Προς το περιεχόμενο

Θεσσαλονίκη - Ζάγκρεμπ οδικώς


Stavmitsos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει κάνει το δρομολόγιο κανείς; Πρέπει να πάω Σλοβενία μέσω Κροατίας για δουλειά και οι πτήσεις είναι χάλι μαύρο, οπότε σκέφτηκα να νοικιάσω ένα ντιζελάκι απο SKG και να κόψω δρόμο. 

έχω οδηγήσει στο εξωτερικό άπειρες φορές, σύνορα δεν έχει χρειαστεί να περάσω. Πράσινη κάρτα κλπ θα ζητήσω από την εταιρεία ενοικίασης, τι άλλο πρέπει να ξέρω για το δρομολόγιο; 

Thank you! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Stavmitsos είπε

Έχει κάνει το δρομολόγιο κανείς; Πρέπει να πάω Σλοβενία μέσω Κροατίας για δουλειά και οι πτήσεις είναι χάλι μαύρο, οπότε σκέφτηκα να νοικιάσω ένα ντιζελάκι απο SKG και να κόψω δρόμο. 

έχω οδηγήσει στο εξωτερικό άπειρες φορές, σύνορα δεν έχει χρειαστεί να περάσω. Πράσινη κάρτα κλπ θα ζητήσω από την εταιρεία ενοικίασης, τι άλλο πρέπει να ξέρω για το δρομολόγιο; 

Thank you! 

Θα σε αφήσει η rent a car  να περάσεις σύνορα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει κάποια δυσκολία η διαδρομή,το μεγαλύτερο μέρος,σχεδόν όλο,είναι εθνική οδός,το Βελιγράδι το περνάς περιφερειακά εδώ και πολλά χρόνια,εκτός αν θέλεις να πας εσύ από μέσα,

Η σήμανση είναι πολύ καλή στους δρόμους,

πράσινη κάρτα θα σου δώσουν εκεί που θα νοικιάσεις,

ταυτότητα ή διαβατήριο,

πετρελαιο φουλαρε στο τελευταίο βενζινάδικο πριν τα σύνορα Σκοπια-Σερβια,είναι πιο φθηνά,και πολύ καλύτερο καύσιμο από το ελληνικό.

Στα σύνορα οι Σκοπιανοί μπορεί να σου ζητήσουν "καφε",κάνα 2ευρω δηλαδή,μην ψαρώνεις,αλλά ούτε με μαγκιά και τσαμπουκά.Απλα ευγενικά πες τους δεν σου περισσεύουν.

Κάτι άλλο ιδιαίτερο δεν υπάρχει.Καλο δρόμο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την κάνω κι εγώ αυτή τη διαδρομή και όντως δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο. Ίσως λίγο παραπάνω κίνηση στα σύνορα επειδή η Σερβία δέχεται πολίτες των γύρων χωρών για εμβολιασμό. Πετρέλαιο στα Σκόπια για πιο φθηνά και με το που μπεις Κροατία μιας και στη Σερβία είναι πιο φθηνή η βενζίνη απο ντίζελ για κάποιο λόγο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαδρομή είναι πολύ καλή αλλά δεν βγαίνει με τη μια. Θα σου πρότεινα διανυκτέρευση στο novisad και απο εκεί καρφί για Σλοβενία άνετος κ ξεκούραστος. Να προσέξεις μόλις μπεις στην Σλοβενία να αγοράσεις βινιέτα στο πρώτο βενζιναδικο που θα βρεις γιατί θα σε ελέγξουν στα πρώτα χιλιόμετρα. Ξεκινάς απο εδώ με 20 ευρώ πετρέλαιο, φουλάρεις μολις μπεις στα Σκόπια στα σύνορα και άλλη μια στο kumanovo. Μετά ξανά γεμισμα στην Κροατία. 

Καλό ταξίδι και φιλιά στη πανέμορφη Σλοβενία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ζάγκρεμπ θέλει να πάει τελικά ο TS ή  Σλοβενια;

1.000χλμ είναι περίπου από Θεσσαλονίκη,αν φύγει νωρίς το πρωί,το βραδάκι είναι επάνω,είναι και μια ώρα πίσω εκεί.

Επεξ/σία από jmmys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jmmys είπε

Ζάγκρεμπ θέλει να πάει τελικά ο TS ή  Σλοβενια;

1.000χλμ είναι περίπου από Θεσσαλονίκη,αν φύγει νωρίς το πρωί,το βραδάκι είναι επάνω,είναι και μια ώρα πίσω εκεί.

"Έχει κάνει το δρομολόγιο κανείς; Πρέπει να πάω Σλοβενία μέσω Κροατίας για δουλειά και οι πτήσεις είναι χάλι μαύρο, οπότε σκέφτηκα να νοικιάσω ένα ντιζελάκι απο SKG και να κόψω δρόμο." 

 

(Απο αυτό που διαβάζεις τι καταλαβαίνεις?) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, jmmys είπε

Ζάγκρεμπ θέλει να πάει τελικά ο TS ή  Σλοβενια;

1.000χλμ είναι περίπου από Θεσσαλονίκη,αν φύγει νωρίς το πρωί,το βραδάκι είναι επάνω,είναι και μια ώρα πίσω εκεί.

Εγώ όταν έφτασα Ζάγκρεμπ, έχοντας κάνει και μια στάση στο Βελιγράδι για φαγητο και καφέ, ήμουν πτώμα για να συνεχίσω τα επιπλέον 200χλμ εώς Λιουμπλιάνα. 

Airbnb με 40 ευρώ ένα ζεστό μπανάκι, βόλτα στην πολη για φαγητό και την άλλη μέρα ξεκούραστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Finn είπε

Εγώ όταν έφτασα Ζάγκρεμπ, έχοντας κάνει και μια στάση στο Βελιγράδι για φαγητο και καφέ, ήμουν πτώμα για να συνεχίσω τα επιπλέον 200χλμ εώς Λιουμπλιάνα. 

Airbnb με 40 ευρώ ένα ζεστό μπανάκι, βόλτα στην πολη για φαγητό και την άλλη μέρα ξεκούραστα.

Σίγουρα αυτή είναι η καλύτερη και η πιο ασφαλής επιλογή από θέμα κούρασης.Πολυ καλή η πρόταση σου για βόλτα στη πόλη για φαγητό.

Πάντως είναι μια διαδρομή που βγαίνει αυθημερόν αν υπάρχει ανάγκη.

 

Επεξ/σία από jmmys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, jmmys είπε

Σίγουρα αυτή είναι η καλύτερη και η πιο ασφαλής επιλογή από θέμα κούρασης.Πολυ καλή η πρόταση σου για βόλτα στη πόλη για φαγητό.

Πάντως είναι μια διαδρομή που βγαίνει αυθημερόν αν υπάρχει ανάγκη.

 

Σίγουρα βγαίνει, ιδίως αν έχεις και συνοδηγό. Είχα κάνει και το σχεδόν ανάποδο, Λιντς Αυστρία για Θεσσαλονίκη και στο Βελιγράδι είχα φτάσει μεσάνυχτα και δεν άντεχα άλλο. Ανάμεσα στα πόδια πρέπει να είχα 5-6 άδεια redbull .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοίταξε φίλε μου,είναι σχετικό,άλλοι είναι μαθημένοι να κάνουν ταξίδια χιλιάδων χλμ και δεν τους είναι και κάτι δύσκολο να κάνουν 1.000χλμ  σε μια μέρα με ένα ι.χ.

Επειδή έχω κάνει πάρα πολλές φορές τη διαδρομή Ελλάδα προς Βόρεια Ευρώπη,κυρίως Γερμανία,Δανία,Ολλανδία,απο το 1998μέχρι το 2016 περίπου,με φορτηγό,και έχοντας φάει τις "ντανες" 10 ωρών και βάλε σε σύνορα,

μου φαινόταν πάντα πολύ εύκολο να κάνω 1.000 χλμ την ημέρα,με το ι.χ. διαδρομή Ελλάδα- Γερμανία και αντίστροφα,χωρίς να τρώω ώρες για να περάσω τα σύνορα των Βαλκανίων.

Αντιθέτως ξέρω κολλητούς και συγγενείς,και η γυναίκα μου π.χ. που το να κάνουν σε μια μέρα 600-700χλμ,φαντάζει βουνό.

Σημαντικότατο ρόλο παίζει φυσικά και με τι αμάξι γίνονται τα χλμ.

 

Επεξ/σία από jmmys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει λόγος να φτάσει ο φίλος τον εαυτό του στα όρια. Μια στάση στο Novisad(πανέμορφη και μικρή πόλη) , airbnb 30€ και σχεδόν τζάμπα πλιέσκαβιτσα με μπύρα είναι η ιδανικότερη λύση για ένα ασφαλές και ευχάριστο ταξίδι! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...