Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για αλλαγή παρόχου σταθερής....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτά έλεγα, φαίνεται πως παίρνεις από κέντρο και όχι νέα καμπίνα

Πόσες τηλεφωνικές πρίζες έχεις στο χώρο σου, καθώς και πόσα τηλέφωνα χρειάζεσαι; (αν πχ κάνεις τη δουλειά σου με ένα μόνο ασύρματο)

Αρχικά το ρούτερ το έχεις απευθείας στη πρίζα χωρίς όλα τα σπλιττερ κλπ που λένε οι οδηγίες;

Κάνε μια δοκιμή απευθείας στη πρίζα και ανέβασε τα στατιστικά

Ιδανικά θα πρέπει να εντοπίσεις τη κεντρική πρίζα του σπιτιού, να βάλεις εκεί το ρούτερ και να απομονώσεις την υπόλοιπη εγκατάσταση..

Πες μας τα παραπάνω και σιγά σιγά το βλέπουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δύο γραμμές και στα δύο δύο ασύρματα τηλέφωνα....στο ένα έχω με σπλιτερ το ρούτερ.....εάν βάλω το ρούτερ στην κεντρική πρίζα δεν φτάνει καλά στα δωμάτια που θέλω....αυτές είναι οι μετρήσεις απευθείας στη γραμμή μόνο το ρούτερ....

Screenshot_2021-03-31-16-25-21-361_com.android.chrome.jpg

Screenshot_2021-03-31-16-25-29-008_com.android.chrome.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα αν κατάλαβα σωστά, έχεις δύο τηλεφωνικές πρίζες στο σπίτι, όπου έχεις ένα ασύρματο τηλέφωνο στη κάθε μία

Για να λειτουργήσει στο βέλτιστο το VDSL, ιδανικά θα πρέπει αρχικά να εντοπίσεις την κεντρική πρίζα του σπιτιού, να την ανοίξεις (ανέβασε φωτό να δούμε), να διαχωρίσεις προσωρινά το ζεύγος που έρχεται από τον κατανεμητή/ΟΤΕ και να συνδέσεις μόνο αυτό πάνω στη πρίζα, απομονώνοντας προσωρινά την υπόλοιπη εγκατάσταση

Η πρίζες γενικά είναι παλιες;

Οι φωτογραφίες θα βοηθούσαν, μήπως έχουν πάνω κάποιο πυκνωτή, όπου ίσως να δημιουργήσει πρόβλημα..

Κάνε λοιπόν το διαχωρισμό, συνδέοντας μόνο το ζεύγος που είπαμε στις μεσαίες επαφές της πρίζας και ανεβάζοντας τα στατιστικά τότε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, δεν πολυκατάλαβα τι είπες😥

Τεσπά....έβγαλα και από τις δύο γραμμές τα πάντα και έβαλα στην κεντρική το ρούτερ απευθείας και βγάζει αυτές τις μετρήσεις....

Τις γραμμές πρόσφατα τις έφτιαξα....νομίζω πως είναι εντάξει....

Θες να ξεβιδώσω?😅

Σορυ αλλά δεν ξέρω πολλά από αυτά....

Screenshot_2021-03-31-22-00-24-739_com.android.chrome.jpg

Screenshot_2021-03-31-22-00-36-512_com.android.chrome.jpg

IMG_20210331_215612.jpg

Αυτή τη στιγμή που το έχω στην κεντρική μόνο του το ρούτερ μου βγάζει στο speedtest.gr και στο speedtestmaster μια εφαρμογή αυτά....στην άλλη σελίδα που μου είπατε δεν μπορώ να μπω....Screenshot_2021-03-31-22-14-48-735_com.android.chrome.jpg.79b910d79db27586521e53e2c15ac647.jpg

Screenshot_2021-03-31-22-15-34-265_com.internet.speedtest.check.wifi.meter.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με την αποσύνδεση των άλλων συσκευών δεν απομόνωσες την εγκατάσταση..

Θα χρειαστεί να ξεβιδώσεις τη κύρια πρίζα, ώστε να δούμε πόσα ζεύγη καλωδίων έχει μέσα..

Αυτό που θα πρέπει να γίνει είναι να τα αποσυνδέσεις όλα και να συνδέσεις μόνο το ζεύγος που έρχεται από τον κατανεμητή του σπιτιού

Είσαι σε μονοκατοικία ή πολυκατοικία;

Αν είσαι σε μονοκατοικία και η εγκατάσταση είναι παλιά, τότε ίσως υπάρχουν παραλληλίες, οι οποίες θα πρέπει να διορθωθούν (δε θέλουμε παραλληλίες-ένα καλώδιο να δίνει σε 2 πρίζες)

Αν θέλεις να έχεις ίντερνετ, μπορείς προσεκτικά απλά να τη βγάλεις ώστε να φαίνονται τα καλώδια για να τα ανεβάσεις φωτογραφία, αλλά να συνεχίσεις να τα έχεις συνδεδεμένα ώστε να έχεις τηλ/ίντερνετ..

Κάνε αυτό για αρχή..

Πάντα συνδέουμε τα καλώδια στις 2 μεσαίες επαφές..

 

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη φίλε μου....δεν καταλαβαίνω...ξεβίδωσα την πρόσοψη......δεν ξέρω μετά να συνεχίσω....ούτε κατάλαβα αυτό με την αποσύνδεση.....σε πολυκατοικία μένω....

Από τις μετρήσεις τι βλέπεις?

Η vodafone τελικά μου δίνει γύρω στο 30 που λέει?

IMG_20210331_225816.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξεβιδώσει τα δυο βιδακια λίγο, ώστε να μπορέσεις προσεκτικά να τραβήξεις τη πρίζα εκτός

μετα ανέβασε φωτό

Ναι σου δίνει γύρω στα 33 κάτι 

Επεξ/σία από Kozanitis1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...