Προς το περιεχόμενο

20 ή 40 MHZ?


pascalia2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 hours ago, pascalia2 said:

Καλησπερα εχω μια συνδεση internet 14-16 mbps, αξίζει να βάλω 40MHZ στο router για να εχω διπλασιο bandwidth ή δεν το χρειαζομαι; Υπαρχει και μια επιλογη 20/40MHZ.

εχει να κανει με το ασυρματο μονο.σε πολλες παρεμβολες ή μεγαλες αποστασεις το 40 θα παιξει χειροτερα.το 20 για 16mbps ειναι more than enough

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, poulinos είπε

εχει να κανει με το ασυρματο μονο.σε πολλες παρεμβολες ή μεγαλες αποστασεις το 40 θα παιξει χειροτερα.το 20 για 16mbps ειναι more than enough

Εβαλα το wifi analyzer αλλα δεν λεει και πολλα. Κατι πιο αναλυτικο υπαρχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Gogotsa είπε

Μια χαρα πολλα λεει. Τι αλλο θες?

Link speed δεν εχει. Μονο ενα ποσοστο για το σημα εχει , και recommend channel με βαση τις λιγοτερες παρεμβολες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για την ταχύτητα που έχεις, βάλε το χειροκίνητα στα 20MHz, δες ποιο κανάλι από τα 1-6-11 είναι άδειο και χρησιμοποίησε αυτό..

Προσωπικά σε διαμέρισμα με αρκετά ασύρματα τριγύρω, βλέπω 45-47mbps στα 2.4GHz (σε 50αρα) σε όλο το σπίτι.., απλά το AP που έχω μόνο του αλλάζει μεταξύ των τριών αυτών καναλιών (χειροκίνητα στα 20MHz)

Συσχέτιση link speed με πραγματικά θα έχεις στο μυαλό σου ιδανικά 1:3 ή 1:4

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε

Για την ταχύτητα που έχεις, βάλε το χειροκίνητα στα 20MHz, δες ποιο κανάλι από τα 1-6-11 είναι άδειο και χρησιμοποίησε αυτό..

Προσωπικά σε διαμέρισμα με αρκετά ασύρματα τριγύρω, βλέπω 45-47mbps στα 2.4GHz (σε 50αρα) σε όλο το σπίτι.., απλά το AP που έχω μόνο του αλλάζει μεταξύ των τριών αυτών καναλιών (χειροκίνητα στα 20MHz)

Συσχέτιση link speed με πραγματικά θα έχεις στο μυαλό σου ιδανικά 1:3 ή 1:4

Αν καπου ανεβασω link speed 130mbps (πλασματικα) ή παραπανω το αφηνω στα 40mhz? 
για δοκιμασε και συ στα 40 και ελενξε αν εχεις κανα παλιοτερο intel ο driver απο device manager να ειναι στο auto και οχι καρφωμενος στα 20.

γιατι δεν εχει λινκ speed το wifi analyzer και το βρισκω απο τα info των windows?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά δε νομίζω πως έχεις καταλάβει τη φιλοσοφία του φόρουμ (αν κάποιος διαφωνεί ας με διορθώσει)

Ζητάς μια γνώμη για εύρος συχνότητας ασύρματου δικτύου, σου λέμε πως να το βελτιστοποιήσεις, αφού η σύνδεση σου είναι ΜΟΝΟ στα 16mbps, όχι στα 100+ ...

Το analyzer σου λέει ποια δίκτυα έχεις τριγύρω και σε ποιες συχνότητες εκπέμπουν, σκέψου λίγο, αφού ΔΕΝ έχεις συνδεθεί σε αυτά, πως θα λέει connection speed?

Αν θεωρείς πως λείπει κάποιο χαρακτηριστικό επικοινώνησε με το δημιουργό της εφαρμογής..

Εσύ θεωρείς πως δεν έχω κάτι καλύτερο να κάνω από το να πειραματίζομαι με το δικό μου δίκτυο, επειδή κάποιος που πρώτη φορά βλέπω ποστ του θέλει να βγάλει άκρη πάνω στο φιλότιμο των άλλων;

Αλλιώς μπορείς να φωνάξεις ένα τεχνικό δικτύων, να έρθει ο άνθρωπος να στα κάνει, να δουλέψει και ο κόσμος..

Τέλος, αν θεωρείς το ποστ προσβλητικό, feel free to report 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/4/2021 στις 8:52 ΜΜ, Kozanitis1 είπε

Τέλος, αν θεωρείς το ποστ προσβλητικό, feel free to report 😉

Βγες λιγο εξω να παρεις λιγο αερα να ξεθολωσεις. Ξεχνα το θεμα αυτο ειναι για τους υπολοιπους.

και δεν σε εχρισε κανεις υπερασπιστη του φορουμ

Στις 2/4/2021 στις 12:52 ΜΜ, Kozanitis1 είπε

δες ποιο κανάλι από τα 1-6-11 είναι άδειο και χρησιμοποίησε αυτό..

Μεσα σε ολα τα αλλα εχεις κανει και λαθος και τα non overlap καναλια.... βαρας ασφαιρα.

Επεξ/σία από pascalia2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

fritz app wlan.αν παιξει με το ρουτερ σου θα δεις σε καθε περιπτωση ποσα mbit πιανεις

On 01/04/2021 at 19:30, pascalia2 said:

Εβαλα το wifi analyzer αλλα δεν λεει και πολλα. Κατι πιο αναλυτικο υπαρχει;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...