Προς το περιεχόμενο

Ερωτήσεις για συνδεσμολογία VDSL


Tobajara

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους, μια τετριμμένη ερώτηση όπου ελπίζω να βοηθήσετε.

Από ADSL πέρασα σε VDSL (Wind) και προσπαθώ να βρω τρόπο να λειτουργήσουν τα σταθερά τηλέφωνα του σπιτιού. Το router είναι συνδεδεμένο σε μονή πρίζα τηλεφώνου και παρεμβάλλεται splitter (καταλαβαίνω πως δε χρειάζεται, απλά ακολούθησα τις οδηγίες). Όλες οι πρίζες του σπιτιού είναι μονές και υπάρχουν άλλα δύο σταθερά τηλέφωνα. Όταν τα συνδέσω πάνω στο router λειτουργούν κανονικά ενώ όταν τα συνδέω στις πρίζες του σπιτιού είναι νεκρά. Όταν τα συνδέω στην υποδοχή τηλεφώνου του splitter πάνω στο οποίο είναι το router δε λειτουργούν, ενώ εξακολουθούν να μη λειτουργούν όταν βάλω VDSL splitter στις θέσεις που είναι τώρα (σε τηλεφωνικές πρίζες διαφορετικές από αυτές του router) για να το χρησιμοποιήσω σα φίλτρο.

Αυτό που προσπαθώ είναι να αποφύγω να συνδέσω τα τηλέφωνα με το router. Υπάρχει κάποιος τρόπος? Θέλω να αποφύγω όχι μόνο τη μετακίνηση ή νέα καλώδια αλλά σε περίπτωση που χαλάσει το router να μη μείνω και από σταθερό τηλέφωνο. Ευχαριστώ πολύ για την όποια βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το voip ειναι ξεκάθαρο στην συνδεση του, αφαιρεις τα πάντα απο το καλώδιο που έρχεται απο τον παροχο και συνδεεις μόνο τον ρουτερ σου.

Μετα την θέση phone του ρουτερ συνδεεις την τηλεφωνική συσκευή

Ουτε φίλτρα ούτε σπλιντερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 30/03/2021 at 14:53, Tobajara said:

Καλησπέρα σε όλους, μια τετριμμένη ερώτηση όπου ελπίζω να βοηθήσετε.

Από ADSL πέρασα σε VDSL (Wind) και προσπαθώ να βρω τρόπο να λειτουργήσουν τα σταθερά τηλέφωνα του σπιτιού. Το router είναι συνδεδεμένο σε μονή πρίζα τηλεφώνου και παρεμβάλλεται splitter (καταλαβαίνω πως δε χρειάζεται, απλά ακολούθησα τις οδηγίες). Όλες οι πρίζες του σπιτιού είναι μονές και υπάρχουν άλλα δύο σταθερά τηλέφωνα. Όταν τα συνδέσω πάνω στο router λειτουργούν κανονικά ενώ όταν τα συνδέω στις πρίζες του σπιτιού είναι νεκρά. Όταν τα συνδέω στην υποδοχή τηλεφώνου του splitter πάνω στο οποίο είναι το router δε λειτουργούν, ενώ εξακολουθούν να μη λειτουργούν όταν βάλω VDSL splitter στις θέσεις που είναι τώρα (σε τηλεφωνικές πρίζες διαφορετικές από αυτές του router) για να το χρησιμοποιήσω σα φίλτρο.

Αυτό που προσπαθώ είναι να αποφύγω να συνδέσω τα τηλέφωνα με το router. Υπάρχει κάποιος τρόπος? Θέλω να αποφύγω όχι μόνο τη μετακίνηση ή νέα καλώδια αλλά σε περίπτωση που χαλάσει το router να μη μείνω και από σταθερό τηλέφωνο. Ευχαριστώ πολύ για την όποια βοήθεια.

μαλλον εχεις voip

αν χαλασει το router δεν εχεις τηλ.για να παιξουν τα αλλα πριζακια πρεπει να φτιαχτει σωστα η καλωδιωση

vdsl

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 31/03/2021 at 23:09, poulinos said:

μαλλον εχεις voip

αν χαλασει το router δεν εχεις τηλ.για να παιξουν τα αλλα πριζακια πρεπει να φτιαχτει σωστα η καλωδιωση

vdsl

Σε ευχαριστώ πολύ. Έχω όντως voip και στις οδηγίες σύνδεσης που ήταν μέσα στο modem δεν αναφερόταν ότι έπρεπε να συνδέσω τη θύρα Phone 1 του modem με τη θύρα phone του splitter ώστε να κάνει επιστροφή (με ένα παρεμβαλλόμενο ταυ ώστε να μη χαθεί η θύρα). Για κάποιο λόγο έπρεπε ή να τηλεφωνήσω στην τεχνική υποστήριξη ή να το καταλάβω μόνος μου. Αν και οι οδηγίες σου είναι άψογες, αφήνω παρακάτω μια πρόχειρη συνδεσμολογία μην τυχόν κάποιος με modem ZTE της Wind το βρει χρήσιμο.

Μονή πρίζα τηλεφώνου - splitter - σύνδεση τηλ. καλωδίου από την έξοδο modem του splitter στην υποδοχή DSL του router - σύνδεση τηλ. καλωδίου από τη θύρα Phone 1 του router στη θύρα phone του splitter. Εδώ πάνω στη θύρα phone του splitter μπορεί να μπει ένα ταυ - διαχωριστής γραμμής - και να μπει πάνω του το καλώδιο από το Phone 1 ώστε να μπορεί να συνδεθεί τηλέφωνο και να μη χαθεί η θύρα. Χωράει οριακά. Αν δεν υπάρχουν ήδη, πρέπει να μπουν φίλτρα ADSL/ VDSL στα τηλέφωνα στις άλλες πρίζες τηλεφώνου του σπιτιού. Έχω ακούσει ότι VDSL splitters είναι καλύτερα από σκέτα μονά φίλτρα αλλά δεν είμαι ειδικός.

Το ότι εξαρτώμαι από το router για τηλέφωνο δε μου αρέσει αλλά για να πω την αλήθεια δε μου έχει χαλάσει ποτέ κάποιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν πιανουν τα χερια σου, αλλα αν τυχον εχεις θεμα με συγχρονισμους, errors κλπ, καλο θα ηταν να εβαζες μια διπλη πριζα τηλεφωνου αντι της μονης που εχεις στην κεντρικη εισοδο, ετσι ωστε να απομονωσεις τα 2 καλωδια που ερχονται απ'εξω στη μια πριζα και τα αλλα 2 που πανε στις λοιπες τηλεφωνικες πριζες εσωτερικα του σπιτιου στη 2η. Μ'αυτον τον τροπο γλυτωνεις πολλα οσον αφορα τις παρεμβολες που στο vdsl παιζουν πολυ μεγαλο ρολο σε αντιθεση με το adsl

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

      Αν πιάνουν τα χέρια σου κάνεις ότι σου λέει ο Ashaman :

          α. Αντικατάσταση μονής πρίζας με διπλή.   

          β. Συνδέεις τα καλώδια που έρχονται από τον κατανεμητή στην μία και τα καλώδια που πάνε στις άλλες πρίζες στην άλλη.

          γ. Συνδέεις την θύρα line in του router απ' ευθείας στην πρίζα που συνέδεσες τα καλώδια από τον κατανεμητή με ένα απλό τηλεφωνικό καλώδιο.

          δ. Συνδέεις το τηλέφωνο σου με το phone 1 του router με ένα απλό τηλεφωνικό καλώδιο.

          ε. Από την στιγμή που θέλεις τηλέφωνο και στις άλλες πρίζες συνέδεσε και την phone 2 του router σου με το δεύτερο πριζάκι πάλι με ένα απλό τηλεφωνικό καλώδιο.

      Αν τώρα δεν θες να αλλάξεις την πρίζα σου, πάρε ένα μικρό αυτοκόλλητο πριζάκι, κόλλησε το δίπλα ή κάτω από την κανονική σου πρίζα και συνέδεσε εκεί τα καλώδια που έρχονται από τον κατανεμητή σου (αφού ανοίξεις πρώτα την πρίζα σου και τα ξεχωρίσεις από τα υπόλοιπα).

      Από εκεί και πέρα ακολουθείς τα προηγούμενα βήματα (από γ έως ε). Μόνη διαφορά ότι στο γ. συνδέεις το router με το αυτοκόλλητο πριζάκι και στο στο ε. το phone 2 με την κανονική σου πρίζα.

Επεξ/σία από afm
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
On 01/04/2021 at 01:07, Tobajara said:

Σε ευχαριστώ πολύ. Έχω όντως voip και στις οδηγίες σύνδεσης που ήταν μέσα στο modem δεν αναφερόταν ότι έπρεπε να συνδέσω τη θύρα Phone 1 του modem με τη θύρα phone του splitter ώστε να κάνει επιστροφή (με ένα παρεμβαλλόμενο ταυ ώστε να μη χαθεί η θύρα). Για κάποιο λόγο έπρεπε ή να τηλεφωνήσω στην τεχνική υποστήριξη ή να το καταλάβω μόνος μου. Αν και οι οδηγίες σου είναι άψογες, αφήνω παρακάτω μια πρόχειρη συνδεσμολογία μην τυχόν κάποιος με modem ZTE της Wind το βρει χρήσιμο.

Μονή πρίζα τηλεφώνου - splitter - σύνδεση τηλ. καλωδίου από την έξοδο modem του splitter στην υποδοχή DSL του router - σύνδεση τηλ. καλωδίου από τη θύρα Phone 1 του router στη θύρα phone του splitter. Εδώ πάνω στη θύρα phone του splitter μπορεί να μπει ένα ταυ - διαχωριστής γραμμής - και να μπει πάνω του το καλώδιο από το Phone 1 ώστε να μπορεί να συνδεθεί τηλέφωνο και να μη χαθεί η θύρα. Χωράει οριακά. Αν δεν υπάρχουν ήδη, πρέπει να μπουν φίλτρα ADSL/ VDSL στα τηλέφωνα στις άλλες πρίζες τηλεφώνου του σπιτιού. Έχω ακούσει ότι VDSL splitters είναι καλύτερα από σκέτα μονά φίλτρα αλλά δεν είμαι ειδικός.

Το ότι εξαρτώμαι από το router για τηλέφωνο δε μου αρέσει αλλά για να πω την αλήθεια δε μου έχει χαλάσει ποτέ κάποιο.

kai me αυτο που εχεις κανει σε vdsl θα εχεις προβλημα γιατι εχεις bridge taps(παραλληλα) .για αυτο εβαλα τον οδηγο της cya.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...