω "μόνο" 300€ χοντρικά από φόρο εισοδήματος και ενφια. Αυτό παλεύεται. Αλλά να χάσω 1000€ το χρόνο, οκ θα έχω τα ένσημα αλλά αν δε μπορώ να εξασφαλίσω το τώρα τι να την κάνω τη σύνταξη;

Δώστε καμια συμβουλή, πρέπει να αποφασίσω
μήπως κάνω λάθος στους υπολογισμούς; Μου φαίνονται τρελά όλα αυτά και αν ισχύουν όντως και δε γράφω βλακείες, καταλαβαίνω γιατί όλοι ζουν στην παρανομία και στα μαύρα.


Εννοείται ότι ψάχνω κι άλλη δουλειά αλλά βρίκσω χειρότερες καταστάσεις, Την τύχη μου μέσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το μόνο σίγουρο είναι ότι κάποτε θα γεράσεις. 

Το να δουλεύης χωρίς ένσημα είναι ότι χειρότερο. 

Και εγώ χρήματα ήθελα όταν ήμουν νέος .

Τώρα στα 60 ψάχνω για τα ένσημα που δεν κόλησα.

Ωραία, θα χάσεις 80 ευρώ τον μήνα δεν είναι και φοβερό ποσό.

Επεξ/σία από Vasileios-gr
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εκείνον που παίρνει 600€ τα 80€ δεν είναι στραγάλια.

Όποιος νομίζει ότι το 2060 θα δίνονται συντάξεις όπως έως τώρα, μάλλον είναι πολύ αισιόδοξος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Vasileios-gr είπε

Το μόνο σίγουρο είναι ότι κάποτε θα γεράσεις. 

Το να δουλεύης χωρίς ένσημα είναι ότι χειρότερο. 

Και εγώ χρήματα ήθελα όταν ήμουν νέος .

Τώρα στα 60 ψάχνω για τα ένσημα που δεν κόλησα.

Ωραία, θα χάσεις 80 ευρώ τον μήνα δεν είναι και φοβερό ποσό.

καλά όλοι θέλουν χρήματα όταν είναι νέοι και όταν γεράσουν λένε τι βλακεία έκανα. αυτό συμβαίνει με πολλά θέματα.

τα 80€ όμως δε είναι μικρό ποσό. είναι ποσό που την έλλειψη του θα την καταλάβω. αν έπαιρνα 1500 το μήνα θα έλεγα οκ.

Δεν είναι ότι δε με ενδιαφέρει το μέλλον. Αλλά δε μπορώ να σκέφτομαι το μέλλον μη ζώντας το παρον.

Και δεν μιλάμε για χρήματα που τα χαλάω σε διασκεδάσεις, σε κινητά και ταξίδια.

Πρέπει να βρεθεί η χρυσή τομή. Αν όντως τα υπολογίζω σωστα και χάσω 1000€ άντε γεια.....

Αλλά ας πούμε ότι εντάξει, τα χάνω τι θα κερδίσω αυτό δεν έχω καταλάβει. Θα πάρω παραπάνω σύνταξη? πόση? 10€/20€ ή 100€

Μάλλον πρέπει να ρωτήσω λογιστή εκτος αν υπάρχει κανείς και διαβάσει το θέμα.

Υπάρχει και το ενδεχόμενο να καταφέρω να τους πείσω να μου δώσουν τα ίδια χρήματα οπότε να χάσω 300€ (αν υπολογίζω σωστά). αν είναι έτσι οκ. Λογικά εκεί με συμφέρει (πιστεύω)

σε μερικούς μπορεί να φαίνεται αστείο αλλά αν έσοδα=έξοδα, υπολογίζεις και το τελευταίο €

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Για να μην ανοιγω νέο θεμα. Αυτο το μηνα πληρώθηκα σχεδον 100€ λιγότερα. Καθε μηνα βαζουν στην τραπεζα περιπου 840€. 

Αυτο τον μηνα με βαλανε 740€ και θελανε να με βαλουν 2 μερες κανονικη αδεια, εμω εχω δουλεψει 24 μερες με 6 μερες ρεπο.

Ακομα εναν υπαλληλο που ρώτησα τον ίδιο, εκει που επαιρνε 750€ τον βαλενε 600€+. 

Πηγα ρωτησα την λογιστρια και η απάντηση της δεν με επεισε, τοσα ηταν να σε βαλουμε στην τραπεζα. Οσο και να τα βαζω κατω δεν με βγαινουν. Τι μπορει να εχουν κανει; 

Υ.γ: το ποσο της αναρρωτικης απ'οσο εψαξα βγαινει (10μερες αναρρωτικης/25 μερες εργασίας* μισθος)-το επιδομα εργασιας. Εγω για το μηνα Σεπτέμβριο που είχα αναρρωτική πληρωθηκα 840€.

840*0.4 =336€-70€(απο ικα)=266€ αυτοι παλι μου τα βγαζουν λιγοτερα. 

Πεφτει κλεψιμο να υποθεσω ή εμενα μου ξεφευγει κατι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός από την πληρωμή στην τράπεζα η λογίστρια πρέπει κάθε μήνα να σου δίνει και σημείωμα υπολογισμού της μισθοδοσίας. Εκεί θα σου ληθούν όλες οι απορίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Liverpool89 είπε

Για να μην ανοιγω νέο θεμα. Αυτο το μηνα πληρώθηκα σχεδον 100€ λιγότερα. Καθε μηνα βαζουν στην τραπεζα περιπου 840€. 

Αυτο τον μηνα με βαλανε 740€ και θελανε να με βαλουν 2 μερες κανονικη αδεια, εμω εχω δουλεψει 24 μερες με 6 μερες ρεπο.

Ακομα εναν υπαλληλο που ρώτησα τον ίδιο, εκει που επαιρνε 750€ τον βαλενε 600€+. 

Πηγα ρωτησα την λογιστρια και η απάντηση της δεν με επεισε, τοσα ηταν να σε βαλουμε στην τραπεζα. Οσο και να τα βαζω κατω δεν με βγαινουν. Τι μπορει να εχουν κανει; 

Υ.γ: το ποσο της αναρρωτικης απ'οσο εψαξα βγαινει (10μερες αναρρωτικης/25 μερες εργασίας* μισθος)-το επιδομα εργασιας. Εγω για το μηνα Σεπτέμβριο που είχα αναρρωτική πληρωθηκα 840€.

840*0.4 =336€-70€(απο ικα)=266€ αυτοι παλι μου τα βγαζουν λιγοτερα. 

Πεφτει κλεψιμο να υποθεσω ή εμενα μου ξεφευγει κατι;

Ζητά εκκαθαριστικό του μήνα και κάνε σύγκριση με τις ώρες που εργάστηκες.

Αν "τρώνε" όντως και διαμαρτυρηθεί μόνο 1-2 δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι, αν είστε πολλοί ίσως.

Οι εταιρίες που δεν δίνουν απο μόνες τους μηνιαίο εκκαθαριστικό εκτός αν το ζητήσεις, δεν είναι καλό σημάδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκει θα δω τις μερες εργασιας και συνηθως μαζευει τρεις μηνες, τέσσερις και στα γρήγορα επειδη εχουν δουλειά ντανιασμενα με των άλλων,λεει να τα υπογράψουμε, μια φορα αργησα να τα υπογραψω γιατί τα διαβαζα και μου λέει αυτο δεν ειναι κατι, τυπικο ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

και το να ζητήσεις αντίγραφο , τυπικό είναι.

Μια φωτογραφία με το κινητό και το μελετάς με την ησυχία σου.

Επεξ/σία από Vasileios-gr
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Καλησπέρα

Να κάνω μια ερώτηση.Μπορω να πάρω κάποιον άνθρωπο βοηθό μου/σαν εργάτη 5-10 φορές τον μήνα ?Τι χαρτια πρέπει να φτιάξω?Ένσημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...