Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση καλωδίου ΟΤΕ με μονοκατοικία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. 

Η wind σε παλιά μονοκατοικία έφερε την γραμμή, η οποία μου είπε τεχνικός ότι συγχρονίζει έως 54000 ( το πρόγραμμα είναι για 50 )

Κάτι αστοχίες από μερεμετια μαστόρων που έβαψαν εξωτερικά το σπίτι είχαν ως αποτέλεσμα να έχει ξηλωθεί αυτό το καλώδιο. Ήρθε ηλεκτρολόγος, το πέρασε από κάτι τρύπες και το άφησε στο στρογγυλό κουτί απέξω, ότι δήθεν δεν είναι δική του δουλειά και είναι του παρόχου πως θα συνδεθεί.

Ανέβηκα εγώ με σκάλα, όπου από το καλώδιο που πέφτει από την ταράτσα δίνει ένα κόκκινο και ένα γκρι. 

Του σπιτιού, έχει μαύρο-κοκκινο και κίτρινο λευκό. 

Σύνδεσα το κόκκινο με το κόκκινο, το μαύρο με το γκρι και έπαιξε το ρούτερ αλλά συγχρονίζει στα 13μαξ.

Μήπως θέλει άλλη συνδεσμολογία; 

Ανεβάζω φωτογραφία εδώ με την πρόχειρη σύνδεση που έκανα νωρίτερα.

Να δηλωθεί βλάβη στην wind?

@poulinos

 

 

IMG_20210330_183533_50.jpg

IMG_20210330_184843.jpg

Επεξ/σία από mynam3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τουλαχιστον  παρε μια κλεμα  και κανε τις συνδεσεις μη φαινεται ετσι μπακαλιστικο και μετα κανε τις μετρησεις σου

οι αλλοι διπλα σου τι γραμμες εχουν?? πιανουν καλες ταχυτητες ?? πολλοι παιρνουν 50αρες αλλα καταληγουν 12αρες η λιγοτερο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mynam3 είπε

Καλησπέρα. 

Η wind σε παλιά μονοκατοικία έφερε την γραμμή, η οποία μου είπε τεχνικός ότι συγχρονίζει έως 54000 ( το πρόγραμμα είναι για 50 )

Κάτι αστοχίες από μερεμετια μαστόρων που έβαψαν εξωτερικά το σπίτι είχαν ως αποτέλεσμα να έχει ξηλωθεί αυτό το καλώδιο. Ήρθε ηλεκτρολόγος, το πέρασε από κάτι τρύπες και το άφησε στο στρογγυλό κουτί απέξω, ότι δήθεν δεν είναι δική του δουλειά και είναι του παρόχου πως θα συνδεθεί.

Ανέβηκα εγώ με σκάλα, όπου από το καλώδιο που πέφτει από την ταράτσα δίνει ένα κόκκινο και ένα γκρι. 

Του σπιτιού, έχει μαύρο-κοκκινο και κίτρινο λευκό. 

Σύνδεσα το κόκκινο με το κόκκινο, το μαύρο με το γκρι και έπαιξε το ρούτερ αλλά συγχρονίζει στα 13μαξ.

Μήπως θέλει άλλη συνδεσμολογία; 

Ανεβάζω φωτογραφία εδώ με την πρόχειρη σύνδεση που έκανα νωρίτερα.

Να δηλωθεί βλάβη στην wind?

@poulinos

 

 

IMG_20210330_183533_50.jpg

IMG_20210330_184843.jpg

Καλησπέρα. 

Κάτι μου λέει πως το έχεις βάλει σε λάθος ζευγάρι ή έκανε κάποιο λάθος ο ηλεκτρολόγος.

Δε μου στέκει και πολύ το 28/28.6 dB attenuation.

Σύνδεσε το ρούτερ απευθείας στην εισαγωγή και βάλε στατιστικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως ο ΟΤΕ δίνει πρώτα το άσπρο - κίτρινο και μετά το μαύρο - κόκκινο (για 2η γραμμή στο ίδιο σημείο). Αφού όμως παίρνεις συγχρονισμό (μονόπολο), θα σου έλεγα να ανοίξεις την τηλεφωνική πρίζα και να δεις σε ποιες επαφές είναι συνδεδεμένα τα καλώδια. Βάλε και μια φωτό από την πρίζα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς ότι είπε ο safis

Για να δουλέψει σωστά χρειάζεται ένα ζεύγος καλωδίων

Τώρα έχεις πετύχει το ένα από τα δύο, μπορείς είτε κάνοντας δοκιμές

Άνοιξε τη πρίζα που πάει το καλώδιο στο σπίτι, δες ποια χρώματα είναι συνδεδεμένα (αν είναι όλα τότε αυτά στις μεσαίες επαφές 2-3)

Αφού κανείς δοκιμή και διαπιστώσεις ποιο ζεύγος πάει στο σπίτι, πάρε συνδετήρες της 3Μ scotchlok ,τους διπλούς πορτοκαλί χρώμα νομίζω και κάνε τις συνδέσεις

Επίσης απομόνωσε την υπόλοιπη εγκατάσταση από τη πρίζα που έρχεται το σήμα

Αν ο πάροχος σου είχε ενεργοποιήσει τη γραμμή και η ηλεκτρολόγος δε στο σύνδεσε, μεγάλη βλακεία για εμένα.., σιγά το πράγμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ηλεκτρολόγος πράγματι δεν το σύνδεσε, οπότε φώναξα πάλι την wind. Λόγω παλαιότητας καλωδίου μου είπαν, δεν έχει τάση το κόκκινο - μαύρο και να φωνάξω ηλεκτρολόγο να περάσει νέο καλώδιο απευθείας στο ρούτερ και στην πρίζα. 

Γνωρίζουμε κόστος για όλη αυτή την περίπτωση στο περίπου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου για να μη μπεις σε έξοδα και παιδευεσαι

Το καλώδιο από τα δεξιά είναι του ΟΤΕ, σωστά;

Αριστερά αυτό που μπαίνει στο σπίτι;

Κάνε δοκιμές στρίβοντας καλά μεταξύ τους τα καλώδια του ΟΤΕ με τα δικά σου, μέχρι να δεις που έχεις τα καλύτερα αποτελέσματα συγχρονισμού και ανέβασε στατιστικά (όχι απλά περνώντας ένα μέσα στο άλλο)

Πχ δοκίμασε άσπρο κόκκινο, κίτρινο κόκκινο, κόκκινο άσπρο κλπ

Για να έπαιξε σημαίνει πως έχεις πετύχει το ένα από τα δύο

Το να μη βρήκαν τάση ίσως είναι γιατί η γραμμή είναι VoIP, άρα δεν έχει τάση..

Κάνε και μια μέτρηση εκεί βάζοντας τη πρίζα εκεί συνδέοντας τις μεσαίες επαφές (2-3) της πρίζας να δεις τι μπορεί να δώσει η γραμμή σου

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη μεριά σου, έχεις κάνει καλές συνδέσεις (έστω πρόχειρες) ;

Έχεις στρίψει μεταξύ τους καλά τα καλώδια και βάλεις λίγη μονωτική ταινία;

Μια ιδέα θα ήταν να δήλωνες βλάβη (πες για αποσυνδέσεις περισσότερες από 5 τη μέρα) ώστε να έρθουν να το δουν, αλλιώς δε νομίζω να ασχοληθούν.. και αν όντως υπάρχει να δηλωθεί στον ΟΤΕ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, Kozanitis1 said:

Έχεις στρίψει μεταξύ τους καλά τα καλώδια και βάλεις λίγη μονωτική ταινία;

Scotchlok και το κεφάλι μας ήσυχο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τελικά ήρθε, άλλαξε το καλώδιο και το έφερε μέσα στο σπίτι. Είχε λίγο ταλαιπωρία, όμως από ότι δείχνει είναι οκ τώρα. 

 

Παρακάτω είναι τα στατιστικά, λογικά είναι εντάξει.

 

 

IMG_20210414_220414.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...