Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για την προκήρυξη για Υγεία


airtrelomike13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια καλησπέρα σας

Θέλω να σας κανω μια ερώτηση ( αν γνωρίζετε σχετικά με τη προκήρυξη) περί αυτού.

 

Η ερώτησή μου είναι η εξής: Θέλω να κάνω αίτηση στην εν λόγω προκήρυξη για τη θέση ΔΕ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΩΝ ΓΡΑΜΜΑΤΕΩΝ. Στην ηλεκτρονική αίτηση ως προς τα υποχρεωτικά προσόντα μου αναφέρει τα εξής: Συμπληρώστε όνομα Πανεπιστήμιου-ΑΤΕΙ-Τεχνολογικής σχολής, Συμπληρώστε όνομα τμήματος, βαθμός πτυχίου, Τίτλος πτυχίου Σε αυτά εγώ που θα κάνω αίτηση ως ΔΕ, τι θα συμπληρώσω? Γιατι αν τα αφησω κενα δεν με αφηνει να προχωρησω στην ηλεκτρονικη αιτηση. 

Πρωτη φορα συνανταω αυτο το πραγμα. Να θελω να κανω αιτηση ως ΔΕ και να μη με αφηνει να προχωρησω.

Έστειλα e-mail στη υπηρεσια γιατι δεν εχουν τηλεφωνο και περιμενω απαντηση ( ματαια εχουμε επιτελικο κρατος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον δεν εχεις ξανακανει αιτηση.

Τι εχεις τελειωσει; Οτι εχεις τελειωσει και οτι βαθμο πηρες κλπ ε αυτα πρεπει να συμπληρωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Αθάνατο δημόσιο. Κάθε μέρα βλέπουμε θέματα σε αυτή τη σελίδα για το πως θα μπει κάποιος στο δημόσιο για να ξεφύγει από τη κόλαση που ονομάζεται ιδιωτικός τομέας. Τίποτα καλύτερο από τη μονιμότητα του δημοσίου και τη θαλπωρή του κράτους. Έχουμε φτάσει σε σημείο άτομα με σοβαρή ειδίκευση και καριέρα να προτιμάνε να γίνουν εποπ για να μπουν στο δημόσιο και ας κάνουν κάτι άσχετο. Μιλώντας με ξένους βλέπω μία πολύ διαφορετική λογική όπου κανείς τους δε νοιάζεται για το δημόσιο σαν να μην υπάρχει εκεί αυτό. Δε λέω ότι είναι κακό απαραίτητα να σκέφτεσαι έτσι αλλά σε καπιταλιστικό κράτος ζεις....

Αφού οι Έλληνες αγαπάνε τόσο πολύ το δημόσιο ας γίνουμε κουμουνιστικό κράτος με οικονομία διοίκησης και τότε όπου και να δουλέψεις δημόσιο θα είναι. Το λέω όλο αυτό γιατί πραγματικά βγάζει μάτι σε αυτή τη σελίδα. Ο καπιταλισμός και οι ελεύθερες αγορές προκαλούν κυριολεκτικά τρόμο στους Έλληνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, vforvaggelis είπε

Μαλλον δεν εχεις ξανακανει αιτηση.

Τι εχεις τελειωσει; Οτι εχεις τελειωσει και οτι βαθμο πηρες κλπ ε αυτα πρεπει να συμπληρωσεις.

εχω τελειωσει ΤΕΙ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΧΡΗΜΑΤΟΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ αλλα δεν εχει η συγκεκριμενη προκηρυξη θεση για ΤΕ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ-ΛΟΓΙΣΤΙΚΟΥ και αναγκαστικα θα κανω για ΔΕ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑ. Το θεμα ειναι οτι ακομα και οταν επιλεγω ΔΕ μου βγαζει οτι πρεπει να συμπληρωσω τα πεδια που ανεφερα.. τι να πω

2 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Αθάνατο δημόσιο. Κάθε μέρα βλέπουμε θέματα σε αυτή τη σελίδα για το πως θα μπει κάποιος στο δημόσιο για να ξεφύγει από τη κόλαση που ονομάζεται ιδιωτικός τομέας. Τίποτα καλύτερο από τη μονιμότητα του δημοσίου και τη θαλπωρή του κράτους. Έχουμε φτάσει σε σημείο άτομα με σοβαρή ειδίκευση και καριέρα να προτιμάνε να γίνουν εποπ για να μπουν στο δημόσιο και ας κάνουν κάτι άσχετο. Μιλώντας με ξένους βλέπω μία πολύ διαφορετική λογική όπου κανείς τους δε νοιάζεται για το δημόσιο σαν να μην υπάρχει εκεί αυτό. Δε λέω ότι είναι κακό απαραίτητα να σκέφτεσαι έτσι αλλά σε καπιταλιστικό κράτος ζεις....

Αφού οι Έλληνες αγαπάνε τόσο πολύ το δημόσιο ας γίνουμε κουμουνιστικό κράτος με οικονομία διοίκησης και τότε όπου και να δουλέψεις δημόσιο θα είναι. Το λέω όλο αυτό γιατί πραγματικά βγάζει μάτι σε αυτή τη σελίδα. Ο καπιταλισμός και οι ελεύθερες αγορές προκαλούν κυριολεκτικά τρόμο στους Έλληνες.

Ναι διοτι στο Εξωτερικο δεν εχει καμια σχεση ο δημοσιος τομεας του εξωτερικου με αυτο της Ελλαδος. στο ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ τον αποφευγουν γιατι ο ιδιωτικος τομεας εκει εχει και πιο δυνατα χρηματα αλλα και μεγαλυτερη ασφαλεια, εξελιξη κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Αθάνατο δημόσιο. Κάθε μέρα βλέπουμε θέματα σε αυτή τη σελίδα για το πως θα μπει κάποιος στο δημόσιο για να ξεφύγει από τη κόλαση που ονομάζεται ιδιωτικός τομέας. Τίποτα καλύτερο από τη μονιμότητα του δημοσίου και τη θαλπωρή του κράτους. Έχουμε φτάσει σε σημείο άτομα με σοβαρή ειδίκευση και καριέρα να προτιμάνε να γίνουν εποπ για να μπουν στο δημόσιο και ας κάνουν κάτι άσχετο. Μιλώντας με ξένους βλέπω μία πολύ διαφορετική λογική όπου κανείς τους δε νοιάζεται για το δημόσιο σαν να μην υπάρχει εκεί αυτό. Δε λέω ότι είναι κακό απαραίτητα να σκέφτεσαι έτσι αλλά σε καπιταλιστικό κράτος ζεις....

Αφού οι Έλληνες αγαπάνε τόσο πολύ το δημόσιο ας γίνουμε κουμουνιστικό κράτος με οικονομία διοίκησης και τότε όπου και να δουλέψεις δημόσιο θα είναι. Το λέω όλο αυτό γιατί πραγματικά βγάζει μάτι σε αυτή τη σελίδα. Ο καπιταλισμός και οι ελεύθερες αγορές προκαλούν κυριολεκτικά τρόμο στους Έλληνες.

Δυστυχώς η Ελλαδα ειναι μια μικρή χωρα, με μεγαλες πολυεθνικες εταιριες μετρημένες στα δαχτυλα.

Η πλειονοτητα του ιδιωτικού τομεα ειναι μικρομεσαιες οικογενειακες επιχειρησεις οι οποιες θεωρούν τον εργαζομενο αναλωσημο και όχι επενδυση.

Δυστυχώς αυτο δεν προκετε να αλλαξει, και διαχρονικα το Δημόσιο με τα τεραστια προβληματα του, θα προσφερει job security!

52 λεπτά πριν, airtrelomike13 είπε

εχω τελειωσει ΤΕΙ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΧΡΗΜΑΤΟΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ αλλα δεν εχει η συγκεκριμενη προκηρυξη θεση για ΤΕ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ-ΛΟΓΙΣΤΙΚΟΥ και αναγκαστικα θα κανω για ΔΕ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑ. Το θεμα ειναι οτι ακομα και οταν επιλεγω ΔΕ μου βγαζει οτι πρεπει να συμπληρωσω τα πεδια που ανεφερα.. τι να πω

Ναι διοτι στο Εξωτερικο δεν εχει καμια σχεση ο δημοσιος τομεας του εξωτερικου με αυτο της Ελλαδος. στο ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ τον αποφευγουν γιατι ο ιδιωτικος τομεας εκει εχει και πιο δυνατα χρηματα αλλα και μεγαλυτερη ασφαλεια, εξελιξη κλπ

Έτσι ακριβως!

Επεξ/σία από Dinos1973
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Dinos1973 είπε

Δυστυχώς η Ελλαδα ειναι μια μικρή χωρα, με μεγαλες πολυεθνικες εταιριες μετρημένες στα δαχτυλα.

Η πλειονοτητα του ιδιωτικού τομεα ειναι μικρομεσαιες οικογενειακες επιχειρησεις οι οποιες θεωρούν τον εργαζομενος αναλωσημους και όχι επενδυση.

Δυστυχώς αυτο δεν προκετε να αλλαξει, και διαχρονικα το Δημόσιο με τα τεραστια προβληματα του, θα προσφερει job security!

Έτσι ακριβως!

Ενταξει το Δημοσιο δεν εχει τα χρηματα που ειχε καποτε. Σκεψου φιλη που μπηκε προσφατα με Διδακτορικο παιρνει 900 καθαρα μισθο το μηνα. Θα μου πεις ειναι σιγουρα ομως.  Εγω παλι θα σου πω για τη ξαδερφη μου με 2 μαστερ που μπηκε προ 2ετιας στο δημοσιο στην Εφορια και πηρε μισθο 800 ευρω. Τη ρωτησα αν κατσει με τα τωρινα δεδομενα 35 χρονια στο δημοσιο με πτυχιου οικονομικου, 2 μαστερ που εχει και 1 παιδι μεχρι ποσα μπορει να φτασει ο μισθος της και μου απαντησε μεχρι 1700 ευρω καθαρα. Οχι παραπανω οχι παρακατω. Καποτε αυτα τα λεφτα στο Δημοσιο ηταν μετα την 20ετια και ανετα λεφτα. Σκεψου ο πατερας μου στη Πυροσβεστικη χωρις πτυχιο επαιρνε τετοιο μισθο στα 25 χρονια προυπηρεσιας, και μη σου πω επαιρνε πιο πολλα λεφτα απο ενα καθηγητη που σπουδασε ( καθηγητη δευτεροβαθμιας εκπαιδευσης).

 

Γι αυτο λοιπον που προανέφες η Ελλάδα είναι ΜΠΑΝΑΝΙΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τη κατηγορία ΔΕ, αν δεν κάνω λάθος, έχει ως πτυχία κάτι σχολές (όχι ΤΕΙ - ΑΕΙ), επομένως μήπως δεν μπορείς να κάνεις αίτηση καθόλου ή δεν έχει νόημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, koulkos είπε

Για τη κατηγορία ΔΕ, αν δεν κάνω λάθος, έχει ως πτυχία κάτι σχολές (όχι ΤΕΙ - ΑΕΙ), επομένως μήπως δεν μπορείς να κάνεις αίτηση καθόλου ή δεν έχει νόημα;

Έχει και ΔΕ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑ που στα δικαιολογητικά ζητάει απολυτηριο λυκειου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Αθάνατο δημόσιο. Κάθε μέρα βλέπουμε θέματα σε αυτή τη σελίδα για το πως θα μπει κάποιος στο δημόσιο για να ξεφύγει από τη κόλαση που ονομάζεται ιδιωτικός τομέας. Τίποτα καλύτερο από τη μονιμότητα του δημοσίου και τη θαλπωρή του κράτους. Έχουμε φτάσει σε σημείο άτομα με σοβαρή ειδίκευση και καριέρα να προτιμάνε να γίνουν εποπ για να μπουν στο δημόσιο και ας κάνουν κάτι άσχετο. Μιλώντας με ξένους βλέπω μία πολύ διαφορετική λογική όπου κανείς τους δε νοιάζεται για το δημόσιο σαν να μην υπάρχει εκεί αυτό. Δε λέω ότι είναι κακό απαραίτητα να σκέφτεσαι έτσι αλλά σε καπιταλιστικό κράτος ζεις....

Αφού οι Έλληνες αγαπάνε τόσο πολύ το δημόσιο ας γίνουμε κουμουνιστικό κράτος με οικονομία διοίκησης και τότε όπου και να δουλέψεις δημόσιο θα είναι. Το λέω όλο αυτό γιατί πραγματικά βγάζει μάτι σε αυτή τη σελίδα. Ο καπιταλισμός και οι ελεύθερες αγορές προκαλούν κυριολεκτικά τρόμο στους Έλληνες.

Οτι να ναι. 
 

Στο δημοσιο δε δουλευει κανενας πχ στην αμερικη, γιατι δουλευουν ολα με εργολαβιες και υπεργολαβιες σε ιδιωτικες επιχειρησεις. 
 

Μαντεψε ποιος κερδιζει απ αυτο και που παει το δημοσιο χρημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, airtrelomike13 είπε

Έχει και ΔΕ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑ που στα δικαιολογητικά ζητάει απολυτηριο λυκειου

Έχεις δίκιο. Είδα την προκήρυξη και έχει το απολυτήριο Λυκείου μέσα στον κωδικό 110 των πτυχίων. Καλή επιτυχία σε όποιον κάνει αίτηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, koulkos είπε

Έχεις δίκιο. Είδα την προκήρυξη και έχει το απολυτήριο Λυκείου μέσα στον κωδικό 110 των πτυχίων. Καλή επιτυχία σε όποιον κάνει αίτηση. 

Ευχαριστώ. Εγώ δίκιο εχω. Αλλά αφου θα κανω  ως ΔΕ , γιατι μου ζητάει να συμπληρώσω όνομα Πανεπιστήμιου-ΑΤΕΙ-Τεχνολογικής σχολής, Συμπληρώστε όνομα τμήματος, βαθμός πτυχίου, Τίτλος πτυχίου . Εκεί με το απολύτηριο λυκείου δεν μπορώ να συμπληρώσω κάτι. Αλλά αν δεν συμπληρώσω δεν με αφήνει να προχωρήσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/3/2021 στις 12:43 ΜΜ, aizensama24 είπε

Αθάνατο δημόσιο. Κάθε μέρα βλέπουμε θέματα σε αυτή τη σελίδα για το πως θα μπει κάποιος στο δημόσιο για να ξεφύγει από τη κόλαση που ονομάζεται ιδιωτικός τομέας. Τίποτα καλύτερο από τη μονιμότητα του δημοσίου και τη θαλπωρή του κράτους. Έχουμε φτάσει σε σημείο άτομα με σοβαρή ειδίκευση και καριέρα να προτιμάνε να γίνουν εποπ για να μπουν στο δημόσιο και ας κάνουν κάτι άσχετο. Μιλώντας με ξένους βλέπω μία πολύ διαφορετική λογική όπου κανείς τους δε νοιάζεται για το δημόσιο σαν να μην υπάρχει εκεί αυτό. Δε λέω ότι είναι κακό απαραίτητα να σκέφτεσαι έτσι αλλά σε καπιταλιστικό κράτος ζεις....

Αφού οι Έλληνες αγαπάνε τόσο πολύ το δημόσιο ας γίνουμε κουμουνιστικό κράτος με οικονομία διοίκησης και τότε όπου και να δουλέψεις δημόσιο θα είναι. Το λέω όλο αυτό γιατί πραγματικά βγάζει μάτι σε αυτή τη σελίδα. Ο καπιταλισμός και οι ελεύθερες αγορές προκαλούν κυριολεκτικά τρόμο στους Έλληνες.

Και συμφωνώ και διαφωνώ. Απο τη μία καταλαβαίνω απόλυτα το συλλογισμό σου για την αντίληψη που έχει η πλειοψηφία των εργαζομένων που πουλάνε την ψυχή τους στο διάολο για να μπουν στο Δημόσιο και ειδικά με τους σημερινούς μισθούς που δίνει το κράτος. Οι Έλληνες συνεχίζουν να ανταλλάσσουν ψήφους με θέσεις στο Δημόσιο και όσο μειώθηκε το Δημόσιο μειώθηκε, εδώ κι αρκετά χρόνια μόνο μεγαλώνει.

Από την άλλη πρέπει να βάλεις στην εξίσωση την κατάσταση του ιδιωτικού τομέα στην Ελλάδα. Διαφωνώ πως το πρόβλημα είναι η έλλειψη πολυεθνικών κι η κυριαρχία των οικογενειακών επιχειρήσεων. Αυτό συμβαίνει στις περισσότερες ευρωπαϊκές χώρες, η οικονομία της ΕΕ βασίζεται πολύ στις μικρομεσαίες επιχειρήσεις, επίσης τεράστιες ευρωπαϊκές πολυεθνικές είναι στην πραγματικότητα οικογενειακές επιχειρήσεις που είτε διοικούνται απευθείας είτε απλά εποπτεύονται απο μέλη μιας οικογένειας. Το πρόβλημα κατα τη γνώμη μου εντοπίζεται σε δύο κατηγορίες, 1) η Ελλάδα έχει εχθρικό κλίμα προς την επιχειρηματικότητα οπότε οι επιχειρήσεις της είναι χαμηλής εξειδίκευσης και δεν επεκτείνονται 2) Ακόμα υπάρχει τεράστια ανεργία και ο κόσμος πάει να δουλέψει για λίγα λεφτά χωρίς πολλές απαιτήσεις. Κάτι αυτό, κάτι η επιβάρυνση της μισθωτής εργασίας απο το κράτος, κι οι μισθοί ακόμα και εξειδικευμένων θέσεων έχουν συμπιεστεί προς τα κάτω ενώ οι απαιτήσεις ανεβαίνουν, καθώς "αμα δε θες εσύ, υπάρχουν άλλοι 20 που θέλουν και που θα μου κάνουν και 5 μετάνοιες πρωί-μεσημέρι".

Οπότε νέος κόσμος, μορφωμένος, με εμπειρία, με καλά χαρτιά, βλέπει σε πάρα πολλές περιπτώσεις δύο δρόμους,

1. Δουλειά στον ιδιωτικό τομέα για 10ωρα μίνιμουμ, με πίεση, άγχος και υπερωρίες και μισθό όσο παίρνει και ένας ειδικός φρουρός

2. Δουλειά στο Δημόσιο ακόμα και με ελαφρώς λιγότερα λεφτά που όμως είναι χαλαρουίτα, μόνιμη, 3 φεύγεις για το σπίτι σου, εγγυημένες άδειες κλπ κλπ.

Ακόμα και ο πιο hard-core libertarian να είσαι, δε μπορείς να αρνηθείς πως είναι λογικό ο κόσμος να διαλέγει το 2...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 31/3/2021 στις 1:43 ΜΜ, aizensama24 είπε

Αθάνατο δημόσιο. Κάθε μέρα βλέπουμε θέματα σε αυτή τη σελίδα για το πως θα μπει κάποιος στο δημόσιο για να ξεφύγει από τη κόλαση που ονομάζεται ιδιωτικός τομέας. Τίποτα καλύτερο από τη μονιμότητα του δημοσίου και τη θαλπωρή του κράτους. Έχουμε φτάσει σε σημείο άτομα με σοβαρή ειδίκευση και καριέρα να προτιμάνε να γίνουν εποπ για να μπουν στο δημόσιο και ας κάνουν κάτι άσχετο. Μιλώντας με ξένους βλέπω μία πολύ διαφορετική λογική όπου κανείς τους δε νοιάζεται για το δημόσιο σαν να μην υπάρχει εκεί αυτό. Δε λέω ότι είναι κακό απαραίτητα να σκέφτεσαι έτσι αλλά σε καπιταλιστικό κράτος ζεις....

Αφού οι Έλληνες αγαπάνε τόσο πολύ το δημόσιο ας γίνουμε κουμουνιστικό κράτος με οικονομία διοίκησης και τότε όπου και να δουλέψεις δημόσιο θα είναι. Το λέω όλο αυτό γιατί πραγματικά βγάζει μάτι σε αυτή τη σελίδα. Ο καπιταλισμός και οι ελεύθερες αγορές προκαλούν κυριολεκτικά τρόμο στους Έλληνες.

Εσύ κάτσε δούλευε για τον κάθε παπάρα για να κάνεις καριέρα και να παίρνεις βασικό μισθό όπως η πλειοψηφία και αντε και κανα χιλιάρικο στην καλύτερη. Λίγες οι περιπτώσεις με παραπάνω λεφτά και λίγα και τα επαγγέλματα που στα δίνουν αυτά τα λεφτά. Ξύπνα από τ όνειρο και προσγειώσου στην ελληνική πραγματικότητα. Και όχι δεν είμαι στο δημόσιο αλλά θα ήθελα πολύ να είμαι για να μην έχω κι έννοιες κάθε μέρα που με πηδάνε αν θα με διώξουν κιόλας....

Επεξ/σία από jimis_vts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ProponitisTouKanape είπε

Και συμφωνώ και διαφωνώ. Απο τη μία καταλαβαίνω απόλυτα το συλλογισμό σου για την αντίληψη που έχει η πλειοψηφία των εργαζομένων που πουλάνε την ψυχή τους στο διάολο για να μπουν στο Δημόσιο και ειδικά με τους σημερινούς μισθούς που δίνει το κράτος. Οι Έλληνες συνεχίζουν να ανταλλάσσουν ψήφους με θέσεις στο Δημόσιο και όσο μειώθηκε το Δημόσιο μειώθηκε, εδώ κι αρκετά χρόνια μόνο μεγαλώνει.

Από την άλλη πρέπει να βάλεις στην εξίσωση την κατάσταση του ιδιωτικού τομέα στην Ελλάδα. Διαφωνώ πως το πρόβλημα είναι η έλλειψη πολυεθνικών κι η κυριαρχία των οικογενειακών επιχειρήσεων. Αυτό συμβαίνει στις περισσότερες ευρωπαϊκές χώρες, η οικονομία της ΕΕ βασίζεται πολύ στις μικρομεσαίες επιχειρήσεις, επίσης τεράστιες ευρωπαϊκές πολυεθνικές είναι στην πραγματικότητα οικογενειακές επιχειρήσεις που είτε διοικούνται απευθείας είτε απλά εποπτεύονται απο μέλη μιας οικογένειας. Το πρόβλημα κατα τη γνώμη μου εντοπίζεται σε δύο κατηγορίες, 1) η Ελλάδα έχει εχθρικό κλίμα προς την επιχειρηματικότητα οπότε οι επιχειρήσεις της είναι χαμηλής εξειδίκευσης και δεν επεκτείνονται 2) Ακόμα υπάρχει τεράστια ανεργία και ο κόσμος πάει να δουλέψει για λίγα λεφτά χωρίς πολλές απαιτήσεις. Κάτι αυτό, κάτι η επιβάρυνση της μισθωτής εργασίας απο το κράτος, κι οι μισθοί ακόμα και εξειδικευμένων θέσεων έχουν συμπιεστεί προς τα κάτω ενώ οι απαιτήσεις ανεβαίνουν, καθώς "αμα δε θες εσύ, υπάρχουν άλλοι 20 που θέλουν και που θα μου κάνουν και 5 μετάνοιες πρωί-μεσημέρι".

Οπότε νέος κόσμος, μορφωμένος, με εμπειρία, με καλά χαρτιά, βλέπει σε πάρα πολλές περιπτώσεις δύο δρόμους,

1. Δουλειά στον ιδιωτικό τομέα για 10ωρα μίνιμουμ, με πίεση, άγχος και υπερωρίες και μισθό όσο παίρνει και ένας ειδικός φρουρός

2. Δουλειά στο Δημόσιο ακόμα και με ελαφρώς λιγότερα λεφτά που όμως είναι χαλαρουίτα, μόνιμη, 3 φεύγεις για το σπίτι σου, εγγυημένες άδειες κλπ κλπ.

Ακόμα και ο πιο hard-core libertarian να είσαι, δε μπορείς να αρνηθείς πως είναι λογικό ο κόσμος να διαλέγει το 2...

Όχι δεν είναι λογικό να διαλέγει το 2ο διότι οι πιθανότητες να μπει εκεί είναι απειροελάχιστες σε βαθμό που μπορεί να μην αξίζει καν να το σκεφτεί. Τι σημασία έχει αν όλα όσα προσφέρει το δημόσιο είναι καλύτερα όταν δεν μπορείς να μπεις? 

Δε λέω ότι ο τρόπος που εφαρμόζεται ο καπιταλισμός στη χώρα μας είναι καλός αλλά δεν υπάρχει άλλος δρόμος, το πιο ρεαλιστικό πράγμα που μπορείς να κάνεις είναι να μάθεις πως να παίζεις σωστά τα χαρτιά σου σε αυτό το σύστημα για μέγιστη αποδοτικότητα. Δεν είναι εύκολο καθώς πρόκειται για ένα δύσκολο σύστημα αλλά πάντα υπάρχει ο τρόπος, το σύστημα δεν ειναι τέλειο και έχει τρύπες. Η δύναμη του καπιταλισμού είναι ότι έχεις επιλογές και εναλλακτικές.

Δε σου αρέσει η δουλειά σου? τότε ψάχνεις για κάποια άλλη σε πιο υποσχόμενο κλάδο ή κάνεις κάτι δικό σου ή και όλα μαζί

Είσαι ανειδίκευτος και η δουλειά σου δεν έχει μέλλον? μπορείς γρήγορα να μάθεις κάποια δεξιότητα και να το αλλάξεις αυτό ώστε να ξεκλειδώσεις πολλές επιλογές

Μπορείς στη χειρότερη να φύγεις και έξω αν δε σου αρέσει το πως εφαρμόζεται ο καπιταλισμός στην Ελλάδα και αυτό επιλογή είναι

Υπάρχει η μεθοδολογία να πετύχεις κάτι αλλά πρέπει να ξέρεις όλες τις επιλογές σου και να κάνεις τα σωστά βήματα. Η εργασία σε πολυεθνική δεν είναι η μόνη επιλογή στο καπιταλισμό, αν και δε πιστεύω ότι είναι απαραίτητα και τόσο κακή επιλογή στην Ελλάδα συγκριτικά με το δημόσιο. Ξέρω διάφορους που εργάζονται σε πολυεθνικές και δε τα πάνε άσχημα. Δε λέω να εργαστείς σε κανά μαγαζί της πλάκας, εκεί προφανώς μπορεί να έχεις σοβαρά προβλήματα. Οι ξένοι με τους οποίους μιλάω δεν ενδιαφέρονται μόνο να εργαστούν για το facebook ή τη Google αλλά γενικά πως θα χτίσουν τις δεξιότητες τους και θα κάνουν κάτι δικό τους μετά από ένα διάστημα. Βέβαια για να πούμε την αλήθεια, δε νομίζω ότι συγκρίνονται καν βαριά χρηματοδοτημένες εταιρίες του εξωτερικού ειδικά στις ΗΠΑ με το δημόσιο στην Ελλάδα, δεν είναι ο δάσκαλος ή το εποπ ούτε για πλάκα όμοιο του να εργάζεσαι στη Tesla ξέρω γω. 

Καταλαβαίνω ότι μέσα στο άγχος της επιβίωσης αλλά και με τις πολλές ανάγκες του ανθρώπου οι οποίες δεν σχετίζονται με εργασία δεν έχουμε το χρόνο να σκεφτούμε και να αξιολογήσουμε όλες τις επιλογές μας. Μπορεί να μας προκαλεί και φόβο αυτό επειδή μπορεί αυτές οι επιλογές να αποτύχουν. Δεν είναι εν τέλη παιχνίδι η ζωή ωστόσο ακριβώς αυτό είναι ο καπιταλισμός "παιχνίδι επιλογών". Κάτι αυτόματο και σίγουρο που θα σε πιάσει από το χέρι και θα σε πάει κάπου και θα σε κρατήσει σταθερό εκεί δεν υπάρχει εκτός αν είσαι πολύ τυχερός. 

 

 

32 λεπτά πριν, jimis_vts είπε

Εσύ κάτσε δούλευε για τον κάθε παπάρα για να κάνεις καριέρα και να παίρνεις βασικό μισθό όπως η πλειοψηφία και αντε και κανα χιλιάρικο στην καλύτερη. Λίγες οι περιπτώσεις με παραπάνω λεφτά και λίγα και τα επαγγέλματα που στα δίνουν αυτά τα λεφτά. Ξύπνα από τ όνειρο και προσγειώσου στην ελληνική πραγματικότητα. Και όχι δεν είμαι στο δημόσιο αλλά θα ήθελα πολύ να είμαι για να μην έχω κι έννοιες κάθε μέρα που με πηδάνε αν θα με διώξουν κιόλας....

Είμαι Ε.Ε και θα έλεγα μετά από καιρό ότι έχω αντιμετωπίσει τεράστια προβλήματα ωστόσο οι επιλογές υπήρχαν και υπάρχουν να πάω μπροστά και να περάσω αυτά τα προβλήματα. Σίγουρα όλοι θα τα βρούμε σκούρα κάποια στιγμή σε αυτό το σύστημα αλλά δε πρέπει να το αντιμετωπίσουμε ως κάτι απόλυτο. Είναι εφικτό να αλλάξει αν δράσεις σωστά. 

Αν βρεις δουλειά σε πολυεθνική ή κάτι μεγάλο γενικά τότε μπορεί να αξίζει η καριέρα ή έστω να μην είναι άσχημα τα πράγματα. Για κάτι μικρότερο από αυτό σίγουρα δεν θα πόνταρα σε καμία καριέρα ούτε θα το κοίταζα σαν κάτι μόνιμο. Πιο πολύ για να μαζέψω εμπειρία θα πήγαινα ώστε να κάνω κάτι δικό μου μετά. Αυτό είναι το κλειδί να βρεις δουλειά σε κάποιον πολύ μεγάλο ή απλά να μαζέψεις δεξιότητες/εμπειρία για να προχωρήσεις μόνος σου. Εγώ ακολούθησα το 2ο δρόμο και αν και δεν είμαι κανένας μεγιστάνας, θα έλεγα πως εργασιακά έστω η δουλειά μου δεν με απογοητεύει και είναι σταθερή.

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Όχι δεν είναι λογικό να διαλέγει το 2ο διότι οι πιθανότητες να μπει εκεί είναι απειροελάχιστες σε βαθμό που μπορεί να μην αξίζει καν να το σκεφτεί. Τι σημασία έχει αν όλα όσα προσφέρει το δημόσιο είναι καλύτερα όταν δεν μπορείς να μπεις? 

Δε λέω ότι ο τρόπος που εφαρμόζεται ο καπιταλισμός στη χώρα μας είναι καλός αλλά δεν υπάρχει άλλος δρόμος, το πιο ρεαλιστικό πράγμα που μπορείς να κάνεις είναι να μάθεις πως να παίζεις σωστά τα χαρτιά σου σε αυτό το σύστημα για μέγιστη αποδοτικότητα. Δεν είναι εύκολο καθώς πρόκειται για ένα δύσκολο σύστημα αλλά πάντα υπάρχει ο τρόπος, το σύστημα δεν ειναι τέλειο και έχει τρύπες. Η δύναμη του καπιταλισμού είναι ότι έχεις επιλογές και εναλλακτικές.

Δε σου αρέσει η δουλειά σου? τότε ψάχνεις για κάποια άλλη σε πιο υποσχόμενο κλάδο ή κάνεις κάτι δικό σου ή και όλα μαζί

Είσαι ανειδίκευτος και η δουλειά σου δεν έχει μέλλον? μπορείς γρήγορα να μάθεις κάποια δεξιότητα και να το αλλάξεις αυτό ώστε να ξεκλειδώσεις πολλές επιλογές

Μπορείς στη χειρότερη να φύγεις και έξω αν δε σου αρέσει το πως εφαρμόζεται ο καπιταλισμός στην Ελλάδα και αυτό επιλογή είναι

Υπάρχει η μεθοδολογία να πετύχεις κάτι αλλά πρέπει να ξέρεις όλες τις επιλογές σου και να κάνεις τα σωστά βήματα. Η εργασία σε πολυεθνική δεν είναι η μόνη επιλογή στο καπιταλισμό, αν και δε πιστεύω ότι είναι απαραίτητα και τόσο κακή επιλογή στην Ελλάδα συγκριτικά με το δημόσιο. Ξέρω διάφορους που εργάζονται σε πολυεθνικές και δε τα πάνε άσχημα. Δε λέω να εργαστείς σε κανά μαγαζί της πλάκας, εκεί προφανώς μπορεί να έχεις σοβαρά προβλήματα. Οι ξένοι με τους οποίους μιλάω δεν ενδιαφέρονται μόνο να εργαστούν για το facebook ή τη Google αλλά γενικά πως θα χτίσουν τις δεξιότητες τους και θα κάνουν κάτι δικό τους μετά από ένα διάστημα. Βέβαια για να πούμε την αλήθεια, δε νομίζω ότι συγκρίνονται καν βαριά χρηματοδοτημένες εταιρίες του εξωτερικού ειδικά στις ΗΠΑ με το δημόσιο στην Ελλάδα, δεν είναι ο δάσκαλος ή το εποπ ούτε για πλάκα όμοιο του να εργάζεσαι στη Tesla ξέρω γω. 

Καταλαβαίνω ότι μέσα στο άγχος της επιβίωσης αλλά και με τις πολλές ανάγκες του ανθρώπου οι οποίες δεν σχετίζονται με εργασία δεν έχουμε το χρόνο να σκεφτούμε και να αξιολογήσουμε όλες τις επιλογές μας. Μπορεί να μας προκαλεί και φόβο αυτό επειδή μπορεί αυτές οι επιλογές να αποτύχουν. Δεν είναι εν τέλη παιχνίδι η ζωή ωστόσο ακριβώς αυτό είναι ο καπιταλισμός "παιχνίδι επιλογών". Κάτι αυτόματο και σίγουρο που θα σε πιάσει από το χέρι και θα σε πάει κάπου και θα σε κρατήσει σταθερό εκεί δεν υπάρχει εκτός αν είσαι πολύ τυχερός. 

 

 

Βρε εντάξει, θεωρητικά όλα αυτά είναι σωστά κι είμαι 100% μαζί σου και δε θα ήθελα με τίποτα να μπω στο Δημόσιο, ακόμα και με μισθούς ΠΑΣΟΚ. Απλά δες πως είναι σε πραγματικές διαστάσεις η κατάσταση. Πόσες επιλογές έχει κάποιος άμα φύγει απο τη δουλειά του επειδή δε του αρέσει; Δεν υπάρχουν και ατελείωτες ευκαιρίες εργασίας στον ιδιωτικό τομέα της Ελλάδας. Κι άντε να φύγει, οι μισθοί στις περισσότερες δουλειές είναι σοβιετοποιημένοι, έχω καμία 10αριά φίλους που τελειώσαμε μαζί το πολυτεχνείο και δουλεύουν στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή σε διάφορους κλάδους της οικονομίας κι όλοι παίρνουν πάνω κατω τα ίδια λεφτά, γύρω στα 900€. Προοπτικές εξέλιξης; Ωραίο ανέκδοτο. Μισθολογική αύξηση; Ναι να φτάσεις 1,200 σε 15 χρόνια δουλεύοντας σα το σκλάβο. Δε θεωρώ παράξενο που σκέφτονται αρκετοί απο αυτούς την προοπτική του δημοσίου, ιδιαίτερα αν δεν έχουν ιδιαίτερες φιλοδοξίες για οικονομική άνεση.

Η άλλη λύση είναι "να κάνεις κάτι μόνος σου". Πρώτον για να κάνεις τέτοιο βήμα καλό είναι να έχεις κάποιο κεφάλαιο, ο Αμερικάνος, ο Βρετανός ή ο Γερμανός που το κάνει έχοντας δουλέψει μια 5ετία υπάλληλος σε μια εταιρία, μπορεί να έχει και κάποια λεφτά στην άκρη. Ο Έλληνας με τις 3 κ 60 που παίρνει μισθό; Ξεκινάς ήδη με handicap. Δεύτερον η Ελλάδα, ο,τι και να λένε οι εκάστοτε χαρτογιακάδες, είναι μια χώρα που μισεί το επιχειρείν. Ακόμα και να πετύχεις, με όλες τις ιδιομορφίες/ανωμαλίες που έχει η αγορά μας, θα δουλεύεις για να μοιράζεσαι τα κέρδη σου με το κράτος το οποίο όπως φάνηκε και με την πανδημία, δε το έχει σε τίποτα να σου βάλει λουκέτο και να σε ξεζουμίσει μέχρι σταγόνας για να σώσει το τομάρι του. Όποιος το καταφέρνει μαγκιά του αλλά νομίζω χωρίς βαθιές τσέπες στην Ελλάδα επιχειρηματίας δε γίνεσαι, εκτος αν λέμε επιχειρείν το να ανοίξεις τυροπιτάδικο.

Η μοναδική εναλλακτική στο παραπάνω είναι η μετανάστευση. Αλλά δεν είναι εύκολη και θέλει να ξεβολευτείς και να ζοριστείς πολύ για να πετύχεις. Δεν έχουν όλοι το στομάχι για αυτό, ούτε καν τη διάθεση, ειδικά αν τους κρατάει κάτι στην Ελλάδα. Κι όποιος βολεύεται σε μια δουλίτσα στην Ελλάδα, δύσκολα πείθεται να τα μαζέψει όλα για να πάει να δουλέψει αλλού. Δικαιολογίες άπειρες, κάποιες στέκουν, κάποιες όχι. Κι αφού αποδέχεται τη μιζέρια του, ψάχνει να μπει στο Δημόσιο, που προσφέρει ναι μεν μιζέρια, αλλά εγγυημένη και χωρίς έννοιες. Που είναι καλύτερη απο την αβέβαιη μιζέρια που προσφέρει ο ελληνικός ιδιωτικός τομέας.

Σε όλα αυτά προφανώς υπάρχουν εξαιρέσεις, άτομα που δουλεύουν καλά στον ιδιωτικό τομέα, έχουν προοπτική, αμείβονται δίκαια κλπ. Αλλά δεν είναι τόσο παράλογος ο κόσμος στην Ελλάδα που ακόμα και το 2021 παλεύουν με νύχια και με δόντια να χωθούν στο Δημόσιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...