Προς το περιεχόμενο

Η ανανέωση ενοικίου ισούται με 3χρονη παράταση;


chkaratso

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω διαβάσει κατά καιρούς threads σχετικά με τα ενοίκια και το χρόνο ισχύς αυτών. Δεν βρήκα όμως το παρακάτω:

Σε σπίτι που πρακτικά έγινε σιωπηρή ανανέωση (6 χρόνια ήδη), ο ιδιοκτήτης ζήτησε ανανέωση (όχι νέο) του συμβολαίου για 1 χρόνο. Αυτό σημαίνει ότι νομικά το συμβόλαιο καλύπτει για 3 ακόμη χρόνια (ανεξάρτητα από τον 1 χρόνο που ορίζει το συμβόλαιο) ή στο τέλος της ανανέωσης ο ιδιοκτήτης μπορεί να ζητήσει το σπίτι/αύξηση κτλ;

Επεξ/σία από chkaratso
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, chkaratso είπε

Έχω διαβάσει κατά καιρούς threads σχετικά με τα ενοίκια και το χρόνο ισχύς αυτών. Δεν βρήκα όμως το παρακάτω:

Σε σπίτι που πρακτικά έγινε σιωπηρή ανανέωση (6 χρόνια ήδη), ο ιδιοκτήτης ζήτησε ανανέωση (όχι νέο) του συμβολαίου για 1 χρόνο. Αυτό σημαίνει ότι νομικά το συμβόλαιο καλύπτει για 3 ακόμη χρόνια (ανεξάρτητα από τον 1 χρόνο που ορίζει το συμβόλαιο) ή στο τέλος της ανανέωσης ο ιδιοκτήτης μπορεί να ζητήσει το σπίτι/αύξηση κτλ;

Καταρχήν δεν μπορεί να γίνει ανανέωση σε μίσθωση που έχει λήξει εδώ και 3 χρόνια, εκτός βέβαια και αν δηλωθεί σήμερα ότι η ανανέωση έγινε πριν 3 χρόνια (εκπρόθεσμα), σε αυτή τη περίπτωση όμως θα βεβαιωθεί στον ιδιοκτήτη πρόστιμο εκπρόθεσμης δήλωσης μίσθωσης (100€).

Η τριετία πάντως ξεκινά από την αρχή της μίσθωσης, όχι από την στιγμή της ανανέωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βοηθάει; Στο σπίτι μένει η μητέρα μου, οπότε δεν έχω άμεση επικοινωνία με τους ιδιοκτήτες. Προσπαθώ απλά να καταλάβω αν θα πρέπει κατά τον Αύγουστο να περιμένουμε κρούση.

IMG_0961.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, chkaratso είπε

Βοηθάει; Στο σπίτι μένει η μητέρα μου, οπότε δεν έχω άμεση επικοινωνία με τους ιδιοκτήτες. Προσπαθώ απλά να καταλάβω αν θα πρέπει κατά τον Αύγουστο να περιμένουμε κρούση.

IMG_0961.JPG

Βοηθάει, η τριετία ίσχυε έως και 01/04/2017.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...