Προς το περιεχόμενο

Σκέφτομαι να παρατήσω την σχολή μου μετά από 5 χρόνια σπουδών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, σπουδάζω Μηχανολόγος Μηχανικός στην πόλη του Βόλου. Σε λίγο καιρό μπαίνω στα 23 και είμαι στο 5ο έτος της σχολής. Τα πρώτια 3 ετη λόγω κάποιων συγκυριών όσο στην υγεία μου και στην σχέση μου όσο και στο οικογενειακό περιβάλλον δεν κατάφερα να παλέψω ποτέ σωστά για την σχολή. Εχοντας ξεχάσει βασικές γνώσεις σε Μαθηματικά Φυσική και Χημεία από την 3η Λυκείου.. Πέρυσι μιας και είχα βρει τον δρόμο μου σαν άτομο έβαλα στόχο να καταφέρω να τελειώσω την σχολή. Δυστυχώς η κατάσταση με τον covid-19 λειτούργησε μόνο αρνητικά! Τι να πρώτο πω, ότι υπήρχαν καθηγητές που δεν έκαναν μάθημα και ανέβαζαν σημειώσεις ανα 2-3 εβδομάδες? Οτι κάποιοι δεν ανέβαζαν ούτε σημειώσεις (και μιλάμε για μαθήματα με Φυσική και Μαθηματικά όχι κείμενα για παπαγαλία..). Στις εξετάσεις τα πράγματα ήταν ακόμα χειρότερα καθώς οι περισσότεροι καθηγητές είχαν αντιμετωπίσει την κατάσταση ως εξής "Ααα θα έχουν ανοιχτά βιβλία, θα τους βοηθάνε απο φροντηστήρια κτλ). Τα θέματα παλούκια και ο χρόνος ελάχιστος! Ολα αυτά μαζί με το γεγονός των ελλειπών βασικών γνώσεων μου που δεν κατάφερα να ανακτήσω λόγω της κατάστασης. Φέτος αναγκάστηκα να κάνω κάποια ιδιαίτερα μαθήματα για να αποκτήσω πάλι αυτές τις βασικές γνώσεις το συντομότερο δυνατόν. Κατάφερα και πέρασα κάποια "απλά" μαθήματα (4 στα 9 που έδωσα) αλλά πλέον νιώθω πίεση μέσα μου και απίστευτο άγχος για το πότε θα τελειώσω.. γιατί για άλλη μία χρονιά έχουμε πολύ κακή αντιμετώπιση από τους καθηγητές. Υπολόγιζα τα 2 αυτά χρόνια να πάνε πολύ πιο ποιοτικά αλλά τελικά από αυτά δεν έγινε. Το γεγονός ότι μπαίνω στα 23 μου και δεν έχω καταφέρει πολλά στην σχολή (πράγμα που σημαίνει πως πολύ πιθανόν να χρειαστώ άλλα 3-4 ίσως και 5 χρόνια σπουδών) με αγχώνει απίστευτα! Ενα άλλο πράγμα που με αγχώνει είναι ότι οι γονείς μου συνεισφέρουν οικονομικά στις σπουδές μου όλα αυτά τα 5 χρόνια νιώθω απίστευτο βάρος να μου δίνουν λέφτα μέχρι εγώ να τελειώσω την σχολή,δουλειά και πολυτεχνείο είναι εφικτό? Επίσης είμαι διατεθειμένος να προσπαθήσω να τελειώσω την σχολή που πάντα ήθελα αλλά τι και αν αυτό γίνει στα 27-28 ή και 30.. θα έχω μέλλον μπροστά μου να βρω δουλειά ή λόγω ηλικίας θα θεωρούμε μεγάλος για να βρω κάτι πάνω σε αυτό το αντικείμενο? Ποιά η γνώμη σας για αυτά που είπα? Αξίζει πιστεύετε να μείνω στην σχολή και να παλέψω και όποτε το πάρω ή να τελειώσω μία ιδιωτική σχολή και να τελειώνει το ζήτημα? 

Επεξ/σία από StavrosKaps
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο βασικο ερωτημα ειναι αν σου αρεσει η σχολη και το αντικειμενο. Επομενο ερωτημα ειναι η οικογενεια σου μπορει να σε στηριξει καποια χρονια ακομη? Αν βρεις το κινητρο μεσα σου και ασχοληθεις σοβαρα με τη σχολη σε 3 χρονια μπορεις να εχεις παρει το πτυχιο σου. Μεταξυ μας, κανενας δεν καταστραφηκε στη ζωη του επειδη πηρε πτυχιο στα 26 και οχι στα 23.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε υπομονη κοιτα να τελειωσεις το πτυχιο οποτε μπορεις με την ησυχια σου εαν θες να συνυσφερεις οικονομικα  υπαρχουν λυσεις οπως να μαθεις σε ΚΕΚ μια ξενη γλωσσα και να πας για δουλεια σε νησι του Ιονιου ή των Δωδεκανησων τα μεροκαματα πεζουν πχ βοηθος σερβιτορου επαιρνε ο αδερφος μου full season  σε ταβερνα 5 το  απογευμα με 1 το πρωι 1000 ευρω τα μεροκαματα στα νησια δεν ειναι οπως στην στερεα και κεντρικη ελλαδα επισης μπες σε FB με αγγελιες και κοιτα οπου εχει τουρισμο και σε βολευει. Καλο ειναι να οργανωθεις με εναν πραγματικο φιλο για ννα μην τρεχεις να βρεις συγκατηκο...στα μεγαλα νησια κανουν κρα για πτυχιουχους τεχνικους.Αυτα απο εμενα οτι θες ρωτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πριν παρατήσεις τη σχολή πρέπει να δεις τι εναλλακτικές έχεις. Θα 'θελες να σπουδάσεις πιο "χαλαρά" κάτι παρόμοιο σε ιδιωτική σχολή ή σε ένα ΙΕΚ; Πόσο χρόνο χρειάζονται όμως αυτά και τι αναγνωρισιμότητα έχουν τα χαρτιά που δίνουν; Υπάρχει η δυνατότητα ασφαλούς απασχόλησης κάπου αλλού; Ένα κατάστημα δικών σου ανθρώπων ίσως που να μπορείς να δουλέψεις και στο μέλλον να αναλάβεις μόνος σου; Θα δοκίμαζες κάτι διαφορετικό;

Ξέρω από πρώτο χέρι τους πιεστικούς ρυθμούς που έχουν οι πολυτεχνικές σχολές και τη δυσκολία του αντικειμένου τους. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε πως ούτε το 1/10 των αρχικά επιτυχόντων εκεί δεν τελειώνει στην 5-ετία. Να ξέρεις όμως πως αν τα παρατήσεις και ειδικά χωρίς σχέδιο (=εναλλακτικές) πάντα θα έχεις μέσα σου αυτό το αίσθημα αποτυχίας. Στο γράφω γιατί βρέθηκα στη θέση σου και παράτησα την αντίστοιχη σχολή στην Πάτρα. Ακόμα και αν πέρασαν χρόνια από τότε και εν τέλει ολοκλήρωσα προπτυχιακές και μεταπτυχιακές σπουδές σε διαφορετικό αντικείμενο, ακόμα νιώθω άσχημα με την παραίτησή μου.

Βλέπω όμως από τα γραφόμενά σου έναν άνθρωπο που έχει διάθεση να το παλέψει. Έκανες ήδη φροντιστήριο για να καλύψεις κενά σου, τη σχολή πάντα την ήθελες και σίγουρα για να περάσεις σε αυτή δε σου είναι άγνωστη λέξη η μελέτη. Ξέχνα λοιπόν… το σύμπαν που συνωμοτεί εναντίον σου και πάρε όσο χρόνο χρειάζεσαι για να τελειώσεις τη σχολή. Καταλαβαίνω ότι δεν το βλέπεις έτσι τώρα, αλλά είσαι πραγματικά πολύ νέος ακόμα και ο παράγοντας χρόνος δεν πρέπει να είναι στις πρώτες σου έγνοιες. Και η πρόταση του aligato1000 για να απασχοληθείς προσωρινά το καλοκαίρι κάπου  και να βγάλεις κάποια έξοδα (και να αλλάξεις και λίγο παραστάσεις θα έλεγα) είναι πολύ καλή όπως και τα ερωτήματα που θέτει ο OxiGiannisGiannakis.

Επεξ/σία από tedybear
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προχωρα με μικρά βήματα κάθε φορά. δεν έγινε κάτι αν δεν τελειώσεις στην ώρα σου, πολλοί δεν τελειώνουν στην ώρα τους είτε για σοβαρούς λόγους είτε γιατι βαρούνται. δωσε βάση στα μισα μαθήματα καθε εξεταστικής ωστε να τα περνας σίγουρα, το ιδιο και το σεπτέμβρη, αν πχ εχεις 10 μαθήματα διαβασε τα 5. επίσης προσπάθησε να ομαδοποιείς μαθήματα με κοινά στοιχείς, πχ αυτη την εξεταστική διαβασε όσα έχουν μαθηματικά, την επόμενη αυτα που εχουν φυσική. έτσι θα είναι πιο έυκολο να τα περάσεις και να τα κατανοήσεις. και  φροντιστήρια δεν είναι κακό να κάνεις, αν δυσκολεύεσαι σε καποιο μαθημα.  ξερω φιτητες που κανουν φροντιστηρια σχεδον σε όλα τα μαθήματα, όπως κάνουν και οι μαθητες γυμνασίου και λυκείου. Αφού λοιπον θεωρείται δικαιος ο ανταγωνισμός μεταξυ μαθητων με φροντιστηριο και χωρίς,  γιατι να είναι κακό στο πανεπιστημιο?  αν χρειαζεσαι βοήθεια κανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι 23. Άντε και να κάνεις ακόμα 5 χρόνια να τελειώσεις. Θα είσαι 28. Σκέψου ότι θα δουλεύεις λογικά μέχρι τα 65-70 σου. Άρα τα 5 χρόνια μπροστά στα 45 είναι απειροελάχιστα. Το ίδιο ισχύει και για την οικονομική στήριξη από τους γονείς. Ξέρω άτομα που παράτησαν τη σχολή σε αντίστοιχη φάση γιατί δεν ήθελαν να βασίζονται στα λεφτά των γονέων και τελικά κατέληξαν να χρειάζονται στήριξη μέχρι τα 40 γιατί οι δουλειές που έβρισκαν χωρίς το πτυχίο είχαν χαμηλές αποδοχές. Τώρα είμαι γονιός κι εγώ και σου λέω ότι, αν σε βλέπουν ότι προσπαθείς και προοδεύεις θα προτιμούν χίλιες φορές να σε στηρίξουν για λίγα χρόνια ακόμα, παρά να τα παρατήσεις.

Οπότε θα τονίσω κι εγώ ότι το θέμα είναι αν σου αρέσει αυτή η σχολή και αυτό το αντικείμενο. Ούτε ο πρώτος είσαι ούτε ο τελευταίος που για Χ λόγους δεν τα πήγε καλά στην αρχή. Αν δε σε διώχνουν από το πανεπιστήμιο (δεν ξέρω τι παίζει με τα όρια σπουδών πλέον) μπορείς να ξεκινήσεις βήμα βήμα και θα τα καταφέρεις. Σε καμία περίπτωση δεν έχεις χάσει το τρένο.

  • Like 8
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, FilipposMD είπε

Είσαι 23. Άντε και να κάνεις ακόμα 5 χρόνια να τελειώσεις. Θα είσαι 28. Σκέψου ότι θα δουλεύεις λογικά μέχρι τα 65-70 σου. Άρα τα 5 χρόνια μπροστά στα 45 είναι απειροελάχιστα. Το ίδιο ισχύει και για την οικονομική στήριξη από τους γονείς. Ξέρω άτομα που παράτησαν τη σχολή σε αντίστοιχη φάση γιατί δεν ήθελαν να βασίζονται στα λεφτά των γονέων και τελικά κατέληξαν να χρειάζονται στήριξη μέχρι τα 40 γιατί οι δουλειές που έβρισκαν χωρίς το πτυχίο είχαν χαμηλές αποδοχές. Τώρα είμαι γονιός κι εγώ και σου λέω ότι, αν σε βλέπουν ότι προσπαθείς και προοδεύεις θα προτιμούν χίλιες φορές να σε στηρίξουν για λίγα χρόνια ακόμα, παρά να τα παρατήσεις.

Οπότε θα τονίσω κι εγώ ότι το θέμα είναι αν σου αρέσει αυτή η σχολή και αυτό το αντικείμενο. Ούτε ο πρώτος είσαι ούτε ο τελευταίος που για Χ λόγους δεν τα πήγε καλά στην αρχή. Αν δε σε διώχνουν από το πανεπιστήμιο (δεν ξέρω τι παίζει με τα όρια σπουδών πλέον) μπορείς να ξεκινήσεις βήμα βήμα και θα τα καταφέρεις. Σε καμία περίπτωση δεν έχεις χάσει το τρένο.

Μ' αρέσεις πολύ να ξες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, ppaio είπε

Ειναι απλο περασες σε μια σχολη χωρις να εχεις τα καταλληλα εφοδια η πιο στέγνα τις πνευματικες δυνατότητες....

Πολύ παραγωγικό αυτό. Blame the victim.

Πάω στοίχημα αν χτίζεις σπίτι και δεν πάει όπως το θες αρπάζεις μαστίγιο και αρχίζεις τα χτυπήματα.

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, JohnGTA είπε

Πολύ παραγωγικό αυτό. Blame the victim.

Πάω στοίχημα αν χτίζεις σπίτι και δεν πάει όπως το θες αρπάζεις μαστίγιο και αρχίζεις τα χτυπήματα.

 

 H ευθυνη δεν είναι εντελως δικη του ειναι και του συστηματος που αφηνει πχ φοιτητες με 3 στα Μαθηματικά να παίρνανε σε Πολυτεχνικές σχολές...

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙΣ !!!! ειμαι στην ιδια κατασταση! ειμαι στο πολυτεχενιο στα χανια!!! και εγω λογω οικογενειακης καταστασης, λογω μια κακοποιητικης σχεσης που με εχει αλλοτριωσει τελειως μεσα μου και συναμα οτι εδω που ηρθα ουτε καλους ανθρωπου βρηκα ουτε τιποτα τετοιο, οι συμφοιτητες μου ειναι ολοι σιχαμενοι τυχοδιψκτες, σκεφτομαι διαρκως να παρατησω την σχολη!!!
εχουμε 75 μαθηματα με υποχρεωτικα μαθηματα για να μπειςστο 4ο ετος, με εξτρα προυποθεσεις για να παρεις πρακτικη κλπ

οι καθηγητες?? κατι γερολυκοι που το μαθημα τους δεν αγγιζει κααααααν την εξεταση!!!!!! συνεχεια μπροστα μας αν τους ζητησουμε να λυσουν καποιο θεμα, πολλες φορες δεν μπορουν ουτε οι ιδιοι!!!!
περυσι με τις εξαποστασεως, ηταν χαλια!!!! τα θεματα απειρα και δυσκολακαι ο χρονος ελαχιστος!!!!!! και ξανα λεω πολυτεχνειο!!! που εχει μαθηματικα δυσκολα σαν μαθηματα αλλα και τα υπολοιπα μαθηματα εχουν μαθηματικα μεσα!!!
απο το ετος μου, μονο ενας τα εχει περασμενα ολα και μου λεει οτι νιωθει φυλακισμενος! αλλα αυτος μπορει να τα καταφερει

εχω πεσει σε καταθλιψη σοβαρη, χανω τα μαλλια μου, εχουν διαταραχθει οι ορμονες μου φοβαμαο  μην αρρωστησω!
κα εγω νιωθω βαρος στους γονεις μου για τα λεφτα!!! πολυ μαλιστα!!!!

επισης, μπορεσα κ ηρθα γτ πηρα εστια ! αλλα και την εστια, για αλλα2 χρονια θα την εχω!!!
η καθε μερα μου ειναι χαλια ειμαι κατα μονη μου εδω!!! πολύ μοναξια!!!!! εχω τρελαθει και εχω και τον πρωην μου να με βασανιζει!!!! θελω να φυγω τωρα!!!!!!!! να παρω ενα αεροπλανο να παω αθηνα!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, rperdik είπε

εχω πεσει σε καταθλιψη σοβαρη, χανω τα μαλλια μου, εχουν διαταραχθει οι ορμονες μου φοβαμαο  μην αρρωστησω!
κα εγω νιωθω βαρος στους γονεις μου για τα λεφτα!!! πολυ μαλιστα!!!!

Μιλα με καποιον ειδικο, καποια γραμμη στηριξης που πιθανον να προσφερει το πανεπιστημιο η καποιος αλλος φορεας. Υπαρχει βοηθεια.

Τα υπολλοιπα περι σχολης ειναι δευτερευοντα, σημασια εχει η υγεια, σωματικη και ψυχικη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Φίλε StavrosKaps ταυτιστηκα απολυτως σε ο,τι γραφεις... Ιδια σχολη ιδιο ετος ...Αντιμετωπισα και εγω αντιστοιχες δυσκολιες . Ισως βεβαια εξ αποστασεως  υπηρχε περισσοτερος χρονος προετοιμασιας για τις εξετασεις αλλα σκεψου οτι τα μαθηματα που ηθελα να παρακολουθησω γινοταν την ιδια ωρα πολλες φορες..Τι να πω ρε φιλε.. Πραγματικα εχω σκεφτει πολλες φορες να την αφησω τη σχολη οπως λες και εσυ. Κατι ομως με κραταει. 

Υ.Γ Αν το δεις στειλε ενα μηνυμα μηπως το αναλυσουμε και βοηθησουμε ο ενας τον αλλον εαν γινεται. Το ιδιο ισχυει και για εσενα  rperdik :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω έκανα πολλά χρόνια να τελειώσω τη σχολή μου. Βγήκε όμως σε καλό διότι χρειάστηκε το πτυχίο ως προσόν διορισμού όταν έφυγα από τον ιδιωτικό τομέα.

Να βρείτε κουράγιο, δύναμη και υπομονή και να ολοκληρώσετε τις σπουδές σας. Θα βγείτε πιο δυνατοί από αυτό και σε τυπικά και σε ουσιαστικά προσόντα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...